44vlasta
07.05.10,21:35
Dobrý večer, chcela by som poprosiť niekoho o radu. Máme malého vnúčika a ako to už býva - mladí sú vždy tí, čo pojedli všetku múdrosť sveta a my - babky hoc 46 ročné, čo odchovali tri deti sme tie menej múdre. Náš vnúčik od príchodu z pôrodnice s malými prestávkami slzí. Rodičia umiestnili jeho postieľku rovno pod svetlo a malý, keďže už má 4 mesiace a je to malý nezbedníček, ktorý už nespinká tak ako keď bol úplne maličký je nútený, keďže má postieľku pod svetlom sa do svetla stále pozerať. Myslím si, že toto spôsobuje jeho slzenie a namáhanie očiek. Niekedy má v nich dokonca trošičku akoby hlienu v kútiku oka. Bojím sa, že malému sa očká úplne pokazia. Na moje rady nevesta vraví, že však on sa stále nepozerá do svetla, ale mne sa zdá, že práve toto mu tie očká dráždí. Prosím poraďte mi, či moje obavy sú opodstatnené.
Kvaka
07.05.10,19:53
Dobrý večer, chcela by som poprosiť niekoho o radu. Máme malého vnúčika a ako to už býva - mladí sú vždy tí, čo pojedli všetku múdrosť sveta a my - babky hoc 46 ročné, čo odchovali tri deti sme tie menej múdre. Náš vnúčik od príchodu z pôrodnice s malými prestávkami slzí. Rodičia umiestnili jeho postieľku rovno pod svetlo a malý, keďže už má 4 mesiace a je to malý nezbedníček, ktorý už nespinká tak ako keď bol úplne maličký je nútený, keďže má postieľku pod svetlom sa do svetla stále pozerať. Myslím si, že toto spôsobuje jeho slzenie a namáhanie očiek. Niekedy má v nich dokonca trošičku akoby hlienu v kútiku oka. Bojím sa, že malému sa očká úplne pokazia. Na moje rady nevesta vraví, že však on sa stále nepozerá do svetla, ale mne sa zdá, že práve toto mu tie očká dráždí. Prosím poraďte mi, či moje obavy sú opodstatnené.
Moja dcéra, keď bola maličká, tiež trpela na časté slzenie očiek. Nakoniec sme museli ísť na prepláchnutie slzných kanálikov a slzenie navždy prestalo. Na internete som našla takéto vyjadrenie očnej lekárky:

Slzenie očiek spojené so slzavým sekrétom je u malých detí veľmi časté. Ak je obojstranné, tak môže byť príčinou získaná infekcia, ktorá sa štandardne lieči kvapkami. Ak však pozorujeme, že zápal neustupuje, očká neustále hnisajú, navyše sa nad dolným viečkom drží akoby slzná hladinka, príčinou môže byť nepriechodnosť slzných ciest. Pokiaľ sa diagnóza potvrdí, je nutné slzné cesty spriechodniť tzv. sondážou a prestrekom.
inajana
07.05.10,20:16
Aj moje deti s tým mali problém:
- jedno malo upchaté kanáliky
- druhému museli dokonca prerážať

Určite ten zákrok neodďalujte, aby tam nevznikla nejaká infekcia.
Dospelí tvrdia, že to prepláchnutie nebolí, len je nepríjemné mať ihlu pri očiach ... ale takí krpci v dupačkách kričia, lebo ich musia držať bez pohybu ...
ubka
07.05.10,21:06
Dobrý večer, chcela by som poprosiť niekoho o radu. Máme malého vnúčika a ako to už býva - mladí sú vždy tí, čo pojedli všetku múdrosť sveta a my - babky hoc 46 ročné, čo odchovali tri deti sme tie menej múdre. Náš vnúčik od príchodu z pôrodnice s malými prestávkami slzí. Rodičia umiestnili jeho postieľku rovno pod svetlo a malý, keďže už má 4 mesiace a je to malý nezbedníček, ktorý už nespinká tak ako keď bol úplne maličký je nútený, keďže má postieľku pod svetlom sa do svetla stále pozerať. Myslím si, že toto spôsobuje jeho slzenie a namáhanie očiek. Niekedy má v nich dokonca trošičku akoby hlienu v kútiku oka. Bojím sa, že malému sa očká úplne pokazia. Na moje rady nevesta vraví, že však on sa stále nepozerá do svetla, ale mne sa zdá, že práve toto mu tie očká dráždí. Prosím poraďte mi, či moje obavy sú opodstatnené.

Najväčší problem bude zrejme v tom, že Ty sa síce od nás dozvies určité názory, ale je viac ako pravdepodobné, že poslúžia iba Tebe na rozšírenie vedomostí. Tvojej neveste to musí povedať cudzí človek, nie svokra, alebo mama, máš pravdu, mladí sú najmúdrejší, ale spomeň si, akí sme boli my mladí !!
Ja si myslím, že bábätko by malo mať skôt šero, ako pozerať neustále do svetla a ešte umelého. Mladá mamička by si mohla celkom logicky vysvetliť, že jej dieťa bolo 9 mesiacov v príjemnom ružovom šere jej bruška a extrémne osvetľovanie môže spôsobiť nielen slzenie, ale aj oveľa vážnejšie problémy.
mimotemyspomínam si na profesora, ktorý nám na prednáške hovoril:" bábätko pred narodeným je oveľa múdrejšie, inteligentnejšie ako po narodení, pri pôrode zblbne. Vyjde na svet, kde je krik, panika, oslnujú ho , no proste dostane šok a zblbne!"
Neviem prečo, ale je to niekoľko desiatok rokov a mne tieto slová stále rezonujú..možno chcel byť vtipný, ale mne to pripadlo celkom logické.
A urcite si pamätáš, že "kedysi " sa babätkám cez kočík dávala plienka, aby nemali ostre svetlo...

Ak Ti nevesta dovoli, omyvaj očka slabym čiernym čajom, môže to potlačiť infekciu. Ak to bude pretrvávať potom navštívte lekára, ktorý vám pomôže.