stratena9
09.05.10,08:51
Ahojte,
chcem poprosiť o pomoc, o radu, nakoľko som dosť v bezvýchodiskovej situácii. Tento piatok 7.5. 2010 som mala súd kvôli zvýšeniu výživného, na ktorom dopadla dosť zle, pretože mi sudkyňa návrh zamietla. Popíšem situáciu: mám dve maloleté deti 7 a 12 ročné, pred 3 rokmi pri rozvode súd určil exmaželovi platiť výživné po 1200 a 1500 korún, nakoľko mal so svojim zamestnávateľom ústnu dohodu, že na "papieri" bude mať príjem 10 000,- Sk a popri tom bude načierno - na ruku dostávať ďalších 10 000,- Sk. Súd vtedy vychádzal len z doloženého príjmu 10 000,- Sk, nemohla som s tým pohnúť, nemala som totiž žiadne dôkazy o jeho ďalšom bočnom príjme. Bbohužiaľ teraz sa situácia zopakovala. Exmanžel síce medzitým zmenil zamestnávateľa, ale aj s ním uzavrel ústnu dohodu, že oficiálne bude mať príjem len 340 eur(!!!) a popritom bude dostávať na ruku - nezdanené ďalšie peniaze, výšku ktorých už môžem len odhadovať, ale predpokladám, že je to celkom slušný obnos. Exmanžel je vysokoškolsky vzdelaný, pracuje ako grafik na PC vo veľkom meste SR, už len z týchto údajov je jasné, že nemôže mať taký nízky príjem. Viem, že si cca pred rokom zobral hypotéku vo výške 28 700 eur, preto som požiadala súd o prešetrenie tejto hypotéky a verila som, že na jej získanie musel v banke predložiť iný - vyšší príjem, aby úver v takej výške vôbec mohol získať. Je to neuveriteľné, ale ani tentoraz som nepochodila, úver skutočne dostal na aj základe takého nízkeho príjmu, nechápem to, musím si počkať na rozhodnutie zo súdu, podľa slov sudkyne tam bude uvedené všetko , z čoho súd vychádzal. Som veľmi sklamaná, ale rozhodne sa nechcem vzdať a chcem sa odvolať. Preto vás chcem veľmi veľmi poprosiť o vašu radu alebo skúsenosti, čo by som s tým ešte mohla robiť. Tých 90 eur pre dvoch školákov je veľmi málo a musím otáčať každú korunku, je mi to ľúto už len kvôli deťom, exmanžel totiž deťom vôbec nič nekupuje, oblečenie alebo veci do školy, vôbec nič!!!

Ďakujem za akýkoľvek príspevok.

Martina
BXLmiami
09.05.10,06:56
Moja rada znie,začni naháňať zamestnávateľa cez všetky inšpecie ktoré existuju.Dosiahni taký stav,že každý zamestnávateľ bude mať hrôzu z toho,dať niečo Tvojmu mužovi bokom.
arizona
09.05.10,07:13
Martinka, zdá sa Ti to určite nespravodlivé, ale súd musí vychádzať z toho ,čo má.
Jedine, že by si predložila "rukolapné" dôkazy, že má aj iný príjem, ako dokladoval. Inak si nepomôžeš, je to slovo proti slovu...

Poznám veľa žien, ktorých ex sa vozia na miliónových autách, chodia na drahé dovolenky a pod. , ale platia výživné z minimálneho platu a ex maželky s deťmi s tým nemôžu pohnúť roky...
Ice dive
09.05.10,07:20
slušne by som navštívil zamestnávateľa, prezentoval mu na tvojom mieste tvoju zúfalú situáciu a požiadal ho o spoluprácu, nech jeho príjem zoficiáni inak budeš musieť "zariadiť" nejakú tú hĺbkovú daňovú kontrolu (zo svojho tvojho manžela určite neplatí...) no a inšpektorát práce, lebo za čiernu prácu sú tiež nemalé sankcie.... spomenúť len tak mimochodom, že za neplatenie daní, krátenie poistného a pod.. sú slušné pokuty + možné je aj trestné stíhanie... no a potom si zamestnávateľ možno uvedomí, že nemá význam veľmi riskovať...
Ice dive
09.05.10,07:37
ešte ma napadá, ako mohol získať hypotéku 28700 € pri oficiálnom hrubom príjme 340 € veď po odpočítaní poistného dostane 292 € z čoho 90 € ešte platí na deti t.j. disponibilny oficiálny prijem ma 202... napr. pri čiastke 28 700 € a splatnosti úveru 30 rokov a ročnej fixácií by bola splátka úveru vo VUB 147,82 € -(a to sú ešte optímálne podmienky - pochybujem, že tvoj manžel je čestvý 24 ročný absolvent, keď má 12 ročné dieťa) žiadna banka by mu oficiálne takúto čiastku neposkytla... jedine ak by mal spolužiadateľa resp. spolužiadateľku.. no a ak by bola táto za neho vydatá tak sa posudzuje pre účely výživného aj jej príjem...
stratena9
09.05.10,08:02
Veľmi pekne ďakujem za doterajšie príspevky, povzbudili ma, aby som skúšala ďalej niečo podniknúť, musím si počkať, čo bude uvedené v rozhodnutí zo súdu, tiež nechápem, ako je to s tou hypotékou, chcem zájsť aj do banky, viem, že úver má z ČSOB a určite skúsim aj možnosť nejakej kontroly u jeho zamestnávateľa.
Chcem tiež napadnúť výrok sudkyne, tá totiž vo svojich záverečných slovách povedala, že musela zohľadniť aj splácanie hypotéky, ale podľa mojich vedomostí výživné je prvoradé nad všetky iné výdavky, nie??!!

Martina :-)
Zita5
09.05.10,08:03
Ja poznám prípad , že daňovník podniká a celé roky neplatí daň, buď je v strate , alebo jeho príjmy sú také , že ich stiahne odpočítateľná položka .Ale strata prevažuje nad kladným ZD .Úver dostal na zakúpenie bytu bez preukazovania dokladovania príjmu .Samozrejme , že sa musel založiť nehnuteľnosť .

Takže niet sa čo čudovať , že pri tak nízkom príjme vybavil úver.
mareko
09.05.10,13:53
Škoda že nevieme niečo bližšie o rodine tvojho ex, či je ženatý, má deti a predovšetkým, aký má životný štandard on a jeho nová rodina. Ja som mala podobný problém, vtedy mi však sudkyňa priznala zvýšenie výživného (bolo to potvrdené aj vtedajším odvolacím súdom, lebo sa pochopiteľne odvolal) na základe toho, že deti musia mať rovnaký životný štandard ako rodič (teda otec) a to bez ohľadu na zdokladovaný príjem. On mal totiž (aj so svojou ženou, jej dieťaťom a novým spoločným dieťaťom) oveľa vyšší životný štandard, než bolo možné dosiahnuť z ním uvedeného príjmu. Skús touto postupovať cestou, doporučila by som advokáta. Držím palce.
profesional
09.05.10,14:22
Nakolko predpokladam, ze sama nevies ake vsetky moznosti mas, na tvojom mieste by som podal trestne oznamenie pre precin skratenia dane a poistneho, pre precin falsovania a pozmenovania ekonomickej, hospodarskej a uctovnej evidencie a pre precin marenia spravodlivosti.

Nech sa tym zaobera policia. Ta jednoznacne uznesenim priberie sudneho znalca a ten prejde uctovnictvo zamestnavatela tvojho exmanzela. A ten velmi rychlo zisti ako to vlastne bolo. K tomu vysetrovatel ak ma trochu rozumu, tak zisti kde vsade ma tvoj manzel ucty a da si z nich urobit vypisy. Predpokladam totiz, ze tvoj ex peniaze sice dostane na ruku, ale doma pod vankusom ich nedrzi.

Trestne oznamenie by som na tvojom mieste nepodaval na policii, ale podal by som ho na Generalnu prokuraturu SR a tym ze kopiu - len na vedomie - by som poslal Inspektoratu prace.

Tak ti poviem, ziadny zamestnavatel sice neprizna ako to bolo doteraz dobrovolne. Ale pravnik tvojmu zamestnavatelovi poradi nech vykaze v uctovnictve hoc aj spatne plnu mzdu a nech doplati dane a odvody. Tym padom dojde k zaniku trestnosti zamestnavatela. Ale tvoj ex v tom ostane. A potom to uz nebude tazke pouzit informacie ziskane vysetrovatelom..

V tvojom pripade by som sa teraz neodvolaval. Za aktualnej dokaznej situacie nemas sancu vyhrat kym nepodniknes co som ti napisal. A hlavne je dolezite nech nenavysujes bezdovodne trovy konania, ktore ti daju k nahrade..
stratena9
09.05.10,17:50
Môj exmanžel žije sám (aspoň si to myslím, deti nikoho nespomínajú), v garzonke - na ktorú si zobral tú hypotéku. Všetky rady sú pre mňa cenné, veľmi Vám všetkým ďakujem, v každom prípade sa obrátim v priebehu najbližších dní aj na právnika, dúfam, že natrafím na dostatočne skúseného v tomto smere. To odvolanie zvažujem aj kvôli tomu, aby si ex nemyslel, že to vzdám a nechám to len tak, ale s tým platením trov je to pravda, nepotrebujem mať zbytočné výdavky navyše....
stratena9
09.05.10,18:12
... ešte ma napadlo, ak dám podnet na Gen. prokuratúru,nebude vadiť, že nemám žiadne konkrétne rukolapné dôkazy o vyplácaní čiernych peňazí?
Llívia
10.05.10,05:15
slušne by som navštívil zamestnávateľa, prezentoval mu na tvojom mieste tvoju zúfalú situáciu a požiadal ho o spoluprácu, nech jeho príjem zoficiáni inak budeš musieť "zariadiť" nejakú tú hĺbkovú daňovú kontrolu (zo svojho tvojho manžela určite neplatí...) no a inšpektorát práce, lebo za čiernu prácu sú tiež nemalé sankcie.... spomenúť len tak mimochodom, že za neplatenie daní, krátenie poistného a pod.. sú slušné pokuty + možné je aj trestné stíhanie... no a potom si zamestnávateľ možno uvedomí, že nemá význam veľmi riskovať...

Ak nepochodíš u zamestnávateľa (čo si myslím, že nepochodíš, lebo nikto normálny nikdy neprizná, že pácha trestný čin - krátenie daní, poistného, vyplnenie nepravdivých údajov pre súd atď.) a ak firma zamestnávajúca tvojho ex má vlastnú mzdárku, skús sa s ňou skontaktovať a "vyskúšať" na nej postup navrhovaný od Ice dive. Predsa len, my ženy skôr budeme držať spolu, najmä ak ide o deti :)


... ešte ma napadlo, ak dám podnet na Gen. prokuratúru,nebude vadiť, že nemám žiadne konkrétne rukolapné dôkazy o vyplácaní čiernych peňazí?

Možno by sa ti podarilo nájsť aj nejakého bývalého zamestnanca, ktorý je zamestnávateľa tvojho ex riadne nas...ý a ten by ti mohol pomôcť - potvrdiť, že sa vo firme vyplácajú peniaze "na ruku" (prešla som už cez viac firiem a ver mi, že nejaká takáto "dobrá duša" sa vždy nájde).


... Exmanžel síce medzitým zmenil zamestnávateľa, ale aj s ním uzavrel ústnu dohodu, že oficiálne bude mať príjem len 340 eur(!!!) a popritom bude dostávať na ruku - nezdanené ďalšie peniaze, výšku ktorých už môžem len odhadovať, ale predpokladám, že je to celkom slušný obnos. Exmanžel je vysokoškolsky vzdelaný, pracuje ako grafik na PC vo veľkom meste SR, už len z týchto údajov je jasné, že nemôže mať taký nízky príjem...

Toto píšeš správne. Sú dané nejaké stupne náročnosti práce a táto suma (ak je to v hrubom) zodpovedá 1. stupňu. Ak pôjdeš za právnikom, upozorni ho na toto. Možno by sa tým dalo argumentovať na súde, že si nežiadal zvýšenie mzdy, aj keď jeho zamestnávateľ týmto porušuj Zákonník práce.

Trochu mimotemy Aj tak nechápem súdy - u matky sa nezaoberajú tým, či má z čoho žiť (hovorím žiť a nie živoriť). Prečo výživné nepriznávajú aspoň fifty fifty, t.j. matka by zdokladovala, aké sú mesačné výdavky na dieťa a manžel by musel z toho platiť minimálne 1/2 (samozrejme, by to platilo aj opačne, ak by manžel mal deti zverené do výchovy, a samozrejme, ak by mal väčší príjem, tak by platil ešte viac než tú 1/2).
BXLmiami
10.05.10,05:33
No,v každom prípade treba dať zamestnávateľovi jasne najavo,že začínaš robiť problémy.Jasne mu povedz,že proti nemu nič nemáš,ale neprestaneš,kým Tvoj ex nedá deťom čo im patrí.Ak má zamestnávateľ čo len štipku zdravého rozumu,pochopí,že má chrániť seba a nie zamestnanca.
Natalka12
10.05.10,07:36
Dobrý deň,
mám tiež taký istý problém.síce sme ešte v rozvodovom konaní, ale muž je tiež najväčší chudák , čo nemá ani na elektriku. A na vozenie na aute s frajerkou , to má. Robí krupiéra a tiež má na papieri iný príjem, samozrejme minimálny a v skutočnosti iný. A kto by mi išiel dosvedčiť, že na tejto prac. pozícii sú iné príjmy??
stratena9
10.05.10,17:19
Exmanžel žije a pracuje v inom meste ako ja, delí nás asi 100 km, takže to nie je jednoduché pri dvoch deťoch len tak sa vybrať do iného mesta, ale tiež ma už napadlo ísť za jeho šéfom a porozprávať sa s ním, vidieť, ako sa zatvári, keď mu popíšem situáciu, do ktorej ma dostal. Chcem skúsiť ešte raz hovoriť aj s ex, hoci doteraz všetky naše rozhovory skončili na nule. Som rada, že vďaka Vašim príspevkom už vidím možné východiská z mojej situácie, už len nájsť dobrého právnika ...
sharingan
16.05.10,07:34
... ešte ma napadlo, ak dám podnet na Gen. prokuratúru,nebude vadiť, že nemám žiadne konkrétne rukolapné dôkazy o vyplácaní čiernych peňazí?

Ja sa len trochu obávam toho, že ak exmanželovho zamestnávateľa budeš strašiť inšpekciami a súdom a kontrolami, tak radšej tvojho ex prepustí. A tým si vlastne upletieš na seba bič, lebo ako nezamestnaný (nie z vlastnej viny) môže požiadať o zníženie výživného a nedostaneš ani to čo, máš teraz.

Prípadne si znova nájde nové zamestnanie, kde sa opäť dohodne so zamestnávateľom a celý kolotoč začne odznova. Inak tu bolo spomínané, že dieťa má mať taký štandard života, ako jeho rodič (v tomto prípade otec).
Nič v zlom, chápem, že chceš pre deti len to najlepšie, ale mne osobne pripadá štandard života tvojho ex veľmi nízky, keďže musí žiť v garzónke, ktorá mu vlastne ani nepatrí (keďže spláca hypotéku).
stratena9
16.05.10,18:19
Ano, tiez mi to napadlo, vies, ale za svoj terajsi standard si moze len a len sam svojou hlupostou. Riadne som ho z nasho bytu vyplatila polovicou sumy /s velkou pomocou mojich rodicov/ a on namiesto kupy bytu vo svojom novom bydlisku siel byvat k frajerke a ked zacali rast zavratne ceny kvoli euru a ona ho poslala k vode, sa odrazu spamatal a siel si zhanat nove byvanie ... takze nie je dovod ho az tak lutovat
Gaba30
17.05.10,06:03
Ahojte.
Ako by ste postupovali v prípade, že manžel má živnosť / obchodný zástupca a príjem súdneho znalca/ a v daňovom vykazuje minimum , dom nadobudnutý počas manželstva napísaný na jeho matku a auto pre istotu na kamaráta?
Dôvod na rozvod uvádza, že manželka nezarába dosť peňazí a na pranie a varenie ju nepotrebuje.
Xanti
17.05.10,06:08
Ahojte.
Ako by ste postupovali v prípade, že manžel má živnosť / obchodný zástupca a príjem súdneho znalca/ a v daňovom vykazuje minimum , dom nadobudnutý počas manželstva napísaný na jeho matku a auto pre istotu na kamaráta?
Dôvod na rozvod uvádza, že manželka nezarába dosť peňazí a na pranie a varenie ju nepotrebuje.
:eek::eek::eek: otázka ako može byť dom nadobudnutý počas mng. napísaný na matku? Auto chápem, ale dom? To znamená, že peniaze dali manželia a dom akože kúpila matka?
Tak potom sa fajne obohatil a žena nepremýšlala.
sharingan
17.05.10,16:18
Ano, tiez mi to napadlo, vies, ale za svoj terajsi standard si moze len a len sam svojou hlupostou. Riadne som ho z nasho bytu vyplatila polovicou sumy /s velkou pomocou mojich rodicov/ a on namiesto kupy bytu vo svojom novom bydlisku siel byvat k frajerke a ked zacali rast zavratne ceny kvoli euru a ona ho poslala k vode, sa odrazu spamatal a siel si zhanat nove byvanie ... takze nie je dovod ho az tak lutovat

jasné, v tom prípade máš pravdu, ale to asi súd nebude brať do úvahy - budú vychádzať z jeho príjmu a ten je taký, aký je, bez ohľadu na to, že sa dohodol so zamestnávateľom. A naďalej si myslím, že apelovať na zamestnávateľovo svedomie, prípadne mu pohroziť kontrolami by bolo kontraproduktívne. Ak na neho budeš tlačiť a vyhrážať sa, veľmi ľahko si spočíta, že sa mu viac oplatí prepustiť tvojho ex, ako si nechať dýchať na krk gen.prokuratúrou a inšpekciami. A čo budeš robiť potom, keď tvoj nezamestnaný exmanžel požiada o zníženie výživného a súd mu vyhovie? Tým ťa nechcem odstrašiť, prípadne vytvárať nejaké hororové scenáre, len si myslím, že by sa ti to mohlo aj vypomstiť. Dokonca je tu aj možnosť, že tie kontroly nič nenájdu, že ten zamestnávateľ si našiel spôsob, aby tie čierne peniaze nešli cez firmu a potom to už bude vyzerať z tvojej strany ako hon na čarodejnice.
stratena9
18.05.10,18:26
Sharingan, ak to vidíš takto, poraď teda, čo by si robila na mojom mieste, mám obavy, že si celkom dobre nevieš predstaviť, aké náročné je starať sa v dnešnej dobe sama o dve deti a to sú ešte relatívne malé. Podotýkam, že im nekupujem žiadne značkové veci, žijeme skromne, ale s vekom detí rastú úmerne aj nároky na financovanie. Mám podľa teba len sedieť na zadku a nechať to plávať??!!
Xanti
18.05.10,18:30
Sharingan, ak to vidíš takto, poraď teda, čo by si robila na mojom mieste, mám obavy, že si celkom dobre nevieš predstaviť, aké náročné je starať sa v dnešnej dobe sama o dve deti a to sú ešte relatívne malé. Podotýkam, že im nekupujem žiadne značkové veci, žijeme skromne, ale s vekom detí rastú úmerne aj nároky na financovanie. Mám podľa teba len sedieť na zadku a nechať to plávať??!!
Ono si treba uvedomiť, že výživné nikdy nenahradí výplatu toho druhého partnera. Preto vždy bude málo.

Kamarátka to riešila tým, že odišla zo zamestnania kde zarábala minimálnu mzdu a otvorila si živnosť. Jej príjem sa strojnásobil, jej ex ostal na tom tak ako bol po rozvode. Nemá snahu niečo zlepšovať jemu je dobre, kamoška sa posnažila a deti sa majú lepšie.
Xanti
19.05.10,04:56
Ono si treba uvedomiť, že výživné nikdy nenahradí výplatu toho druhého partnera. Preto vždy bude málo.

Kamarátka to riešila tým, že odišla zo zamestnania kde zarábala minimálnu mzdu a otvorila si živnosť. Jej príjem sa strojnásobil, jej ex ostal na tom tak ako bol po rozvode. Nemá snahu niečo zlepšovať jemu je dobre, kamoška sa posnažila a deti sa majú lepšie.
mimotemy Milá MajaV,
čím je môj príspevok nevhodný? Tým, že som vyjadrila svoj názor ? Alebo tým, že som povedala, že lajdáka otca neprevychováš ani keby si ako chcela?
A tvoj názor je aký , ked takto krásne hodnotíš niekoho druhého.
willma
19.05.10,05:40
Xanti, možno sa jej to zdalo nevhodné z toho hľadiska, že ženská sa poobzerala po lepšom zamestnaní a tým opäť umožnila nezvýšenie vyživovacej povinnosti, nakoľko zarába lepšie ako jej ex.
Xanti
19.05.10,05:43
Xanti, možno sa jej to zdalo nevhodné z toho hľadiska, že ženská sa poobzerala po lepšom zamestnaní a tým opäť umožnila nezvýšenie vyživovacej povinnosti, nakoľko zarába lepšie ako jej ex.
Willma asi áno, asi to vadilo, že som uviedla príklad svojej kamošky. Ktorá nečaká na pečené holuby ale snaží sa sama. Bohužial mnoho žien takto musia konať ked majú lenivých ex partnerov.
stratena9
23.06.10,19:20
Ahojte,
po nejakom čase sa ozývam znovu, zistila som totiž nové skutočnosti, týkajúce sa môjho problému s výživným. Možno to niekomu pomôže :-). Našla som si právnika, ktorý mi odporučil požiadať na súde o nazretie do môjho spisu ako účastník konania. Dovtedy som nemala ani tušenia, že o niečo také môžem žiadať. Mala som ešte asi 5 dní na napísanie odvolania, tak som to využila a skoro som odpadla, čo som našla v spise! Sudkyňu som už predtým podozrievala, že nedala preveriť príjem, aký môj ex predložil do banky kvôli úveru, aspoň v texte rozhodnutia zo súdu nebolo nič také spomínané. Keď som si ale pozrela spis, našla som tam pracovnú zmluvu z roku 2007, ktorú banka požadovala od ex a na nej stálo čierne na bielom dohodnutý plat 22 000,- Sk!! Pritom na súd zamestnávateľ poslal mzdové listy môjho ex na smiešnych 340 eur mesačne!! Bývalý je zamestnaný v tej istej firme aj naďalej, nechápem teraz konanie sudkyne, ktorá aj napriek tomu, že tú pracovnú zmluvu musela vidieť, moju žiadosť o zvýšenie výživného bez problémov zamietla a keď som sa jej pýtala, či preverovali aj hypotekárny úver, povýšenecky mi odpovedala, že všetko bude uvedené v rozhodnutí a úver je v poriadku...
Takže urýchlene som napísala odvolanie, uviedla som tam toho viac na zamyslenie, napríklad aj to, že po odpočítaní všetkých nákladov na živobytie, ktoré si ex uviedol na súde od jeho "príjmu" 340 eur mi vyšlo, že by mal byť už v slušnej strate. Normálne zvažujem aj podať sťažnosť na sudkyňu za to, že nekonala aj napriek nesúladu medzi príjmom, ktorý poslal zamestnávateľ do banky a na súd - nie je to náhodou trestné??!!
Tak čo poviete na to naše skvelé súdnictvo?

Verím, že odvolanie dopadne dobre, držte mi palce :-)

Martina
Dáša_
23.06.10,19:31
Ahojte,
po nejakom čase sa ozývam znovu, zistila som totiž nové skutočnosti, týkajúce sa môjho problému s výživným. Možno to niekomu pomôže :-). Našla som si právnika, ktorý mi odporučil požiadať na súde o nazretie do môjho spisu ako účastník konania. Dovtedy som nemala ani tušenia, že o niečo také môžem žiadať. Mala som ešte asi 5 dní na napísanie odvolania, tak som to využila a skoro som odpadla, čo som našla v spise! Sudkyňu som už predtým podozrievala, že nedala preveriť príjem, aký môj ex predložil do banky kvôli úveru, aspoň v texte rozhodnutia zo súdu nebolo nič také spomínané. Keď som si ale pozrela spis, našla som tam pracovnú zmluvu z roku 2007, ktorú banka požadovala od ex a na nej stálo čierne na bielom dohodnutý plat 22 000,- Sk!! Pritom na súd zamestnávateľ poslal mzdové listy môjho ex na smiešnych 340 eur mesačne!! Bývalý je zamestnaný v tej istej firme aj naďalej, nechápem teraz konanie sudkyne, ktorá aj napriek tomu, že tú pracovnú zmluvu musela vidieť, moju žiadosť o zvýšenie výživného bez problémov zamietla a keď som sa jej pýtala, či preverovali aj hypotekárny úver, povýšenecky mi odpovedala, že všetko bude uvedené v rozhodnutí a úver je v poriadku...
Takže urýchlene som napísala odvolanie, uviedla som tam toho viac na zamyslenie, napríklad aj to, že po odpočítaní všetkých nákladov na živobytie, ktoré si ex uviedol na súde od jeho "príjmu" 340 eur mi vyšlo, že by mal byť už v slušnej strate. Normálne zvažujem aj podať sťažnosť na sudkyňu za to, že nekonala aj napriek nesúladu medzi príjmom, ktorý poslal zamestnávateľ do banky a na súd - nie je to náhodou trestné??!!
Tak čo poviete na to naše skvelé súdnictvo?

Verím, že odvolanie dopadne dobre, držte mi palce :-)

Martina

žiaľ, čo sa týka súdov, nemám absolútne ilúzie.

Príklad z praxe, jeden z mnohých. Na pojednávaní rozsudok v prospech ucastnika A. Konečne po mesiacoch vyhotovený písomný rozsudok a zrazu, čuduj sa svete, úplne opačný výsledok, v prospech účastníka B. A to si sudca dokonca pojednávanie nahrával na diktafón.

Aj ja verím, že tvoje odvolanie dopadne v tvoj prospech
Llívia
25.06.10,05:37
... Keď som si ale pozrela spis, našla som tam pracovnú zmluvu z roku 2007, ktorú banka požadovala od ex a na nej stálo čierne na bielom dohodnutý plat 22 000,- Sk!! Pritom na súd zamestnávateľ poslal mzdové listy môjho ex na smiešnych 340 eur mesačne!! Bývalý je zamestnaný v tej istej firme aj naďalej, nechápem teraz konanie sudkyne, ktorá aj napriek tomu, že tú pracovnú zmluvu musela vidieť, moju žiadosť o zvýšenie výživného bez problémov zamietla a keď som sa jej pýtala, či preverovali aj hypotekárny úver, povýšenecky mi odpovedala, že všetko bude uvedené v rozhodnutí a úver je v poriadku...
Verím, že odvolanie dopadne dobre, držte mi palce :-)
Martina

Držím ti palce, aby ti to odvolanie dopadlo veľmi, veľmi, vééééééééééééľmi dobre a aby to dopadlo aj vééééééééľmi rýchlo, pretože toto je strašné svinstvo zo strany tvojho ex a aj mnohých ďalších, ktorí sa po rozvode ksichtia, ako keby neboli pri vzniku svojho potomka. Ha, a budem strašná sviňa, ale doprajem tvojmu ex, aby v prípade, že na tom potvrdení pre hypotéku boli iné údaje, tak aby on a aj jeho zamestnávateľ mali z toho prúser (ale to je asi len mojím zbožným (či nezbožným?!) prianím), nech si chlapci uvedomia, že deti sú na prvom mieste.
K tej pracovnej zmluve - myslím si, že ak poukážeš na ten dohodnutý plat cca 700 EUR, tak sa asi veľmi rýchlo objaví dodatok k zmluve, kde bude ten plat znížení. Neviem, akú prácu vykonáva tvoj ex, ale možno, ak by sa objavil ten dodatok na 340 EUR, dalo by sa ešte argumentovať tým, že zamestnávateľ porušil Zákonník práce a nedal tvojmu ex mzdu vo výške prislúchajúcej príslušnému stupňu náročnosti práce a tvoj ex sa nesnažil o nápravu (vieš, niečo, ako že sám svojím konaním úmyselne zarába menej, aby nemusel platiť vyššie výživné.
stratena9
26.06.10,12:07
Ďakujem za povzbudzujúce slová, Llívia, aspoň budem lepšie pripravená na všetky možné alternatívy a ak by mi náhodou nevyšlo ani odvolanie, som pripravená podať na zamestnávateľa môjho ex trestné oznámenie, rozhodne to nenechám len tak. Už som to uviedla vyššie, že ex má VŠ a asi 15 ročnú prax ako PC grafik, takže ak sa na súde naozaj objaví nejaký dodatok k prac. zmluve s nižším platom, určite uvediem nezákonný postup zamestnávateľa a nechám to už na rozhodnutí sudcu, či sa tým bude aj zaoberať.

Viem, že súdy majú cez leto prázdniny, ale tiež viem, že úrady musia pri vybavovaní žiadostí dodržiavať zákonom určené lehoty, malo by to platiť aj pre súdnictvo, nie?