tina423
09.05.10,09:26
Dobrý deň, veľmi vás prosím o radu. O materských som už toho prečítala veľa, ale pre každý prípad to je iné a už sa z toho neviem vysomáriť.
Ide o to, že plánujem tehotenstvo a chcem materskú z najvyššieho vymeriavacieho základu. Chcem si začať doplácať - DNP. Chaos mám v tom, že niekde čítam, že je treba spĺňať podmienku 270dní nemocenského poistenia a okrem toho si DNP platiť ďalších 270dní a niekde čítam, že len 26týždňov. Takže buď musím začať doplácať si DNP ešte pred tým než otehotniem, alebo v tom druhom prípade najneskôr do ôsmeho týždňa - ktoré je však pravdivé ?

Pracujem v jednom zamestnaní dlho, dvakrát som bola na materskej. Môj hrubý príjem je 879€. Ako by som mala postupovať , ak by som chcela aspon takú vysoku matersku ako teraz plat, kolko by som si mala platiť na DNP??Neviem či si mám už teraz začať platiť DNP keď plánujem tehotenstvo alebo stačí až keď otehotniem?? A ešte jedna otázka, až prejde pol roka od narodenia dietata, kolko budem mat rodičovský príspevok, ak budem nadalej platiť DNP???prosím Vás poraďte mi budem vám veľmi vďačná. Tina
Xanti
09.05.10,14:49
Dobrý deň, veľmi vás prosím o radu. O materských som už toho prečítala veľa, ale pre každý prípad to je iné a už sa z toho neviem vysomáriť.
Ide o to, že plánujem tehotenstvo a chcem materskú z najvyššieho vymeriavacieho základu. Chcem si začať doplácať - DNP. Chaos mám v tom, že niekde čítam, že je treba spĺňať podmienku 270dní nemocenského poistenia a okrem toho si DNP platiť ďalších 270dní a niekde čítam, že len 26týždňov. Takže buď musím začať doplácať si DNP ešte pred tým než otehotniem, alebo v tom druhom prípade najneskôr do ôsmeho týždňa - ktoré je však pravdivé ? Obe sú pravdivé.
Ty musíš splniť podmienku 270 dní platenia, nakoľko máš dlhotrvajúce zamestnanie. Takže poistiť sa musíš ešte pred otehotnením.

Podmienku 26 týždňov musí splniť osoba, ktorá má nejaké iné ukončené poistenie v posledných 2 rokoch.

Pracujem v jednom zamestnaní dlho, dvakrát som bola na materskej. Môj hrubý príjem je 879€. Ako by som mala postupovať , ak by som chcela aspon takú vysoku matersku ako teraz plat No takú materskú mať bohužial nebudeš. Lebo je ohraničená maximálnym VZ, ktorý je teraz 1084,55 € a od júla 2010 jeho výška bude 1116,75 € a materská môže byť max. 55% z maximálneho VZ.
, kolko by som si mala platiť na DNP??
Nakoľko máš pomerne vysoký VZ, tak sa môžeš dobrovolne nemocensky pripoistiť z minima teda z 319,58 € mesačne budeš platiť 14 eur, a prípadná tvoja materská po uplynutí 270 dní bude maximálna. Neviem či si mám už teraz začať platiť DNP keď plánujem tehotenstvo alebo stačí až keď otehotniem?? V každom prípade už teraz, ak otehotnieš tak nestihneš splniť podmienku 270 dní a akékoľvek DNP bude pre teba zbytočné.
A ešte jedna otázka, až prejde pol roka od narodenia dietata, kolko budem mat rodičovský príspevok, 256 € rodičovský príspevok vypláca úrad práce, materskú vypláca SP.
Nemôžeš mať viac ako má iná mamička. ak budem nadalej platiť DNP??? DNP môžeš potom ak budeš dalej platiť, využiť na OČR, potom na nemocenské dávky prosím Vás poraďte mi budem vám veľmi vďačná. Tinav texte
tina423
10.05.10,04:35
Ďakujem veľmi pekne za vyčerpávajúcu odpoved, prajem pekný týždeň, Tina
Zuziana
10.05.10,14:34
Je matka starajúca sa o dieťa do 6 r. veku nemocensky poistená?
Predpokladám, že nie je.
Xanti
10.05.10,14:38
Je matka starajúca sa o dieťa do 6 r. veku nemocensky poistená?
Predpokladám, že nie je.
Správny predpoklad, je poistená dôchodkovo a zdravotne. Nemocensky si môže sama platiť DNP.
25252
11.05.10,04:24
Dobrý deň,
chcela by som tiež poradiť....
som nepretržite zamestnaná od r. 2002, od 07.01.2009 do 08.01.2010 som bola aj dobrovoľne nemocensky poistená, potom som sa odhlásila. Chcela by som som max. materskú, ale neviem kedy by som sa mala znova prihlásiť na dobrovoľ. nem. poistenie. Som pravdepodobne v 5. alebo 6. týždni tehotenstva.
Stačí mi iba 26 týždňov pred pôrodom?
Dakujem za každú dobrú radu a prajem pekný deň.
Xanti
11.05.10,04:40
Dobrý deň,
chcela by som tiež poradiť....
som nepretržite zamestnaná od r. 2002, od 07.01.2009 do 08.01.2010 som bola aj dobrovoľne nemocensky poistená, potom som sa odhlásila. Chcela by som som max. materskú, ale neviem kedy by som sa mala znova prihlásiť na dobrovoľ. nem. poistenie. Som pravdepodobne v 5. alebo 6. týždni tehotenstva.
Stačí mi iba 26 týždňov pred pôrodom?
Dakujem za každú dobrú radu a prajem pekný deň.
Najneskôr do 8 týždňa sa prihlás z rozdielu maxima a tvojho platu.
Najlepšie už teraz.