i&g
08.05.10,14:01
Lekár mi odporúča CT vyšetrenie tenkého a hrubého čreva. Keďže som ešte na takomto vyšetrení nebola, chcela by som vedieť čo to obnáša. Vraj budem niečo piť a niečo mi vstreknú do konečníka. Dá sa to zvládnuť? Má s tým niekto skúsenosti? Ako dlho trvá takého vyšetrenie?
buchač
08.05.10,12:20
Lekár mi odporúča CT vyšetrenie tenkého a hrubého čreva.
Choď....neváhaj ...
Keďže som ešte na takomto vyšetrení nebola,
Bol som...
chcela by som vedieť čo to obnáša.
Nič neobvyklé ...
Vraj budem niečo piť
???...mne do žily vstriekli ...
a niečo mi vstreknú do konečníka.
Kontrastnú látku ...
Dá sa to zvládnuť?
V pohode ...
Má s tým niekto skúsenosti?
Prežiješ ...;)
Ako dlho trvá takého vyšetrenie?
cca 1/2 hodiny ...ale pacientovi vždy trvá vyšetrovací proces neskutočne dlho ...


Tu si prečítaj pozornejšie ...nie diagnózy , ale vyšetrovacie procesy ...;)
http://www.gastroenterolog.com/rakovina_hrub_creva.htm

P.S.:

Prognóza pacienta s diagnostikovaným zhubným nádorom hrubého čreva je veľmi závislá na včasnej diagnostike, správnej a najmä skorej liečbe. Ak sa nádor včas diagnostikuje a lieči, nie je neobvyklé aj 10 ročné pooperačné prežívanie pacienta bez akýchkoľvek známok obnovenia (recidívy) zhubného nádoru.

;):rolleyes::---:D:):):)
janaGT
08.05.10,14:26
súhlasím s Buchačom, môj manžel si prešiel tým istým, kontrastná látka do žily ... neboj, do konečníka nie. Cez konečník ťa vyšetrujú kolonoskopom, aby sa dostali do vnútra črievok a mohli zobrať vzorky na ďalšie vyšetrenia.
a_je_to
08.05.10,15:48
Lekár mi odporúča CT vyšetrenie tenkého a hrubého čreva. Keďže som ešte na takomto vyšetrení nebola, chcela by som vedieť čo to obnáša. Vraj budem niečo piť a niečo mi vstreknú do konečníka. Dá sa to zvládnuť? Má s tým niekto skúsenosti? Ako dlho trvá takého vyšetrenie?
Absolvoval som pred 5 rokmi, po pozitívnom teste na okultné krvácanie. Otrava, rozpaky, polhodina na stole, kino z vlastného čreva, musíš sa úplne uvoľniť, ale dá sa vydržať. Gastroenterológ mi povedal .... gratulujem, máte takú chorobu, ako Havel a Schuster, hľadajte si kontakty v Innsbrucku /začínajúca divertikulitída/. Okrem toho vnútorné hemoroidy druhého stupňa s odporučením operácie ... lebo môže byť horšie. Odmietol som, liečil som sa sám. Zmenou stravovacích návykov, žiadne zázraky. Základ - doobeda ovocie, banán, jablko celé okrem stopky, pomaranč, v jeseň denne vlastné hrozno. Obed normálne, večera hocijaká polievka, najlepšie akákoľvek zeleninová. Do nej ponoriť 2-4 kotúčiky celozrnného pšeničného chlebíka /pukancového polystyrénu/, nechať 10 minút rozpustiť a kašu zjesť. Okrem nej nič. Ak trvá hlad, tak ešte za tanier polievky. Alebo strúhanú mrkvu bez čohokoľvek. Pred spaním akupresúrna masáž - tlak prstom prostredníkom kolmo do brucha, asi 6-10 cm pod pupkom, ako silno sa dá. Dnes nemám žiadne potiaže, okultný test negatívny.
ludmilla
10.05.10,11:59
Lekár mi odporúča CT vyšetrenie tenkého a hrubého čreva. Keďže som ešte na takomto vyšetrení nebola, chcela by som vedieť čo to obnáša. Vraj budem niečo piť a niečo mi vstreknú do konečníka. Dá sa to zvládnuť? Má s tým niekto skúsenosti? Ako dlho trvá takého vyšetrenie?

Čo je CT vyšetrenie?

CT je špeciálne rentgenové vyšetrenie so zobrazením tela v prierezoch. Toto vyšetrenie nám dá dôležité informácie o polohe ložiska ochorenia v tele, má to veľký význam pri rozhodovaní o spôsobe liečby.

Prečo kontrastná látka?

Podľa vyšetrenia je niekedy dôležité použiť rengenologickú kontrastnú látku, ktorá obsahuje jód, táto je podaná vnútrožilne a pomáha nám podať dôležité informácie o anatomických telesných štruktúrach, eventuálne ak je prítomný chorobný proces podá nám informácie o chorobných zmenách. Je to zasa veľmi dôležité pri rozhodovaní o postupe liečby.

Sú známe komplikácie?

V mieste vpichu môže vzniknúť krvná podliatina ("modrina") a veľmi zriedka miestny zápal. Vo veľmi zriedkavých prípadoch môže počas aplikácie kontrastnej látky prasknúť žila a tým prísť k poškodeniu kože, pričom môže byť potom nutné chirurgické ošetrenie tohto poškodenia.
Pri samotnom podávaní kontrastnej látky môže prísť k alergickej reakcii, ktorú môže vyvolať nosný materiál kontrastnej látky alebo samotný jód.
Normálna reakcia počas podávania injekcie môže byť pocit tepla alebo horká chuť v ústach.
Veľmi zriedka môže prísť k ľahkému poklesu tlaku a tým k menším ťažkostiam - nevoľnosť, bolesť. Vo veľmi zriedkavých prípadoch môže prísť k ťažkým vedľajším účinkom - dýchavičnosť, náhly pokles tlaku, poruchy srdcového rytmu alebo kŕče.
V praxi asi 97% vyšetrovaných pacientov nemalo žiadne vedľajšie účinky, ťažké vedľajšie účinky asi 0,04%. (podľa štúdie KATAYAMA - správa o bezpečnosti kontrastných látok) Ako pri každom diagnostickom zásahu sť k životu nebezpečná komplikácia je možná, ale nepravdepodobná.

Ako môžem znížiť riziko?

Riziko vyšetrenia v porovnaní s dosiahnutým výsledkom je veľmi nízke a tak či tak, ak sa komplikácia vyskytne je lekár vždy k dispozícii.
Ak sa človek chce vyhnúť takémuto riziku je potrebné vopred informovať personál:
- o možnom tehotenstve
- o kojení
- či ste už niekedy dostali kontrastnú látku a ak sa po nej dostavili ťažkosti, treba popísať aké: nevoľnosť, vracanie, dušnosť, astmatický záchvat, kožná reakcia, kŕče, strata vedomia, triaška, bolesti
- informácia o vašich alergiách
- aké ochorenia máte: ochorenia - obličiek, štítnej žľazy, myelóm, infekčné ochorenia (hepatitída, HIV, ...), diabetes
- aké lieky užívate

P.S. ak ti však lekár povedal, že budeš niečo piť a niečo vstreknú do konečníka zrejme pôjde o virtuálnu kolonoskopiu, kolonografiu.

Virtuálna kolonografia

Je to vyšetrenie hrubého čreva pomocou CT pri použití rentgenového žiarenia. celý brušný priestor od horného okraju pečene až po boky je vyšetrované 2x, raz v polohe na bruchu, raz v polohe na chrbáte. Toto vyšetrenie nám dáva obrazy podobné obrazom z kolonoskopie, sú však robené iným spôsobom pomocou CT prístroja. V závere sú všetky obrázky zobrazené trojdimenzionálne, čiže obrazne povedané lekár môže potom tým črevom prechádzať virtuálne sťa by malým lietadlom a obzerať si ho.
je to vyšetrenie v rámci screeningu, prevencie rakoviny, lekár týmto vyšetrením môže objasniť polypy už od veľkosti 5 mm, rakovinu čreva, môže určiť zápalovú aktivitu pri zápalových črevných ochoreniach ako M. Crohn alebo colitis ulcerosa.

Aké výhody má toto vyšetrenie pred koloskopiou?

Je to rýchlejšie vyšetrenie a do tela sa nezavádza inštrument ako pri koloskopii. Koloskopia trvá asi 20 min, virtuálna kolonografia asi 5 min. v CT tuneli, pričom musí pacient zadržať dych na 10 - 20 sec.

Príprava na kolonografiu.

Pred vyšetrením musí byť sliznica čreva čistá, je tam diéta pred vyšetrením a zrejme aj preháňadlo a taktiež sa pije báriová kontrastná látka. To by vysvetlovalo, že musíš pred vyšetrením niečo vypiť.

Ako sa robí virtuálna kolonoskopia?

Počas vyšetrenia musí byť črevo vyrovnané, zbavené záhybov, používa sa k tomu oxid uhličitý, ktorý je aplikovaný cez rektálnu rúrku do konečníka ( čo vysvetluje to vstreknutie do konečníka), ak sa dosiahne požadovaný tlak v čreve prísun oxidu uhličitého sa automaticky vypne a začína samotné vyšetrenie. Prípadne sa podáva aj do žily liek na uvoľnenie svalstva čreva.
i&g
11.05.10,08:37
Vďaka za rady. Trošku ste ma všetci upokojili. Áno, máte pravdu, musela som si zakúpiť preháňadlo, ktoré mám deň pred vyšetrením vypiť. Vpichnú mi vraj aj kontrastnú látku, lebo sa ma lekárka pýtala, či nie som alergická. Ja mám len obavy z toho, že keď budem niečo piť či sa nepozvraciam a pri vstreknutí do konečníka, keďže trpím častými hnačkami, či mi to nevyvolá potrebu stolice. Ale keď som dobre pochopila vstrieknú mi tam iba vzduch. Tak dúfam, že to v pohode prežijem, keď som prežila kolonoskopiu, tak asi prežijem všetko.
2009
11.05.10,10:40
Vďaka za rady. Trošku ste ma všetci upokojili. Áno, máte pravdu, musela som si zakúpiť preháňadlo, ktoré mám deň pred vyšetrením vypiť. Vpichnú mi vraj aj kontrastnú látku, lebo sa ma lekárka pýtala, či nie som alergická. Ja mám len obavy z toho, že keď budem niečo piť či sa nepozvraciam a pri vstreknutí do konečníka, keďže trpím častými hnačkami, či mi to nevyvolá potrebu stolice. Ale keď som dobre pochopila vstrieknú mi tam iba vzduch. Tak dúfam, že to v pohode prežijem, keď som prežila kolonoskopiu, tak asi prežijem všetko.
Držím palce. :) Zvládneš to :)
Nokerla
11.05.10,17:01
Vďaka za rady. Trošku ste ma všetci upokojili. Áno, máte pravdu, musela som si zakúpiť preháňadlo, ktoré mám deň pred vyšetrením vypiť. Vpichnú mi vraj aj kontrastnú látku, lebo sa ma lekárka pýtala, či nie som alergická. Ja mám len obavy z toho, že keď budem niečo piť či sa nepozvraciam a pri vstreknutí do konečníka, keďže trpím častými hnačkami, či mi to nevyvolá potrebu stolice. Ale keď som dobre pochopila vstrieknú mi tam iba vzduch. Tak dúfam, že to v pohode prežijem, keď som prežila kolonoskopiu, tak asi prežijem všetko.

Pri vysetreni CT ti nic do konesnika fukat ani striekat nebudu......od toho pijes tu cukrovu vodu aby si mala plne creva.....
Ja ked som to pil, tak som mal vypit 2L cukrovej vody za 45 minut.......samozrejme som to cele nevypil, lebo to je na mna nadludsky vykon.
Creva Ti nafukuju pri kolonoskopii.
Ked Ti pichnu kontrastnu latku tak budes mat pocit ako keby si sa počurala, ale nic neboj, vsetko bude o.k. nic do gati nepustis.
ubka
11.05.10,20:34
Vďaka za rady. Trošku ste ma všetci upokojili. Áno, máte pravdu, musela som si zakúpiť preháňadlo, ktoré mám deň pred vyšetrením vypiť. Vpichnú mi vraj aj kontrastnú látku, lebo sa ma lekárka pýtala, či nie som alergická. Ja mám len obavy z toho, že keď budem niečo piť či sa nepozvraciam a pri vstreknutí do konečníka, keďže trpím častými hnačkami, či mi to nevyvolá potrebu stolice. Ale keď som dobre pochopila vstrieknú mi tam iba vzduch. Tak dúfam, že to v pohode prežijem, keď som prežila kolonoskopiu, tak asi prežijem všetko.

Nestresuj sa zbytočne, ak sa niekomu pritrafí aj "nejaká nehoda" súvisiaca s ochorením, zdravotníci s tým počítajú a berú to ako súčasť vyšetrenia.
Pri Tvojom vyšetrení nič nepríjemné nehrozí.
Určite to zvládneš, všetci ti držíme palce aby bol aj výsledok dobrý:)
i&g
14.05.10,05:30
Vďaka všetkým za podporu
VieraPopluharova
15.05.10,09:41
Nuz ja tym prechadzam kazdy rok, ale vidim, ze niektorí si milia vysetrenie hrubeho creva CT s kolonoskopiou.
CT vysetrenie, je bazbolestne, musis sa vycistit, lahnes si na stol na CT dostanes kontrastnu latku do zily a do konecnika Ti zavedu nieco ako klistýr, cez, ktoré Ti budú pomalycky vstrekovat vodu, to kvoli dobremu vysetrenie, odporucam si zobrat nejake dlhe tricko, aby si tam nelezela uplne naha, nakolko sa je tam treba vyzliect.
Kolonoskopia je trosku ine vystrenie, pri ktorom Ti zavádzaju kamerovy system do hrubého creva, aby si mohlu pzriet vnutorne steny hrubeho creva, odporucam vypytat si injekciu-demerol, budes to zvladat lepsie, plati sa cca 4,-€ za to, niekde to vôbec neuctuju, pripadne da sa toto vystrenie robit v slabej anesteze a o dve hodinky ides domov.
Drzim palce.
buchač
16.05.10,12:25
Nuz ja tym prechadzam kazdy rok, ale vidim, ze niektorí si milia vysetrenie hrubeho creva CT s kolonoskopiou.
CT vysetrenie, je bazbolestne, musis sa vycistit, lahnes si na stol na CT dostanes kontrastnu latku do zily a do konecnika Ti zavedu nieco ako klistýr, cez, ktoré Ti budú pomalycky vstrekovat vodu, to kvoli dobremu vysetrenie, odporucam si zobrat nejake dlhe tricko, aby si tam nelezela uplne naha, nakolko sa je tam treba vyzliect.
Kolonoskopia je trosku ine vystrenie, pri ktorom Ti zavádzaju kamerovy system do hrubého creva, aby si mohlu pzriet vnutorne steny hrubeho creva, odporucam vypytat si injekciu-demerol, budes to zvladat lepsie, plati sa cca 4,-€ za to, niekde to vôbec neuctuju, pripadne da sa toto vystrenie robit v slabej anesteze a o dve hodinky ides domov.
Drzim palce.

Mne vždy aplikujú / šľahnú ;):---:D / a zdarma DORMICUM a DOLSIN ...

Že aký som happy , že aký som happy :)...za mesiac znova na kontrolu sa chystám ...:rolleyes:
Nokerla
17.05.10,15:05
Nuz ja tym prechadzam kazdy rok, ale vidim, ze niektorí si milia vysetrenie hrubeho creva CT s kolonoskopiou.
CT vysetrenie, je bazbolestne, musis sa vycistit, lahnes si na stol na CT dostanes kontrastnu latku do zily a do konecnika Ti zavedu nieco ako klistýr, cez, ktoré Ti budú pomalycky vstrekovat vodu, to kvoli dobremu vysetrenie, odporucam si zobrat nejake dlhe tricko, aby si tam nelezela uplne naha, nakolko sa je tam treba vyzliect.
Kolonoskopia je trosku ine vystrenie, pri ktorom Ti zavádzaju kamerovy system do hrubého creva, aby si mohlu pzriet vnutorne steny hrubeho creva, odporucam vypytat si injekciu-demerol, budes to zvladat lepsie, plati sa cca 4,-€ za to, niekde to vôbec neuctuju, pripadne da sa toto vystrenie robit v slabej anesteze a o dve hodinky ides domov.
Drzim palce.

Bol som na CT vysetreni, ale do konecnika mi nic nedavali.
Xanti
17.05.10,15:09
Bol som na CT vysetreni, ale do konecnika mi nic nedavali.
Všetko záleží od toho akú časť čreva chcú vyšetriť na CT.
U teba vyšetrovali tenké črevo a terminálne ileum. A to naozaj do konečníka nič nepotrebovali, ale zato si pil tekutinu nie?

A ak niekomu vyšetrujú hrubé črevo, tak vtedy musia naplniť zo spodu aby vyšetrili rýchlejšie ako ked to ide zvrchu.
Majú svoje postupy. :)
VieraPopluharova
18.05.10,04:32
Mne vždy aplikujú / šľahnú ;):---:D / a zdarma DORMICUM a DOLSIN ...

Že aký som happy , že aký som happy :)...za mesiac znova na kontrolu sa chystám ...:rolleyes:

Vidim, ze humor Ta nepusta to je dobre, a este raz prepac, ved ty vies zaco, mna to caka o 2 mesiace, tak sa drz:):):)