húžva
10.05.10,18:25
Nedávno som začal s podnikaním okolo údržby komunikácii a zelene.
Som živnostník,ale pracujem cez sprostredkovaťeľskú firmu.
Špecifické náradie ktoré som potreboval pre začiatok a nemal som ho mi firma zakúpila s tým, že si ho budem mesačne splácať periodickým odpočtom s faktúrovanej sumy.
Teraz si firma zakúpila svoj zametací stroj za 3500 eur, ktorý budem používať ja, --- a za ten mi chce majiteľ strhnúť do konca sezóny nejakých 950 eur.
Ja ale nechápem za čo ? Stroj bude majetkom firmy. Ja ho budem mať iba v prenájme.
Majiteľ argumentuje otázkou, že či si ho chcem kúpiť sám, vie že naň teraz nemám...
Je to štandardný postup? Mám to chápať ako cenu za prenájom, alebo je to nespravodlivé?
Alebo ak máte niekto s niečím podobným skúsenosti, čo by bolo podľa Vás fér?

Ja uvažujem, že by som si ho radšej postupne odkúpil celý...?

Ďakujem pekne
ekopo
10.05.10,16:32
Otázka: čo by si robil, ak by si ty bol na mieste šéfa firmy ktorá zakúpi zametací stroj za 3500 € a dá ho do pužívania niekomu inému, ktorý ho používa na svoje podnikanie. Záleží od dohody, či bude stroj v prenájme, alebo sa bude čiastočne splácať.....samozrejme s úrokom...
Zita5
10.05.10,16:35
Nedávno som začal s podnikaním okolo údržby komunikácii a zelene.
Som živnostník,ale pracujem cez sprostredkovaťeľskú firmu.
Špecifické náradie ktoré som potreboval pre začiatok a nemal som ho mi firma zakúpila s tým, že si ho budem mesačne splácať periodickým odpočtom s faktúrovanej sumy.
Teraz si firma zakúpila svoj zametací stroj za 3500 eur, ktorý budem používať ja, --- a za ten mi chce majiteľ strhnúť do konca sezóny nejakých 950 eur.
Ja ale nechápem za čo ? Stroj bude majetkom firmy. Ja ho budem mať iba v prenájme.
Majiteľ argumentuje otázkou, že či si ho chcem kúpiť sám, vie že naň teraz nemám...
Je to štandardný postup? Mám to chápať ako cenu za prenájom, alebo je to nespravodlivé?
Alebo ak máte niekto s niečím podobným skúsenosti, čo by bolo podľa Vás fér?

Ja uvažujem, že by som si ho radšej postupne odkúpil celý...?Práca sa vykonáva pracovnými prostriedkami tzv.zamestnávateľa.....

Ako to máte na faktúre uvedené ?

Ďakujem pekne


Ja tomu nerozumiem , či ste zamestnaný na živnosť , alebo ....
Jeden živnostník , ktorý vykonáva podnikateľskú činnosť na vlastné meno , si riadi podnikanie sám , pre potreby svojho podnikania si nakupuje aj potrebné pracovné prostriedky , ktoré má vo svojom obchodnom majetku .
Netvrdím , že pri vykonávaní svojej činnosti ak živnostník potrebuje momentálne nejaký pracovný nástroj , tak je možné si ho vziať do prenájmu , ale ak Vy vykonávate živnosť takýmto spôsobom, tak všetko čo posplácate , vlastne vyfinancujete druhej podnikateľskej strane obchodný majetok ,ktorej vlastníkom je SZČO.
Treba sa zamyslieť nad tým, či nie je potrebné spraviť z Vašej strany nejakú zmenu .Aj vy máte možnosť si vziať ten zametací stroj do finančného prenájmu cez niektorú Vami vybranú lízingovú spoločnosť .Splatíte a stroj bude Váš.

Nie ste náhodou zamestnaný " ako pracovník a živnosť "?
húžva
10.05.10,17:01
Ja tomu nerozumiem , či ste zamestnaný na živnosť , alebo ....
Jeden živnostník , ktorý vykonáva podnikateľskú činnosť na vlastné meno , si riadi podnikanie sám , pre potreby svojho podnikania si nakupuje aj potrebné pracovné prostriedky , ktoré má vo svojom obchodnom majetku .
Netvrdím , že pri vykonávaní svojej činnosti ak živnostník potrebuje momentálne nejaký pracovný nástroj , tak je možné si ho vziať do prenájmu , ale ak Vy vykonávate živnosť takýmto spôsobom, tak všetko čo posplácate , vlastne vyfinancujete druhej podnikateľskej strane obchodný majetok ,ktorej vlastníkom je SZČO.
Treba sa zamyslieť nad tým, či nie je potrebné spraviť z Vašej strany nejakú zmenu .Aj vy máte možnosť si vziať ten zametací stroj do finančného prenájmu cez niektorú Vami vybranú lízingovú spoločnosť .Splatíte a stroj bude Váš.

Nie ste náhodou zamestnaný " ako pracovník a živnosť "?

Ďakujem pekne za Vašu reakciu.
Som klasický živnostník a tiež mám z toho taký nejaký divný pocit, iba som to nevedel pomenovať. Podľa všetkého šéf ten stroj nebude chcieť vyfinancovať celkom, iba túto tretinovú čiastku.
Takže hovoríte na leasing, to nie je zlá myšlienka.
Dáša_
10.05.10,17:03
jedno mi je nejasné, na základe čoho vám strhne 950€. Len vám o to poníži vyplatenú sumu? Alebo budete mať faktúru na prenájom? Ak faktúra na prenájom, tak je to OK. Ale ak iba bude sťahovať peniaze, ktoré akože vyplatí, tak to v poriadku nie je. To by ste mu vlastne financovali jeho HIM.
húžva
10.05.10,17:04
Otázka: čo by si robil, ak by si ty bol na mieste šéfa firmy ktorá zakúpi zametací stroj za 3500 € a dá ho do pužívania niekomu inému, ktorý ho používa na svoje podnikanie. Záleží od dohody, či bude stroj v prenájme, alebo sa bude čiastočne splácať.....samozrejme s úrokom...

To je síce pravda, ale pravda je aj to, že ja s tým mojim "rukolapným" podnikaním a doslovne aj s tým zametacím strojom budem ťahať aj šéfov biznis.
húžva
10.05.10,17:09
jedno mi je nejasné, na základe čoho vám strhne 950€. Len vám o to poníži vyplatenú sumu? Alebo budete mať faktúru na prenájom? Ak faktúra na prenájom, tak je to OK. Ale ak iba bude sťahovať peniaze, ktoré akože vyplatí, tak to v poriadku nie je. To by ste mu vlastne financovali jeho HIM.

V zmluve o dielo máme stanovené určité zmluvné náležitosti vrátane faktúrovaných súm, on mi tieto mesačné sumy jednoducho mesačne ponížil dohromady o túto spomenutú sumu 950 eur.
kokolačík
10.05.10,17:10
jedno mi je nejasné, na základe čoho vám strhne 950€. Len vám o to poníži vyplatenú sumu? Alebo budete mať faktúru na prenájom? Ak faktúra na prenájom, tak je to OK. Ale ak iba bude sťahovať peniaze, ktoré akože vyplatí, tak to v poriadku nie je. To by ste mu vlastne financovali jeho HIM.

Skôr tipujem, že SZČO urobí práce ohodnotené na X €, ale fakturovať bude šéfovi iba (X-950) €.
Zita5
10.05.10,17:12
To je síce pravda, ale pravda je aj to, že ja s tým mojim "rukolapným" podnikaním a doslovne aj s tým zametacím strojom budem ťahať aj šéfov biznis.

Tak zvážte , že či je prospešné pre Vás taký stroj si zabezpečiť a ťahať seba a nie šéfa.Zvážte , že či by ste mohli tie služby , ktoré robíte pre "šéfa" robiť aj pre iné firmy . Inak mimochodom , živnostník nemá žiadneho šéfa.Živnostník je šéfom sám sebe .
Dáša_
10.05.10,17:14
Skôr tipujem, že SZČO urobí práce ohodnotené na X €, ale fakturovať bude šéfovi iba (X-950) €.

no ja sa len obavam, že situácia môže byť iná - majiteľ stroja si nechá vyfakturovať práce v plnej sume (bude mať náklady), faktúru akože zaplatí v plnej sume, ale v skutočnosti menej.
A ten, čo práce previedol bude ešte musieť z tej sumy odvádzať daň
kokolačík
10.05.10,17:14
To je síce pravda, ale pravda je aj to, že ja s tým mojim "rukolapným" podnikaním a doslovne aj s tým zametacím strojom budem ťahať aj šéfov biznis.

Podobá sa to na to české :
Mistr není na to aby pracoval, nýbrž prácu delil / prachy bral. :)

PS
Kedže si SZČO (a nalú násobilku ovládaš) - vieš si spočítať, či ti to takto EŠTE vyhovuje.
(a na nejakú spravodlivosť pri "kšefte" - zabudni)
húžva
10.05.10,17:15
jedno mi je nejasné, na základe čoho vám strhne 950€. Len vám o to poníži vyplatenú sumu? Alebo budete mať faktúru na prenájom? Ak faktúra na prenájom, tak je to OK. Ale ak iba bude sťahovať peniaze, ktoré akože vyplatí, tak to v poriadku nie je. To by ste mu vlastne financovali jeho HIM.

Faktúra na prenájom? To sa dá normálne vložiť do odpočtov?
Zita5
10.05.10,17:15
V zmluve o dielo máme stanovené určité zmluvné náležitosti vrátane faktúrovaných súm, on mi tieto mesačné sumy jednoducho mesačne ponížil dohromady o túto spomenutú sumu 950 eur.

Týmto spôsobom vykazujete nižší príjem .Nemáte čo potom uplatiť do výdavkov .To znamená , že i napriek tomu , že Vy tomu hovoríte prenájom, nemáte a to doklad , nie je ten prenájom vyčíslený .Ak by bol férový , tak prečo nespraví zmluvu o prenájme .......

Aj tak som presvedčená , že ste zamestnancom na živnosť a robíte s pracovnými prostriedkami zamestnávateľa a na pokyn zamestnávateľa a takto s Vami zaobchádza .
Dáša_
10.05.10,17:17
Faktúra na prenájom? To sa dá normálne vložiť do odpočtov?

a prečo by sa nedalo? Normálna záležitosť.
húžva
10.05.10,17:23
Týmto spôsobom vykazujete nižší príjem .Nemáte čo potom uplatiť do výdavkov .To znamená , že i napriek tomu , že Vy tomu hovoríte prenájom, nemáte a to doklad , nie je ten prenájom vyčíslený .Ak by bol férový , tak prečo nespraví zmluvu o prenájme .......

Aj tak som presvedčená , že ste zamestnancom na živnosť a robíte s pracovnými prostriedkami zamestnávateľa a na pokyn zamestnávateľa a takto s Vami zaobchádza .


Nie, teraz som ozajstný živnostník, situáciu ktorú spomínate, teda zamestnanec na živnosť to mám už tiež skúsené.

Mal som nejakú reklamu na nete a tento pán šéf sa mi ozval a tak to celé začalo. Naša spolupráca sa iba začína, takže neviem...
Zita5
10.05.10,17:28
Nie, teraz som ozajstný živnostník, situáciu ktorú spomínate, teda zamestnanec na živnosť to mám už tiež skúsené.

Mal som nejakú reklamu na nete a tento pán šéf sa mi ozval a tak to celé začalo. Naša spolupráca sa iba začína, takže neviem...

Tak ak to píšete takto, tak je to v poriadku podľa Vás . Čo som písala vyššie , skúste zvážiť , či by sa s tým niečo nedalo spraviť .

Inak systém, ktorý máte doposiaľ zaužívaný s obchodným partnerom nie je nič moc ohľadom krátenia čiastky , ktorá má byť vyplatená za prácu .
húžva
10.05.10,17:37
Tak ak to píšete takto, tak je to v poriadku podľa Vás . Čo som písala vyššie , skúste zvážiť , či by sa s tým niečo nedalo spraviť .

Inak systém, ktorý máte doposiaľ zaužívaný s obchodným partnerom nie je nič moc ohľadom krátenia čiastky , ktorá má byť vyplatená za prácu .

Tak mi prosím Vás nejaký iný systém ešte predstavte a ja sa to pokúsim pretlačiť.
tetrisss
10.05.10,17:43
Myslim, ze mali na mysli system, ze ty vyfakturujes celu sumu a firma, ktora ti poskytuje naradie, ti vyfakturuje zase nejaku sumu za prenajom, pripadne odpredanie naradia a toto je pre teba potom naklad.
miso2201
10.05.10,17:55
Sorry za sprostu otazku, ale ako, tebe sa to celkovo cele nezda divne?? Lebo ked poznas viacej zivnostnikov, ktori robia na vlastnu zodpovednost a ucet, s mojim naradim ktore si ale sami zaplatia a vlastne ho maju len pozicane... heej, sem s nimi, takych zamestnam za cely autobus. A nepoviem, je kriza, ludia su kreativny, ok. Keby si s nim robil 5 rokov a teraz dojde s takymto, dobre, budis. Ale hned od zaciatku?? Sorry, to zavana takym zdieracstvom ze konec. Odhliadnuc od toho ze to je podla mna de facto zamestnanie na zivnost ako tu uz bolo diskutovane, pretoze zivnostnik ma vlastne naradie, vlastne zdroje a za sluzby fakturuje viacerym odberatelom... podla mna teda. Ked mas len jedneho odberatela, robis s jeho naradim, aky je potom de facto (nie de jure) rozdiel medzi tebou a zamestnancom?
Zita5
10.05.10,17:59
Tak mi prosím Vás nejaký iný systém ešte predstavte a ja sa to pokúsim pretlačiť.


Veľmi ťažko sa takto radí v situácii , ktorú nepoznáme v širších súvislostiach .

1.Z Vašej strany bolo by potrebné fakturovať plnú sumu za vykonanú prácu , ktorú pre danú firmu odvediete .Treba sa pridržiavať zmluvy, ktorú máte medzi sebou .Objednávateľ Vašich služieb môže túto faktúru zaplatiť v plnej výške .

2.Trvajte na tom, aby firma u ktorej vykonávate tieto služby , vyhotovila napr. http://www.porada.sk/335645-post2.html , v ktorej vyčísli mesačný nájom za hnuteľnú vec. S touto sumou musíte súhlasiť a samozrejme , musíte si to hlavne prepočítať , či sa Vám to oplatí .
Platby budete prevádzať na základe mesačnej fakturácie za prenájom v hotovosti, alebo bankovým prevodom .

3. Dá sa tu spraviť aj zápočet pohľadávok a záväzkov , ale s tým Vás trápiť nebudem.

4. Ak by sa Vám bod 1 a bod 2 nepozdával , je tu možnosť úvahy podľa Vašich prepočtov rentability využitia stroja obrátiť sa na predajcu týchto strojov a zakúpiť si obdobný stroj cez finančný prenájom , kde by ste zaplatili akontáciu v určitej výške a potom by ste splácali mesačné platby .
Počas splácania finančného prenájmu , by stroj bol vlastníctvom lízingovky.Po splatení je to Váš majetok .

5.Alebo nech Vám firma daný stroj odpredá - tu môžete taktiež využiť služby lízingovej spoločnosti .Tzv.spätný lízing.

Ale všetko záleží od Vášho rozhodnutia , Vašich finančných možností .
tetrisss
10.05.10,18:01
Miso,ale si na druhej strane uvedom, ze zadavatel pravdepodobne nemal prostriedky na zakupenie akehokolvek naradia a bol celkom rad, ze mu ho niekto zakupil a on ho splaca.
miso2201
10.05.10,18:05
Neviem ci mi uniklo nieco, ale pochopil som to tak ze ho nesplaca. Splacas televizor, kupis si ho, mas ho doma, pouzivas ho, splacas ho, po splateni je tvoj. On ma splacat stroj, ktory si poziciava a nikdy jeho nebude... ci?

A ok, ano, mas pravdu, asi nemal peniaze na to. Ako som uz povedal - ucebnicovy priklad zdierania. Ale tak, urcite, aj keby mu ostalo 400eur je to lepsie ako podpora asi...
tetrisss
10.05.10,18:08
To mas pravdu, je to novodobe otroctvo, lenze co, lepsie je sediet doma na podpore? Vsimni si, ze aj zakladne prostriedky mu zakupila firma, ako by mohol bez nich robit? Bez prostriedkov sa podnikat neda.
miso2201
10.05.10,18:10
Vies co, dobre. Zakladne prostriedky mu zakupila firma... Aj ja som upratovacke nasej kupil metlu, vies... Ale splacat mi ju nemusela. Nazorny priklad...
Zita5
10.05.10,18:11
To mas pravdu, je to novodobe otroctvo, lenze co, lepsie je sediet doma na podpore? Vsimni si, ze aj zakladne prostriedky mu zakupila firma, ako by mohol bez nich robit? Bez prostriedkov sa podnikat neda.

Ako sme začínali my ? Aj my sme si postupne museli zakúpiť všetko ;)
Mne je ľúto týchto ľudí , lebo ostrielaný podnikateľ ich zneužíva .Ja netvrdím , že je to práve prípad húžva, ale veľa ich takto poznám , s ktorými zaobchádzajú formou zdieračstva .Je zasa pravdou , že ľudia to strpia ,len aby mali prácu .
Nie každý sa vie proti zdieračstvu postaviť .
tetrisss
10.05.10,18:12
Hm,nechcem sa hadat,ale upratovacka je tvoja zamestnankyna a on je podnikatel.mimotemy
Zita5
10.05.10,18:13
Hm,nechcem sa hadat,ale upratovacka je tvoja zamestnankyna a on je podnikatel.mimotemy

Ako vieš, čo ak má živnosť mimotemy:);)
miso2201
10.05.10,18:18
:D:D:D krasna poznamka na adresu nasej upratovacky zita..... :D:D:D

Mne je ľúto týchto ľudí , lebo ostrielaný podnikateľ ich zneužíva .Ja netvrdím , že je to práve prípad húžva, ale veľa ich takto poznám , s ktorými zaobchádzajú formou zdieračstva .Je zasa pravdou , že ľudia to strpia ,len aby mali prácu .

Tak tak, presne. To je ale aj mentalitou tohto naroda... (ale to je mimo temy).
tetrisss
10.05.10,18:30
To je pravda, ze podnikatelia a aj stat, cize zamestnavatelia vseobecne zneuzivaju dnesnu nelahku situaciu, lenze co je absolutnou domenou kapitalizmu?peniaze a zase len peniaze, co najvacsi zisk, moralka nie je uz ani na poslednom mieste.
msviki
10.05.10,19:11
Zdieranie, alebo klasicke JV (spolupraca dvoch fi)???

Rozmyslajme chvilku... moze to byt zdieranie, ale nemusi.
Rozmyslam takto. Za predpokladu, ze mu sprostred. firma nasla zakazku tak je to super, pretoze jeho NAKLADY a RISK na zacatie podnikanie su MINIMALNE, skoro ziadne. Povedzte, ktory zivnostnik dnes by povedal nie ak by mu niekto zarucil zakazky???
Ja by som sa na jeho mieste sustredil na absolutne super prevedenie sluzieb, a aby bol konecny zakaznik ABSOLUTNE spokojny.
Preco?? pretoze chce odporucania za skvelu pracu. A toto rozhoduje ci alebo nebude uspesny v podnikani.
Ja na jeho mieste si osetrim v zmluve percentualny podiel z buducich zakazok ktore si húžva ziska svojimi vysledkami.
Ak mu vlastnik masiny dohodi zase nejaku zakazku tak este lepsie. cyklus sa opakuje. V zmluve musi byt zakotvena provizia z toho co húžva ziska odporucaniami. PODMIENKA!!!
Toto nech vysvetli majitelovi masiny a som zvedavy ci on povie nie!!

"Think outside of the box" alebo "Rethinking inside of the box"

Je to Jasne? :D:D

Hura do prace!!!
msviki
21.05.10,23:26
huzva, mozno ze by citatelov zaujimalo ako to dopadlo, pripadne v akom stadiu sa problematika nachadza. Radi by sme boli informovany.
daj vediet
húžva
29.06.10,01:48
Prepáčte ale dostal som sa na stránku až teraz. keď som neni odcestovaný, tak vytrvale niečo zháňam, vybavujem, vylepšujem.

Vzhľadom na neustále rastúce počiatočné náklady môjho podnikania, som šéfovu požiadavku splácania zametacieho stroja zatiaľ akceptovať nemohol a fakturoval som predtým dohodnutú cenu, čiže bez zrážky za zametač.
Práca je náročná, ale ma baví a je to slušne platené.

Momentálne riešim problém s výhodným úverom. Potrebujem silnejšie a väčšie auto, dodávku a zháňam najvýhodnejší úver.
Neviete o niečom?

To auto mi môže dohodiť ďalšie zákazky, konkrétne od tejto istej firmy. Vyzerá to nádejne, ale práca je zazmluvnená iba od apríla do októbra. A ešte nikde nie je napísané, že si o rok nenájdu niekoho iného.