mmiso
08.05.10,23:56
Pekný neskorý večer prajem milý poradaci,

chcel by som sa spýtať čisto hypoteticky :)
mám firmu napr. stavebnú sme dvaja zamestnanci a dostali sme zákazku kde je jasné že dvaja to sami nezvládneme, zavoláme si brata alebo kamaráta aby nám pomohol keď ho chceme oficiálne odmeniť za vykonanú prácu musíme ho nahlásiť na nejakom úrade ale keďže my nechceme platiť zaňho žiadne odvody tak ho nenahlásime tu vzniká čierna práca ale keď dotyčný povie že to robí zadarmo tak by nám nemali hroziť žiadne sankcie je to tak?

Prepáčte za takú rozvinutú otázku ale neviem ako by som to inak prezentoval.

Ďakujem a prajem pekný večer.

mmiso
Danielle369
09.05.10,03:56
Kamarát nemôže ani zadarmo robiť, je to práca načierno
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=968

Zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní okrem iného definuje pojem nelegálnej práce.

http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=7936&LngID=0

http://www.akopodnikat.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=30&Itemid=50

Tu máš tabulku kde si presne zistíš kolko zaplatíš ked ho prihlásiš na dohodu o vykonaní práce
veronikasad
09.05.10,06:18
Pekný neskorý večer prajem milý poradaci,

chcel by som sa spýtať čisto hypoteticky :)
mám firmu napr. stavebnú sme dvaja zamestnanci a dostali sme zákazku kde je jasné že dvaja to sami nezvládneme, zavoláme si brata alebo kamaráta aby nám pomohol keď ho chceme oficiálne odmeniť za vykonanú prácu musíme ho nahlásiť na nejakom úrade ale keďže my nechceme platiť zaňho žiadne odvody tak ho nenahlásime tu vzniká čierna práca ale keď dotyčný povie že to robí zadarmo tak by nám nemali hroziť žiadne sankcie je to tak?

Prepáčte za takú rozvinutú otázku ale neviem ako by som to inak prezentoval.

Ďakujem a prajem pekný večer.

mmiso
ak je brat dôchodkovo poistený - neide o čiernu prácu, nemusíš ho nikde nahlasovať.

Odvody za kamaráta na dohodu sú minimálne - pokuty z Inšpekcie práce za zistenie nelegálnej práce oveľa vyššie ...A čiernu prácu má v pláne kontrol aj daňový úrad.
mmiso
09.05.10,09:33
Ďakujem pekne za pomoc
mmiso
09.05.10,09:37
ak je brat dôchodkovo poistený - neide o čiernu prácu, nemusíš ho nikde nahlasovať.

Odvody za kamaráta na dohodu sú minimálne - pokuty z Inšpekcie práce za zistenie nelegálnej práce oveľa vyššie ...A čiernu prácu má v pláne kontrol aj daňový úrad.
Ďakujem za pomoc, takže keď je to priami príbuzný čo znamená aj bratranec, otec, alebo ujo a sú zamestnaný čiže ich zamestnávateľ za nich platí odvody tak môžem tvrdiť že oni mi pomáhajú je to tak? :)
ešte raz ďakujem
mmiso
09.05.10,09:40
ak je brat dôchodkovo poistený - neide o čiernu prácu, nemusíš ho nikde nahlasovať.

Odvody za kamaráta na dohodu sú minimálne - pokuty z Inšpekcie práce za zistenie nelegálnej práce oveľa vyššie ...A čiernu prácu má v pláne kontrol aj daňový úrad.
A ako je to s ich odmenou? treba to niekde hlásiť alebo evidovať?
Ďakujem :)
veronikasad
09.05.10,09:57
A ako je to s ich odmenou? treba to niekde hlásiť alebo evidovať?
Ďakujem :)
ak si nerobíš učto sám, účtovníčka si s tým poradí. Dohodárov treba prihlásiť pred začiatkom výkonu práce v soc. poisťovni na reg. liste fyzickej osoby, súčasne musíš byť prihlásený ako zamestnávatel. Mesačne treba posielať do SP výkaz a zaplatiť odvody (0,80 % z vyplatenej odmeny úrazové poistenie + 0,25 % garančné poistenie). Ak nie sú inde zamestnaní, môžu u teba podpísať vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov.
Ak ide o dohodárov, ktorí sú evidovaní na úrade práce - pozor na max. výšku príjmu, lebo ich vyradia z evidencie.

Nezabudni na povinnosti voči daňovému úradu - registrácia zamestnávatela na daň zo závislej činnosti a štvrťročné zasielanie Prehľadov (za nedodržanie termínov sú pokuty)

Keby si trošku pohľadal na porade, všetky tieto informácie tam nájdeš ...