Inkaf
20.10.05,08:03
Dobrý deň prajem,
som tu nová a úplná začiatočníčka, môj manžel, SZČO mal zahraničnú cestu do USA, našla som výšku stravného 60USD, a diéty 5-40%, ale dosť ma trápi prvý deň, lebo letel o 7:30 z Košíc do Prahy, o 12:30 z Prahy do NYC, let trvá 9 hodín a časový posun je -6 hodín. Vraj sa berie čas prechodu hraníc, ale kde sa prirátava tých 9 hodín letu_ do Ceska, alebo do USA? Viete mi v tomto poradiť, lebo neviem, či si za ten deň účtovať stravné v SKK, CZK alebo USD?
Ďakujem Vám za každú radu.
Inka
Jozef I
20.10.05,06:22
Zákon o cestovných náhradách, par.13 ods. 5:
"Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín."

V tvojom prípade je hodina prechodu hraníc odlet z Košíc. A sadzba stravného bude v dolároch. Co sa týka časového posunu, ten by som nebral do úvahy, lebo počet hodín a dní sa vypočíta po návrate a podľa nášho času.
Inkaf
20.10.05,08:39
Ďakujem,
problém je v tom, že som sa práve na to pýtala kontrolórky na DÚ a tá mi povedala, že sa berie každá krajina zvlášť a let Praha- NYC sa pripočítava do Českej republiky, teda, až do chvíle, kým neprekročím colnicu v USA, potom by mi ale vyšlo, že najviac času v tento kalendárny deň pobudol v Česku, lebo od 9:30 do 12:30 čakanie na letisku + 9 hodín cesta, celé sa mi to zdá nejaké blbé, viac sa mi pozdáva Tvoj názor, aspoň by som to mala v jednej mene.
Môžem to potom vyplatiť - bez záloh- až po skončení cesty , prepočítať kurzom platným v deň skončenia cesty v skovenských korunách spolu s účtom za hotel a letenku?
Evanka
20.10.05,14:15
Dobrý deň prajem,
som tu nová a úplná začiatočníčka, môj manžel, SZČO mal zahraničnú cestu do USA, našla som výšku stravného 60USD, a diéty 5-40%, ale dosť ma trápi prvý deň, lebo letel o 7:30 z Košíc do Prahy, o 12:30 z Prahy do NYC, let trvá 9 hodín a časový posun je -6 hodín. Vraj sa berie čas prechodu hraníc, ale kde sa prirátava tých 9 hodín letu_ do Ceska, alebo do USA? Viete mi v tomto poradiť, lebo neviem, či si za ten deň účtovať stravné v SKK, CZK alebo USD?
Ďakujem Vám za každú radu.
InkaInka, ja by som postupovala takto:

Podľa §16 ods.2 Zákona o cest. Náhradách

Pri zahraničnej pracovnej ceste, ktorá sa začína a končí na území Slovenskej republiky, je na vznik nároku na náhrady poskytované v inej ako slovenskej mene rozhodujúci čas prechodu slovenskej štátnej hranice, odlet a prílet lietadla podľa letového poriadku alebo príchod a odchod lode z prístavu, v ktorom sa vykonáva vstupná alebo výstupná colná kontrola a pasová kontrola.

1. deň

odlet zo SR 7:30 – prílet do ČR napr. 9,00 Stravné v SK za 1,5 hod - neprislúcha
pobyt v ČR od 9,00 do príletu lietadla do NYC od 15,30 (ich času) do príletu lietadla (6,5 hod)
USA 16,30 -24,00 7,5 hodiny
Spolu v cudzine 15 hodín, z toho vyplýva podmienka pre plnú hodnotu stravného splnená:
Stravné
Z toho pripadá na ČR 600Kč/15*6,5 = 260 Kč
USA 60USD/15*8,5 = 34 USD
Vreckové 260*40% = 104 Kč
34*40% = 13,60 USD
Ďalšie dni pobyt v USA 60 USD + do 24 USD vreckové

Posledný deň:
1. odlet z USA 7,00 Prílet do Prahy 19,00 nad 12 hodín v USA 19 hodín
2. odlet z CR 20,30 Prílet do Košíc 22,00 V ČR od 19,00-- do 22,00 3 hodiny
Spolu v zahraničí 22 hodín
ČR
600Kč/22*3 = 81,81 zaokr na celé koruny nahor
60USD/22*19 = 51,81 USD
Vreckové 40% zo stravného
Inkaf
20.10.05,14:33
Evanka,
takže za ten deň si môžem účtovať stravné + diéty za časť dňa v Česku v Českých korunách a za príslušnú časť dňa v USD? Ja som Čítala, že to musí byť len v jednej mene a to v tej v ktorej krajine strávil najväčšiu časť služobnej cesty v danom kalendárnom dni. Asi som to poplietla.
Takto, ako to píšeš Ty, by to bolo jednoduche a nevadi, že ten prvý deň bude mať podľa toho prepočtu 30 hodín?

Ďakujem
Inka
Evanka
20.10.05,14:38
Evanka,
takže za ten deň si môžem účtovať stravné + diéty za časť dňa v Česku v Českých korunách a za príslušnú časť dňa v USD? Ja som Čítala, že to musí byť len v jednej mene a to v tej v ktorej krajine strávil najväčšiu časť služobnej cesty v danom kalendárnom dni. Asi som to poplietla.
Takto, ako to píšeš Ty, by to bolo jednoduche a nevadi, že ten prvý deň bude mať podľa toho prepočtu 30 hodín?

Ďakujem
InkaOdkiaľ si zobrala, že môžeš účtovať iba v jednej mene? Ide iba o to, aby sa vylúčil súbeh poskytovania náhrad v slovenskej a inej mene. Ja som sa ti to snažila podrobne rozpísať, neviem, či je ti to z toho jasné. Tých 30 hodín nevadí. Veď posledný deň sa to zasa skráti. Všimni si časy!
Inkaf
20.10.05,14:46
Áno, pochopila som Ťa,
ja som to čítala na stránke www.epi.sk a presne v tomto znení:


Stravné sa poskytuje v závislosti na dĺžke trvania pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky, pritom nezáleží, v koľkých krajinách sa zamestnanec v priebehu kalendárneho dňa nachádza. Denná sadzba náhrady stravného sa určí podľa krajiny s najvyšším počtom strávených hodín v kalendárnom dni. Ak čas vo viacerých krajinách je rovnaký v kalendárnom dni, poskytne sa stravné v mene, ktorá je pre zamestnanca výhodná.

Ale Tvoje riešenie sa mi zdá rozumnejšie
Inka
Evanka
20.10.05,14:54
Áno, pochopila som Ťa,
ja som to čítala na stránke www.epi.sk (http://www.epi.sk/) a presne v tomto znení:


Stravné sa poskytuje v závislosti na dĺžke trvania pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky, pritom nezáleží, v koľkých krajinách sa zamestnanec v priebehu kalendárneho dňa nachádza. Denná sadzba náhrady stravného sa určí podľa krajiny s najvyšším počtom strávených hodín v kalendárnom dni. Ak čas vo viacerých krajinách je rovnaký v kalendárnom dni, poskytne sa stravné v mene, ktorá je pre zamestnanca výhodná.

Ale Tvoje riešenie sa mi zdá rozumnejšie
InkaÁno, ale asi je to vytrhnuté z kontextu. Aj ty máš prelet cez viacero krajín. V zákone o cestovných náhradách nič také nie je. Ak spĺňaš základnú podmienku pre stravné v tej ktorej krajine, môžeš mať pracovnú cestu vyplatenú aj vo viacerých menách. Ja som urobila výpočet podľa citácie zákona o cestovných náhradách (§16).
Inkaf
20.10.05,15:10
Asi to bude len ich výklad,a ešte aj príklad takto uviedli, aha:


Firma vyslala zamestnanca zo Žiliny do Nemecka na tri dni. Dohodli sa, že mu poskytne vreckové vo výške 40 % stravného v zahraničí. Náhrady na cestovné výdavky nebude zamestnanec účtovať, pretože mu firma poskytla vozidlo. Firma si bude účtovať výdavky na pohonné látky podľa ustanovenia § 19 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov. Zamestnancovi bol poskytnutý preddavok vo výške 1 400 CZK a 80 EUR. Zúčtovanie vykoná zamestnanec podľa ustanovenia § 36 ods. 3 po skončení cesty. Poistenie v zahraničí vykonala firma na svoje náklady.

Výpočet cestovných náhrad:

Prvý deň odíde zo Žiliny o 6.00 hod a prekročí hranice s Českom o 10.30 hod.: nárok na stravné v slovenskej mene mu nepatrí, lebo čas strávený na ceste v tuzemsku nebol najmenej 5 hod.

Nárok na stravné a vreckové v zahraničí bude podľa ustanovenia § 13 ods. 5, a to znamená, že v kalendárnom dni mu prináleží v takej mene, v krajine ktorej sa zdržal najviac hodín.

Pretože hranice s Nemeckom prekročil o 21.00 hod. (v Česku bol od 10.30 hod. do 21.00 hod., teda celkom 10.30 hod.) a v Nemecku bol do 24.00 hod. v kalendárnom dni, najviac hodín strávil v Česku. V zahraničí sa zamestnanec zdržal viac ako 12 hodín v kalendárnom dni, a tak má nárok na stravné podľa ustanovenia § 13 ods. 4 písm. c), ods. 5 opatrenia MF SR č. 712/2004 Z. z. v sume 600 CZK. Vreckové 40 % zo 600 CZK = 240 CZK.

Druhý deň strávil zamestnanec v Nemecku a patrí mu náhrada stravného v zahraničí pre Nemecko 45 EUR a vreckové 40 %, t. j. 18 EUR.

Tretí deň odíde z Nemecka o 6.00 hod., prekročí hranice s Českom o 10.00 hod. (v Nemecku bol 10 hodín). Hranice so Slovenskom prekročí o 22.00 hod. (v Čechách sa zdržal 12 hodín) a do Žiliny príde o 23.30 hod. Nárok na stravné mu patrí v plnej sadzbe stravného pre Česko 600 CZK (najviac hodín v zahraničí v kalendárnom dni) a na Slovensku už nemá nárok na stravné v Sk, nedosiahol aspoň 5 hodín. Vreckové opäť 40 % zo 600 CZK = 240 CZK.

Vedľajšie výdavky boli preukázateľné v zahraničí za parkovanie a diaľnicu v sume 200 CZK a 20 EUR.

Celkové zúčtovanie zahraničnej cesty
= 600 CZK + 240 CZK + 45 EUR + 18 EUR + 600 CZK + 240 CZK + 200 CZK a 20 EUR = 1 880 CZK + 83 EUR.

Do desiatich dní zamestnanec zúčtuje preddavok 1 400 CZK, a to znamená, že firma mu doplatí 480 CZK a 3 EUR podľa ustanovenia § 36 zákona o cestovných náhradách, ak sa nedohodnú, že mu vyplatí uvedené čiastky v slovenskej mene.

to isté mi vravela kontrolórka na DÚ, ešte som nič také nerobila, tak mi Tvoja rada veľmi pomohla, ďakujem Ti veľmi pekne.
Inka
Evanka
20.10.05,16:16
Inka, nikde v zákone som nič také ako píše "epi" nenašla. Ja by som to počítala inak. Pozri si ten príspevok ešte raz! Doplnila som tam výpočty. Malo by to byť dobré a je zachovaná aj podmienka, že nenastane súbeh náhrad.

Oprava: Od 1. apríla 2005 platí doplnený zákon o cestovných náhradách. Na základe doplneného bodu 5 v §13 sa stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Tak uvedený výpočet v príspevku 4 platí pre PC uskutočnené do 31.3.2005.
Inkaf
20.10.05,16:31
Už je to všetko jasné, ani ja som to nikde nenašla, ale ešte som sa na www.zbierka.sk pohrala s novelami zákona 283/2002 a našla som zákon 81/2005 s účinnosťou od 1.4.2005, kde sa doplňa do §13 za ods.4 nový odsek 5 v tomto znení:

Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej trávi zamestnanec v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi počas kalendárneho dňa rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie.


je tam toho ešte viac, pozri si to, lebo som tu nevedela priložiť len časť PDF-ka, som ešte len začiatočník na porade, a celý zákon som tu nechcela prikladať.

Takže, asi mi na tom DÚ predsa len dobre radili.
Ďakujem, maj sa pekne, si fakt veľmi ochotná, to si veľmi cením.

Inka
Evanka
20.10.05,16:54
Už je to všetko jasné, ani ja som to nikde nenašla, ale ešte som sa na www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk/) pohrala s novelami zákona 283/2002 a našla som zákon 81/2005 s účinnosťou od 1.4.2005, kde sa doplňa do §13 za ods.4 nový odsek 5 v tomto znení:
Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej trávi zamestnanec v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi počas kalendárneho dňa rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie.Inka, vďaka, tento dodatok mi nejako ušiel. Musím sa pozrieť, čo sa ešte zmenilo. Tak ten výpočet pomernou časťou platí do 31.3.2005. Zasa som o niečo múdrejšia:). Pricapila som tu doplnky k zákonu o cestovných náhradách. Maj sa pekne.
o.peto
13.07.06,08:13
Ako je to s obcerstvenim v lietadle rata sa do stravneho alebo nie. Existuje na to nejaký predpis alebo vyhlaska
Eulalia
13.07.06,08:28
Ako je to s obcerstvenim v lietadle rata sa do stravneho alebo nie. Existuje na to nejaký predpis alebo vyhlaska

Pokiaľ sa v lietadle podáva občerstvenie sú dve možnosti:
1. strava je zarátaná v cene letenky - to je namä pri dlhších letoch
2. občerstvenie (väčšinou len nápoje alebo bagety a pod.) pri kratších letoch si platí cestujúci sám - predovšetkým u krátkych letov nízkonákladovými leteckými spoločnosťami.

Prvá možnosť je jasná - keďže strava, resp. občerstvenie je v hodnote letenky, niet čo účtovať, účtuje sa cena letenky, pretože v tej sa suma za občerstvenie samostatne nevykazuje.

Druhá možnosť - účastník služobnej cesty si tieto náklady platí z diét, prípadne z vreckového, ktoré dostal vo forme zálohy od zamestnávateľa pred odchodom na služobnú cestu.

Osobne som nepočula o tom, že by toto riešil nejaký konkrétny predpis a podľa môjho názoru ani žiadny predpis nie je potrebný, je to v súlade s predpismi o cestovných náhradách.
Chobot
13.07.06,08:47
Ako je to s obcerstvenim v lietadle rata sa do stravneho alebo nie. Existuje na to nejaký predpis alebo vyhlaska

:confused: o.peto, si ako papagáj, ktorý len rozpráva, ale nepočúva (resp. nečíta). Viackrát Ti bolo povedané, že pre SC realizovanú lietadlom neexistuje žiadny zákon ani predpis. Vzťahuje sa na to zákon o cest. náhradách.

Takéto veci nájdeš jedine v nejakej publikácii, kde je zákon vysvetlený s nejakým komentárom. Všetky zdroje uvádzajú a aj prax je taká, že za občertvenie v lietadle sa stravné nekráti. Budem Ti citovať krátky komentár k príslušným paragrafom, ktorý je publikovaný v knihe "Cestovné náhrady v SR po vstupe do EU" od vydavateľa EUROUNION, autorom je Alena Pauličková (knihu už nedoporučujem kupovať, lebo znenie zákona je už neaktuálne, ale komentáre sú stále použiteľné).

"Za čiastočne zabezpečené stravovanie sa rozumie zabezpečenie jedného alebo dvoch hlavných jedál, napr. zabezpečením len obeda, len večere, raňajok a obeda apod. Ide o zabezpečenie jedného hlavného jedla alebo dvoch hlavných jedál v rôznych kombináciách.

Za zabezpečené stravovanie sa tiež nepovažuje:
- poskytnutie obvyklého pohostenia (káva, obložený chlebík, obložená žemľa, minreálna voda a pod) z dôvodu, že stravné slúži zamestnancovi na zabezpečenie si teplého jedla,
- poskytnutie stravovacích poukážok ..."

Nikde som nevidel uvedené, že by sa na palube lietedla poskytoval obed alebo večera. Je to definované ako občerstvenie na palube, väčšinou v studenej forme, čo nemôž byť považované za zabezpečenie stravy.

Autorka tiež uvádza:

"Zamestnávateľ musí preukázateľne vedieť, že zamestnanec mal na pracovnej ceste zabezepčené bezplatné stravovanie v celom rozsahu alebo čiastočne. Neposkytnúť stravné alebo stravné krátiť nemôže zamestnávateľ len na základe napr. jeho domnienky alebo tvrdenia."

Ak Ti zamestnávateľ chce krátiť stravné, nech Ti preukáže, že si mal na palube lietadla poskytnutý obed alebo večeru. Ak to nedokáže, tak na základe čoho chce krátiť stravné? Ak sa nenechajú presvedčiť, skús utrúsiť, že dáš podnet na preverenie tohoto na inšpektorát práce.
o.peto
18.07.06,12:23
Ok už som si to nasiel je to presne tak ako si to napisal