Andrej110
10.05.10,13:48
Ahojte,
poraďte prosím, akým spôsobom zaúčtujete v starom roku, ak sa v januári nakupujú stravné lístky (aj provízia za stravné lístky) za december. Názorov je niekoľko, ale nesedí súvaha s výkazom ziskov a strát.
Ďakujem za informácie.
Stefan2005
10.05.10,12:19
Ahojte,
poraďte prosím, akým spôsobom zaúčtujete v starom roku, ak sa v januári nakupujú stravné lístky (aj provízia za stravné lístky) za december. Názorov je niekoľko, ale nesedí súvaha s výkazom ziskov a strát.
Ďakujem za informácie.

Osobne o takomto spôsobe neúčtujem. Z jednoduchého dôvodu - tento spôsob nie je v súlade s požiadavkou zabezpečenia stravovania v zmysle ustanovení zákonníka práce - vydávame stravný lístky vždy na príslušný mesiac. K 31.12. máme na 213-ke buď zostatok str. lístkov 0, alebo počet, ktorý sa vydá v januári nasledujúceho roka.

Zadanie by šlo zaúčtovať MD klasicky, DAL ako výdavok (záväzok) budúceho obdobia - v prípade vydávania stravných lístkov dozadu (čo však nepokladám za správne - aj z dôvodu, že rôznia sa názory na daňovú uznateľnosť...).

Okrem toho nenachádzam dôvod, prečo by z tohoto titulu mal byť rozdiel medzi súvahou a vysledovkou...
a_je_to
15.05.10,14:22
Ahojte,
poraďte prosím, akým spôsobom zaúčtujete v starom roku, ak sa v januári nakupujú stravné lístky (aj provízia za stravné lístky) za december. Názorov je niekoľko, ale nesedí súvaha s výkazom ziskov a strát.
Ďakujem za informácie.
Z otázky nie je známe, či ide o gastráče stravovacích spoločností, alebo interné stravné poukážky, ktoré vydáva zmluvný dodavateľ stravovania a fakturuje až po poskytnutí stravy. Čiže ..ako si došiel nato, že lístky, kupované v januári 2010 sú za december 2009 ? Stravovali sa za ne zamestnanci v decembri ? Či ide iba o dodatočné uspokojenie nároku zamestnancov na gastrolístky za december .... ale z januárového nákupu lístkov ? Pri zaúčtovaní si musel urobiť chybu v konfigurácii niektorého účtu pre zaradenie do účtovných výkazov, lebo inak aj zlé účtovanie sa musí v súvahe a výkaze ziskov a strát zobraziť v rovnováhe a dobre.
Gastrolístková problematika sa od prvotného vzniku vyvíjala a dodnes zdegenerovala tak, že dnes sa gastráčmi platia aj tisícové dodavateľské faktúry, bežné nákupy v Bille, účty v nočnom bare pred záverečnou a .... vtipy sú, že aj stopárkam na E55. Zamestnanci majú nárok na závodné stravovanie, ale gastráčmi sa uspokojuje nárok na pridelenie konvertibilne využiteľného obeživa. To už nie sú lístky na stravovanie, ale novodobé bony. Prečo by teda nesplnený nárok zamestnancov na stravné lístky v decembri 2009 nemohol byť splnený z ich januárového nákupu ? Ja viem, že nemôže byť .... ale zamestnanci, ktorí sa museli v decembri stravovať za hotovosť, lebo nedostali lístky .... dostanú náhradu, aby mohli v januári 2010 nakupovať za lístky trebárs .... benzín do auta. Dnes aj benzínové pumpy majú zmluvy s gastrospoločnosťami na vyúčtovanie inkasovaných gastrolístkov .... lebo aj tam možno kúpiť popri benzíne aj stravu, bagetu, atď.
Sám som riešil prípad, keď majiteľka maloobchodu prideľovala zamestnancom na stravovanie gastrolístky z tržby .... a odo mňa žiadala, aby som to zúčtoval. Keď som jej vysvetlil, prečo to nejde, tak vynaliezavo kúpila dodatočne pred koncom roka toľko lístkov, koľko sa už v tom roku nedalo prideliť. Čo som mal robiť ? Pridelil som a zúčtoval som ! Nebudem sa s ňou hádať, keď sama tak chcela. A .... ak bude vôbec kontrola, budem to v jej mene aj tvrdošijne a sugestívne obhajovať, veď ma zato platí ....
Príspevok som napísal preto, lebo autor otázky má doklad, ktorý musí zúčtovať a nemá odpoveď ako. Musí buď doplniť a upresniť zadanie, alebo si vybrať niečo z tohto príspevku.
promont maja
17.05.10,10:26
Ahojte,
poraďte prosím, akým spôsobom zaúčtujete v starom roku, ak sa v januári nakupujú stravné lístky (aj provízia za stravné lístky) za december. Názorov je niekoľko, ale nesedí súvaha s výkazom ziskov a strát.
Ďakujem za informácie.
... v čom nesedí súvaha a výsledovka, resp. výkaz ziskov a strát?