bobaes
10.05.10,19:49
Dobrý deň,
Koncom mesiaca mám začať poberať rodičovský príspevok. V soc. pois´tovni mi povedali, že mám nárok, ak donesiem čestné prehlásenie, že nevykonávam žiadnu zárobkovú činnosť. Vraj nemusím mať pozastavenú živnosť.

Avšak v zákone som sa dočítala :
Podmienky nároku:
- rodič, ktorý je samostatne zárobkovo činná osoba má pozastavené prevádzkovanie živnosti.

Čo teraz? Ak živnosť nepozastavím (donesiem len čestné prehlásenie) a napriek tomu mi rodičovský príspevok priznajú, keď si uvedomia svoju chybu, budem ho musieť vracať????

Ako je možné, že v každej pobočke sociálnej poisťovne majú svoje vlastné predpisy a nepoznajú poriadne zákon? Kto sa potom v tom má vyznať, keď každému povedia niečo iné???

Ja by som živnosť nechcela prerušiť, potešilo ma, že existuje možnosť s tým čestným prehlásením, len teraz vedieť, či fakt existuje alebo nie....
bobaes
13.05.10,18:10
nikto nevie?
Jozef Mihál
13.05.10,19:09
RP vypláca úrad práce a nie SP. Preto sa informujte aj na úrade práce. Tam Vás pravdepodobne potešia informáciou, že živnosť musíte pozastaviť, resp. zrušiť - aspoň tak znie zákon o RP. Super, však?
bobaes
17.05.10,17:46
Takze, na urade prace mi povedali, ze aj im staci cestne prehlasenie. Zivnost prerusit nemusim. Zajtra im to tam vsetko nesiem. TAk som zvedava ako to nakoniec dopadne.
brčko
18.05.10,11:13
na tvojom mieste by som napísala aspon na ústredie UPSVaR dotaz, oni ti odpovedia na mail.
bobaes
26.05.10,18:06
Takze, dopadla som tak, ze na urad prace stacilo doniest cestne prehlasenie, kopiu zivnost. listu a rodny list. Na zaklade toho som dostala rozhodnutie, kde mi priznavaju rodicovsky prispevok 256eur. Toto rozhodnutie + cestne prehlasenie som odniesla do socialnej poistovne.a vraj je vsetko tak ako ma byt. Tak som zvedava, co prinesie buducnost :-)
...a na ustredie som pisala, este sa neozvali...
A este ma potesili, ze matersku poberam do 26.5. a rodicovsky sa vyplaca za cely mesiac, cize za maj uz dostanem :-) kiez by bol kazdy mesiac taky :-)
bobaes
31.05.10,16:54
Dnes som dostala odpoved z ustredia UPSVaR. Prilepim ju sem, mozno to este niekomu pomoze. Tak teda vraj fakt staci cestne prehlasenie.

Odpoved:
Do 31.12.2009 bol ucinny zakon c. 280/2002 Z.z. o rodicovskom prispevku v zneni ....,
kde § 3 ods. 4 ustanovoval:
Podmienka naroku na rodicovsky prispevok podla ods. 1 pism. d) (nevykonavanie zarobkovej cinnosti)
sa povazuje za splnenu u rodica, ktory je SZCO aj vtedy, ak ma pozastavene prevadzkovanie zivnosti.
Tzn. ze podmienka naroku na rodicovsky prispevok sa povazovala za splnenu u rodica SZCO
ci mal alebo nemal pozastavene prevadzkovanie zivnosti.

Od 1.1.2010 je ucinny novy zakon o rodicovskom prispevku c. 571/2009 Z.z., v ktorom sa nic podobne neuvadza.
Podla ucinneho zakona narok na rodicovsky prispevok ma opravnena osoba ktora nevykonava zarobkovu cinnost.

Ak ste rodic, ktory zabezpecuje riadnu starostlivost o dieta do troch rokov veku,
ste SZCO ktora pocas poberania rodicovskeho prispevku ma platne zivnostenske opravnenie
avsak nevykonava prace na zaklade zivnosti ani inu zarobkovu cinnost,
postacuje k ziadosti dolozit cestne vyhlasenie o tejto skutocnosti.
Platitel rodicovskeho prispevku, urad prace socialnych veci a rodiny
ak by mal preukazane zo systemu socialnej poistovne
ze ste zacali vykonavat zarobkovu cinnost, rozhodne o neopravnenej vyplate
rodicovskeho prispevku a o povinnosti vratit nepravom vyplatene sumy.