Danovnik
08.05.10,07:58
Prosím, mohli by ste mi poradiť? Fyzická osoba (vôbec nepodniká) kúpi a následne predá dlhopis. Je to diskontovaný dlhopis - tzn. medzi momentom kúpy a predaja nemá táto fyzická osoba vyplatený žiadny výnos z držby dlhopisu (úrok).

Je príjem z predaja tohto dlhopisu príjmom podľa § 8 ods. 1 písm. e)? Alebo podľa § 7 zákona o dani z príjmov?

Nie som si istý, či je to príjem podľa § 7 alebo podľa § 8, pretože rozdiel medzi kúpnou cenou a predajnou cenou tohto dlhopisu, za ktorú to táto FO predala (je to zisk), zohľadňuje aj úroky z držby tohto dlhopisu počas doby medzi kúpou a predajom dlhopisu (ale tak ako vyššie píšem, úroky neboli žiadne vyplatené)...

Prosím, poradíte mi?

Ďakujem pekne!
martinez
09.05.10,12:00
Prosím, mohli by ste mi poradiť? Fyzická osoba (vôbec nepodniká) kúpi a následne predá dlhopis. Je to diskontovaný dlhopis - tzn. medzi momentom kúpy a predaja nemá táto fyzická osoba vyplatený žiadny výnos z držby dlhopisu (úrok).

Je príjem z predaja tohto dlhopisu príjmom podľa § 8 ods. 1 písm. e)? Alebo podľa § 7 zákona o dani z príjmov?

Nie som si istý, či je to príjem podľa § 7 alebo podľa § 8, pretože rozdiel medzi kúpnou cenou a predajnou cenou tohto dlhopisu, za ktorú to táto FO predala (je to zisk), zohľadňuje aj úroky z držby tohto dlhopisu počas doby medzi kúpou a predajom dlhopisu (ale tak ako vyššie píšem, úroky neboli žiadne vyplatené)...

Prosím, poradíte mi?

Ďakujem pekne!

Ja si myslim, ze sa jedna o §8,1,e... ako pises vyssie, ak by ti boli vyplatene uroky napriklad na zaklade predlozeneho kuponu, jednalo by sa o §7,1,a. Ale uroky Ti neboli vyplatene.

Tvoj prijem (zisk) bol vsak dosiahnuty tym, ze si dlhopis kupil lacnejsie a predal drahsie.. cize ten zisk je prijem z prevodu c.p.

Nezabudni, ze pri vypocte zakladu dane postupujes podla §8,5
Danovnik
09.05.10,14:20
Dakujem velmi pekne za odpoved! Velmi mi pomoze. Krasny zvysok nedele, tebe Martinez aj vsetkym poradakom, prajem!
R_enox
09.05.10,17:35
Nezabudni, ze pri vypocte zakladu dane postupujes podla §8,5
Danovnik
10.05.10,09:04
Nezabudni, ze pri vypocte zakladu dane postupujes podla §8,5



........
Nezabudni, ze pri vypocte zakladu dane postupujes podla §8,5

Dakujem Vam krasne za upozornenie. Len teraz som na pochybach, ci si spravne vysvetlujem ten § 8 ods. 5 - prosim, je to spravne ak predajnú cenu dlhopisu znížim o tieto výdavky:

- kúpnu cenu dlhopisu (príp. emisnou hodnotou pri jeho vydaní) zaplatenu v minulom roku a
- výdavky súvisiace s nadobudnutím alebo predajom dlhopisu (napr. nejake poplatky, ak mi vzniklli s predajom alebo kupou dlhopisu).

A teda ciastkovy zaklad dane podla § 8 budem mat rozdiel:
- prijmov (predajnej ceny) a
- vydavkov (kupnej alebo emisnej ceny + ine vydavky suvisiace s kupou alebo predajom dlhopisu)?

Samozrejme, ak by mi vysla strata (co nebude), dal by som tam nulu...

Prosim, moze to takto byt? Alebo to nechapem spravne?

Dakujem krasne za pomoc!