nemea
08.05.10,20:07
Tento rok sme mali krásne zakvitnutú čerešňu a teraz, keď už sa majú tvoriť plody, stonka, ktorá vedie ku "guličke" schne, na trsu je jeden, alebo žiadny plod, ktorý sa normálne vyvýja. Chcem sa opýtať, aj keď s tým už nič neurobím, prečo sa to stalo, keď aj dosť pršalo, a ani mráz plody neohrozil. Čomu sa nabudúce vyvarovať?
ubka
08.05.10,18:17
S veľkou pravdepodobnosťou sa jedná o Moniliniovú spálu višne, je to ochorenie, ktoré sa dosť často vyskytuje. Predísť sa dá postrekom v kvete a po odkvete višne. Žiaľ, teraz je to už pasé. :( na budúci rok treba na to myslieť, sú rôzne prípravky, v obchode poradia..
Silvernola
09.05.10,03:03
Keby si písal o višni, je to jednoznačne monilióza. Tá sa najviac prejavuje na marhuli (aj celý strom môže "vymrznúť") a práve na višni. Tie striekam, (nič iné mi neostáva ak chcem mať úrodu), ale na čerešni som ju nezaznamenala. A to máme pri ceste celú čerešňovú alej. Ako sú na tom v tvojom okolí ostatné čerešne, prípadne višne a marhule?
Bionda
09.05.10,17:16
- ja som sa stretla aj s tým, že keď sú prudké dažde, môže sa stať, že sa kvet neopelí event. obije to čerstvé opelenie a plod mať nebudeš.
Ale tá monilioza je naozaj veľmi riziková ak si nepostriekať pred kvitnutím a hneď po odkvitnutí 2x.
vierockak
16.05.10,16:30
monília na marhuliach a kôstkovinách hrozí za daždivého a chladného počasia v období kvitnutia .... vtedy je nevyhnutný chemický postrek pred a po kvitnutí ... viď aj http://www.uksup.sk/index.php?n=62
pepqo
19.06.15,04:54
pri minilióze schnú aj listy nie len plody a dokonca celé konáre..ja si myslím že chyba môže byť pri opelovaní ak nie je v blízkosti žiadny opeľovač pretože čerešňa je cudzoopelivá, prípadne aj to počasie mohlo zohrať rolu.
bjuty smis
19.06.15,05:27
aká stará je tá čerešna ? mala už pred tým normálnú úrodu ?