samanko5
08.05.10,12:06
Čavte lidičky.
Mám problém, s ktorým si už neviem rady. Moja zostava:
MB ASROCK P4i48 Rev. 1.10 BIOS 1.60 Processor : Intel Celeron 2.8 GHz VGA: NVidia 5200 128 MB 64 bit RAM: 2x512 MB HDD Samsung 80 GB.
Môj problém spočíva v tom, že po cca. 2,5 roka mi začal mrznúť Windows XP SP3 SK. Tak som naformátoval disk rozdelil na C a D a začal novú inštaláciu Windowsu ( skúšal som 3 rôzne verzie aj linux) po prvom reštarte mi hned po načítaní BIOSU (keď sa už má spustiť pokračovanie inštalácie) mi naskočí obrazovka smrti
"Run a system diagnostic utility supplied by your hardware manufacturer. Run particular, run a memory check, and chack for faulty or mismatched memory. TRY CHANGING VIDEO ADAPTER "
STOP: 0x0000007F (0x0000000F,0x00000000,0x00000000,0x00000000)
alebo po reštarte

MACHINE_CHECK_EXCEPTION

Check to make sure any new hardware or software is properly installed.
If this is a new installation, ask your hardware or software manufacturer for any Windows updates you might need.

STOP: 0x0000009c (0x00000000,0x8054DA70,0xB2000000,0x1040080F)

Skúšal som meniť grafiku za ATI Radeon 9100 bez výsledku. Myslím si že bude chybný processor alebo motherboard no neviem. Nemám kde otestovať.
Neemáte s tým niekto skúsenosti?
Za každú radu budem veľmi vďačný.
Vlado40
08.05.10,10:27
A Ti pri zapnutí načíta procesor ,tak nemal by byť chybný.Pozri sa na verziu v biose.Najnoší pre dosku je 1.6.Chybný môže byť AGP slot na doske ak to robí aj pri inej grafike.
misoft
08.05.10,13:51
Run a system diagnostic utility supplied by your hardware manufacturer. Run particular, run a memory check, and chack for faulty or mismatched memory. TRY CHANGING VIDEO ADAPTER
Translate:
Spustite diagnostický nástroj systému dodávaný výrobcom hardvéru. Spustite najmä kontrolu pamäte, a skontrolujte, či nie sú chybné alebo zle pamäte. Skúste zmeniť VIDEO ADAPTER


MACHINE_CHECK_EXCEPTION

Check to make sure any new hardware or software is properly installed.
If this is a new installation, ask your hardware or software manufacturer for any Windows updates you might need.

Translate:
MACHINE_CHECK_EXCEPTION
Presvedčte sa, že každý nový hardvér alebo softvér je správne nainštalovaný.
Pokiaľ sa jedná o novú inštaláciu, požiadajte výrobcu hardvéru alebo softvéru pre prípadné aktualizácie systému Windows ktoré by ste mohli potrebovať.

Z toho vyplýva:
1) chybné pamäte, skús (pokiaľ ich máš v slotov viacej) dosadzovať po jednej a zistiť, či sú pamäte v poriadku;
2) Výmena video adaptéru - skúsiť vymeniť GK - môže byť chybný aj AGP
3) Aktualizácie - lenže u teba je SP3, takže posledný service pack.
duves
09.05.10,09:06
samanko1, skus ine forum, tie chyby co ti to vypisuje, to je nad moje chapanie. I ked su tu chlapci, čo sa veciam rozumia, tak doporucujem naozaj špičkove forum na PC techniku: http://4um.overclocking.cz/forum.php
PotPalo
11.05.10,17:42
Ja by som najprv otestoval tie pamäte. Používam na to program GoldMemory (http://www.goldmemory.cz), ale dá sa použiť aj iný, napríklad z Live CD Ubuntu. V tom GoldMemory nechám prejsť celý test aspoň 2x, trvá to niekoľko hodín, ak ostane Status: PASSED, pamäte sú dobré.

Tiež by som skúsil v BIOSe nahrať default hodnoty.

Pokiaľ bol počítač používaný pretaktovaný, čiže na vyššej frekvencii procesoru a pamätí, na akú sú robené, tak môžeš začať uvažovať o kúpe nového PC. Pretaktovanie trošku zvýši výkon, ale poriadne skráti životnosť.
ZoranICS
13.05.10,15:15
PotPalo: Tvoja hypoteza o pretaktovani sa mi velmi paci, ale nemas pravdu! Ak mas zaujem, mozem ta do tajov pretaktovania zasvatit, ale zbytocne nechcem ostatnych zatazovat, kedze toto forum nie je o tomto...

samanko5: Mas vadne pamate! bodka. Treba porozmyslad nad tym, ci sa ti oplati kupovat predrazene (kedze sa usz nevyrabaju) DDR(1) pamate, pripadne si ich zozenies niekde z bazaru, alebo si zakupis novy stroj.
PotPalo
13.05.10,21:18
S pretaktovaním je to (teda podľa mňa) ako so žiarovkami:
Keď napojíš 2,5V žiarovku na 4,5V, bude svietiť podstatne silnejšie, ale za chvíľu je po nej.
Vlado40
13.05.10,21:24
Treba porozmyslad nad tym, ci sa ti oplati kupovat predrazene (kedze sa usz nevyrabaju) DDR(1) pamate, pripadne si ich zozenies niekde z bazaru, alebo si zakupis novy stroj.

Vyrábať sa nemusia ,stačí keď ich majú v predaji.

http://datacomp.sk/pc-komponenty-operacne-pamate-ram-ddr-266-550mhz-_c75.html?stishowtype=1&scaid=476
ZoranICS
14.05.10,06:51
Vlado40: Skus si porovnat, kolko krat viac stoja DDR1 oproti DDR2 a 3 a pochopis o com rozpravam.

PotPalo: Pretaktovanie nie je jednoduche ako ziarovka ;) ale bolo by to pekne ak ano :) mimochodom, 4,5V vs 2.5V = 80% narast vstupneho napatia, co pri pretaktovani znamena istu smrt. Jedine ze by si mal vhodne chladenie, ale ako som uz povedal, toto forum nie je o pretaktovani tak nebudeme zatazovat ludi, ktory nemaju sajnu o com rozpravame! Ako vyvratenie tvojej hypotezy nech ti staci tolko, ze 90% PC ktore predavam su pretaktovane [na poziadavku majitelov] a za 12 rokov sa mi nestalo !ani raz! zeby niektory z nich umrel kvoli pretaktovaniu!

samanko5: ...este ma napadlo, ze mozes mat poskodene napajacie okruhy pre RAM/CPU. Skus sa popozerat na doske okolo pamatovych slotov a procesoroveho socketu po "vypucanych" kondenzatoroch [to su tie "valceky" postavene kolmo k doske -vacsinou su cierne/modre/hnede a maju perforovane vrsky v tvare X alebo K]. Ak takyto najdes, RAM ani nekupuj!
Vlado40
14.05.10,07:43
Vlado40: Skus si porovnat, kolko krat viac stoja DDR1 oproti DDR2 a 3 a pochopis o com rozpravam.

Dobre viem aké su ceny DDR a DDR2.DDR2 je výhodnejšie kúpiť ,ale ..

Keď kúpim pamäť DDR2 musí túto pamäť podporovať aj doska.Takže by som musel kúpiť novú dosku ,ak chcem túto lacnejšiu pamäť DDR2.Keď kúpim novú dosku ,tak zrejme starý procesor tam nemusí fungovať.Ak budem mať šťastie a procesor pôjde s novou doskou ,ale mám grafiku AGP a doska má iba PCI-e ,tak mám smolu ,budem musieť kúpiť novú grafiku.Takže radšej kúpim tu cenovo nevyhodnú pamäť DDR .
Samozrejme musím byť na 100% presvedčený ,že chyba je v tej DDR.
ZoranICS
14.05.10,08:33
Stoji vsak za zmienku, ze 2x1GB kvalitnej DDR stoji 85E.

Nova doska [s integrovanou grafickou s vyssim vykonom ako ta diskretna, ktoru ma!] s CPU s vyssim vykonom ako to co ma a 2x1GB DDR2 o dvojnasobnej frekvencii vyjde na 160E.

Cize na novych komponentoch by "prerobil" menej ako 80E a ak sa mu podari niekde v bazare "strelit"stary procak a grafiku za ~30E tak by mu investicia ~50E priniesla "novy" stroj s dvojnasobnym vykonom, polovicnou spotrebou oproti tomu co ma teraz a v neposlednom rade dvojrocnu zaruku na dosku, trojrocnu na CPU a "dozivotnu" na RAM.
lildgongono
19.02.11,06:00
+1
tisatadlife
16.03.11,07:35
+1
moss.palicka
16.03.11,20:32
Prispejem aj ja svojou trochou vedomosti :) Ako pisali chalani vyssie, pravdpodobne ide o problem s HW ale nie je vylucene, ze mozes mat aj poskodene cd z ktoreho to instalujes (uz sa mi to stalo).Skus ine instalacne medium alebo si stiahni hirens boot cd, nabootuj z neho a mozes spustit kopu utilit na testovanie ram, cpu,hdd atd...