Majka
20.10.05,08:32
kedysi platilo v zakone nahrada mzdy a volno pri umrti rod.prislusnika 1 den /rodicia,stary rodic,surodenec...../ ako to je teraz?prosim poradite mi,potr.to moc surne.dakujem

pri sobasi zamestnanca uz teraz platene volno neexistuje,jedine neplatene
Tweety
20.10.05,06:35
Konkrétizuj aký rodinný príslušník.
Vera
20.10.05,06:36
toto bolo v e-novinách


Účasť zamestnanca na pohrebe
Mzdové účtovníctvo - Pracovné právo, vydanie: 20/2005, vyšlo: 13.10.2005

Je potrebné dokladovať účasť na pohrebe rodiča zamestnanca, ak je to ako evidovaná a vykázaná osobná prekážka v práci? Ak áno, akým dokladom? V minulosti to bolo potvrdenie z obecného úradu. Niečo sa v súčasnosti zmenilo? Konzultovali sme tento problém s niekoľkými mzdármi a nemajú jednotný názor.


V zmysle Zákonníka práce pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne zamestnancovi na jeden deň na účasť na pohrebe a na ďalší deň, ak obstaráva pohreb týchto osôb: rodiča, súrodenca, rodiča jeho manžela, súrodenca jeho manžela, manžela jeho súrodenca. Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec v zmysle Zákonníka práce povinný zamestnávateľovi preukázať. Prekážku v práci z vyššie uvedeného dôvodu zamestnanec preukáže napr. potvrdením pohrebnej služby, resp. obecného úradu. Ak by išlo o dôležitú osobnú prekážku v práci, kedy sa zamestnancovi poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela, dieťaťa, prekážku v práci z tohto dôvodu zamestnanec preukáže úmrtným listom. Toto pracovné voľno sa poskytne v rozsahu dvoch dní bez ohľadu nato, či sa zamestnanec zúčastní pohrebu, alebo sa ho nezúčastní.
Majka
20.10.05,06:39
aha, takze ked je to stary rodic zamestnanca tak asi nie....
vladan
20.10.05,06:43
aha, takze ked je to stary rodic zamestnanca tak asi nie....
samozrejme aj keď to bol starý rodič zamestnanca ... viď § 141 ods. 2d) bod 3.

Majka, príspevok od Very si veľmi nevšímaj, v e-novinách necitovali celý odsek 2d) ;)
Tweety
20.10.05,06:43
podľa §141 odst.2 písm.d: pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na 1 deň, ale musí s ním žiť v čase úmrtia v spoločnej domácnosti a na ďalší deň, ak obstarával pohreb.;) :eek:
vladan
20.10.05,06:45
§ 141 ods. 2d) písmeno 3. hovorí toto:
- pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča ... podľa mňa prarodič = starý rodič ;)
Zuzka
20.10.05,06:55
podľa §141 odst.2 písm.d: pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na 1 deň, ale musí s ním žiť v čase úmrtia v spoločnej domácnosti a na ďalší deň, ak obstarával pohreb.;) :eek:
Tweety, to platí pre .... alebo inú osobu, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti ... atd.
Tweety
20.10.05,07:04
Súhlas, nemusí žiť v spoločnej domácnosti, aj tak patrí to, čo som uviedla. Priznám sa, to inej osoby som prešla iba letmo. Odpravedľňujem sa mea culpa.