VALIKA60
10.05.10,10:30
Kto by vedel poradiť ako zlikvidovať olejový cokel na chodbe má už 20rokov chcem dať vymalovať celú chodbu a maliar mi povedal že mám zlikvidovať najprv cokel já.Máte niekto skúsenosti ako to správne dať dole alebo ako najjednoduchšie samozrejme počítám s tým že sa stena poruší ale to s tým chodí.Dakujem.
Martin Mocko
10.05.10,08:34
Pamätám si, že jeden známy ho opaľoval teplovzdušnou pištoľou. Stena odoberá veľmi rýchlo teplo, takže možno bude lepšie použiť i horák. Iba sme sa potom už ďalej nerozprávali, ako to dopadlo.
inajana
10.05.10,12:46
Ak nevadí, že by to zostalo pod novou maľovkou - stačí cokel natrieť SÁDROVOU VODOU.
220870
10.05.10,16:11
Bežne sa tie sokle malujú.Neviem prečo by ste to mali dávať dole.
paťuška
10.05.10,16:21
Svokrovci mali v byte olejový sokel a dokonca ich predchodca namaľoval olejovou farbou aj strop:confused: Nechápem prečo...
Celý náter sa snažili odstrániť, nanovo vymaľovať, avšak asi sa tá farba zažrala dosť do omietky, čo spôsobuje hlavne v zimných mesiacoch to, že steny a strop sú vlhké, skrátka stena "nedýcha".
Takže jednoznačne doporučujem odstrániť olejový náter, koľko to len pôjde.
bupi
10.05.10,20:07
Dolu to zide, ale po natere ostane mastna stena, ktoru sa podari zlikvidovat az po x nateroch a postupnom odvetrani, aby si nebol znechuteny z tej pracnosti. Ak je to v panelaku medzi izbami, je to jedno, ak je to v rodinnom dome, povazujem olejovy nater za velku chybu, pretoze stena nedycha. Kedysi sa pouzivali olejove farby, dnes su namiesto nich akrylatove a podobne zmesi, ktore maju rovnaku ulohu - umyvatelnost ale stena je pod nimi ako v igelite.
danushka
10.05.10,20:30
Kto by vedel poradiť ako zlikvidovať olejový cokel na chodbe má už 20rokov chcem dať vymalovať celú chodbu a maliar mi povedal že mám zlikvidovať najprv cokel já.Máte niekto skúsenosti ako to správne dať dole alebo ako najjednoduchšie samozrejme počítám s tým že sa stena poruší ale to s tým chodí.Dakujem.

Doporučujem cokel oškrabať a naň natiahnuť novú omietku.
Najjednoduchšie je to naklepnúť malou sekerkou, následne škrabkou oškarabať.
Síce sa s tým pohráte, ale ak by sa to natieralo priamo na olejovú farbu, rozdiel bude stále viditeľný na povrchu.
Rozdielnosť povrchu je najzreteľnejšia večer pri umelom osvetlení.
Šikovní majstri naťahujú omietky večer s lampou v ruke. Pri podsvietení svetlom vidno každú nezrovnalosť stien.
220870
11.05.10,03:18
Doporučujem cokel oškrabať a naň natiahnuť novú omietku.
Najjednoduchšie je to naklepnúť malou sekerkou, následne škrabkou oškarabať.
Síce sa s tým pohráte, ale ak by sa to natieralo priamo na olejovú farbu, rozdiel bude stále viditeľný na povrchu.
Rozdielnosť povrchu je najzreteľnejšia večer pri umelom osvetlení.
Šikovní majstri naťahujú omietky večer s lampou v ruke. Pri podsvietení svetlom vidno každú nezrovnalosť stien.
Nesúhlasím.Takto sa to nesmie robiť.Tým že nasekávate omietku tak ju deformujete v celej jej hrúbke.Narúšate jej štruktúru,celistvosť.Je to to najhoršie čo môžete omietke urobiť.
danushka
11.05.10,03:38
Nesúhlasím.Takto sa to nesmie robiť.Tým že nasekávate omietku tak ju deformujete v celej jej hrúbke.Narúšate jej štruktúru,celistvosť.Je to to najhoršie čo môžete omietke urobiť.

220870, vždy sme to takto robili :) a nijako sme celistvosť omietky neporušili.
Osekávali sme ju jemne sekerkou, aby nám to uľahčilo oškrabanie.
Pokiaľ je na stene niekoľko náterov olejovej farby, tak to asi ťažko dáš dolu drôtenou kefou.
A šikovný majster si s takto osekanou omietkou poradí, stenu si raz dva vyhladká ako detský zadoček.;)
Daniela1010
11.05.10,04:13
my sme si kúpili starší byt, ktorý sme museli kompletne zrekonštruovať a práve tento cokel bol po celom boku kuchyne. Skúšali sme to škrábať špachtlou ale bohvie ako to nešlo, nakoniec sa nám najviac osvedčilo použitie teplovzdušnej pištole a potom sme celé steny nanovo prestierkovali a vybrúsili. Nezávidím Vám, je to riadna makačka dať dolu ten cokel.
Lotarka
11.05.10,11:29
Bežne sa tie sokle malujú.Neviem prečo by ste to mali dávať dole.

Priblíž, prosím ťa, ako sa to bežne maľuje.

My sme to v byte dávali pracne dole, alebo prekryli obkladom. Teraz by sme chceli v činžiaku vymaľovať chodby. No nevidím nejaký jednoduchý spôsob ako to znovu namaľovať, aby to za pár týždňou nepraskalo, alebo aby to nebol samý hrbol.
vankusik29
11.05.10,13:16
My sme kupili byt, kde bol na chodbe tento olejovy nater asi 1m do vysky. Nejako sme to nacali tam kde bol prasknuty a potom spachtlou a sekacom obili cele. Trvalo to asi 2 hodiny dvaja ludia. Na niektorych miestach do fest dobre drzalo asi to bolo nasiaknute do steny. Nasledne sme opravili omietky, vyhladili a namalovali.
danushka
11.05.10,15:21
my sme si kúpili starší byt, ktorý sme museli kompletne zrekonštruovať a práve tento cokel bol po celom boku kuchyne. Skúšali sme to škrábať špachtlou ale bohvie ako to nešlo, nakoniec sa nám najviac osvedčilo použitie teplovzdušnej pištole a potom sme celé steny nanovo prestierkovali a vybrúsili. Nezávidím Vám, je to riadna makačka dať dolu ten cokel.

Áno makačka to je - dať dolu.
Ak ste použili teplovzdušnú pištol a išlo to ľahko dolu, tak to bola asi syntetická farba.
Olejová farba sa teplom zoškvarí a navyše je po natretí zažratá do omietky.
Nieže by som bola od fachu, ale kúpili sme starý dom a pôvodní majitelia boli tuším fandovia coklov a naškrabali sme sa toho všetci :D.

Inak vyššie niekto spomínal, že bežne sa cokle natierajú akrylátovými alebo disperznými farbami.
Tak ja by som takého majstra hnala aj s jeho valčekom;):rolleyes:. Pretože štruktúra steny nad coklom a nad omietkou je úplne iná, to si všimne aj laik a ten rozdiel - prechod po natretí musí byť viditeľný voľným okom.
Keď už niečo robím, tak to robím poriadne, nech to trvá aj jeden - dva dni dlhšie.
Gapo
11.05.10,15:55
Ide o to čo sa chce dosiahnuť. Ak má byť sokel zachovaný, opravia sa poškodené časti sádrou, pretrú za základnou farbou a sokel sa opäť natrie buď olejovou, alebo syntetickou farbou. Ak sa jedná o odstránenie sokla, bude to prácnejšie, pretože treba zlikvidovať aj hrboľatý povrch, oškriabaním a prebrúsením, v horšom prípade aj otlčením omietky.:cool:
220870
11.05.10,16:19
220870, vždy sme to takto robili :) a nijako sme celistvosť omietky neporušili.
Osekávali sme ju jemne sekerkou, aby nám to uľahčilo oškrabanie.
Pokiaľ je na stene niekoľko náterov olejovej farby, tak to asi ťažko dáš dolu drôtenou kefou.
A šikovný majster si s takto osekanou omietkou poradí, stenu si raz dva vyhladká ako detský zadoček.;)
Záleží od kvality omietky.videl som to už x krát a aj opravoval po babrákoch.Preto som vás opravil.;)Všetko sa musí vedieť a nie všetko sa dá.Pre laika je takáto informácia asi zlá.Ak by mali schopného majstra tak by sa na možnosti a postupy nepýtal.Dá sa to urobiť aj tým nasekávaním ,ale mal by im to najskôr niekto, kto sa tomu rozumie ukázať respektíve zhodnotiť kvalitu omietky ,aby sa nenarobilo viac škody ,ako úžitku.:)
220870
11.05.10,16:25
Priblíž, prosím ťa, ako sa to bežne maľuje.

My sme to v byte dávali pracne dole, alebo prekryli obkladom. Teraz by sme chceli v činžiaku vymaľovať chodby. No nevidím nejaký jednoduchý spôsob ako to znovu namaľovať, aby to za pár týždňou nepraskalo, alebo aby to nebol samý hrbol.
Treba na to original maliara.Ja mám prísne oko ale videl som pár činžiakov s olejovými soklami premaľovanými ,pobil by som sa za to ,že tam pod tým nieje olejový sokel.Neviem, ako robia teraz .
Za komančov sa do farby pridával latex.
Moja odpoveď je dá sa to aj bez škrabania.Neviem presný postup ani vhodné materiály.
VALIKA60
17.05.10,07:58
Sokel nechcem odstraňovať lampou teplom ale brúsením škrabaním .Ďakujem za rady všetkým čo ste sa pripojili ,velmi ste ma potešili ochota nadovšetko.Ešte chcem podotknúť že chodbu mám 10mdlhú a teda obe strany to bude robota!!!Já som mislela či neegzistuje akási brúska na zbrúsenie zo steny a potom by sa dala sterka na zarovnanie.Aby sa to nemuselo ručne zoškrabovať.Dakujem za všetký príspevky.