bobek7
09.05.10,21:00
Pekny den

S mazelkou sme sa rozhodli zalozit s.r.o. pre novo stomatologicku ambulaciu. Prosim Vas o radu ako z PU pre stomatologa.
Na zalozenie s.r.o. sme si zvolili spolocnost, ktora sa tym zaobera, t.j. malo by to byt OK. Po jej zalozeni poziadame o licenciu to je nam tiez jasne a nasledne o zapis do OR. Potom ceremonia hygiena, VUC ...

Osobne nam nie je jasne uctovanie okolo DPH. Cinnost stomatologa je podla zakona o DPH oslobodena od povinnosti byt platcom DPH. Co vsak z cinnostami, ktore si chceme dat do predmetu podnikania danej s.r.o. , ktore uz nie su oslobodene od uctovania DPH. Napriklad, ked manzelka preda zubnu kefku pacientovi alebo poradenstvo pacientovi.
Pri zalozeni ambulancie tiez su pomerne vysoke naklady, len kreslo bude stat okolo 400-500 tisic Skk. Mam pravo poziadat stat o vratenie DPH?

Dakujem

Robert
IvoM
10.05.10,11:55
Robert, samozrejme nie je problém odpovedať na Tvoje otázky ohľadne DPH a jeho účtovania /keď sám pohľadáš tak odpovede na ne aj ľahko na tejto porade nájdeš/ ale prepáč účtovnú evidenciu sro /teda aj stomatologickej ambulancie/ by mal podľa mňa robiť niekto, kto odpovede na takéto elementárne otázky pozná. :)
BXLmiami
10.05.10,12:17
Zdravotníctvo a zdravotnícke ambulancie nespadajú pod DPH,takže na prístroje,ktoré slúžia výlučne na zdrav.starostlivosť sa DPH nevracia,pokiaľ nenajdete nejakú kľučku.V zariadení aké hodláš otvoriť je dobrý danový poradca na nezaplatenie.To sám nevyriešiš,resp.vyriešiš,ale zrejme stratíš viac penazí,ako keby si si zaplatil niekoho,kto sa v tom vyzná.
dufulus
27.09.10,08:25
Mám pár otázok ohľadom účtovania v s.r.o., ktorá sa zaoberá výkonom očnej ambulancie + predaj kontaktných šošoviek a podobne orientovaných tovarov - je to kvartálny plátca DPH..
Našiel som tu na porade nejaké veci, ale potrebujem iba potvrdiť čo to robím správne:

služby a tovary na výstupe=
vyšetrenia (sú oslobodené od DPH) 211/602
fakturuje zdr.poisťovniam za zdr.výkony 311/602 (tiež oslobodené od DPH)
predaj kontaktných šošoviek a pod. 211/604+DPH 343

služby a tovary na vstupe=
nákup šošoviek (DPH) 504+DPH 343/321(211)
služby (nájom priestorov, telefóny) 518 + DPH/321 (211)

Tieto veci by mohli byť v poriadku, ale ide mi hlavne o tie DPHčky.
Keďže má tržby oslobodené od DPH, spoločnosť musí rátať koeficient na DPH, ktorý uplatní iba pri tých službách (nie pri šošovkách - tie nebudú pomerne odpočítateľné, tam sa bude odpočítavať v celkovej hodnote DPH)??

Ešte som sa nestretol s koeficientom DPH, ale podľa toho čo som čítal v zákone to chápem tak, že používam koeficient z predchádzajúceho roka a iba na tie služby čo má spoločnosť.
A tiež som nikde nenašiel ako mám zaúčtovať rozdiel, ktorý mi má vzniknúť v poslednom priznaní DPH v účtovnom období, kedy by som mal vyrátať koeficient za aktuálne účt.obodbie (rok) a prepočítať ním celý rok a v DP DPH to niekde uviesť - a tiež vplyv na náklady a OC majetku, ktoré boli takto pomerne odpočítané a teraz sa mi koncom roka majú znovu prepočítať novým koeficientom??
Mám potom meniť odpisy tohto majetku vzhľadom na zmenu jeho obstarávacej (vstupnej) ceny, alebo ako to vlastne funguje, lebo viac som k tomu zatiaľ nenašiel...

viete mi prosím niekto poradiť - ĎAKUJEM :)