jan jan
07.05.10,16:35
Pekný deň poradáci : viete mi poradiť ohľadom vyradenia budovy?
:)
Som SZČO, ukončil som registráciu DPH, pred ukončením registrácie som vyradil z majetku budovu z dôvodu ukončenia využívania tejto budoy. Podľa názoru DÚ tým došlo k naplneniu § 8, ods. 3 (dodanie tovaru na osobnú spotrebu), na základe čoho žiada zdaniť ZC budovy 19 % sadzbou DPH. Podľa môjho názoru nedošlo k dodaniu tovaru na osobnú spotrebu, ale max. k dodaniu tovaru na ďalší účel ako podnikanie, kde by sa mal uplatniť § 54.

Budem vďačný za každý Váš názor.
:)
Všetkým vopred ďakujem.
martinez
07.05.10,21:00
Pekný deň poradáci : viete mi poradiť ohľadom vyradenia budovy?
:)
Som SZČO, ukončil som registráciu DPH, pred ukončením registrácie som vyradil z majetku budovu z dôvodu ukončenia využívania tejto budoy. Podľa názoru DÚ tým došlo k naplneniu § 8, ods. 3 (dodanie tovaru na osobnú spotrebu), na základe čoho žiada zdaniť ZC budovy 19 % sadzbou DPH. Podľa môjho názoru nedošlo k dodaniu tovaru na osobnú spotrebu, ale max. k dodaniu tovaru na ďalší účel ako podnikanie, kde by sa mal uplatniť § 54.

Budem vďačný za každý Váš názor.
:)
Všetkým vopred ďakujem.


Moj nazor :
§8,3:Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu.

§54,2,b: Investičným majetkom na účely tohto zákona sú budovy, stavebné pozemky, byty a nebytové priestory.

§54,7: Ak v priebehu obdobia na úpravu odpočítanej dane platiteľ dodá investičný majetok s oslobodením od dane, posudzuje sa tento investičný majetok až do uplynutia obdobia na úpravu odpočítanej dane, akoby bol používaný na podnikanie s oslobodením od dane.

Zaver:
1/ Vyradenie tovaru na osobnu spotrebu je dodanim tovaru.
2/ Tovar vo forme budovy je investicnym majetkom.
3/ Vyradenie budovy je podla mojho nazoru dodanie investicneho majetku s oslobodenim dane a preto sa na neho hladi, ako by bol pouzivany na podnikanie s oslobodenim od dane.
4/ Ak bola pri nadobudnuti budovy dan uplne alebo ciastocne odpocitana a vyradis budovu na osobnu spotrebu, postupujes podla mojho nazoru podla §54.
jan jan
08.05.10,07:51
Zatiaľ ďakujem za reakciu. Pre doplnenie: budova bola prvýkrát uvedená do používania v roku 1998, vyradená bola v roku 2009. Dôležitá je pre mňa možnosť (ne)uplatnenia § 54, ods. 4.:)
Rozalka
08.05.10,14:52
Pri zaradení do používania si uplatnil odpočet DPH?
jan jan
09.05.10,10:33
Keďže to bolo v roku 2008, nie je k dispozícii evidencia daňových dokladov na vstupe, jediný dôkaz o odpočítaní DPH (čo nie je 100 % informácia) je, že vstupná cena budovy je cena obstarania bez DPH. Takže zatiaľ vychádzame z horšej varianty, že DPH bola uplatnená.:)
ALBO
10.05.10,07:53
Pekný deň poradáci : viete mi poradiť ohľadom vyradenia budovy?
:)
Som SZČO, ukončil som registráciu DPH, pred ukončením registrácie som vyradil z majetku budovu z dôvodu ukončenia využívania tejto budoy. Podľa názoru DÚ tým došlo k naplneniu § 8, ods. 3 (dodanie tovaru na osobnú spotrebu), na základe čoho žiada zdaniť ZC budovy 19 % sadzbou DPH. Podľa môjho názoru nedošlo k dodaniu tovaru na osobnú spotrebu, ale max. k dodaniu tovaru na ďalší účel ako podnikanie, kde by sa mal uplatniť § 54.

Budem vďačný za každý Váš názor.
:)
Všetkým vopred ďakujem.

V § 81/6 a5 máte napísané , že pri zrušení registrácie vraciate daň zo ZC daňovej.
jan jan
10.05.10,08:57
Pred ukončením registrácie bol majetok vyradený z používania - takže predpokladám, že § 81 by sa uplatňovať nemal.
jan jan
10.05.10,12:47
Ešte oprava - budova bola zaradená do používania v roku 1998 (nie 2008) a vyradená v 2009 pred ukončením registrácie DPH.
Rozalka
10.05.10,15:40
Pred ukončením registrácie bol majetok vyradený z používania - takže predpokladám, že § 81 by sa uplatňovať nemal.

§ 81 naozaj nie, ale zato § 54 určite áno (bola zmena účelu použitia).
jan jan
10.05.10,17:12
Takže ak zatiaľ zrekapitulujem:

§ 54, ods. 4 hovorí o období na úpravu odpočítanej dane - v prípade budovy je to obdobie desať kalendárnych rokov, a obdobie na úpravu odpočítanej dane začína plynúť v roku, v ktorom bol investičný majetok uvedený po prvýkrát do užívania. Keďže v tomto prípade uplynulo viac ako 10 rokov - DPH by sa nemala vracať.

Uvažujem správne?
Kája.
13.05.10,20:04
Ja si myslím, že nie, ale možno si zle vysvetľujem zákon. § 54 Platiteľ upraví odpočítanú daň, ak v období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom nadobudol investičný majetok alebo ho vytvoril na vlastné náklady, zmení účel použitia. Ja si myslím, že to je v tom prípade keď napr. doteraz som uskutočnovala len zdaniteľné činnosti (predaj tovaru) a odteraz budem uskutočnovať len oslobodené činnosti (napr. otvorím si v budove škôlku § 31). Ty si síce vyradil budovu z majetku, ale preradil si ju do osobného užívania, čo sa považuje za dodanie tovaru pre osobnú spotrebu.
Mária.K.
14.05.10,05:53
Takže ak zatiaľ zrekapitulujem:

§ 54, ods. 4 hovorí o období na úpravu odpočítanej dane - v prípade budovy je to obdobie desať kalendárnych rokov, a obdobie na úpravu odpočítanej dane začína plynúť v roku, v ktorom bol investičný majetok uvedený po prvýkrát do užívania. Keďže v tomto prípade uplynulo viac ako 10 rokov - DPH by sa nemala vracať.

Uvažujem správne?
Neuvažujete správne. Zmena účelu použitia podľa § 54 ods. 3 zákona o DPH sa týka len situácií, keď investičný majetok platiteľ používa naďalej na dosahovanie príjmov (výnosov), avšak mení sa účel použitia z dôvodu uskutočňovania plnení oslobodených od dane podľa § 28 až § 41 zákona o DPH. U vás nenastala zmena použitia, ale dodanie na osobnú spotrebu podľa § 8 ods. 3 zákona o DPH.
Katarina
14.05.10,07:56
Môj názor, pred vyradením budovy odviesť DPH zo zostatkovej ceny budovy. O výšku odvedenej DPH navýšiť ZC budovy a táto cena vstupuje cez uzávierkové operácie do VOZD prevádzková réžia.
ALBO
14.05.10,17:05
Mate tam len § 54 ods. 7.Lenze tam sa pise, ze ho musite dodat s oslobodenim. Podla mna by ste mali mat nejaky vynos.Proti tomu stoji §8 ods.3, dodanie na osobnu spotrebu alebo dodanie bezodplatne. Otazka je ci ste si to mohli dodat bezodplatne alebo na osobnu spotrebu s oslobodenim. Ja sa obavam, ze asi nie. Ak sa ale neda povedať, ze ste to dodali (ci už na osobnu spotrebu alebo bezodplatne) s oslobodenim, tak nemozete pouzit vobec § 54.
hena22
14.05.10,17:40
Takže ak zatiaľ zrekapitulujem:

§ 54, ods. 4 hovorí o období na úpravu odpočítanej dane - v prípade budovy je to obdobie desať kalendárnych rokov, a obdobie na úpravu odpočítanej dane začína plynúť v roku, v ktorom bol investičný majetok uvedený po prvýkrát do užívania. Keďže v tomto prípade uplynulo viac ako 10 rokov - DPH by sa nemala vracať.

Uvažujem správne?

Ja súhlasím, že po 10 rokoch by sa zmena účelu použitia už nemala skúmať.
Takže §54 je bezpredmetný.
V momente ukončenia registrácie k DPH už budova nebola v majetku, takže aj §81 je bezpredmetný.
Vrátila by som sa k §8:
(3) Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu. Bezodplatné dodanie tovaru na obchodné účely, ak jeho hodnota nepresiahne 16, 60 eura bez dane za jeden kus, a bezodplatné dodanie obchodných vzoriek sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.
Takže si dodal za protihodnotu, teda cenu obvyklú...
§22 hovorí
(5) Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 3 je základom dane cena, za ktorú bol tovar nadobudnutý vrátane nákladov súvisiacich s nadobudnutím, a ak bol tovar vytvorený vlastnou činnosťou, základom dane sú náklady na vytvorenie tovaru vlastnou činnosťou; pri dodaní tovaru, ktorý je podľa osobitného predpisu 26) odpisovaným majetkom, je základom dane zostatková cena majetku zistená podľa osobitného predpisu. 30) Pri dodaní služby podľa § 9 ods. 2 a 3 sú základom dane náklady na službu.
Takže myslím, že DÚ má pravdu.
Škoda, že si si ten majetok nepredal za 1 €, vtedy by cena bola stanovená a bolo by to z pohľadu DPH O.K. A mohlo by to byť kľudne aj 1€ bez DPH.
Zostáva Ti jedna šanca - tvrdiť, že pri obstaraní nehnuteľnosti nebola uplatnená DPH. Možno DPH ani nebola účtovaná. Vieš to zistiť?

PS: Robil sa pri kúpe a teraz pri preradení aj nejaký zápis v katastri?
marjankaj
14.05.10,18:56
§ 81 naozaj nie, ale zato § 54 určite áno (bola zmena účelu použitia).


Podľa mňa neuviedol žiadne údaje, ktoré by nasvedčovali, že prišlo k zmene účelu použitia, takže §54 sa nemusí vôbec zaoberať.

Teraz som si všimol, že tu na porade zostal v §54 ten prečiarknutý text, ktorý by tam nemal byť.
V zákonoch, čo mám doma ( v Poradcovi a aj v Pravde) sa ten prečiarknutý text nenachádza. Tým sa aj mení význam toho paragrafu.


§ 54
Úprava dane odpočítanej pri investičnom majetku


(1) Platiteľ upraví odpočítanú daň, ak v období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom nadobudol investičný majetok alebo ho vytvoril na vlastné náklady, zmení účel jeho použitia.


(3) Zmenou účelu použitia investičného majetku sa rozumie, ak platiteľ

a) investičný majetok, pri ktorom odpočítal daň, používa na dodávky tovarov a služieb bez možnosti odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb s možnosťou pomerného odpočítania dane alebo na iný účel ako na podnikaniealebo na iný účel ako na podnikanie,


b) investičný majetok, pri ktorom nemohol odpočítať daň, používa na dodávky tovarov a služieb s možnosťou odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb s možnosťou pomerného odpočítania dane,


c) investičný majetok, pri ktorom odpočítal pomernú výšku dane, používa na dodávky tovarov a služieb s možnosťou odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb bez možnosti odpočítania dane alebo na iný účel ako na podnikanie alebo na iný účel ako na podnikanie; za zmenu účelu použitia investičného majetku, pri ktorom platiteľ odpočítal pomernú výšku dane, považuje sa aj zmena výšky ročného koeficientu (§ 50 ods. 4) o hodnotu väčšiu ako 0, 10.
marjankaj
14.05.10,21:31
Tá zmena je už od 1.1.2006.

Tu je aj metodický pokyn drsr z toho obdobia

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mpp1206.pdf
hena22
15.05.10,06:17
Tá zmena je už od 1.1.2006.

Tu je aj metodický pokyn drsr z toho obdobia

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mpp1206.pdf

Tak teraz si ma dostal. Ja zákony zverejnené tu na porade často používam a ich aktuálnosť beriem ako samozrejmosť.
No čo už, všetci sme omylní....
marjankaj
15.05.10,08:27
Tak teraz si ma dostal. Ja zákony zverejnené tu na porade často používam a ich aktuálnosť beriem ako samozrejmosť.
No čo už, všetci sme omylní....

Veď takto som na to prišiel. V knihe som si našiel § napísal príspevok, a keď som skopíroval ten istý § z porady, tak mi tam tá veta nesedela.:eek:

Raz dávno mi niekto povedal, že jedine čo vyjde v zbierke zákonov platí. Chyba sa môže vyskytnúť hocikde, ale aj tak bude platiť to čo je uvedené v zbierke zákonov.
michelle84
16.04.11,12:58
Ako postupovať v prípade, keď boli prenajaté priestory, ktoré sa zrekonštruovali. Pri rekonštrukcii bola uplatnená DPH. Bol ukončený prenájom a teda sa priestory vyradia z majetku. Niektorý majetok ostáva v prenajatých priestoroch, nakoľko sa nedá odtiaľ zobrať a niektorý sa zoberie. Ako postupovať z pohľadu dane z príjmov a DPH? Je potrebné upraviť odpočítanie DPH z majetku, ktorý ostáva aj naďalej v priestoroch? Ďakujem.
marjankaj
16.04.11,13:53
Ako postupovať v prípade, keď boli prenajaté priestory, ktoré sa zrekonštruovali. Pri rekonštrukcii bola uplatnená DPH. Bol ukončený prenájom a teda sa priestory vyradia z majetku. Niektorý majetok ostáva v prenajatých priestoroch, nakoľko sa nedá odtiaľ zobrať a niektorý sa zoberie. Ako postupovať z pohľadu dane z príjmov a DPH? Je potrebné upraviť odpočítanie DPH z majetku, ktorý ostáva aj naďalej v priestoroch? Ďakujem.


A ten majetok, čo tam zostane ti nebude chýbať?:eek: To ho necháš majiteľovi priestorov grátis?:eek: