Ajuška
10.05.10,18:06
Zaujíma ma, ktoré zákony a ako, ovplyvňujú založenie s.r.o. (jednoosobovej) počas manželstva, z hľadiska posudzovania jej majetku ako súčasti BSM...
Bežná prax: jeden z manželov založí jednoosobovú s.r.očku. Majetok zakúpený za účelom dosahovania príjmov, je majetkom právnickej osoby. Majetok zakúpený pre osobné potreby, sa stáva bezpodielovým spoluvlastníctvom manželov. Tieto dve "inštitúcie" fungujú normálne vedľa seba, pokiaľ nepríde k rozvodu. Otázka delenia BSM mi je jasná v osobnom majetku. Čo však v danej situácii s majetkom právnickej osoby??? Nie morálne právo, ale konkrétny zákon ma zaujíma... (Ide mi o princíp, takže je jedno na ktorej strane budem vystupovať...)
Na základe čoho má môj manžel (hypoteticky) nárok na finančné vyrovnanie z majetku právnickej osoby (mojej s.r.o.??)
Ajuška
10.05.10,20:31
...s prosbou posúvam...:)
ivica sisolak
11.05.10,06:05
z hľadiska obchodného podielu ako majetkovej účasti ( majetkového práva) ktoré bolo nadobudnuté za manželstva
Ajuška
11.05.10,09:08
z hľadiska obchodného podielu ako majetkovej účasti ( majetkového práva) ktoré bolo nadobudnuté za manželstva
...vzťahuje sa to však len na majetok nadobudnutý zo spoločných prostriedkov. Ak preukážem, že som obchodný podiel nadobudla z vlastných zdrojov nespadajúcich do BSM, do spoločnej "kasy" tak vstupuje len vyplatený podiel na zisku počas trvania manželstva... alebo sa mýlim?
Zita5
11.05.10,09:19
BSM a obchodný podiel v s.r.o.
Život nám prináša rôzne situácie, ktoré mnohokrát ani nemôžeme predpokladať. Radi by sme sa preto zamerali aj na oblasť spoločného majetku manželov a na riešenie jedného z častých problémov, a to keď sa jeden z manželov počas trvania manželstva stane spoločníkom v spoločnosti s ručením obmedzeným. Ako to ovplyvní rozsah bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM)?
Polemiky o tom, či obchodný podiel patrí do BSM, čiastočne vyriešilo rozhodnutie Najvyššieho súdu publikované pod číslom 34/2007 ZSP. Naša najvyššia súdna inštancia jasne vyslovila, že pokiaľ jeden z manželov za trvania manželstva nadobudne podiel ako spoločník v s.r.o. z prostriedkov, ktoré patria do BSM (napr. spoločné peniaze), tak hodnota obchodného podielu sa pri vyporiadaní BSM započítava do hodnoty spoločného majetku, a preto druhému manželovi prislúcha nárok na vyplatenie zodpovedajúcej protihodnoty. Samozrejme, že toto rozhodnutie prinesie v praxi mnoho problémov, pretože vyslovilo síce novátorsky pohľad na charakter obchodného podielu, avšak nevyriešilo všetky z toho vyplývajúce otázky a dilemy (treba poznamenať, že to ani nebolo jeho cieľom). Stanovilo však jednoznačnú zásadu, na základe ktorej má druhý manžel právo požadovať v čase, kedy si manželia delia majetok (napr. v prípade rozvodu) výplatu za hodnotu obchodného podielu.
Treba si uvedomiť, že táto zásada sa nedotkne práv manžela, ktorý je spoločníkom v s.r.o.. Ten naďalej (či už počas trvania manželstva alebo pri delení majetku) zostáva spoločníkom v s.r.o. a druhý manžel si nemôže uplatňovať žiadne z práv prislúchajúcich spoločníkovi a ani sa domáhať ich priznania, napr. účasť na valnom zhromaždení a uplatňovanie hlasovacích práv spoločníka. Tieto práva zostávajú zachované výlučne tomu manželovi, ktorý je spoločníkom v s.r.o.
Právo druhého manžela (nespoločníka) spočíva v tom, že sa bude podieľať na hodnote obchodného podielu, ktorý je súčasťou BSM. Spôsoby zistenia tejto hodnoty budú zrejme predmetom dohody manželov, inak ich bude musieť stanoviť súd v rámci vyporiadania BSM.
Jednou z otázok napríklad zostáva, čo sa stane, ak si manželia nevyporiadajú BSM ani do troch rokov odo dňa jeho zániku. Vtedy prichádza do úvahy zákonná domnienka (§ 149 ods.4 Občianskeho zákonníka), že podiely oboch manželov na spoločnom majetku sú rovnaké. Či sa bude tento princíp používať aj na vlastníctvo obchodných podielov, to vyrieši až prax, rovnako ako ostatné sprievodné problémy.
Tento nový trend vnímame ako krok smerom k spravodlivejšiemu usporiadaniu majetkových vzťahov manželov. Pre tých, ktorí budú chcieť podnikať „na seba“ je vždy riešením dohoda o zúžení obsahu BSM tak, aby do neho obchodný podiel nepatril. Alebo môžu založiť s.r.o. či kúpiť obchodný podiel z vlastných prostriedkov.


Zdroj :
Mgr. Danica Kozáková
právnik, kozakova@sevis.sk
Zita5
11.05.10,09:22
Dobrý deň,

chcel by som sa opýtať, či je obchodný podiel v s.r.o. predmetom delenia BSM po rozvode, ak jeden z manželov začal podnikať počas trvania manželstva a stal sa spoločníkom s 50% podielom v s.r.o..
Ak áno, akým spôsobom sa tento podiel zohľadní pri delení majetku, keď zo 117. paragrafu Občianskeho zákonníka vyplýva, že podiel v s.r.o. sa môže rodeliť iba pri prevode alebo prechode na dediča alebo právneho nástupcu spoločníka?
Tiež by som sa chcel opýtať, ako sa dokazuje, či prostriedky, vložené do podnikania, boli alebo neboli nadobudnuté počas BSM (teda či sa dokazuje, že boli, alebo sa dokazuje, že neboli, ak sa exmanželia na tom nevedia zhodnúť).

Ďakujem.

Jozef


http://poradne.rodinka.sk/styles/prosilver/imageset/icon_post_target.gif (http://poradne.rodinka.sk/viewtopic.php?p=2457&sid=29035cef44c4c08a20854ffe06f9c6ac#p2457)od JUDr. Soňa Glezgo (http://poradne.rodinka.sk/memberlist.php?mode=viewprofile&u=755&sid=29035cef44c4c08a20854ffe06f9c6ac) » So 15.Mar. 2008 18:20
Dobrý deň, Jozef. Vaša otázka je zaujímavou témou na právny rozbor, ktorý by však presiahol možnosti tejto poradne. Pri posudzovaní Vášho problému nie je dostačujúce vychádzať len z ust. § 117 OZ, je potrebné poznať a opierať sa o širší okruh zákonných ustanovení.

Obchodný podiel v spoločnosti s ručením obmedzeným, nadobudnutý manželmi alebo jedným z nich za trvania manželstva a z prostriedkov patriacich do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, predstavuje majetok (hodnotu), ktorý sa v rámci konania o vysporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov vysporiadava.

Pri oceňovaní obchodného podielu v spoločnosti s ručením obmedzeným v rámci vysporiadania bezpodielového spoluvlastníctva sa vychádza z jeho stavu v dobe zániku tohto spoluvlastníctva, avšak z obvyklej ceny v dobe vysporiadania.

Citované ustálil Najvyšší súd Slovenskej republiky, rozsudkom z 31.marca 2006, sp. zn. 2 Cdo/168/2005.

Krátko odcitujem z odôvodnenia:

...Možno teda konštatovať, že obchodný podiel v spoločnosti s ručením obmedzeným, nadobudnutý jedným z manželov za trvania manželstva zo spoločných prostriedkov, sa stáva súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Súd rozhodujúci o jeho vysporiadaní neprikazuje hodnotu obchodného podielu, ale obchodný podiel, ktorý môže byť prikázaný len spoločníkovi obchodnej spoločnosti. Ak teda odporca, za trvania manželstva a bezpodielového spoluvlastníctva s navrhovateľkou, nadobudol zo spoločných prostriedkov obchodný podiel v spoločnosti s ručením obmedzeným, stal sa tento majetok súčasťou ich bezpodielového spoluvlastníctva, a ako taký musí byť vysporiadaný podľa zásad uvedených v § 150 Občianskeho zákonníka.

Pokiaľ ide o ďalšiu podstatnú právnu otázku, a to otázku ocenenia obchodného podielu patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, dovolací súd zotrváva v tomto smere na zaužívanej praxi, podľa ktorej sa vychádza z jeho stavu (ktorý je určený jeho kvantitou a kvantitou v danom čase) v dobe zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov, avšak z jeho ceny či cenových relácií platných v dobe vysporiadania (podobne sa tak vychádza aj pri oceňovaní členského podielu v bytovom družstve, teda zo stavu tohto podielu v dobe zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov, avšak z ceny zodpovedajúcej dobe, keď sa vysporiadava). Nemožno však opomenúť, že cena obchodného podielu v spoločnosti s ručením obmedzeným, ktorý je prevoditeľný, by mala byť stanovená tzv. obvyklou cenou (trhovou alebo všeobecnou).

Podľa dovolacieho súdu iba takýto záver môže mať atribút spravodlivého vysporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov podľa zásad ustanovených v § 150 Občianskeho zákonníka.


Čo sa týka dokazovania, je možné použiť listinné dôkazy, ako napr. výpisy z účtov, zmluvy, potvrdenia pod. o nadobudnutí resp. vlastníctve majetku, alebo navrhnúť výsluch svedkov.
JUDr. Soňa Glezgo

Zdroj : JUDr. Soňa Glezgo (http://poradne.rodinka.sk/memberlist.php?mode=viewprofile&u=755&sid=29035cef44c4c08a20854ffe06f9c6ac)
http://poradne.rodinka.sk/viewtopic.php?p=2457&sid=6ec1147f5cf2063b948fc646cc9365ad
Ajuška
11.05.10,09:34
Citované ustálil Najvyšší súd Slovenskej republiky, rozsudkom z 31.marca 2006, sp. zn. 2 Cdo/168/2005.

Krátko odcitujem z odôvodnenia:

...Možno teda konštatovať, že obchodný podiel v spoločnosti s ručením obmedzeným, nadobudnutý jedným z manželov za trvania manželstva zo spoločných prostriedkov, sa stáva súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Súd rozhodujúci o jeho vysporiadaní neprikazuje hodnotu obchodného podielu, ale obchodný podiel, ktorý môže byť prikázaný len spoločníkovi obchodnej spoločnosti. Ak teda odporca, za trvania manželstva a bezpodielového spoluvlastníctva s navrhovateľkou, nadobudol zo spoločných prostriedkov obchodný podiel v spoločnosti s ručením obmedzeným, stal sa tento majetok súčasťou ich bezpodielového spoluvlastníctva, a ako taký musí byť vysporiadaný podľa zásad uvedených v § 150 Občianskeho zákonníka...

Čo sa týka dokazovania, je možné použiť listinné dôkazy, ako napr. výpisy z účtov, zmluvy, potvrdenia pod. o nadobudnutí resp. vlastníctve majetku, alebo navrhnúť výsluch svedkov.
JUDr. Soňa Glezgo

Zdroj : JUDr. Soňa Glezgo (http://poradne.rodinka.sk/memberlist.php?mode=viewprofile&u=755&sid=29035cef44c4c08a20854ffe06f9c6ac)
http://poradne.rodinka.sk/viewtopic.php?p=2457&sid=6ec1147f5cf2063b948fc646cc9365ad

Zitka... ďakujem. Doporučím "svojej" právničke, aby Ti posunula nemalú časť svojho honoráru, ktorý si účtuje za zastupovanie... nakoľko ona takýmito znalosťami nedisponuje... :rolleyes: ...
Ajuška
11.05.10,10:13
Obchodný podiel v spoločnosti s ručením obmedzeným, nadobudnutý manželmi alebo jedným z nich za trvania manželstva a z prostriedkov patriacich do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, predstavuje majetok (hodnotu), ktorý sa v rámci konania o vysporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov vysporiadava...

Čo sa týka dokazovania, je možné použiť listinné dôkazy, ako napr. výpisy z účtov, zmluvy, potvrdenia pod. o nadobudnutí resp. vlastníctve majetku, alebo navrhnúť výsluch svedkov.
JUDr. Soňa Glezgo

Zdroj : JUDr. Soňa Glezgo (http://poradne.rodinka.sk/memberlist.php?mode=viewprofile&u=755&sid=29035cef44c4c08a20854ffe06f9c6ac)
http://poradne.rodinka.sk/viewtopic.php?p=2457&sid=6ec1147f5cf2063b948fc646cc9365ad

...nedá mi predsa ešte len...;)... na kom spočíva dôkazné bremeno? Mám ja preukazovať z akých zdrojov som obchodný podiel nadobudla? ...alebo manžel... či som ho nadobudla zo spoločných prostriedkov... :cool: ...
Zita5
11.05.10,10:16
Rozdelenie majetku fimy pri rozvode popr. dedenie.
Veľmi by ma zaujímalo, ak moj manžel má firmu s.r.o., má jedného spoločníka, podiel majú obaja rovnaký, teda presne na plovicu. Sú obaja konatelia. Co by sa stalo v prípade rozvodu nášho manželstva. Mám nárok na nejaký podiel z firmy? Alebo nie? Som tam iba ako zamestnanec. Ak sú tam aj iné súvislosti napr. pri dedení aj to by ma zaujímalo. Nemám takúto vedomosť. Dakujem za odpoved.


Do BSM patrí aj obchodný podiel ako iná majetková hodnota, ktorú po zániku BSM treba vyporiadať. Ak však do 3 rokov od zániku BSM nedošlo k vyporiadaniu BSM dohodou alebo ak BSM nebolo na návrh podaný do 3 rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí právna fikcia, že pokiaľ ide o hnuteľné veci, tak sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník používa. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.
To znamená, že obchodný podiel treba vyporiadať. Bývalý manžel však môže uniesť dôkazné bremeno a môže preukázať, že obchodný podiel nadobudol z prostriedkov, ktoré sú v jeho výlučnom vlastníctve, a nie v BSM. V takom prípade by obchodný podiel na spoločnosti nepatril do BSM a bývalá manželka by nemala žiadny právny nárok na finančné vyporiadanie z hodnoty obchodného podielu z titulu vyporiadania BSM ale len z dedičstva.

V prípade, že obchodný podiel patrí do BSM, vyporiadava sa peňažná hodnota obchodného podielu, teda bývalá manželka má právo na finančné vyporiadanie ale nie na samotný obchodný podiel a tomu zodpovedajúcu účasť v spoločnosti (manželka sa vyporiadaním nestane spoločníčkou spoločnosti). Judikatúra Najvyššieho súdu SR upravuje otázku oceňovania hodnoty obchodného podielu tak, že v rámci vyporiadania BSM sa vychádza z jeho stavu v dobe zániku BSM (vo Vašom prípade by výška obchodného podielu zodpovedala v čase právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva 50%-nej účasti na spoločnosti), avšak z obvyklej ceny v čase vyporiadania (cena obchodného podielu sa teda bude určovať nie ku dňu zániku BSM, ale ku dňu vyporiadania BSM). Keďže sa pri oceňovaní obchodného podielu pri vyporiadaní BSM vychádza zo stavu obchodného podielu ku dňu zániku BSM, nie je rozhodujúce, že bývalý manžel po zániku manželstva previedol obchodný podiel na iné osoby a v čase vyporiadania už nemal žiadny obchodný podiel na spoločnosti alebo že jeho obchodný podiel bol menší než v čase zániku BSM.


Pokiaľ ide o dedenie obchodného podielu, túto problematiku upravuje aj § 116 ods. 2 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodného zákonníka v znení neskorších predpisov. V zmysle Obchodného zákonníka sa obchodný podiel dedí. Spoločenská zmluva môže dedenie obchodného podielu vylúčiť, ak nejde o spoločnosť s jediným spoločníkom. Dedič, ak nie je jediným spoločníkom, sa môže domáhať zrušenia svojej účasti súdom, ak nemožno od neho spravodlivo požadovať, aby bol spoločníkom. Vychádzajme zo situácie, že obchodný podiel patrí do BSM, že spoločenská zmluva nevylúčila dedenie obchodného podielu a že manžel zomrel počas trvania manželstva. Predtým, ako dôjde k dedeniu manželovho majetku, musí sa najprv vyporiadať BSM. Pozostalá manželka sa môže dohodnúť o vyporiadaní BSM s dedičmi poručiteľa. Ak medzi nimi nedôjde k dohode, vyporiada tento majetok súd príslušný na konanie o dedičstve podľa zásad vyporiadavania BSM upravených v Občianskom zákonníku. Až vtedy, keď sa BSM vyporiada a určí sa, čo z majetku patrí pozostalému manželovi (manželke) a čo patrí do dedičstva, môže dôjsť ku dedeniu toho majetku, ktorý nepripadol pozostalému manželovi z BSM. Otázku dedenia upravuje Občiansky zákonník v § 460 a nasl., ktorý ustanovuje, že sa dedí buď zo zákona, závetu alebo z oboch týchto dôvodov. Ak poručiteľ nezanechal platný závet, v prvej dedičskej skupine dedia poručiteľove deti a manžel – každý z nich rovným dielom. Manžel však v rámci prvej dedičskej skupiny nemôže dediť sám. Ak nededia spolu s ním aj poručiteľovi potomkovia (jeho deti, vnuci, ...), dediť majetok pozostalého manžela budú dediči z druhej dedičskej skupiny – manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili spolu s poručiteľom najmenej po dobu jedného roka pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli svojou výživou odkázaní na poručiteľa. Dediči druhej skupiny dedia rovným dielom, manžel však vždy najmenej polovicu. V rámci druhej dedičskej skupiny môže manžel dediť aj sám (môže byť jediným dedičom).
Ak teda manželstvo zanikne smrťou jedného z manželov, tak v konečnom dôsledku pozostalý manžel dostane majetok nielen v rámci vyporiadania BSM, ale aj pri dedení zostávajúceho majetku poručiteľa patriaceho do dedičstva.
V súvislosti so skutočnosťou, že Váš manžel je i konateľom spoločnosti, je potrebné upozorniť aj na to, že v zmysle § 135a Obchodného zákonníka sú konatelia, ktorí porušili svoje povinnosti pri výkone svojej pôsobnosti (porušili povinnosť vykonávať svoju pôsobnosť s odbornou starostlivosťou a v súlade so záujmami spoločnosti a všetkých spoločníkov), povinní spoločne a nerozdielne nahradiť škodu, ktorú tým spoločnosti spôsobili. § 135 ods. 5 Obchodného zákonníka ustanovuje, že nároky spoločnosti na náhradu škody voči konateľom, ktorí porušili pri výkone svojej pôsobnosti povinnosti a spôsobili tým spoločnosti škodu, môže uplatniť vo svojom mene a na vlastný účet veriteľ spoločnosti, ak nemôže uspokojiť svoju pohľadávku z majetku spoločnosti. A keďže v zmysle § 144 a 145 Občianskeho zákonníka veci v BSM užívajú obaja manželia spoločne a z právnych úkonov týkajúcich sa spoločných vecí sú oprávnení a povinní obaja manželia spoločne a nerozdielne, môže veriteľ nároky spoločnosti na náhradu škody voči konateľovi uplatniť aj voči manželovi (manželke) konateľa.

Na záver chcem upozorniť, že vyššie som analyzoval len typickú situáciu. Na komplexné posúdenie otázky rozdelenia majetku spoločnosti s ručením obmedzeným jednak pri rozvode manželstva, jednak pri zániku manželstva smrťou jedného z manželov, by som potreboval viac podrobnejších údajov, lebo každá špecifická informácia môže mať vplyv na riešenie danej situácie.
Odpovedal sdedak (http://www.zistisito.sk/sk/forum/user/756?sessid9bf421872c85122f62f065f497b9df05=31d4c32 f2cd1f808faf266e28fb61ec9) 17.08.2009 16:11


Zdroj : http://www.zistisito.sk/sk/forum/topic/424?sessid9bf421872c85122f62f065f497b9df05=9aa3aa8 67c1d23bb9223ed8730a8f98a
Zita5
11.05.10,10:18
...nedá mi predsa ešte len...;)... na kom spočíva dôkazné bremeno? Mám ja preukazovať z akých zdrojov som obchodný podiel nadobudla? ...alebo manžel... či som ho nadobudla zo spoločných prostriedkov... :cool: ...

Dôkazné bremeno je na Tebe .
Zita5
11.05.10,10:33
Dôkazné bremeno je na Tebe .


Dokazovanie v súdnom konaní
Platí
(javascript:void(0)) pri ňom zásada, že dôkazné bremeno leží na tom účastníkovi konania, ktorý z existencie ním tvrdených skutočností vyvodzuje pre seba priaznivé právne dôsledky. "Napríklad pokiaľ bývalý manžel preukázateľne vynaložil na svoj oddelený majetok peňažné sumy, je na ňom, aby dokázal, že išlo o jeho výlučné prostriedky, a nie o spoločné prostriedky. Rovnako v prípade, ak jeden
(javascript:void(0)) z bývalých manželov tvrdí, že do BSM určité veci nepatria
(javascript:void(0)), ale sú v jeho výlučnom vlastníctve, musí toto svoje tvrdenie preukázať hodnoverným spôsobom nevzbudzujúcim pochybnosti. Dôkazné bremeno teda v tomto prípade zaťažuje účastníka, ktorý tvrdí, že konkrétna vec alebo právo
(javascript:void(0)) do vysporiadania nepatria,“ dodala Benčíková.
Základnými dôkaznými prostriedkami sú najmä listinné dôkazy a svedecké výpovede, vždy podľa konkrétnej dokazovanej skutočnosti. Napríklad potvrdenia zamestnávateľa o výške príjmu, daňové priznania, výplatné pásky, rôzne pokladničné bloky, alebo svedecké výpovede rodičov, starých rodičov, známych, a to najmä pri preukazovaní starostlivosti o rodinu a deti.



Zdroj :Zuzana Kolárova HN


http://hn.hnonline.sk/c1-37248030
Ajuška
11.05.10,10:49
Dôkazné bremeno je na Tebe .
...:D...odpustím Ti túto formuláciu...:D... Nevadí, aj tak nerobím žiadnu kulehu. Protistrana veeeľmi dobre vie, že ani korunka neubudla z domácej kasy...;)...
Ajuška
11.05.10,11:20
...V prípade, že obchodný podiel patrí do BSM, vyporiadava sa peňažná hodnota obchodného podielu, teda bývalá manželka má právo na finančné vyporiadanie ale nie na samotný obchodný podiel a tomu zodpovedajúcu účasť v spoločnosti (manželka sa vyporiadaním nestane spoločníčkou spoločnosti). Judikatúra Najvyššieho súdu SR upravuje otázku oceňovania hodnoty obchodného podielu tak, že v rámci vyporiadania BSM sa vychádza z jeho stavu v dobe zániku BSM (vo Vašom prípade by výška obchodného podielu zodpovedala v čase právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva 50%-nej účasti na spoločnosti), avšak z obvyklej ceny v čase vyporiadania (cena obchodného podielu sa teda bude určovať nie ku dňu zániku BSM, ale ku dňu vyporiadania BSM). Keďže sa pri oceňovaní obchodného podielu pri vyporiadaní BSM vychádza zo stavu obchodného podielu ku dňu zániku BSM, nie je rozhodujúce, že bývalý manžel po zániku manželstva previedol obchodný podiel na iné osoby a v čase vyporiadania už nemal žiadny obchodný podiel na spoločnosti alebo že jeho obchodný podiel bol menší než v čase zániku BSM...
V súvislosti so skutočnosťou, že Váš manžel je i konateľom spoločnosti, je potrebné upozorniť aj na to, že v zmysle § 135a Obchodného zákonníka sú konatelia, ktorí porušili svoje povinnosti pri výkone svojej pôsobnosti (porušili povinnosť vykonávať svoju pôsobnosť s odbornou starostlivosťou a v súlade so záujmami spoločnosti a všetkých spoločníkov), povinní spoločne a nerozdielne nahradiť škodu, ktorú tým spoločnosti spôsobili. § 135 ods. 5 Obchodného zákonníka ustanovuje, že nároky spoločnosti na náhradu škody voči konateľom, ktorí porušili pri výkone svojej pôsobnosti povinnosti a spôsobili tým spoločnosti škodu, môže uplatniť vo svojom mene a na vlastný účet veriteľ spoločnosti, ak nemôže uspokojiť svoju pohľadávku z majetku spoločnosti. A keďže v zmysle § 144 a 145 Občianskeho zákonníka veci v BSM užívajú obaja manželia spoločne a z právnych úkonov týkajúcich sa spoločných vecí sú oprávnení a povinní obaja manželia spoločne a nerozdielne, môže veriteľ nároky spoločnosti na náhradu škody voči konateľovi uplatniť aj voči manželovi (manželke) konateľa...
Odpovedal sdedak (http://www.zistisito.sk/sk/forum/user/756?sessid9bf421872c85122f62f065f497b9df05=31d4c32 f2cd1f808faf266e28fb61ec9) 17.08.2009 16:11


Zdroj : http://www.zistisito.sk/sk/forum/topic/424?sessid9bf421872c85122f62f065f497b9df05=9aa3aa8 67c1d23bb9223ed8730a8f98a

...pjeeekneee vecičky tu našepkané...;)...keby som vedela byť sviňa...:D... P.S... Tituuš... faktúru priprav na sobotu...;)...
pandorasbox
20.05.11,09:03
chcem sa spýtať prosím, ak zdedím obch. podiel vo firme, musia mi to vyplatiť, alebo nie a môžem pokračovať a fungovať plnohodnotne vo firme ďalej ako majiteľ spoločnosti - aj konateľ spoločnosti, lebo zomrelý bol aj konateľom spoločnosti. ďakujem
KEJKA
20.05.11,15:34
nevyplácajú ti nič. Si vlastníkom zdedeného OP so všetkými právami, napr. vyplatením podielu na zisku, ak to VZ schváli.ň.
Musel by si zo sro vystúpiť a dožadovať sa vyrovnacieho podielu.
pandorasbox
20.05.11,19:35
nevyplácajú ti nič. Si vlastníkom zdedeného OP so všetkými právami, napr. vyplatením podielu na zisku, ak to VZ schváli.ň.
Musel by si zo sro vystúpiť a dožadovať sa vyrovnacieho podielu.

ďakujem. to znamená, že môžem plnohodnotne pokračovať v riadnej činnosti spoločnosti. čo sa týka konateľstva, to je na rozhodnutí VZ, že sa zmení meno konateľa iba, alebo musí VZ odsúhlasiť, že ako dedič automaticky nastupujem miesto zomrelého na pozíciu druhého konateľa?

vypláca sa obchodný podiel iba v prípade, že by som už nechcela pokračovať v činnosti a chcela odstúpiť - tak predám svoj obch. podiel komukoľvek za akúkoľvek cenu s prednostným právom odpredaja druhému majiteľovi spoločnosti. rozumiem tomu prosím správne? ďakujem.
pandorasbox
24.05.11,07:07
ďakujem. to znamená, že môžem plnohodnotne pokračovať v riadnej činnosti spoločnosti. čo sa týka konateľstva, to je na rozhodnutí VZ, že sa zmení meno konateľa iba, alebo musí VZ odsúhlasiť, že ako dedič automaticky nastupujem miesto zomrelého na pozíciu druhého konateľa?

vypláca sa obchodný podiel iba v prípade, že by som už nechcela pokračovať v činnosti a chcela odstúpiť - tak predám svoj obch. podiel komukoľvek za akúkoľvek cenu s prednostným právom odpredaja druhému majiteľovi spoločnosti. rozumiem tomu prosím správne? ďakujem.


ako prosím?
KEJKA
24.05.11,07:29
ďakujem. to znamená, že môžem plnohodnotne pokračovať v riadnej činnosti spoločnosti. čo sa týka konateľstva, to je na rozhodnutí VZ, že sa zmení meno konateľa iba, alebo musí VZ odsúhlasiť, že ako dedič automaticky nastupujem miesto zomrelého na pozíciu druhého konateľa?

vypláca sa obchodný podiel iba v prípade, že by som už nechcela pokračovať v činnosti a chcela odstúpiť - tak predám svoj obch. podiel komukoľvek za akúkoľvek cenu s prednostným právom odpredaja druhému majiteľovi spoločnosti. rozumiem tomu prosím správne? ďakujem.
a komunikuješ s druhým spoločníkom? Ten chce čo? aby si vo firme bola-nebola?
Postupuje sa podľa SZ, ak je tam tento prípad upravený
ak nie tak podľa OZ - naštuduj si príslušný §, na Porade sú aj zákony, surfovať vieš.
Zdedila si obchodný podiel, teda zo zákona si spoločníkom. Či si aj konateľom - o tom rozhoduje VZ - musíš sa dohodnúť s druhým spoločníkom, resp. ak OZ stanovuje aj "povinné konateľstvo" - kuk do zákona - tak všetky zmeny treba dať zapísať do OR.
SRO, nakoľko jedného spoločníka má a aj konateľa, funguje normálne ďalej. Ty ako spoločník máš právo vedieť čo sa so spoločnosťou deje aj bez toho, že by si bola konateľ.
pandorasbox
25.05.11,08:03
vďaka Kejka. v SZ to nie je upravené. až po ukončení dedičského konania sa bude dať zapísať zmena majiteľa a po rozhodnutí VZ zmena konateľa-konateľov. vďaka. pekný deň