zuzanah3
10.05.10,14:51
Ahojte,

chcem sa opýtať, či môže byť pôžička spoločnosti, ktorá ju poskytuje inej PO, alebo svojej dcére, alebo pôžička, ktorú prijme matka od svojej dcéry, alebo spoločníka bezúročná? Je niekde určené, že musí byť v zmluve uvedený úrok z pôžičky? Kde by som to prosím vás našla? :confused:
Saturejka
30.08.10,09:32
Ďalšia otázka na úrok z pôžičky:

Na poskytnutú pôžičku napr. 10000 je vyúčtovaná prvá splátka pôžičky napr. istina 1000 a úrok napr. 300 . Platba nie je v plnej výške 1300 ale napr. len 500. Na ktorú časť sa započítava platba prednostne - na istinu alebo úrok ?
Môžem poprosiť aj odkaz na právny predpis? Ďakujem
Mária27
30.08.10,14:43
Ahojte,

chcem sa opýtať, či môže byť pôžička spoločnosti, ktorá ju poskytuje inej PO, alebo svojej dcére, alebo pôžička, ktorú prijme matka od svojej dcéry, alebo spoločníka bezúročná? Je niekde určené, že musí byť v zmluve uvedený úrok z pôžičky? Kde by som to prosím vás našla? :confused:
Zmluva o pôžičke môže byť bezúročná/bezodplatná, ale môžu sa dohodnúť aj úroky. Je to absolútne neobchodná zmluva. Ak sa uzatvorí medzi podnikateľmi, okrem občianskeho zákonníka plati pre ňu aj všeobecé ustanovenia obchodného zákonníka o obchodných záväzkových vzťahoch (§ 261 a ďalšie). Naopak, zmluva o úvere je absolútne obchodnou zmluvou (§ 479 Obch.z.) a hlavný rozdiel je platenie úrokov (vždy).

Pozri občiansky zákonník od § 657.

658

(1) Pri peňažnej pôžičke možno dohodnúť úroky.
Mária27
30.08.10,14:48
Ďalšia otázka na úrok z pôžičky:

Na poskytnutú pôžičku napr. 10000 je vyúčtovaná prvá splátka pôžičky napr. istina 1000 a úrok napr. 300 . Platba nie je v plnej výške 1300 ale napr. len 500. Na ktorú časť sa započítava platba prednostne - na istinu alebo úrok ?
Môžem poprosiť aj odkaz na právny predpis? Ďakujem

Na istinu - to sú požičané peniaze, ktoré treba vrátiť (napr. do určeného času), inak nastupujú úroky z omeškania.
Dohodnutý úrok pri pôžičke je odplata za požičanie peňazí.

§ 517 obč.z.
(2) Ak ide o omeškanie s plnením peňažného dlhu, má veriteľ právo požadovať od dlžníka popri plnení úroky z omeškania, ak nie je podľa tohto zákona povinný platiť poplatok z omeškania; výšku úrokov z omeškania a poplatku z omeškania ustanovuje vykonávací predpis.
monspa
03.09.10,07:03
Prosím o radu. SZČO si požičia peniaze od dcéry na podnikanie. Dcéra si tieto peniaze zoberie ako pôžičku z banky. Pôžička je 5000 €, splátky na dva roky sú napr. 250 €/mes. Ako si to môže podnikateľ uplatniť v nákladoch a ako má postupovať pri prijatí tejto sumy?
Tweety
03.09.10,07:07
Prosím o radu. SZČO si požičia peniaze od dcéry na podnikanie. Dcéra si tieto peniaze zoberie ako pôžičku z banky. Pôžička je 5000 €, splátky na dva roky sú napr. 250 €/mes. Ako si to môže podnikateľ uplatniť v nákladoch a ako má postupovať pri prijatí tejto sumy?
Pôžička nie je nákladom, aj keby si požičal sám ako SZČO, takže o nej ani nemôže účtovať a rovnako o splátkach. 5000, ktoré mu dá, zaúčtuješ ako PNZD.
monspa
03.09.10,07:10
Takže tie úroky, ktoré jej musí vrátiť, si nemôže dať do nákladov. Fajn, ďakujem za odpoveď. A keby si zobral on pôžičku, ani tie úroky nejdú do nákladov? A ak by mal povolené prekročiť limit nn účte, poplatok - debetný úrok je náklad?
Tweety
03.09.10,07:11
Takže tie úroky, ktoré jej musí vrátiť, si nemôže dať do nákladov?
Úroky áno, ale nie pôžičku. Netreba zabudnúť na zmluvu o pôžičke dcéry.
monspa
03.09.10,07:27
Takže tie úroky, ktoré jej musí vrátiť, si nemôže dať do nákladov. Fajn, ďakujem za odpoveď. A keby si zobral on pôžičku, ani tie úroky nejdú do nákladov? A ak by mal povolené prekročiť limit nn účte, poplatok - debetný úrok je náklad?Prepáč, Tweety, ale zároveň s tvojou odpoveďou som dopĺňala otázku. Ak môžeš, odpovedz mi.
Tweety
03.09.10,07:32
Prepáč, Tweety, ale zároveň s tvojou odpoveďou som dopĺňala otázku. Ak môžeš, odpovedz mi.
VeĎ v predch. odpovedi máš už na úroky odpoveď.
JM1968
11.03.11,10:09
Zdravím, prosím potrebujem preveriť, či účtovaný úrok k pôžičke od FO pre s.r.o. na rok 2010 562/479, nie je pripoč.položka, nakoľko úrok bude FO vyplatený až v r.2011. Nejedná sa o spriaznenú FO. Ďakujem.
JM1968
14.03.11,06:54
Keďže som v zákone o DzP žiadne obmedzenie na úroky pre FO nenašla, nechávam ich v daňových nákladoch.