ALEXOLIVER
10.05.10,11:54
Ahojte, chcela by som sa spýtať o radu. Poberám rodičovský príspevok do šiestich rokov dieťaťa, dobrovoľné nemocenské poistenie si platím 10 mesiacov od 6/2009. Teraz som v 15 t.t. a lekárka ma vypísala na PN. Z titulu DNP osoby mám nárok na nemocenskú dávku (PN). Chcem sa spýtať či môžem súčasne poberať nemocenskú dávku z DNP aj rodičovský príspevok.
brčko
10.05.10,11:26
Ahojte, chcela by som sa spýtať o radu. Poberám rodičovský príspevok do šiestich rokov dieťaťa, dobrovoľné nemocenské poistenie si platím 10 mesiacov od 6/2009. Teraz som v 15 t.t. a lekárka ma vypísala na PN. Z titulu DNP osoby mám nárok na nemocenskú dávku (PN). Chcem sa spýtať či môžem súčasne poberať nemocenskú dávku z DNP aj rodičovský príspevok.

Ak poberáš RP podla zákonona účinného pred 1.1.2010, tak poberanie nemocenského z DNP neovplyvnuje nárok na RP, lebo nárok sa posudzuje podla zákona účinného do 31.12.2009.

Ak bol RP priznaný podla zákona účinného od 1.1.2010 alebo si požiadala o zvýšenie RP t.j. vyplácanie podla § 4 ods.2 nového zákona, tak sa nárok posudzuje už podla zákona účinného od 1.1.2010 a v takom prípade nemožno celý kalend.mesiac poberať aj nem.dávku a aj RP. Poberaním nem.dávky sa stávaš v zmysle tohto zákona zárobkovo činnou a strácaš nárok na RP. Máš nárok len na príspevok na starostlivost o dieťa, ktorý sa vypláca zárobkovo činným.

Treba sa poinformovať na svojom UPSVaR. Ak by tvrdili, že nárok nemáš (a začala si poberať RP pred 1.1.2010 a nepožiadala si o zvýšenie), čo je dosť možné, tak by som sa písomne=mailom spýtala na ústredí upsvar. Odpoved by som potom dala prečítať pracovníčkam na svojom UPSVaR.

Ak by si nem.dávky poberala vždy len časť kalend.mesiaca (t.j. bola by si zárobkovo činná len časť mesiaca a zvyšnú časť by si splnala podmienky na nárok na RP), tak môžeš poberať aj RP a aj nem.dávku aj podla nového zákona.
ALEXOLIVER
10.05.10,12:02
ďakujem pekne
brčko
10.05.10,12:18
a daj vedieť, ak by si sa pýtala na ústredí :) teda ak chceš.
ALEXOLIVER
10.05.10,18:17
dobre ked budem vedieť tak sa ozvem.