JankaDa
10.05.10,10:05
Mame zamestnankynu zamestnanu od 1.4.2010 na dohodu o pracovnej cinnosti a dan zo mzdy (zo zavislej cinnosti) jej budeme strhat zrazkovo. Mzdy mavame koncom mesiaca tak 25.-teho v nasl.mesiaci. Cize mzdu za april 2010 (kde uz bude vlastne aj tato spominana zamestnankyna na DoPČ) budem robit az koncom maja. Chcem sa ale spytat, ci tu zrazkovu dan za zamestnankynu treba odviest nejako skor, ked je pisane,ze do 15.-teho nasl. mesiaca. Cize to musim odviest na Dan.urad v tomto pripade do 15.5.2010???? Nevadi, ze mzda bude tejto zamestnankyni (a teda aj ostanym zamestnancom) poukazana az toho 25.5.2010???? Lebo na dan. urade mi jedna pracovnicka tvrdila, ze zrazkova dan zo mzdy sa vraj po novom uhradza v rovnakom termine ako preddavkova teda max. do 5dni od vyplatenia mzdy zamestnancovi (nejaka novela vraj vysla, ale ja som sa to nikde nedocitala ani som sa k tomu nedopatrala). A tak teda teraz neviem, ako to urobit. :( Poradite mi prosiiiiiiiiiiiim ako by ste to robili (resp. ako to robite) vy????? PROSIIIIIM !!!!! :mee::mee::mee:
JankaDa
10.05.10,18:53
Nikto mi neporadi???? :mee::mee: PROSIIIIIIIM !!!!!!!!:(:(:(:(
Andyke
10.05.10,19:09
danushka
10.05.10,19:12
Z uvedenej odmeny sa vyberie daň zrážkou v zmysle § 43 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov a predmetná daň sa odvedie do 15 dní po skončení kalendárneho mesiaca , v ktorom bola odmena vyplatená .

To znamená, daň treba odviesť najneskôr do 15.6.2010.

Avšak za predpokladu, ak vyplácaná odmena nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 165,97 eura a zamestnanec si u tohto zamestnávateľa neuplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus (podpísaním tlačiva "vyhlásenia k zdaneniu príjmov...").

Inak sa na takúto daň hľadí, ako na preddavkovú.
JankaDa
11.05.10,07:56
Velmi pekne dakujem za odpovede !!! :) Takze ak urobim vyplaty tento mesiac toho 25.5.2010 za april 2010, tak kludne mozem tu zrazkovu dan uhradit priamo v ten den ako pojdu vyplaty, preddavkova dan a ostatne odvody tj. toho 25.5.2010 a tym to je vybavene. Je to tak?
No a este k tomu hlaseniu o zrazkovej dani na dan.urad. Hlasenie sa vraj nemusi podavat mesacne do toho 15-teho nasl.mesiaca, ale vraj sa to uz uvadza len v stvrtrocnom prehlade. Mam spravne info???
truch
11.05.10,08:04
Velmi pekne dakujem za odpovede !!! :) Takze ak urobim vyplaty tento mesiac toho 25.5.2010 za april 2010, tak kludne mozem tu zrazkovu dan uhradit priamo v ten den ako pojdu vyplaty, preddavkova dan a ostatne odvody tj. toho 25.5.2010 a tym to je vybavene. Je to tak? áno, musíš ju poslať do 15.6.
No a este k tomu hlaseniu o zrazkovej dani na dan.urad. Hlasenie sa vraj nemusi podavat mesacne do toho 15-teho nasl.mesiaca, ale vraj sa to uz uvadza len v stvrtrocnom prehlade. Mam spravne info???Nemusíš podáš v štvrťročnom prehlade
JankaDa
11.05.10,08:16
Dakujeeem!!! Uz som sa to aj ja docitala v tom zakone. :-) Takze este raz velmi pekne dakujem vsetkym za ochotu a rady. Pekny dnik zelam vsetkym!!!!
Jana.
danushka
11.05.10,10:45
Dakujeeem!!! Uz som sa to aj ja docitala v tom zakone. :-) Takze este raz velmi pekne dakujem vsetkym za ochotu a rady. Pekny dnik zelam vsetkym!!!!
Jana.

Janka, ešte jednu vec k štvrťročným prehľadom.
Neviem, či spracovávaš mzdy ručne alebo nejakým mzdovým programom. Ak si to budeš nahadzovať do programu, môže Ti nastať takáto modelová situácia - a nebuď z nej prekvapená.
Mali ste dohodára, ktorému ste vyplatili odmenu za máj v júni, ešte v júni ste jeho zrážkovú daň poukázali DÚ, hoci zo zákona je povinnosť takúto odviesť najneskôr do 15.7.2010.
Túto zrážkovú daň za dohodu z mája budeš zobrazovať v 2.kvartálnom prehľade, ale v kolonke 6-teho mesiaca, na rozdiel od májovej preddavkovej dane, ktorá sa zobrazí v piatom mesiaci.

Prelom kvartálov u zrážkovej dane by takto mohol prekvapiť niekoho, čo doposiaľ prehľad nerobil.
Júnový dohodár, ktorému sa zrazí zrážková daň v júli sa takto ocitne až v 3. kvartáli.
Preddavková daň za výplatu z júna bude stále v 2.kvartáli.
JankaDa
11.05.10,18:01
Aha, no dam si na to veru pozor. Velmi pekne dakujem za upozornenie. Tie prehlady robim v mzdovom programe, cize program mi to tam sam spracuje a vyhodi, ale musim si to teda skontrolovat, ze ci je to spravne, tak ako ste napisala. Velmi pekne dakujem za rady!!!!! Som Vam velmi povdacna!!!
danushka
11.05.10,18:05
Za máličko, rado sa stalo :).
mirhu
08.06.10,11:39
Janka, ešte jednu vec k štvrťročným prehľadom.
Neviem, či spracovávaš mzdy ručne alebo nejakým mzdovým programom. Ak si to budeš nahadzovať do programu, môže Ti nastať takáto modelová situácia - a nebuď z nej prekvapená.
Mali ste dohodára, ktorému ste vyplatili odmenu za máj v júni, ešte v júni ste jeho zrážkovú daň poukázali DÚ, hoci zo zákona je povinnosť takúto odviesť najneskôr do 15.7.2010.
Túto zrážkovú daň za dohodu z mája budeš zobrazovať v 2.kvartálnom prehľade, ale v kolonke 6-teho mesiaca, na rozdiel od májovej preddavkovej dane, ktorá sa zobrazí v piatom mesiaci.

Prelom kvartálov u zrážkovej dane by takto mohol prekvapiť niekoho, čo doposiaľ prehľad nerobil.
Júnový dohodár, ktorému sa zrazí zrážková daň v júli sa takto ocitne až v 3. kvartáli.
Preddavková daň za výplatu z júna bude stále v 2.kvartáli.

Čím viacej tu čítam o zrážkovej a preddavkovej dani, tým viacej som popletená :)
Príklad :
1/ mzdy za 05/2010 - urobím 31.5.2010, na účty zamestnancov pôjdu cca 14.6.2010, zároveň so mzdami, ide aj preddavková daň - tj. je splnená podmienka, odviesť daň do 5 dní po vyplatení miezd
v prehľade to bude v mesiaci 05

2/ mzdy za dohodárov, urobím tiež 31.5.2010 + zrazím daň, na účty pôjdu toho 14-teho, spolu so zrážkovou daňou - povinnosť uhradiť daň je do 15.7.2010.
v prehľade to bude tiež za mesiac 05 - ak sa nemýlim

opravte ma prosím ak sa mýlim.. ďakujem
Lubaba
08.06.10,18:02
Ak si vyplatíš odmenu za dohodu napr.: 14.6., tak aj daň je zrazená v ten dátum a do prehľadu ju uvedieš v stĺpci za VI. mesiac a daň odvedieš do 15.7.
mirhu
09.06.10,10:34
Ak si vyplatíš odmenu za dohodu napr.: 14.6., tak aj daň je zrazená v ten dátum a do prehľadu ju uvedieš v stĺpci za VI. mesiac a daň odvedieš do 15.7.
čiže ak tomu dobre rozumiem, daň je zrazená vtedy (k dátumu), keď sa vypláca, zo mzdy dohodára? nie vtedy ked je urobená výplata? to isté platí u preddavkovej dane? vďaka
mirhu
14.06.10,08:35
čiže ak tomu dobre rozumiem, daň je zrazená vtedy (k dátumu), keď sa vypláca, zo mzdy dohodára? nie vtedy ked je urobená výplata? to isté platí u preddavkovej dane? vďaka
pomôžete? poradiť?
evina
14.06.10,08:38
čiže ak tomu dobre rozumiem, daň je zrazená vtedy (k dátumu), keď sa vypláca, zo mzdy dohodára? nie vtedy ked je urobená výplata? to isté platí u preddavkovej dane? vďaka

áno
rodina1
14.06.10,08:38
Ak je výplata dohodára urobená v júni za máj, tak zrážková daň je zrazená v júni a uvádza sa v prehľade za mesiac jún.
Ak je výplata zamestnanca urobená v júni za máj, tak preddavková daň je zrazená v máji a uvádza sa v prehľade za máj.
Rozumieš tomu?
mirhu
14.06.10,08:47
Ak je výplata dohodára urobená v júni za máj, tak zrážková daň je zrazená v júni a uvádza sa v prehľade za mesiac jún.
Ak je výplata zamestnanca urobená v júni za máj, tak preddavková daň je zrazená v máji a uvádza sa v prehľade za máj.
Rozumieš tomu?
áno, len tí dohodári - v tom som nemala jasno, ale už mám , takže ĎAKUJEM :)