jozi49
10.05.10,12:34
Vážení "poraďáci"! Prosím o pomoc! Našej firme prišlo oznámenie o vykonaní kontroly z Úradu práce, soc. vecí a rodiny! Okrem iných náležitostí a dokumentov žiada úrad i vyjadrenie, akým spôsobom umožňuje uplatniť našim zamestnancom právo na slobodu združovania a kol. vyjednávanie a akým spôsobom umožňujeme dočasným zamestnancom prístup k odbornému vzdelávaniu alebo získavaniu odborných zručností.

Viete mi niekto poradiť, čo mám do spomínaných vyjadrení napísať resp. čoho sa mám držať? Prípadne nejakú osnovu?

Ďakujem veľmi pekne.
promont maja
11.05.10,05:22
... koľko máte zamestnancov? Požiadali ste Úrad práce v minulosti o nejaký príspevok ...?
Jara
11.05.10,06:19
Podobná kontrola bola aj u nás. Doniesli si tlačivá, ktoré sme vyplnili a diktovali, čo tam treba napísať. Vypili kávu a trvalo to tak hodinku. Boli zlatí, zrejme majú niečo nariadené vykonať a nerobia z toho problém. Prišli dvaja. Držím prsty, ale tak ako píše Majka, treba zvážiť, či to nebude kontrola na čerpanie nejakého príspevku.
promont maja
11.05.10,07:17
Odvolávka na: Jozi49 v príspevku č. 1
" Viete mi niekto poradiť, čo mám do spomínaných vyjadrení napísať resp. čoho sa mám držať? Prípadne nejakú osnovu?"

... odporúčam si preštudovať Zákonník práce, konkrétne jeho Desiatu časť - KOLEKTÍVNE PRACOVNOPRÁVNE VZŤAHY, t. j. § 229 až § 250 ... hlavne § 233, nakoľko ak máte menej ako piatich zamestnancov, nie je čo u Vás v súvislosti s kolektívnym vyjednávaním zisťovať, hoci platí aj čl. 10...

citujem zo Zákonníka práce:

Čl. 10 ZÁKLADNÉ ZÁSADY
Zamestnanci a*zamestnávatelia majú právo na kolektívne vyjednávanie; v*prípade rozporu ich záujmov zamestnanci majú právo na štrajk a*zamestnávatelia majú právo na výluku. Odborové orgány sa zúčastňujú na pracovnoprávnych vzťahoch vrátane kolektívneho vyjednávania. Zamestnanecká rada alebo zamestnanecký dôverník sa zúčastňujú na pracovnoprávnych vzťahoch za podmienok ustanovených zákonom. Zamestnávateľ je povinný umožniť odborovému orgánu, zamestnaneckej rade alebo zamestnaneckému dôverníkovi pôsobiť na pracoviskách.

... ale ja osobne si tiež myslím, že ti nič zlé nehrozí, a prosím Ťa, daj nám potom vedieť čo kontrolovali.