blaguss
09.05.10,20:51
Ahojte, robim katalogovy predaj a chcem s tym zacat na zivnost. Chcem si otvorit priestory, kde by som tieto vyrobky ponukala. Je treba, aby som vydavala nejake doklady alebo mala registracnu pokladnicu? Dakujem.
profesional
09.05.10,19:12
Pri predaji kde v den odovzdania tovaru dochadza k platbe, musis mat registracnu pokladnicu.

Sa cudujem ze ako to ze robis uz teraz katalogovy predaj a este nemas zivnost. To sa vlastne priznavas k trestnemu cinu nedovoleneho podnikania?
miso2201
09.05.10,19:46
Tym by som si ale nebol uplne isty profesional, tam ide skor o pultovy predaj, nie o to ci je to v jeden den. Podla tej logiky by totizto ked ja mam lekaren, unipharma mi rano doda liek a ja ho v ten isty den zaplatim (fakturu zan) prevodom cez IB, musela mat unipharma reg. pokladnicu.

Ale aj tak, zvlastne ze robi cokolvek bez minimalne zivnostenskeho opravnenia. Lebo jednak ako si hovoril - nedovolene podnikanie, ale aj danove trestne ciny...
Fred666
09.05.10,21:26
podla mna ide o katalogovy predaj kozmetiky (nebudem robit reklamu ale jedna sa zacina na O a druha na A) a blaguss si to chce predavat v predajni... Ak by som mal pravdu tak viem ze tie zenske na to nepotrebuju zivnost pri predaji takto cez katalog... samozrejme obchod by uz bol ine kaffe, ale ak dobre viem tak tieto spolocnosti zakazuju predavat tovar mimo katalogoveho sposobu...
Dáša_
10.05.10,04:37
podla mna ide o katalogovy predaj kozmetiky (nebudem robit reklamu ale jedna sa zacina na O a druha na A) a blaguss si to chce predavat v predajni... Ak by som mal pravdu tak viem ze tie zenske na to nepotrebuju zivnost pri predaji takto cez katalog... samozrejme obchod by uz bol ine kaffe, ale ak dobre viem tak tieto spolocnosti zakazuju predavat tovar mimo katalogoveho sposobu...

a z čoho vychádzaš pri informácii, že pri tomto druhu predaja netreba živnosť????
profesional
10.05.10,05:18
Neviem z coho vychadzas ze na takyto predaj nepotrebuju zivnost. Potrebuju. Ale tie katalogy vyuzivaju casto krat obrovsku neznalost mladych zabiek, ktore si chcu zarobit zopar Eur. Tie to proste predavaju vo svojom okoli na ruku, bez dokladov a ani netusia ako velmi riskuju.

Co sa tyka tej registracnej pokladnice, tak som cital v Trende, je to uz dobre 3-4 roky dozadu vyjadrenie cloveka z Ustredneho danoveho riaditelstva. Tykalo sa to akejsi predajne so stavebnym materialom vo Zvolene a slo tam presne o ten problem, ze oni dali fakturu a zakaznici im to casto krat zaplatili vkladom na ucet ten isty den. Prisla danova kontrola a dostali obrovsku pokutu. Ti sa stazovali v mediach ze oni to nemohli ovplyvnit ze kedy im to klient zaplatil. A ten clovek z Ustredneho danoveho riaditelstva tam napisal, ze v pripade ak vystavi podnikatel fakturu a platbu dostane ten isty den ako vystavil fakturu, je povinny zaslat zakaznikovi blok s registracnej pokladnice spolu so storno fakturou postou. Ja viem, sme chora krajina..ale ma to svoju logiku..
profesional
10.05.10,05:19
PS. Vsetky tieto katalogy maju upravene podmienky tak, ze nikto nesmie pradavat ich produkty v predajniach. Lebo oni sa potrebuju profilovat len ako katalogovy predajca a toto by im rozhadzalo marketingovu strategiu.
miso2201
10.05.10,13:31
Ako, opytam sa na toto uctovnicky prilezitostne.

Ale cisto modelova situacia: predavam stavebny material OTC (cez pult na predajni) a mam registrovanych stavbarov ktori pravidelne kupuju, davam im na faktury (tak to chodi, vsetci vieme). Jednemu z nich sa zadari, rano odo mna zoberie material, jeho klient mu to zaplati cez den, chlapik si vlozi na ucet, vecer zaplati a 23:59 to bude pripisane na moj ucet. Mam za tu minutu stihnut stornovat fakturu, vystavit a poslat mu blocek?? Inak tam predsa nebude sediet datum. Povedzme ze to moze byt jedno, DPH platim kvartalne, co ked sa to stane ale zrovna na prelome 30.3./1.4.? Tym sa mi automaticky presunie DPH do dalsieho kvartalu a mam zas kratenie dane, ci??

Ako, zaujima ma to, pretoze na viacerych firmach (a urcite nie len ja) vystavujem veselo faktury ktore niekedy ludia cash uhradia v ten isty den. Zatial ma na to nikto neupozornil...
profesional
10.05.10,16:59
Dolezite je aky je datum vystavenia na fakture a aky je datum na vypise z uctu pre transakciu. Ak je totozny, tak postup som uz popisal..