mirettim
08.05.10,16:11
dobry..chcela by som sa len spytat, a ujistit sa ohladom Dobrovolne nemocenskeho poistenia. nastupi na matersku by som mala priblizne v polovicke decembra. Platim si dobrovolne nemocenske poistenie uz od maja 2009, ale len teraz od 1 maja 2010 som si zvysila vymeriavaci zaklad na maximum...malo to zmysel? bude sa mi to ratat? alebo sa mi materska bude vypocitavat len z roku 2009?dakujem :)
mareko
08.05.10,16:22
Ja by som poprosila o informáciu ohľadom DNP s mierou poklesu zárobkovej činnosti o 55 %. Má význam platiť si DNP? Bude dostávať takýto človek dávky v DPN a ak, tak koľko, resp. koľko by si mal platiť, aby to malo zmysel.
Ďakujem všetkým za odpovede.
Danila
08.05.10,17:02
Ja by som poprosila o informáciu ohľadom DNP s mierou poklesu zárobkovej činnosti o 55 %. Má význam platiť si DNP? Bude dostávať takýto človek dávky v DPN a ak, tak koľko, resp. koľko by si mal platiť, aby to malo zmysel.
Ďakujem všetkým za odpovede.DNP, pokiaľ ho nezrušia:) má vždy zmysel, ak máš zdravotné problémy. A je tu o ňom popísané už všetko, aj to, čo zákonodárcov ani vo sne nenapadalo, tak pohľadaj.
mirettim
08.05.10,18:59
ahojte...prosim vas neviete mi poradit? :(
Xanti
09.05.10,14:56
dobry..chcela by som sa len spytat, a ujistit sa ohladom Dobrovolne nemocenskeho poistenia. nastupi na matersku by som mala priblizne v polovicke decembra. Platim si dobrovolne nemocenske poistenie uz od maja 2009, ale len teraz od 1 maja 2010 som si zvysila vymeriavaci zaklad na maximum...malo to zmysel? bude sa mi to ratat? alebo sa mi materska bude vypocitavat len z roku 2009?dakujem :)
Nemalo to žiaden zmysel.
Lebo materská ti bude rátaná z VZ z roku 2009.
Keby si bola ukončila DNP v nejakom 6-8 týždni tehotenstva, a znovu založila nové DNP z maxima tak by si mala maximálnu materskú. Teraz netuším či to stihneš, možno áno ale bude to LTT.
Z akého VZ si si platila DNP v roku 2009?
Ak si v roku 2009 platila z minima tak tvoja materská bude zo sumy VZ 295,50 €, takže v tom prípade sa Ti oplatí zrušiť a znovu založiť DNP.
Ak stihneš 26týždňov tak budeš mať maximálnu materskú. Ak nestihneš tak sa ti bude rátať z 319,58 €.
mirettim
09.05.10,16:10
jasne je mi to jasne. To znamena, ze ak by som nastupovala na matersku az v januari, tak to by sa mi uz pocitalo z roku 2010?
Xanti
09.05.10,16:12
jasne je mi to jasne. To znamena, ze ak by som nastupovala na matersku az v januari, tak to by sa mi uz pocitalo z roku 2010?
Ano presne tak. Ráta sa predošlí rok , alebo posledné poistenie.
Xanti
09.05.10,16:15
jasne je mi to jasne. To znamena, ze ak by som nastupovala na matersku az v januari, tak to by sa mi uz pocitalo z roku 2010?
Ak premýšlaš nastúpiť neskôr na materskú, tak potom sa ti oplatí zajtra zrušiť DNP ... a uzavrieť nové z maxima v utorok, ak stíhaš si platiť 26 týždňov.

Lebo ak by si nastúpila na materskú v januári 2011 tak sa ti spriemeruje rok 2010 a nebudeš mať maximálnu materskú.