Terka Kováčová
07.05.10,13:03
Prosím o radu. Ako sa vypisuje prihláška pohľadávky? Máme jedného odberateľa, ktorý je v reštrukturalizácii a chceme si prihlásiť pohľadávku. Mám predpísané tlačivá: prihlášku pohľadávky a súhrnný prehľad. Poraďte mi prosím ako sa vypisujú tieto tlačivá, prípadne odkazy, kde by som našla vzory vyplnených tlačív. ďakujem.
estefano
19.06.10,21:22
Terka, ak rpihlasuješ jednu pohľadávku, tak uvedieš dlžníka, veriteľa, právny dôvod vzniku - iná pohľadávka (e), sumu, nezabudni datovať, podpísať a označiť, že to evidujete v účtovníctve. Ak je prihlášok viac, pripájaš aj súhrnný výkaz.
Laura1
22.09.10,08:43
Zdravím Vás,
vypisujem prihlášku pohľadávky kvôli reštrukturalizácii odberateľa.
Mám pred sebou predpísané tlačivo,
do kolónky 26 - právny dôvod vzniku pohľadávky uvediem /objednávka, realizácia, odovzdávací protokol, fakturácia/ (týka sa to maľovania vo firme)
Ďalej neviem, čo mám napísať do
40 - t.j.právny dôvod vzniku zabezpečovacieho práva
41 - predmet zamezpečovacieho práva
42 - podmienka vzniku pohľadávky.

Poteší ma každá rada, ďakujem za pomoc.
Alžbeta
Laura1
22.09.10,13:28
.....alebo na zadnej strane "zabezpečovacaie právo" a "podmienka vzniku" sa nevypisuje ?
vyznačím x iba č. 46 - ďalej 47,48,49,50.
???
Laura1
23.09.10,07:57
posúvam.............:mee:
mlyn16
23.09.10,08:03
Zdravím Vás,
vypisujem prihlášku pohľadávky kvôli reštrukturalizácii odberateľa.
Mám pred sebou predpísané tlačivo,
do kolónky 26 - právny dôvod vzniku pohľadávky uvediem /objednávka, realizácia, odovzdávací protokol, fakturácia/ (týka sa to maľovania vo firme)
Ďalej neviem, čo mám napísať do
40 - t.j.právny dôvod vzniku zabezpečovacieho práva
41 - predmet zamezpečovacieho práva
42 - podmienka vzniku pohľadávky.

Poteší ma každá rada, ďakujem za pomoc.
Alžbeta
Do kolonky 26 som dala v našom prípade vetu: Pohľadávka vznikla nezaplatením faktúry č.... zo dňa... znejúca na sumu ....€ a faktúru som pripojila k prihláške. Keďže sme nevymáhali pohľadávku iným spôsobom, zkrížikovala som kolonku 25c
Lenka1979
23.09.10,08:11
Zdravím Vás,
vypisujem prihlášku pohľadávky kvôli reštrukturalizácii odberateľa.
Mám pred sebou predpísané tlačivo,
do kolónky 26 - právny dôvod vzniku pohľadávky uvediem /objednávka, realizácia, odovzdávací protokol, fakturácia/ (týka sa to maľovania vo firme)
Ďalej neviem, čo mám napísať do
40 - t.j.právny dôvod vzniku zabezpečovacieho práva
41 - predmet zamezpečovacieho práva
42 - podmienka vzniku pohľadávky.

Poteší ma každá rada, ďakujem za pomoc.
Alžbeta

Kolónka 26-skutočný dôvod ako pohľadávka vznikla, môžeš uviesť aj to, čo máš v zátvorke, len tú vetu viac rozpíš.
Kolonka 40,41,42 - nevypisuješ, (ja som vypísala a vrátili mi to späť),jedine,že vznikol právny dôvod a pohľadávka je podmienená.
Laura1
23.09.10,08:46
Veľmi pekne Vám ďakujem za pomoc.
Ešte k podmienke: ak označím podmienenú pohľadávku, - v pokynoch sa píše,že
"ak sa podmienka v prihláške podmienenej pohľadávky neuvedie, na prihlášku sa nebude prihliadať!"

Tak, ak označím krížikom podmienenú pohľadávku, asi treba vypísať aj kolónku 42 - podmienka vzniku....?
mlyn16
23.09.10,09:04
to si zle vysvetľuješ, nebude sa prihliadať ako na podmienenú pohľadávku, nie ako na ňu
ak je to bežná pohľadávka, tak nevyznačíš nikde inde, len ako som vyššie uviedla
Laura1
23.09.10,09:19
ok, tak podmienku nenapíšem, ešte ak poprosím....môžem označiť poradie: 25a?
mlyn16
23.09.10,09:37
Skús napísať, či máš viac pohľadávok a či si ich už cez niekoho vymáhala? Ak ich je viac, budeš vypisovať aj súhrnný výkaz.
kaupke
23.09.10,09:49
Ja by som poprosila poradiť, ako účtovne a daňovo zlikvidovať neuhradenú pohľadávku , našou chybou bolo , že sme včas neusledovali dlžníka ,ktorý vstúpil do reštrukturalizácie, a tým pádom sme včas neprihlásili pohľadávku, a tým sme stratili nárok na jej uhradenie.
Môžem ju odpísať , bude daňová, či nie ? :confused::confused:
Laura1
23.09.10,09:58
Skús napísať, či máš viac pohľadávok a či si ich už cez niekoho vymáhala? Ak ich je viac, budeš vypisovať aj súhrnný výkaz.
Máme len tú jednu pohľadávku.
mlyn16
23.09.10,10:05
Ja by som poprosila poradiť, ako účtovne a daňovo zlikvidovať neuhradenú pohľadávku , našou chybou bolo , že sme včas neusledovali dlžníka ,ktorý vstúpil do reštrukturalizácie, a tým pádom sme včas neprihlásili pohľadávku, a tým sme stratili nárok na jej uhradenie.
Môžem ju odpísať , bude daňová, či nie ? :confused::confused:
Nie, to nerob, prečo? Veď po reštrukturalizácií môže firma ďalej normálne fungovať, ísť do likvidácie alebo do konkurzu. Teraz len čakaj a podľa zákona o dani z príjmu urob na koniec roka opravnú položku. To je všetko, len priebežne sleduj na http://www.zbierka.sk/section/19/default.aspx číslo spisu, aby si vedela, čo sa s firmou deje.
mlyn16
23.09.10,10:06
Laura 1, neodpovedala si, či je to bežná pohľadávka a nijako nevymáhaná, len po lehote splatnosti?
Laura1
23.09.10,10:31
Faktúra je len po lehote splatnosti, poslali sme tam iba obyčajnú upomienku nič iné.
mlyn16
23.09.10,10:41
Vypíšeš tlačivo Prihláška pohľadávky, už vieš ako. Dole okienko Práloha č. napíšeš číslo, t.j. koľko dokladov prikladáš. Napríklad len faktúru, ale ak bola čiastočne uhradená, tak aj z výpis banky a pod.
Na druhej strane nezabudni dať X pri vyhlásení, že pohľadávku eviduješ v účtovníctve. Znovu počet príloh a podpisy. Vytlačíš 3x z toho 2x správcovi a 1x na súd, ktorý vyhlásil reštrukturalizáciu a pošleš alebo osobne so sprievodným listom doručíš.
kaupke
23.09.10,11:01
Nie, to nerob, prečo? Veď po reštrukturalizácií môže firma ďalej normálne fungovať, ísť do likvidácie alebo do konkurzu. Teraz len čakaj a podľa zákona o dani z príjmu urob na koniec roka opravnú položku. To je všetko, len priebežne sleduj na http://www.zbierka.sk/section/19/default.aspx číslo spisu, aby si vedela, čo sa s firmou deje.
OK, tak počkám, ako sa to vyvinie
ďakujem
mlyn16
23.09.10,11:12
Rada, o tom je Porada
Laura1
27.09.10,12:06
Tlačivo som si vypísala, možno som smiešna, ale podľa mňa kolónka: podacia pečiatka má ostať prázdna - pre správcu /súd/.
Ak je to tak, Ja ako veriteľ svoju pečiatku nedávam na prihlášku?
mlyn16
27.09.10,12:18
Nie, správne uvažuješ
Mikolajova
06.07.11,11:10
Dobry den mame 3 pohladavky a potrebovala by som ich prihlasit nakolko prave prebieha restrukturalizacia dlznika. Neviete mi poradit na akom tlacive - prihlasenie pohladavky, suhrny prehlad, zoznam pohladavok?
deeda
06.07.11,20:34
Aktuálne tlačivá sú na stránke MS SR. Pre každú pohľadávku treba osobitnú prihlášku, pri viacerých pohľadávkach sa vyhotovuje aj súhrný prehľad.
erzet
15.05.12,08:32
Vo firme je výplatný termín 12 deň v mesiaci. Z dôvodu platobnej neschopnosti riaditeľ sľúbil vyplatiť 40 % mzdy do konca mesiaca máj. Zostatok mzdy je prisľúbené vyplatiť v nasledujúcom výplatnom termíne. t. j. 12. júna spolu so mzdou za mesiac máj. Od 16. apríla má firma na súde podaný návrh na reštrukturalizáciu. Naša Odborová organizácia zatiaľ s vedením žiadnu dohodu nepodpísala. Veľa zamestnancov uvažuje rozviazať pracovný pomer na základe, ak nebude vyplatený doplatok mzdy za mesiac apríl a samozrejme mzdy v plnej výške za mesiac máj, zamestnávateľom. Bude možné rozviazať pracovný pomer z uvedeného zákonného dôvodu (§ 129/1 ZP) v lehote do 28. júna (teda do konca mesiaca) aj keď odbory podpíšu dohodu o rozdelení vyplatenia mzdy a doplatok mzdy nebude vyplatený 12. júna?
veronikasad
17.05.12,11:58
Vo firme je výplatný termín 12 deň v mesiaci. Z dôvodu platobnej neschopnosti riaditeľ sľúbil vyplatiť 40 % mzdy do konca mesiaca máj. Zostatok mzdy je prisľúbené vyplatiť v nasledujúcom výplatnom termíne. t. j. 12. júna spolu so mzdou za mesiac máj. Od 16. apríla má firma na súde podaný návrh na reštrukturalizáciu. Naša Odborová organizácia zatiaľ s vedením žiadnu dohodu nepodpísala. Veľa zamestnancov uvažuje rozviazať pracovný pomer na základe, ak nebude vyplatený doplatok mzdy za mesiac apríl a samozrejme mzdy v plnej výške za mesiac máj, zamestnávateľom. Bude možné rozviazať pracovný pomer z uvedeného zákonného dôvodu (§ 129/1 ZP) v lehote do 28. júna (teda do konca mesiaca) aj keď odbory podpíšu dohodu o rozdelení vyplatenia mzdy a doplatok mzdy nebude vyplatený 12. júna?
Robo, ak chcú zamestnanci ukončiť pracovný pomer s nárokom na náhradu príjmu, musia postupovať v súlade s § 69 ZP

§ 69
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
erzet
17.05.12,18:29
Robo, ak chcú zamestnanci ukončiť pracovný pomer s nárokom na náhradu príjmu, musia postupovať v súlade s § 69 ZP

§ 69
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.



Dík
erzet
18.05.12,04:54
Robo, ak chcú zamestnanci ukončiť pracovný pomer s nárokom na náhradu príjmu, musia postupovať v súlade s § 69 ZP

§ 69
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.



Bohužiaľ časť dostali a druhé Bohužiaľ, ak bude vyplácať po častiach.
veronikasad
18.05.12,05:07
Bohužiaľ časť dostali a druhé Bohužiaľ, ak bude vyplácať po častiach.
Okamžité skončenie prac.pomeru v zmysle § 69 môžu zamestnanci využiť aj v prípade, ak im zamestnávatel nevyplatil aj časť mzdy. Zvyšok, vrátane náhrady mzdy v zmysle § 69 odst.4 si zrejme budú musieť uplatniť na súde.
erzet
18.05.12,06:01
Pochopil som to až po napísaní príspevku. Ešte raz ďakujem.