Shrekula
09.05.10,19:36
Riešim takúto situáciu, v roku 2007 som zakúpila dom na obchodné priestory s tým. že časť peňazí som zaplatila v hotovosti a zvyšok som mala doplatiť mesačnými splátkami po dobu 3-och rokov. Teraz v auguste uplynie doba na splatenie domu. Počas užívania domu vyplávali na povrch také fakty, že je napr. podmočený, ťahá vodu, tvoria sa v ňom pliesne. Zároveň som zistila, že pozemok, ktorý mal byť vo vlastníctve mesta, je vlastne v súkromnom vlastníctve, tým pádom nemám LV na prístupovú cestu. Chcela by som vedieť, či je ešte možné odstúpiť od zmluvy, nemám dohodnutú žiadnu pokutu. V zmluve je síce bod, že som so stavom nehnuteľnosti bola oboznámená, čo nie je pravda, ale čo už. Zároveň predávajúci vyhlásili, že im nie sú známe žiadne závady a poškodenia, čo je tiež klamstvo, pretože o tomto museli vedieť. Robili také zakrývacie prerábky na čo som prišla až časom. Vie mi niekto poradiť?
Chobot
10.05.10,06:51
Riešim takúto situáciu, v roku 2007 som zakúpila dom na obchodné priestory s tým. že časť peňazí som zaplatila v hotovosti a zvyšok som mala doplatiť mesačnými splátkami po dobu 3-och rokov. Teraz v auguste uplynie doba na splatenie domu. Počas užívania domu vyplávali na povrch také fakty, že je napr. podmočený, ťahá vodu, tvoria sa v ňom pliesne. Zároveň som zistila, že pozemok, ktorý mal byť vo vlastníctve mesta, je vlastne v súkromnom vlastníctve, tým pádom nemám LV na prístupovú cestu. Chcela by som vedieť, či je ešte možné odstúpiť od zmluvy, nemám dohodnutú žiadnu pokutu. V zmluve je síce bod, že som so stavom nehnuteľnosti bola oboznámená, čo nie je pravda, ale čo už. Zároveň predávajúci vyhlásili, že im nie sú známe žiadne závady a poškodenia, čo je tiež klamstvo, pretože o tomto museli vedieť. Robili také zakrývacie prerábky na čo som prišla až časom. Vie mi niekto poradiť?

Máš to ťažké - ťaháš za kratší koniec. V zmluve si podpísala, že si bola so stavom domu oboznámená. Teraz, po skoro 3 rokoch to bude vyzerať ako špekulácia z tvojej strany. Ak predávajúci dobrovoľne s odstúpením nebude súhlasiť (čo si na 99% myslím, že nebude), tak ti zostane len sa súdiť. A tam máš výsledok neistý. NA to by si potrebovala niekoho dobrého, aby to dokázal obrátiť v tvoj prospech.
profesional
10.05.10,06:58
Podla zakona ak vyjdu na javo vady, tak si povinna tieto oznamit a dat predavajucemu primeranu lehotu na odstranenie. AK on toto neodstrani, az vtedy mozes od zmluvy odstupit.

Co sa tyka umyselneho zamlecania okolnosti, tak tam sice nemozes odstupit od zmluvy, avsak mozes zalovat o neplatnost zmluvy z titulu vedomeho zamlcania neopomenutelnych faktov a okolnosti.
Shrekula
10.05.10,10:55
A možeš mi napísať o aký zákon sa presne jedná? Majú známu právničku, teda si myslia, že to majú vopred vyhraté. Ďakujem.
Mária27
10.05.10,11:58
Ak je prípad spĺňa § 597 ods. 2 obč. zákonníka, môžeš odstúpiť aj vtedy, keď o vadách nevedel predávajúci.


§ 597

(1) Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť.

(2) Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým.