ajkariky
07.05.10,18:24
Dostávam príspevok z UPSVaR podľa § 50 a viem, že preplatené odvody musím zamestnancovi v nasledujúcej mzde vrátiť/ nakoľko mu to uhradil štát/moja otázka znie pracujem s programom OLYM - Kros kde pri kóde 990 príspevok z UPSVaR - je určený odvod z tejto vrátenej -preplatenej čiastky do ZP.čiže mam znovu stianhuť pracovníkovi 4 % a zamestnávate 10 %.
Podotýkam, že usmernenie z Ministerstva zdravotníctva, ktoré mi zaslali z UPSVaR je jednoznačne vysvetlené že časť ktorú zamestnancovi mu v nasledujúcom mesiaci dáte do výplaty, jedná sa o pripočítateľnú položku ku mzde zamestnanca po odpočítaní povinných odvodov do poistných fondov.
Tak isto mi poslali z Krosu- Olymp rozhodnutie z Ministerstva zdravotníctva ako som uviedla, kde je stanovený povinný odvod z týchto preplatených odvodov no poraďte mi kto má pravdu?
Dana1
07.05.10,16:37
Prikladám citáciu zákona o službách zamestnanosti:

§ 50a
Príspevok na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdamihttp://www.porada.sk/images/porada_style/hore.png (http://www.porada.sk/t21601-zakon-o-sluzbach-zamestnanosti-od-01-09-2008-a.html#hore)

(1) Príspevok na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami prijatých do pracovného pomeru z evidencie uchádzačov o zamestnanie (ďalej len "príspevok") sa poskytuje zamestnávateľovi na úhradu
a) preddavku na poistné na zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie a príspevku na starobné dôchodkové sporenie, platených zamestnávateľom a
b) sumy preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie plateného zamestnancom.

(3) Zamestnávateľovi sa príspevok poskytuje najviac počas 24 kalendárnych mesiacov. Príspevok zodpovedajúci sume podľa odseku 1 písm. b) je pripočítateľnou položkou ku mzde zamestnanca, po odpočítaní povinných odvodov do poistných fondov platených zamestnancom z tejto mzdy. Príspevok podľa odseku 1 písm. b) zamestnávateľ vypláca zamestnancovi mesačne pozadu spolu so mzdou v termíne určenom na výplatu mzdy.
ajkariky
07.05.10,16:52
Ďakujem, takto je to správne no ale prečo si Kross- Olymp toto neopraví? robí mi to zbytočnú prácu pri prepočítavaní a opravách.Keď som s nimi dnes telefonovala tvrdili mi opak. Ešte raz díky.
msa
08.05.10,10:15
kros má toitž vyjadrenie z MV o tom, že do ZP sa VZ zvyšuje o tú položku. Prikladala som to do inej témy a aj vyjadrenie, ktoré mi prišlo zo VŠZP. Toto vyjadrenie som poslala aj do KROSU, ale napísali, mi že oni sa riadia MV, lebo je nadriadené ZP a preto ich softvér to robí správne. Ale dá sa to urobiť takto:
Keď si vygeneruješ mzdu a pridáš položku 990 príspevok z UPSVR, cez záložku Zrážky si môžeš upraviť VZ. Už som to skúšala. Aj ja to od budúceho mesiaca budem robiť takto.
msa
08.05.10,10:18
tiež som to hľadala a rozpitvávala v tejto téme, neviem,ale pripojiť link:

Príspevok UPSVR na uhradu odvodov zamestnancom - aký je to príjem?
msa
08.05.10,10:19
abel
16.05.10,04:08
Danka - ajkariky, pozerala som tieto príspevky a musím priznať, že som o tom nevedela, takže musím sa ešte veľa učiť, veľa učiť. Z toho ale, čo som si doteraz naštudovala, tak ten príspevok vstupuje do vymeriavacieho základu pre zdravotné poistenie a takisto ho treba zdaniť, nevstupuje do VZ pre sociálnu poisťovňu.
ondrejvla
16.05.10,16:51
Príspevok UPSVR na uhradu odvodov zamestnancom - aký je to príjem?

Zdaniteľný príjem.
ajkariky
17.05.10,10:26
Príspevok UPSVR na uhradu odvodov zamestnancom - aký je to príjem?

Zdaniteľný príjem.
Ďakujem
promont maja
17.05.10,14:08
Danka - ajkariky, pozerala som tieto príspevky a musím priznať, že som o tom nevedela, takže musím sa ešte veľa učiť, veľa učiť. Z toho ale, čo som si doteraz naštudovala, tak ten príspevok vstupuje do vymeriavacieho základu pre zdravotné poistenie a takisto ho treba zdaniť, nevstupuje do VZ pre sociálnu poisťovňu.
... už len taká podotázočka ... Ak tento príspevok vstupuje do vymeriavacieho základu zamestnanca pre zdravotné poistenie, vstupuje aj do vymeriavacieho základu zamestnávateľa ... či?
ondrejvla
17.05.10,19:12
... už len taká podotázočka ... Ak tento príspevok vstupuje do vymeriavacieho základu zamestnanca pre zdravotné poistenie, vstupuje aj do vymeriavacieho základu zamestnávateľa ... či?

A prečo zamestnávateľa? Ak je zamestnávateľ FO pre neho VZ HV za účtovné obdobie. Zamestnávateľovi vstupuje do zdaniteľných príjmov príspevok z ÚPSVaR, odrazí sa to na konci účtovného obdobia v HV, čiastka, ktorá je vyplácaná zamestnancovi za odvody vstupuje do VZ zamestnanca.
promont maja
18.05.10,06:16
A prečo zamestnávateľa? Ak je zamestnávateľ FO pre neho VZ HV za účtovné obdobie. Zamestnávateľovi vstupuje do zdaniteľných príjmov príspevok z ÚPSVaR, odrazí sa to na konci účtovného obdobia v HV, čiastka, ktorá je vyplácaná zamestnancovi za odvody vstupuje do VZ zamestnanca.
... vďaka. Mala som totiž pochybnosti ... nakoľko v príspevku č. 7 tejto témy to nebolo presne uvedené ... teraz je to jasné.
Dana1
18.05.10,15:56
Danka - ajkariky, pozerala som tieto príspevky a musím priznať, že som o tom nevedela, takže musím sa ešte veľa učiť, veľa učiť. Z toho ale, čo som si doteraz naštudovala, tak ten príspevok vstupuje do vymeriavacieho základu pre zdravotné poistenie a takisto ho treba zdaniť, nevstupuje do VZ pre sociálnu poisťovňu.
Abel, tak to je ako píšeš. ja robím tento príspevok od februára a mne dali u nás na úp usmernenie ministerstva zdravotníctva z 13.1.2009 a tam je celkom opačne napísané. no Kocurkovo. takže ja idem teraz opravovať mzdy aj výkazy za 03,04/2010.

ešte som sa dnes dozvedela u nás na úrade, že úp bude preplácať zamestnancovi odvody do ZP z HM a tá časť odvodu, ktorá je z príspevku nebude preplatená.
monikago
19.05.10,04:54
ahojte, viete poradit aj mne, ide o to, ze mi dostavame dotaciu na viacej zamestnancov, v dokumentoch, ktore odovzdavame je uvedena cena prace, za vsetkych zamestnancov cca 5.000 eur, z UP nam vratia naspat maximum, co je cca 2.265 eur, akym podielom, alebo akym sposobom mame z tychto prostriedkov vratit odovody zamestnancom?
dakujem za odpovede
promont maja
19.05.10,05:03
Abel, tak to je ako píšeš. ja robím tento príspevok od februára a mne dali u nás na úp usmernenie ministerstva zdravotníctva z 13.1.2009 a tam je celkom opačne napísané. no Kocurkovo. takže ja idem teraz opravovať mzdy aj výkazy za 03,04/2010.

ešte som sa dnes dozvedela u nás na úrade, že úp bude preplácať zamestnancovi odvody do ZP z HM a tá časť odvodu, ktorá je z príspevku nebude preplatená.
Dana1, nemohla by si to usmernenie Ministerstva zdravotníctva z 13. 1. 2009 tu prilepiť, resp. zverejniť? A tej informácii u Úradu práce tiež celkom nerozumiem ... nemohla by si to podbrobnejšie ( najlepšie s číslami ...) rozpísať?
Dana1
19.05.10,06:12
Dana1, nemohla by si to usmernenie Ministerstva zdravotníctva z 13. 1. 2009 tu prilepiť, resp. zverejniť? A tej informácii u Úradu práce tiež celkom nerozumiem ... nemohla by si to podbrobnejšie ( najlepšie s číslami ...) rozpísať?
môžem ho prilepiť len neviem či to niekoho nepomýli.

A ten príspevok bude preplácaný takto:
predpokladáme, že z predošlého mesiaca má zamestnanec príspevok v sume 41,23 EUR

HM......307,70
SP firma- 25,2% VZ 307,70.....................77,54
ZP firma-10% VZ 307,70.........................30,77
Spolu............................................. .....108,31 EUR

SP z-c -9,4% VZ 307,70............................28,92
ZP z-c - 4% VZ 348,93 (307,70+41,23)......13,95 (12,31+1,64)

spolu.......................................42,87 EUR

Od úpsvar budem ale žiadať preplatiť:
za firmu 108,31 EUR
za zamestnanca 41,23 EUR (28,92+12,31)
Dana1
19.05.10,06:46
Jooooj, teraz ma napadlo, že odvody do soc.poisťovne sa zaokrúhľujú na celých desať centov a už sa mi to nechce prepočítavať.
promont maja
19.05.10,06:56
môžem ho prilepiť len neviem či to niekoho nepomýli.

A ten príspevok bude preplácaný takto:
predpokladáme, že z predošlého mesiaca má zamestnanec príspevok v sume 41,23 EUR

HM......307,70
SP firma- 25,2% VZ 307,70.....................77,54
ZP firma-10% VZ 307,70.........................30,77
Spolu............................................. .....108,31 EUR

SP z-c -9,4% VZ 307,70............................28,92
ZP z-c - 4% VZ 348,93 (307,70+41,23)......13,95 (12,31+1,64)

spolu.......................................42,87 EUR

Od úpsvar budem ale žiadať preplatiť:
za firmu 108,31 EUR
za zamestnanca 41,23 EUR (28,92+12,31)
Dana1, msa v príspevku č. 6 tejto témy nám prilepila link na http://www.porada.sk/t130701-prispevok-upsvr-na-uhradu-odvodov-zamestnancom-aky-je-to-prijem.html ... nie je to presne úvod z rovnakého usmernenia ... čo ty potom nato?
Dana1
19.05.10,07:11
No to stanovisko čo mám ja, nie je jednoznačné, je tam veľmi diplomaticky napísané " ....podľa nášho názoru..." . písala som aj do union zdr.poisťovne a odpísali mi, že vstupuje do VZ. už kvôli tomu pomaly nespim, ale budem to robiť tak, že to budem dávať do VZ a keby nie tak to potom dorovnám v RZZP. dúfam, že už to potom bude jasne.:D
msa
24.05.10,10:05
dobrý deň, prikladám ďalšiu odpoveď na danú problematiku zo ZP Dôvera:
Odpoveď našich pracovníkov::
dobrý deň príspevok poskytnutý zamestnávateľovi za základe § 50a zákona č. 5/2004 Z. z. o zamestnanosti v znení neskroších predpisov sa nepovažuje za príjem, ktorý je vymeriavacím základom pre platenie preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie podľa § 13 ods. 1 až 4 zákona č. 580/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov. Poskytnutie príspevku z UPSVaR sa považuje za dotáciu štátu na udržanie zamestnanosti.
promont maja
24.05.10,11:34
dobrý deň, prikladám ďalšiu odpoveď na danú problematiku zo ZP Dôvera:
Odpoveď našich pracovníkov::
dobrý deň príspevok poskytnutý zamestnávateľovi za základe § 50a zákona č. 5/2004 Z. z. o zamestnanosti v znení neskroších predpisov sa nepovažuje za príjem, ktorý je vymeriavacím základom pre platenie preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie podľa § 13 ods. 1 až 4 zákona č. 580/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov. Poskytnutie príspevku z UPSVaR sa považuje za dotáciu štátu na udržanie zamestnanosti.
... a nejde tu len o preklep v písmenku... či?
sesi
25.05.10,17:40
Tiež žiadame o dotáciu z UPSVaR podľa uvedeného paragrafu ale zamestnancom z tejto dotácie nedávame nič. Ja som si myslela, že to je dotáciu poskytovaná zamestnávateľovi a nie zamestancovi
promont maja
26.05.10,06:05
Tiež žiadame o dotáciu z UPSVaR podľa uvedeného paragrafu ale zamestnancom z tejto dotácie nedávame nič. Ja som si myslela, že to je dotáciu poskytovaná zamestnávateľovi a nie zamestancovi
... myslíš tým § 50, písm. a?
ajkariky
31.05.10,17:25
Záleží na tom, o akú dotáciu žiadaš z UPSVaR ak podľa § 50 a - príspevok na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami zákona č.5/2004 Z.z tak, zrazené odvody zamestnancovi vrátiš v nasledujcej mzde,sú pripočítateľnou položkou po odpočítaní povinných odvodov nezapočítava sa do vymeriavajúceho základu.Príspevok podľa § 50e zákona na podporu vytvoreného nového pracovného miesta, tento príspevok zostáva celý zamestnávateľovi.
Dana1
18.06.10,17:45
Pozdravujem,
dnes mi prišlo z nášho ÚPSVaR e-mail, kde mi poslali list , ktorý adresovali MZSR a následné stanovisko k príspevku podľa §50a. (prikladám)
skuba
21.07.10,12:31
Ahojte, aj ja som si dala vypracovať stanovisko so ZP Dôvera na príspevok podľa §50 a odpísali mi:
dovolujeme si Vam preposlat vyjadrenie k Vasej poziadavke od pani Ing. Hrubej, z odboru vymahania poistneho:

Pri akomkolvek prijme zamestnanca prioritne skumame, ci ide o prijem zamestnanca, ktory podlieha dani z prijmu (§ 13 ods. 1 pism. a) zakona c. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poisteni v zneni neskorsich predpisov) a ci je alebo nie je taxativne vymenovany ako prijem, ktory sa do vymeriavacieho zakladu nezapocitava (§ 13 ods. 4 zakona c. 580/2004 Z. z.).

Podla vyjadrenia danoveho riaditelstva uvedeny prispevok je zdanitelny prijem a nie je vymedzeny ako prijem nezapocitavany do vymeriavacieho zakladu, preto prispevok je vymeriavacim zakladom na urcenie poistneho na verejne zdravotne poistenie.
KlaudiaKK
17.08.10,07:48
Dobrý deň, tak z týchto všetkých vyjadrení som úplne mimo. Tak ide to do VZ alebo nie?? Ak áno - tak len pre zdravotné poistenie zamestnanca alebo ja zamestnávateľa?? Odvody do soc.poist. zostávajú nezmenené ? Jediné čo mi je jasné je že do je zdaniteľný príjem t.j. ak po odrátaní odpočítateľnej položky vyjde daňový základ tak to zdaním ak nie tak daň ZČ je nula. Jediné v čom je bordel sú odvody . Osvieťte ma prosím aj keď všetky vyjadrenia z úradov som si prečítala.
Dana1
17.08.10,19:13
Uvedený príspevok vstupuje do VZ pre zdravotné poistenie zámestnanca a keďže podľa §13 ods 10 zákon a o ZP - VZ-om zamestnávateľa je VZ jeho zamestnanca tak aj do VZ zamestnávateľa.

do VZ pre soc. poistenie nevstupuje.

takže výkaz do ZP by mal vyzerať asi takto:
príjem: HM
VZ: HM+príspevok
KlaudiaKK
18.08.10,09:56
Ďakujem veľmi pekne. :)
Ineh
27.02.12,19:52
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadom výpočtu mzdy - zamestnanca, na ktorého dostávam príspevok z UPVARu za základe §50 a

Príklad výpočtu:

1.mzda bez príspevku :

Hrubá mzda : 370,49
Odvody: 49,61
Nezdan.časť: 303,72
zákl.dane: 17,16
daň: 3,26
k výplate: 317,62

2. Mzda po vyplácaní príspevku:

Hrubá mzda : 370,49
Príspevok: 49,61
Odvody : 51,60 ( VZ pre SP je 370,49, VZ pre ZP je 370,49+49,61)
Nezdan.časť: 303,72
zákl.dane: 64,78 ( 370,49 + 49,61 -51,60)
daň: 12,31
k výplate: 356,19

Podľa mojich vedomostí sa príspevok zahrňuje do základ. dane a do VZ pre zdrav. poistenie a mal by sa vyplácať mesiac pozadu.
Podľa informácii pracovníčky UPSVAR, však mám pripočítať príspevok už hneď v prvom mesiaci nároku na príspevok, a čo je ešte protichodnejšie podľa nej by som sa mala dopracovať k čistej mzde : 317,62 + 49,61. tj. čistá mzda bez príspevku + časť odvodov zamestnanca, je to tak správne? ako sa k tomu číslu dopracujem ?

Ďakujem