Mathio
10.05.10,10:06
Ahojte, chcel by som sa opýtať, pracujem u zamestnávateľa ktorý mi nevyplatil mzdu a teraz idem podať okamžité skončenie prac.pomeru podľa § 69 z.práce. Mám niekde do dokumentu uviesť že si zároveň nárokujem o dvojmesačnú náhradu mzdy na ktorú mám nárok? Alebo mám na to automaticky nárok, bez toho že o to požiadam? ĎAKUJEM
Tweety
10.05.10,08:12
Ahojte, chcel by som sa opýtať, pracujem u zamestnávateľa ktorý mi nevyplatil mzdu a teraz idem podať okamžité skončenie prac.pomeru podľa § 69 z.práce. Mám niekde do dokumentu uviesť že si zároveň nárokujem o dvojmesačnú náhradu mzdy na ktorú mám nárok? Alebo mám na to automaticky nárok, bez toho že o to požiadam? ĎAKUJEM
§ 69
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

(
VERONIKA6
10.05.10,08:12
Ahojte, chcel by som sa opýtať, pracujem u zamestnávateľa ktorý mi nevyplatil mzdu a teraz idem podať okamžité skončenie prac.pomeru podľa § 69 z.práce. Mám niekde do dokumentu uviesť že si zároveň nárokujem o dvojmesačnú náhradu mzdy na ktorú mám nárok? Alebo mám na to automaticky nárok, bez toho že o to požiadam? ĎAKUJEM
Už sa tu veľa písalo o okamžitom skončení pracovného pomeru. Skús pozrieť napr. sem:
http://www.porada.sk/t138917-okamzite-skoncenie-pracovneho-pomeru.html
Llívia
10.05.10,08:15
Ahojte, chcel by som sa opýtať, pracujem u zamestnávateľa ktorý mi nevyplatil mzdu a teraz idem podať okamžité skončenie prac.pomeru podľa § 69 z.práce. Mám niekde do dokumentu uviesť že si zároveň nárokujem o dvojmesačnú náhradu mzdy na ktorú mám nárok? Alebo mám na to automaticky nárok, bez toho že o to požiadam? ĎAKUJEM

Máš na to nárok automaticky zo zákona, tak ako je v citácii zákona od Tweety.
Na tvojom mieste by som si to do listu (okamžitého skončenia pracovného pomeru) pre istotu uviedla (by si neveril, koľko zamestnávateľov, resp. ich zamestnancov spracúvajúcich mzdy, nepozná Zákonník práce, resp. pozná len to, čo sa im hodí). Tiež by som tam uviedla toto zo Zákonníka práce: "§ 76 Odstupné a odchodné: (5) Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne s uvoľňovaným zamestnancom na výplate odstupného inak." (Teda že to žiadaš vyplatiť v najbližšom výplatnom termíne.)
hanelie
10.05.10,09:40
Na tvojom mieste by som si to do listu (okamžitého skončenia pracovného pomeru) pre istotu uviedla (by si neveril, koľko zamestnávateľov, resp. ich zamestnancov spracúvajúcich mzdy, nepozná Zákonník práce, resp. pozná len to, čo sa im hodí). Tiež by som tam uviedla toto zo Zákonníka práce: "§ 76 Odstupné a odchodné: (5) Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne s uvoľňovaným zamestnancom na výplate odstupného inak." (Teda že to žiadaš vyplatiť v najbližšom výplatnom termíne.)

nárok podľa tohto § nemá

ale - podľa § 69 odsek 4 / náhrada mzdy/ ako uviedla Tweety
Llívia
10.05.10,10:14
nárok podľa tohto § nemá

ale - podľa § 69 odsek 4 / náhrada mzdy/ ako uviedla Tweety

Nemá nárok na čo? Nerozumiem tvojej odpovedi. PLS, vysvetli.
Chobot
10.05.10,10:37
Nemá nárok na čo? Nerozumiem tvojej odpovedi. PLS, vysvetli.

Pri okamžitom skončení nemá nárok na odstupné podľa § 76.

Má nárok na dvojmesačnú náhradu mzdy, čo ale nie je odstupné. Je to podľa § 69 ods. 4.
Klimentová Viera
27.07.10,07:21
Mám otázku k okamžitému skončeniu PP podľa § 69 ods.1 písm a) k časti, kde sa hovorí o lehote 15 dni. Musí byť táto lehota dodržaná? Ak je jasné riešenie, že pre zamestnanca nie je iné miesto už pri predložení posudku?
veronikasad
27.07.10,07:22
Mám otázku k okamžitému skončeniu PP podľa § 69 ods.1 písm a) k časti, kde sa hovorí o lehote 15 dni. Musí byť táto lehota dodržaná? Ak je jasné riešenie, že pre zamestnanca nie je iné miesto už pri predložení posudku?
pýtaš sa ako zamestnanec alebo zamestnávatel ?
Tweety
27.07.10,07:52
Mám otázku k okamžitému skončeniu PP podľa § 69 ods.1 písm a) k časti, kde sa hovorí o lehote 15 dni. Musí byť táto lehota dodržaná? Ak je jasné riešenie, že pre zamestnanca nie je iné miesto už pri predložení posudku?
ÁNo, inak by v ZP nebola uvedená.
Klimentová Viera
27.07.10,09:24
Ďakujem za odpoveď. Pýtala som sa ako zamestnávateľ hlavne z dôvodu, že keď už pri predkladaní žiadosti viem, že nie je možné vyhovieť, a nebude to možné ani po 15. dňoch, prečo čakať ešte 15 dní a neskončiť hneď.
Chobot
27.07.10,09:29
Ďakujem za odpoveď. Pýtala som sa ako zamestnávateľ hlavne z dôvodu, že keď už pri predkladaní žiadosti viem, že nie je možné vyhovieť, a nebude to možné ani po 15. dňoch, prečo čakať ešte 15 dní a neskončiť hneď.

Môžete skončiť aj hneď, ale formou dohody, kde jej priznáte 2 mesačné odstupné.

Alebo v tomto prípade môže zamestnanec aj hneď dať okamžité skončenie, veď jedine zamestnávateľ by to mohol napadnúť ako neplatné. A ak s tým súhlasíte, tak to hádam nenapadnete.
Klimentová Viera
27.07.10,09:51
Samozrejme. Ešte raz ďakujem.