obuk
07.05.10,14:25
Dobrý deň,
chcem poprosiť o radu
SZČO-neplatiteľ dph organizuje školenie (vzdelávacie služby) na Slovensku. Školenie prevádza školiteľ z CZ, ktorý má v CZ pridelené IČ DPH. Miesto dodania služby je podľa §16 ods. 3 zákona o DPH v tuzemsku(SK). Český školiteľ vystaví našej SZČO(neplatiteľovi DPH) faktúru na uvedenú službu bez DPH. Na faktúre uvedie, že podľa zákona 235/2004Sb a ďalších ustanovení §33 je povinná DPH priznať a zaplatiť osoba ktorej je služba poskytovaná . Naša SZČO nemá povinnosť sa registrovať podľa §7a. Nie je mi jasné či slovenská SZČO je povinná vypočítať dph a zaplatiť u nás DPH podľa §69 ods. 2 o DPH?! a podať daňové priznanie z DPH?!
Ďakujem
japis
07.05.10,12:50
Myslím si, že ste sa mali zaregistrovať na DÚ podľa par.7a ešte pred prijatím služby od českého školiteľa. Ten Vám správne vyfakturoval službu bez DPH, osobou platiť daň podľa par.69 odst.3 je Vaša fi. Nemôžete si však uplatniť odpočítanie dane, lebo nie ste platiteľom DPH.
Ešte dopľňam, že pridelené registračné číslo ste mali oznámiť českému školiteľovi. V opačnom prípade, by možno český školiteľ urobil lepšie, keby to vyfakturoval aj s českou DPH .
obuk
07.05.10,12:57
Neviem, ale mne to vychádza že je to podľa § 69 ods. 2 pri službách uvedených v § 16 odst. 3 a to nespadá pod povinnosť registrovať sa podľa §7a. Ale daň asi zaplatiť musíme?!
Ešte chcem doplniť, že uvedené školenie sa nevykonalo v mieste alebo sídle podnikania ale v telocvični, čiže podľa §16 odst.3 je to miesto, kde sa toto školenie fyzicky vykonalo.
Rozalka
07.05.10,19:45
A dodávateľovi služby ste na objednávke uviedli, že nie ste platitelia DPH? resp. na faktúre uviedli vaše IČ DPH - aké?
obuk
10.05.10,06:31
Szčo nevie či povedala českému dodávateľovi že nie je platca DPH, ale vychádza mi to, že asi nie, nakoľko český dodávateľ uviedol na faktúre DIČ: SK0000000000, pričom naša szčo nemá pridelené IČ DPH.
zatiaľ ďakujem
ALBO
10.05.10,08:42
Szčo nevie či povedala českému dodávateľovi že nie je platca DPH, ale vychádza mi to, že asi nie, nakoľko český dodávateľ uviedol na faktúre DIČ: SK0000000000.
zatiaľ ďakujem

Podľa mňa ju platiť máte,§69/2, a registrovať sa nemusíte. Veď aj minulý rok by ste museli platiť a žiadna registracia nebola. Ta registracia je koli SV a do toho §16 nejde , tak preto sa asi netreba ani registrovať.
obuk
10.05.10,11:31
Súhlasím s Vami s tou registráciou. Ale povinnosť platiť daň §69 ods.2 by sme mali aj ak by český dodávateľ neuviedol na faktúre pod našimi údajmi naše DIČ SK00000000000, ale iba DIČ a faktúra by bola bez DPH ? - aj tak musíme daň zaplatiť a podať DP DPH?! Asi áno, však?!
ALBO
10.05.10,12:41
Súhlasím s Vami s tou registráciou. Ale povinnosť platiť daň §69 ods.2 by sme mali aj ak by český dodávateľ neuviedol na faktúre pod našimi údajmi naše DIČ SK00000000000, ale iba DIČ a faktúra by bola bez DPH ? - aj tak musíme daň zaplatiť a podať DP DPH?! Asi áno, však?!

Tu to mate: neregistrujete sa , samozrejme platíte
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_miesds0210.pdf
niekde na str. 13
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/refnepl_122009.pdf


Zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom dane, je v zmysle § 7a novely zákona o DPH povinná podať miestne príslušnému daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň:
1./ pred prijatím služby z iného členského štátu, pri ktorej jej vzniká daňová povinnosť podľa § 69 ods.3 novely zákona o DPH alebo

2./ pred dodaním služby do iného

členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods.1 novely zákona o DPH.

Medzi vyššie uvedené služby patria napr.: sprostredkovate


ľské služby, preprava tovaru, doplnkové služby pri preprave (nakladanie, vykladanie tovaru), ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku, nájom hnuteľného majetku s výnimkou krátkodobého nájmu dopravných prostriedkov, reklamné, poradenské, inžinierske,

technické právne, ú


čtovné, audítorské prekladateľské a tlmočnícke služby, nájom zamestnancov, telekomunikačné služby, služby televízneho a rozhlasového vysielania, služby dodávané elektronicky .


Žiados

ť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak


je už registrovaná pre daň podľa § 7 zákona o DPH alebo
príjme službu oslobodenú od dane v tuzemsku. resp. dodá službu
oslobodenú od dane v členskom štáte príjemcu služby,
je služba prijatá od poskytovate

ľa usadeného v treťom štáte alebo je
dodaná príjemcovi usadenému v treťom štáte
ak dodáva službu nezdaniteľnej osobe z iného členského štátu (napr. občanovi).
ak dodáva alebo prijíma služby, pri ktorých sa miesto dodania služby určí podľa § 16 zákona o DPH
obuk
10.05.10,13:35
Ďakujem veľmi pekne za super odpoveď . Ja som to tiež takto pochopila, len som si nebola istá. Som rada, že ste mi môj názor potvrdili. Konečne to môžem uzavrieť, lebo na DÚ mi nevedeli poradiť, lebo taký prípad ešte nemali a chceli aby sa szčo registrovala podľa §7a , aj keď som ich presviedčala že nie je povinná sa registrovať. Nevedia ako szčo dajú do systému, keď nie je zaregistrovaná. Podľa mňa na DP DPH začiarknem "osoba povinná podať DP podľa §78 ods.3..." . Ešte raz dík. Pekný deň