bznka
11.05.10,07:21
Dobry den potrebovala by som poradit ako to je s PN pri dobrovolnom nemocenskom poisteni.Dotycny si ho platil viac ako 270 dni aale ho zrusil potom. Uz nie je poisteni dobrovolne...ani nepracuje je nezamestnany.

Ak ochorel po 6 mesiacoh od ukoncenia platenia ma narok na PN kedze si predtym platil tych 270 dni..a je to este v obdobi dvoch rokov...aspon som to tak pochopila ja.

a po druhe...ukonci platenie z dovodu nastupu na matersku....ma narok na Pn ak ochorie pocas tohto obdobia. ...to znamena ze si platil narodilo sa dieta neplati/sak peniaze uz ma a platil to kvoli mateskej/ a potom ochorie ...a tiez splna tych 270 dni

Moznoje to tak nerozumne napisane ale dakujem.
Xanti
11.05.10,05:25
Dobry den potrebovala by som poradit ako to je s PN pri dobrovolnom nemocenskom poisteni.Dotycny si ho platil viac ako 270 dni aale ho zrusil potom. Uz nie je poisteni dobrovolne...ani nepracuje je nezamestnany.

Ak ochorel po 6 mesiacoh od ukoncenia platenia ma narok na PN kedze si predtym platil tych 270 dni..a je to este v obdobi dvoch rokov...aspon som to tak pochopila ja.
Zle rozumieš, ak chcel poberať dávku v PN tak sa mal pred nástupom na PN znova poistiť.
Musí mať aktívne poistenie teda počas platenia resp. 42 dňovú ochrannú lehotu aby mal nárok na čerpanie dávok. Takže prihlásiť sa a bude mať PN novú PN platenú z minimálneho VZ.
a po druhe...ukonci platenie z dovodu nastupu na matersku Nemusí ukončiť, prestáva platiť nástupom na materskú, po skončení materskej začne opäť platiť ked bude na rodičovskej dovolenke a vtedy bude mať nárok na PN a na OCR v tom období. ....ma narok na Pn ak ochorie pocas tohto obdobia. ...to znamena ze si platil narodilo sa dieta neplati/sak peniaze uz ma a platil to kvoli mateskej/ a potom ochorie ...a tiez splna tych 270 dni nie vysvetlenie je vyššie

Moznoje to tak nerozumne napisane ale dakujem.
V texte máš odpoved, úplne zle chápeš DNP.
bznka
11.05.10,12:36
velmi pekne dakujem..tot som si ja myslela ze musi byt aktivny alebo je tam len najaka ochranna doba...takze som mudrejsia..a mozem potom povedat tym co chcu ist na materaku ze nestaci ze si platia 270 dni a ked neotehotneju ze potom nedostanu takako si myslia...ked otehotneju az po pol roku ochoreju...potom by sa to uz len fakt vyuzivala ako sa to vyuziva pri tom ze nerobis nikde ale si to zaplatis kedze planujes babo a mas ako tak pekne peniaze
bznka
19.06.10,05:59
Dobry poradaci....opat potrebjem radu...znama je na rodicovskej dovolenke od roku 2008, od aprila tohto roku si plati DNP, zaroven je aj v zamestnanenckom vztahu od roku 2006, ktory by aj chcela skoncit ale az k dovrseniu troch rokov zivota dietata, lebo nema miesto na ktore by sa vratila..a zaroven planuje hladanie novej prace.

1, ma narok na PN teraz alebo nie ak by bola chora?

2, co je pre nu vyhdone ukoncit pracovny pomer alebo ostat s dietatom doma ako osoba ktora sa o neho stara....s tym aby mohla vyuzit PN na seba lebo ju caka v jeseni dlhsia marodka z dovodu operacie. Dakujem.

Na urad prace ju nezaregistruju z dovodu spolocnistva v jednej firme. Dakujem
VieraPopluharova
19.06.10,06:58
Dobry poradaci....opat potrebjem radu...znama je na rodicovskej dovolenke od roku 2008, od aprila tohto roku si plati DNP, zaroven je aj v zamestnanenckom vztahu od roku 2006, ktory by aj chcela skoncit ale az k dovrseniu troch rokov zivota dietata, lebo nema miesto na ktore by sa vratila..a zaroven planuje hladanie novej prace.

1, ma narok na PN teraz alebo nie ak by bola chora?

2, co je pre nu vyhdone ukoncit pracovny pomer alebo ostat s dietatom doma ako osoba ktora sa o neho stara....s tym aby mohla vyuzit PN na seba lebo ju caka v jeseni dlhsia marodka z dovodu operacie. Dakujem.

Na urad prace ju nezaregistruju z dovodu spolocnistva v jednej firme. Dakujem

1/ ak je dobrovolne nemocensky poistená a plní si toto poistenie viac ako 270 dní tak by mala mať nárok na nemocenské /ale este si to presne pozriem, vychadzam zatial z logiky ak platim, tam by som mala mat narok/

2/ k tomu zamestnaneckému pomeru - trosku by som to preklasifikovala, ze je v stave zamestnancov /pretoze ako pises predpokladam, ze doma a stara sa o dieta/

3/ co jej brani hladat si novu pracu, ak ju najde, moze rozviazat pracovny pomer s byvalym /resp. terajsim zamestnavatelom, treba si potichucky zistit ci s nou pocita, alebo nie/ a vcas podat vypoved a zamestnat sa v novo najdenom pracovnom pomere
Xanti
19.06.10,07:15
Dobry poradaci....opat potrebjem radu...znama je na rodicovskej dovolenke od roku 2008 na rodičovskej? kedy jej končí rodičovská dovolenka? skús písať presnejšie dátumy , od aprila tohto roku si plati DNP, zaroven je aj v zamestnanenckom vztahu od roku 2006, ktory by aj chcela skoncit ale az k dovrseniu troch rokov zivota dietata, lebo nema miesto na ktore by sa vratila..a zaroven planuje hladanie novej prace.

1, ma narok na PN teraz alebo nie ak by bola chora? teraz nemá nárok na PN, nakoľko si DNP neplatí 270 dní, mala by nárok na PN v prípade ukončeného zamestnania - teda poistenia, ktoré by sa je prirátalo k dňom poistenia v DNP.

2, co je pre nu vyhdone ukoncit pracovny pomer nerozumiem tejto alternatíve, ak sa nemá kam vrátiť a ukončia jej PP v práci, tak bude mať nárok na odstupné, po 5 rokoch bude trojmesačné. Ak dá výpoved sama, tak nedostane nič. alebo ostat s dietatom doma ako osoba ktora sa o neho stara.to myslíš po tom treťom roku života dieťaťa? ...s tym aby mohla vyuzit PN na seba lebo ju caka v jeseni dlhsia marodka z dovodu operacie. Dakujem.

Na urad prace ju nezaregistruju z dovodu spolocnistva v jednej firme. Dakujem v texte.
bznka
19.06.10,09:13
Dakujem za odpoved.

Xanti na otazky ktore su dalej polozene od teba uz neodpovedam lebo som to pochopila dalej :-)
bznka
20.06.10,05:16
Idem sa opytat inu otazku....ked som DNP a idem na OCR s dietatom musim ihned cupitat na socialku odovzdat OCrku ci ci staci az po ukonceni?....co k tomu potrebujem este?

Ak som DNP/len kratky cas/a som na rodicovskej tak este raz narok na OCR mam stale, ziadne podmienky tu netreba spnit.
bznka
21.06.10,09:56
Este ma napadla otazka ak je niekto poisteny DNP a este nema narok na PN...ale stane sa ze je chory moze sa dat vypisat z dovodu aby neplatil odvody...kedze sa pocas Pnky neplatia odvody.

Ma tato Pnka vplyv na vypocet zakladu na nasledujuci rok alebo nie? Dakujem
brčko
21.06.10,10:24
Idem sa opytat inu otazku....ked som DNP a idem na OCR s dietatom musim ihned cupitat na socialku odovzdat OCrku ci ci staci az po ukonceni?....co k tomu potrebujem este? ja som odovzdávala vždy spolu s ukončením a nikomu to nevadilo, aj ked očr trvala 15dní.

Ak som DNP/len kratky cas/a som na rodicovskej tak este raz narok na OCR mam stale, ziadne podmienky tu netreba spnit.

len ak chceš mať nárok na RP podla teraz účinného zákona (ak poberáš zvýšný alebo si začala poberať RP po 31.12.2009), tak aspon 1den v kalend.mesiaci nesmieš byť považovaná za zárobkovo činnú. Za zárobkovo činnú si považovaná počas poberania nemocesnkého, ošetrovného, ... T.j. ak by si poberala ošetrovné, odo dna po ukončení poberania ošetrovného nemocenské a celý kalend.mesiac by si poberala nem.dávky, tak by si za ten daný kal.mesiac nemala nárok na RP a musíš oznámiť poberanie nem.dávok.
Andyke
21.06.10,10:26
§ 140
(4) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba, dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti ani v období, počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské.

Takže konkrétne k Tvojej otázke: Pokiaľ máš DNP z ktorého zatiaľ nie je nárok na PN, lebo ešte nesplňaš tých 270 dní poistenia, tak musíš platiť DNP aj počas Tvojej PN.
veronikasad
21.06.10,10:26
Este ma napadla otazka ak je niekto poisteny DNP a este nema narok na PN...ale stane sa ze je chory moze sa dat vypisat z dovodu aby neplatil odvody...kedze sa pocas Pnky neplatia odvody.

Ma tato Pnka vplyv na vypocet zakladu na nasledujuci rok alebo nie? Dakujem
Odvody neplatíš len v prípade, ak ti vznikne nárok na nemocenské.

Vymeriavací základ sa počíta zo základu dane - nepochopila som, na čo sa pýtaš. Nemocenské je PNZD.
brčko
21.06.10,10:27
Este ma napadla otazka ak je niekto poisteny DNP a este nema narok na PN...ale stane sa ze je chory moze sa dat vypisat z dovodu aby neplatil odvody...kedze sa pocas Pnky neplatia odvody.

Ma tato Pnka vplyv na vypocet zakladu na nasledujuci rok alebo nie? Dakujem

aj keby si odniesla PN do SP ako DNP osoba, tak ti príde rozhodnutie, že nemáš nárok na nemocenské. Musíš platiť poistné pokial nepoberáš nemocenské. Nestačí samotná PN, ako pri zamestnancovi alebo povinne nem.poistenej szčo.

t.j. pn bez nároku na nemocenské nemá u DNP osob vplyv na vym.základ.
bznka
21.06.10,10:28
Teda ak som na rodicovskom teraz a ten poberam vlastne od roku 2008....a od maja tohto roku som DNP...tak sa mi neoplati ist na OCr s dietatom bo by som prisla o rodicovsky prispevok /nieje to materska/..a rovnako by to bola aj pri Pnke /ale na tu narok nemam/.?



A pre moju znamu teraz...ona ma narok na Pnku uz s DNP....ale na druhy rok planuju babo a teraz by chcela ist na Pnku boji sa ci jej to neovplyvnui vysku materskeho ta Pnka potom. ci nebude vdaka tomu poberat menej bo teraz si plati z maxima....a ma strach aby jej to na druhy rok tato pnka v tomto roku nepokazila. Dakujem
karlinda
21.06.10,10:58
[QUOTE=bznka;1434461]Teda ak som na rodicovskom teraz a ten poberam vlastne od roku 2008....a od maja tohto roku som DNP...tak sa mi neoplati ist na OCr s dietatom bo by som prisla o rodicovsky prispevok /nieje to materska/..a rovnako by to bola aj pri Pnke /ale na tu narok nemam/.?



Nemyslim ze ak budes na osetrovnom prides o rodicovsky.Znamena to tak, ako aj vyssie pisu, ze nesmies byt cely mesiac PN alebo osetrovne.Takze kludne mozes ist na osetrovne napr. 10 dni s dietatom,alebo Pn len to nesmie byt cely mesiac.
Pocas materskej nepoberas nic, materska su vlastne nemocenske davky, az na rodicovskom mozes poberat PN ci osetrovne.

Kludne chod na osetrovne, budes ho mat sice len z minima,ale aj to je peniaz.
veronikasad
21.06.10,11:01
Teda ak som na rodicovskom teraz a ten poberam vlastne od roku 2008....a od maja tohto roku som DNP...tak sa mi neoplati ist na OCr s dietatom bo by som prisla o rodicovsky prispevok /nieje to materska/..a rovnako by to bola aj pri Pnke /ale na tu narok nemam/.?



A pre moju znamu teraz...ona ma narok na Pnku uz s DNP....ale na druhy rok planuju babo a teraz by chcela ist na Pnku boji sa ci jej to neovplyvnui vysku materskeho ta Pnka potom. ci nebude vdaka tomu poberat menej bo teraz si plati z maxima....a ma strach aby jej to na druhy rok tato pnka v tomto roku nepokazila. Dakujem
Poberanie nemocenského neovplyvní výšku materskej. Toto obdobi je vylučitelná doba. Ak nastúpi na materskú v roku 2011, vymeriavací základ sa jej bude počítať z roku 2010.
bznka
21.06.10,11:11
Poberanie nemocenského neovplyvní výšku materskej. Toto obdobi je vylučitelná doba. Ak nastúpi na materskú v roku 2011, vymeriavací základ sa jej bude počítať z roku 2010.

takze v pohode moze ist na marodku tohto roku ktora bude dlhodobejsia...a vysku materskej ci inej davky jej to neovpylvni na druhy rok.
Qtinka
03.11.10,14:48
Ahojte,
mam otazocky pre zbehlých v oblasti ošetrovného. Môj manžel je od roku 2008 DNPO (pričom do 4/2010 bol zamestnancom a do DP prispieval min.čiastku. Od 5/2010 je SZČO a platí si DNP z max.VZ). Od 15.10.2010 čerpal OČR na syna a prišiel mu výmer ošetrovného len z min.VZ.Poradte mi prečo? Ved na ošetrovné má poistenec právo od 1.dňa po zaregistrovaní nie? - U mna to tak bolo.
Ak by si dal zrušiť NP a v ten istý deň by sa znovu prihlásil na NP z max.VZ dostal by max.OČRku?
veronikasad
03.11.10,15:03
Ahojte,
mam otazocky pre zbehlých v oblasti ošetrovného. Môj manžel je od roku 2008 DNPO (pričom do 4/2010 bol zamestnancom a do DP prispieval min.čiastku. Od 5/2010 je SZČO a platí si DNP z max.VZ). Od 15.10.2010 čerpal OČR na syna a prišiel mu výmer ošetrovného len z min.VZ.Poradte mi prečo? Ved na ošetrovné má poistenec právo od 1.dňa po zaregistrovaní nie? - U mna to tak bolo.
Ak by si dal zrušiť NP a v ten istý deň by sa znovu prihlásil na NP z max.VZ dostal by max.OČRku?
Uplynulo 26 týždňov od zmeny VZ ku dňu vzniku nároku na ošetrovné ?
Almena
03.11.10,17:24
pre veronikusad:
Však 5+5 je desať, a 5+6 je jedenásť. Podľa toho neuplynulo.
Jana Motyčková
04.11.10,07:15
Ahojte,
mam otazocky pre zbehlých v oblasti ošetrovného. Môj manžel je od roku 2008 DNPO (pričom do 4/2010 bol zamestnancom a do DP prispieval min.čiastku. Od 5/2010 je SZČO a platí si DNP z max.VZ). Od 15.10.2010 čerpal OČR na syna a prišiel mu výmer ošetrovného len z min.VZ.Poradte mi prečo? Ved na ošetrovné má poistenec právo od 1.dňa po zaregistrovaní nie? - U mna to tak bolo.
Ak by si dal zrušiť NP a v ten istý deň by sa znovu prihlásil na NP z max.VZ dostal by max.OČRku?
1. Ak od 5/2010 len zmenil výšku VZ na maximum, pri nemocenských dávkach sa vychádza z VZ, z ktorého platil poistné minulý rok. Kěďže minulý rok platil z minima, tak dostal minimálne ošetrovné.
2. Ak v máji ukončil DNP a následne začal nové s maximálnym VZ, potom ak nárok vznikne počas 26 týždňov od vzniku nového poistenia, pri výpočte nemocenkej dávky sa použiva tzv. pravdepodobný DVZ, čo je vlastne suma vypočítaná z minimálneho základu (bez ohľadu na to, aký má VZ) - to je aj odpoveď na druhu otázku.
LenkaDVA
05.11.10,19:33
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu v mojej situácii. Som momentálne na rodičovskom príspevku, ktorý mi končí 20.11.2010. Mám problémy s chrbticou, hrozí mi operácia a tým pádom musím mať vypísanú PN. Chcem sa spýtať, či sa dá nejako ovplyvniť suma poberania nemocenského, keby som bola dobrovoľne poistená?
Na materskej som od 11/2004, čiže 6 rokov a pred tým som bola zamestnaná 6 rokov a zamestnanecký pomer ešte trvá.
Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
05.11.10,20:50
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu v mojej situácii. Som momentálne na rodičovskom príspevku, ktorý mi končí 20.11.2010. Mám problémy s chrbticou, hrozí mi operácia a tým pádom musím mať vypísanú PN. Chcem sa spýtať, či sa dá nejako ovplyvniť suma poberania nemocenského, keby som bola dobrovoľne poistená?
Na materskej som od 11/2004, čiže 6 rokov a pred tým som bola zamestnaná 6 rokov a zamestnanecký pomer ešte trvá.
Ďakujem za odpoveď.
nárok na nem. dávku z DNP môžeš získať až po 270 dňoch nem. poistenia.

Počas poberania rod. príspevku máš prerušené nem. poistenie. Ak by si išla na operáciu do skončenia rod. dovolenky, nevznikne ti nárok na nemocenské. Riešením je ukončenie rod. dovolenky a nástup do práce.
korki80
05.11.10,21:21
dobry den
prosim o radu.
som DNPo. ako je to s PN. dnes som bola u svojej lekarky, mam klasicku chripku, poziadala som ju o vydanie PN. dala mi papiere a ja neviem, co s tym. su tri, kazde inej farby. musim to ist hned zaniest do SP alebo staci az ked budem po kontrole. kazala mi prist o tyzden na kontrolu a tam dopise koniec PN. neviem, ci bude stacit, ked vsetky papiere zanesiem do SP az po ukonceni PN???

este by ma zaujimala aj vyska PN, ked si platim dnp z minima, 14 eur mesacne? dakujem

s pozdravom zuzana
Katy a R
05.11.10,23:13
dobry den
prosim o radu.
som DNPo. ako je to s PN. dnes som bola u svojej lekarky, mam klasicku chripku, poziadala som ju o vydanie PN. dala mi papiere a ja neviem, co s tym. su tri, kazde inej farby. musim to ist hned zaniest do SP alebo staci az ked budem po kontrole. kazala mi prist o tyzden na kontrolu a tam dopise koniec PN. neviem, ci bude stacit, ked vsetky papiere zanesiem do SP az po ukonceni PN???

este by ma zaujimala aj vyska PN, ked si platim dnp z minima, 14 eur mesacne? dakujem

s pozdravom zuzana

.. zuzi, každé tlačivko to má hore (pod čiarou) napísané, že kam patrí ..;):D:);)
Ja by som odovzdala hneď na SP - červený diel - nezabudni podpísať a číslo účtu uviesť. A skontrolovať, či nemáš nedoplatok !!!!
.. ak si platila aj vlani z minima, tak asi 2,4€ prvé tri dni a 5,4€ ďalšie
LenkaDVA
06.11.10,05:30
nárok na nem. dávku z DNP môžeš získať až po 270 dňoch nem. poistenia.

Počas poberania rod. príspevku máš prerušené nem. poistenie. Ak by si išla na operáciu do skončenia rod. dovolenky, nevznikne ti nárok na nemocenské. Riešením je ukončenie rod. dovolenky a nástup do práce.
Ďakujem za odpoveď
bznka
22.11.10,15:22
Potrebujem poradit tuto....platila si znama DNP/splna podmienku 270 dni/...ona bola na rodicovskej ktora jej skoncila...ale kedze nema pracu tak ostala s dietatom doma nadalej do 6 rokoch.....ona teraz ochorela ....kedze je doma s dietatom ma tu starostlivost o neho....moze ona vyuzit to DNP na svoje nemocenske...kedze nie je zamestnana ani na urade prace...lebo lekar jej povedal ze nacojej marodka ked nema zamestnavatela....a co ma uviest do kolonky zamestnavatel.....rovnaky problem sa naskytuje pri OCR...sak ona sa o to dieta stara tak naco jej OCR ked aj tak je doma s nim.....rovnako sa cuduju aj v socialnej poistovni....mozu je odmietnut dat nemocenske osetrovne....dakujem
Katy a R
22.11.10,15:36
Potrebujem poradit tuto....platila si znama DNP/splna podmienku 270 dni/...ona bola na rodicovskej ktora jej skoncila...ale kedze nema pracu tak ostala s dietatom doma nadalej do 6 rokoch.....ona teraz ochorela ....kedze je doma s dietatom ma tu starostlivost o neho....moze ona vyuzit to DNP na svoje nemocenske...kedze nie je zamestnana ani na urade prace...lebo lekar jej povedal ze nacojej marodka ked nema zamestnavatela....a co ma uviest do kolonky zamestnavatel.....rovnaky problem sa naskytuje pri OCR...sak ona sa o to dieta stara tak naco jej OCR ked aj tak je doma s nim.....rovnako sa cuduju aj v socialnej poistovni....mozu je odmietnut dat nemocenske osetrovne....dakujem

Na tlačive PNky sú dole pod čiarou "Poznámky" .. treba prečítať!!!! a postupovať podľa toho;):D (že vypĺňa sa iba v prípade zamestnanca;))
A zaškrtnúť správny poistný vzťah! (pri DNP 3)

Inak mne to tiež lekárka vypĺňala (hoci je tam napísané, že sa nevypĺňa)... a musela som jej to doniesť späť - opraviť :mee::mee:..
dobrava
24.11.10,12:19
Pekný deň, priateľka si platí DNP z min. VZ. Od 12/2010 bude evidovaná na ÚP a bude poberať podporu v nezamestnanosti. Ak bude poberať podporu, nebude si môcť uplatniť dávku PN ani OČR pri chorobe seba alebo dieťaťa. Môže si na toto obdobie 6 mesiacov pozastaviť, alebo celkom ukončiť DNP a po ukončení poberania podpory po 6-tich mesiacoch opäť prihlásiť na platenie DNP a bude mať nárok od 1.dňa PN alebo OČR na výplatu dávky? Nemusí splniť podmienku 270 dní poistenia? Ďakujem
veronikasad
24.11.10,13:52
Pekný deň, priateľka si platí DNP z min. VZ. Od 12/2010 bude evidovaná na ÚP a bude poberať podporu v nezamestnanosti. Ak bude poberať podporu, nebude si môcť uplatniť dávku PN ani OČR pri chorobe seba alebo dieťaťa. Môže si na toto obdobie 6 mesiacov pozastaviť, alebo celkom ukončiť DNP a po ukončení poberania podpory po 6-tich mesiacoch opäť prihlásiť na platenie DNP a bude mať nárok od 1.dňa PN alebo OČR na výplatu dávky? Nemusí splniť podmienku 270 dní poistenia? Ďakujem
Máš nesprávne informácie. Ak bude PN alebo mať choré dieťa, má nárok na ošetrovné alebo nemocenské z DNP. Len to musí nahlásiť na UP, dávku v nezamestnanosti jej pozastavia a obnovia ju znovu (v pôvodnej výške) po ukončení poberania nemocenského alebo ošetrovného.

DNP nemusí rušiť (pozastaviť sa nedá).
dobrava
24.11.10,20:18
Máš nesprávne informácie. Ak bude PN alebo mať choré dieťa, má nárok na ošetrovné alebo nemocenské z DNP. Len to musí nahlásiť na UP, dávku v nezamestnanosti jej pozastavia a obnovia ju znovu (v pôvodnej výške) po ukončení poberania nemocenského alebo ošetrovného.

DNP nemusí rušiť (pozastaviť sa nedá).
Ďakujem za odpoveď, možno sa opýtam blbosť, ale ak bude PN napr. 1 mesiac, automaticky sa jej posunie výplata podpory a nezamestnaná bude 7 mesiacov?
veronikasad
24.11.10,22:13
Ďakujem za odpoveď, možno sa opýtam blbosť, ale ak bude PN napr. 1 mesiac, automaticky sa jej posunie výplata podpory a nezamestnaná bude 7 mesiacov?
Nezamestnaná bude kým si nenajde prácu a bude evidovaná na ÚP (evidencia nezavisí od poberania podpory).

Dávka v nezamestnanosti sa vypláca po dobu 6 mesiacov. Prerušuje sa poberaním ošetrovného a nemocenského. Doba poberania dávky sa "posunie" - v tvojom prípade dávka bude vyplatená za 6 mesiacov, ale napr. v 7 kal. mesiacoch
dobrava
24.11.10,22:32
Nezamestnaná bude kým si nenajde prácu a bude evidovaná na ÚP (evidencia nezavisí od poberania podpory).

Dávka v nezamestnanosti sa vypláca po dobu 6 mesiacov. Prerušuje sa poberaním ošetrovného a nemocenského. Doba poberania dávky sa "posunie" - v tvojom prípade dávka bude vyplatená za 6 mesiacov, ale napr. v 7 kal. mesiacoch
Ďakujem za odpoveď v takúto neskorú hodinu.
bznka
20.12.10,13:06
Dobry ..prosim o radu....ak som toho roku bola niekolkokrat na Pnke...a platim si DNP z max. Vz..ako to bude s PNkeou teda je vypoctom na druhy rok?...budu mat tie pnky vplyv na vysku Pnky na druhy rok?

neviem do ktorej temy to zaradit.

a este ak neplatim pocas PN to dobrovolne...teda aspon takto som to pochopila...ale ja somplatila tak mam narok na vratenie ci nie?
fem
13.01.11,07:07
zdravím, môžete mi prosím poradiť, keď si zamestnanec platí nemocenské poistenie aj ako DNPO od 1.1.2010 a poistenie trvá, môže priložiť potvrdenie zo Soc. poisťovne k daňovému priznaniu za rok 2010, ktoré mu bude robiť zamestnávateľ, aby mu výšku zaplateného poistného DNPO zamestnávateľ odrátal od základu dane?
ada159
13.01.11,10:20
Nárok na nemocenské pri PN alebo na materské z DNP je len vtedy, ak v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN alebo pred pôrodom trvalo DNP (hoci aj prerušovane) aspoň 270 kalendárnych dní. Do toho sa započítavajú aj dni iného, už ukončeného nemocenského poistenia.




Akosi sa stále neviem zorientovať. Zamestnanec je nepretžite nemocensky poistený od r. 2008, v júni 2010 sa dobrovolne pripoistí. V oktobri 2010 ide na PN. Teda DNP trvá 122 dní. Bude výška jeho nemocenskej dávky už zvýšená a platená aj z DNP? Pretože v priebehu predchádzajúcich dvoch rokoch pred vznikom nároku na nemocenské bol 270 dní poistený z nemocenského poistenia - z titulu zamestnanec.
veronikasad
13.01.11,10:22
Nárok na nemocenské pri PN alebo na materské z DNP je len vtedy, ak v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN alebo pred pôrodom trvalo DNP (hoci aj prerušovane) aspoň 270 kalendárnych dní. Do toho sa započítavajú aj dni iného, už ukončeného nemocenského poistenia.




Akosi sa stále neviem zorientovať. Zamestnanec je nepretžite nemocensky poistený od r. 2008, v júni 2010 sa dobrovolne pripoistí. V oktobri 2010 ide na PN. Teda DNP trvá 122 dní. Bude výška jeho nemocenskej dávky už zvýšená a platená aj z DNP? Pretože v priebehu predchádzajúcich dvoch rokoch pred vznikom nároku na nemocenské bol 270 dní poistený z nemocenského poistenia - z titulu zamestnanec.
Nárok na nemocenské z DNP mu nevznikne, pretože do 270 dní poistenia sa započítava len predchádzajúce ukončené nem. poistenie v posledných 2 rokoch.
ada159
13.01.11,10:30
Stále som z toho jeleň, totižto zamestnec bol v r.2009 v jednej firme, ukončil prac.pomer, nastupil na mesiac na PN a po ukončení sa v r. 2009 zamestnal v druhej firme, kde prac.pomer trvá. V júni 2010 sa dobrovolne pripoistil a v oktobri nastupil na PN. Môže už čerpať dávku aj z DNP?
veronikasad
13.01.11,10:40
Stále som z toho jeleň, totižto zamestnec bol v r.2009 v jednej firme, ukončil prac.pomer, nastupil na mesiac na PN a po ukončení sa v r. 2009 zamestnal v druhej firme, kde prac.pomer trvá. V júni 2010 sa dobrovolne pripoistil a v oktobri nastupil na PN. Môže už čerpať dávku aj z DNP?
V tomto prípade ano - nepretržité poistenie som chápala ako súvislé trvanie prac.pomeru. (do doby 270 dní sa započítava aj nem. poistenie z ukončeného prac.pomeru)
ada159
13.01.11,10:45
o.k. už mi to je jasné, veľká vďaka.
mareko
03.02.11,13:21
Dobrý deň, prosím o radu. Som zamestnaná (nemocenské poistenie zo zamestnania) a ešte si platím od 4. 6. 2010 DNP z min. základu. Na neurologickej kontrole mi doporučila neurologička PN-ku. Nechcem urobiť dáku chybu. 270 dní od prihlásenia DNP-osoby bude ak som dobre rátala 28. 2. 2011. Keby mi teraz vypísala Dr. PN-ku, tak by som mala nárok už aj z DNP? Z predchádzajúcich príspevkov nerozumiem tomuto:
"pretože do 270 dní poistenia sa započítava len predchádzajúce ukončené nem. poistenie v posledných 2 rokoch"
...neviem čo znamená ukončené NP... to ak by som už nepracovala a mala iba DNP?
Ak by mi vypísala Dr. PN-ku, tak sa asi nedá na tú istú diagnózu (lebo to bude dlhodobá PN)vypísať PN pre zamestnávateľa napr. od 4. 2. 2011 a PN z DNP pre Soc. Poist. až od 1. 3. 2011? Alebo sa to dá?
Ďakujem Vám za "polopatistické vysvetlenie".

Pekné popoludnie.
Darica
11.02.11,19:02
Dobrý deň .Platí sa nemocenske pri DNP od 1 dna podobne ako pri OČR? Alebo prvých 10 dni platí zamestnávatel?
Katy a R
11.02.11,19:53
Dobrý deň .Platí sa nemocenske pri DNP od 1 dna podobne ako pri OČR? Alebo prvých 10 dni platí zamestnávatel?

.. pri DNP platí nemocenské od prvého dňa SP .. ale nie ako OČR (ošetrovné);) ... prvé tri dni 25% a ďalšie 55% z DVZ
nugetka
17.02.11,16:29
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom PN zo zamestnania + PN z DNP. Čakáme druhé bábätko. Pred otehotnením s prvým som si taktiež platila DNP. Som zamestnaná nepretržite u jedného zamestnávateľa od 01. 08. 2005. Prvé DNP som si platila od 01. 09. 2007 - 28. 12. 2007 a následne od 29. 12. 2007 - 21. 08. 2009. Teraz si toto platím opäť od 01. 10. 2010 s VZ 553 Eur a predpokladaný termín pôrodu je 06. 06. 2011. Chcela by som sa opýtať, od kedy by som mohla začať žiadať PN aj z DNP a z akého VZ.

Vopred veľmi pekne ďakujem
veronikasad
17.02.11,16:34
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom PN zo zamestnania + PN z DNP. Čakáme druhé bábätko. Pred otehotnením s prvým som si taktiež platila DNP. Som zamestnaná nepretržite u jedného zamestnávateľa od 01. 08. 2005. Prvé DNP som si platila od 01. 09. 2007 - 28. 12. 2007 a následne od 29. 12. 2007 - 21. 08. 2009. Teraz si toto platím opäť od 01. 10. 2010 s VZ 553 Eur a predpokladaný termín pôrodu je 06. 06. 2011. Chcela by som sa opýtať, od kedy by som mohla začať žiadať PN aj z DNP a z akého VZ.

Vopred veľmi pekne ďakujem

Daj si vystaviť dve PN-ky, jednu ako zamestnanec, druhú ako DNPO. Nemocenské ako dávku budeš dostávať len jednu, zo súčtu vymer. základu zamestnanca a zamestnávatela za predch. kal. roka, najviac však z max. vymer.základu na nem. poistenie. Ak platíš viac, máš v SP preplatok, ktorý môžeš požiadať vrátiť.
nugetka
17.02.11,16:43
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Takže ak, tomu dobre rozumiem, už by som mala nárok na PN aj z DNPO z VZ 553 Eur (a zároveň aj zo zamestnania) - už mám dosť dní DNPO? Teda ak súčet mojich VZ je max, PN bude vypočítaná z toho?

Ešte raz veľmi pekne ďakujem
Andyke
17.02.11,16:58
Z DNPO ešte nemáš nárok z VZ 553 Eur, lebo musí Ti trvať 26 týždňov od 1.10., keby si išla teraz na PN, tak Ti budú počítať z minima.
veronikasad
17.02.11,16:58
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Takže ak, tomu dobre rozumiem, už by som mala nárok na PN aj z DNPO z VZ 553 Eur (a zároveň aj zo zamestnania) - už mám dosť dní DNPO? Teda ak súčet mojich VZ je max, PN bude vypočítaná z toho?

Ešte raz veľmi pekne ďakujem
Do 270 dní poistenia sa počíta aj DNP z roku 2009 - prepočítaj si to (dva roky dozadu), ak podmienku splníš, máš nárok na nemocenské aj z DNP.
nugetka
17.02.11,17:05
To chápem, že musím byť v posledných dvoch rokoch DNPO 270 dní a pripočítavajú sa tam dni už ukončeného NP, len neviem ako mám vypočítať spätne dva roky - od akého dátumu dva roky dozadu? Od dátumu predpokladaného dňa pôrodu?
Andyke
17.02.11,17:06
Nugetka buď pokojná, nárok na PN už máš, čítala si môj prísp. č. 47 ?
veronikasad
17.02.11,17:08
To chápem, že musím byť v posledných dvoch rokoch DNPO 270 dní a pripočítavajú sa tam dni už ukončeného NP, len neviem ako mám vypočítať spätne dva roky - od akého dátumu dva roky dozadu? Od dátumu predpokladaného dňa pôrodu?
od dátumu nástupu na PN-ku, alebo materské.
Treba zohladniť aj podmienku 26 týždňov poistenia zo súčasného DNP - ako píše Andy. Ak budeš mať vystavenú PN-ku skôr, vymer. základ na DNP bude minimum (aj keď podmienku 270 dní budeš mať splnenú).
Katy a R
17.02.11,17:09
To chápem, že musím byť v posledných dvoch rokoch DNPO 270 dní a pripočítavajú sa tam dni už ukončeného NP, len neviem ako mám vypočítať spätne dva roky - od akého dátumu dva roky dozadu? Od dátumu predpokladaného dňa pôrodu?

.. máš to dobre .. pýtala si sa na PNku - teraz ... môže byť aj hneď .. ale pri DNP nie z toho skutočného VZ, ale z pravdepodobného. Materská už bude zo skutočného VZ:):)
nugetka
17.02.11,17:21
Ďakujem Vám veľmi pekne.
Darica
17.02.11,17:38
Ďakujem Katy a R za odpoveď. Keďže platí SP pri DNP od 1 dňa, už to neplatí zamestnávateľ ? A ako je to pri OČR? Ak si platím minimálnu platbu - 14 eura mesačne ( len pre prípad detských chorôb), aká je suma ne 1 deň, dá sa to vypočítať? Dakujem
Katy a R
17.02.11,17:45
Ďakujem Katy a R za odpoveď. Keďže platí SP pri DNP od 1 dňa, už to neplatí zamestnávateľ ? A ako je to pri OČR? Ak si platím minimálnu platbu - 14 eura mesačne ( len pre prípad detských chorôb), aká je suma ne 1 deň, dá sa to vypočítať? Dakujem

.. pri OČR je to od 1. dňa 55% DVZ .. bajočko 5,5 evri ;)
- plus zo zamestnania - ak máš
Ak máš DNP - tak z tohto nemá prečo platiť zamestnávateľ;) ... zamestnávateľ platí pri PNke prvých 10 dní náhradu mzdy ... počíta sa z VZ v zamestnaní;)
veronikasad
17.02.11,17:46
Ďakujem Katy a R za odpoveď. Keďže platí SP pri DNP od 1 dňa, už to neplatí zamestnávateľ ? A ako je to pri OČR? Ak si platím minimálnu platbu - 14 eura mesačne ( len pre prípad detských chorôb), aká je suma ne 1 deň, dá sa to vypočítať? Dakujem
od 1.1.2011 je min. VZ do SP 329,06€, z toho poistné 4,4€ = 14,47. Uprav si platby, lebo ak budeš mať nedoplatok, nemocenské ti nevyplatia.

Výšku nemocenského alebo ošetrovného si vypočítaš ako súčet mesačných VZ za rok 2010 / počet kal. dní poistenia.

Dostaneš denný vymer. základ. Ošetrovné je od 1. dňa 55 % DVZ, vypláca sa max. 10 kal. dní pri jednej PN-ke.
Darica
17.02.11,17:55
Dakujem za rýchlu odpoved. Ved tomu nerozumiem, ak som zamestnana a platím si DNP. Platí aj zamestnávatel marodku aj soc.poistovna prvých 10 dni?
Tak to bolo aj predtým - minulý rok?
A pri OČR platí kto?
Vdaka
Andyke
17.02.11,17:58
OČR platí Soc.poisťovňa od 1.-ho dňa
Katy a R
17.02.11,18:00
OČR platí Soc.poisťovňa od 1.-ho dňa

.. zo súču VZ (aj z PP aj z DNP):)

a aj minulý rok tak bolo;)
Darica
17.02.11,19:01
Ja viem, ze miesam jablka s hruskami, ale poprosím este raz.
Som zamestnana a platim si od januara minuleho roka DNP.Ak pojdem na marodku plati mi SP za DNP od 1.dna 2,4 eur potom 5.4 eur. Pri OCR 5,5 Eur, ak si platim minimalnu sumu 14 eur.( ze sa zmenila suma som nevedela, musim doplatit)
Zamestnavatel potom platí co ak mam OČR, alebo marodku? ( čo je to VZ?) A co ak budem marodovať celý mesiac?
Dakujem pekne za odpoved.
Xanti
17.02.11,19:07
Darica,
SP platí OCR aj z DNP a aj za zamestnávateľa od prvého dňa maximálne 10 dní.

Pri PN zo zamestnania - 10 dní platí zamestnávateľ za seba, ak je PN dlhšia tak platí od 11 dňa platí SP
Pri PN z DNP - platí od prvého dňa SP.

VZ = vymeriavaci základ ( hrubá mzda zo zamestnania cca )
VZ pri DNP z minima 329,06 € je mesačná platba 14,47 €
Katy a R
17.02.11,19:11
Ja viem, ze miesam jablka s hruskami, ale poprosím este raz.
Som zamestnana a platim si od januara minuleho roka DNP.Ak pojdem na marodku plati mi SP za DNP od 1.dna 2,4 eur potom 5.4 eur. Pri OCR 5,5 Eur, ak si platim minimalnu sumu 14 eur.( ze sa zmenila suma som nevedela, musim doplatit)
Zamestnavatel potom platí co ak mam OČR, alebo marodku? ( čo je to VZ?) A co ak budem marodovať celý mesiac?
Dakujem pekne za odpoved.

treba pozrieť tu ;) - nemocenské a ošetrovné.. http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#33
zamestnávateľ platí náhradu mzdy .. a to záleží ešte aj od toho, akú máte KZ;)
Darica
17.02.11,19:12
Dakujem vsetkym za odpoved. Vedel by mi niekto vypočítať presnu sumu napr OČR, alebo marodky, ak by som tu uviedla hrubu mzdu? Či by som bola velmi stratova. Prosim.
Xanti
17.02.11,19:15
Dakujem vsetkym za odpoved. Vedel by mi niekto vypočítať presnu sumu napr OČR, alebo marodky, ak by som tu uviedla hrubu mzdu? Či by som bola velmi stratova. Prosim.
Skús sa pohrať tu http://www.agrico.sk/kalkulacky.html a vyrátať si to cca alebo aj tu http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/kalkulator-nemocenskeho.php
Darica
17.02.11,19:29
Jej dakujem, uz som to skusila. tak budem stratova, ale aspon nieco.
Ak by som marodovala celý mesiac písat do tabulky 30 dní, alebo pracovne dni ( kolko odpracujeme za mesiac napr. 22, 21?)
Dakujem
Xanti
18.02.11,10:47
Jej dakujem, uz som to skusila. tak budem stratova, ale aspon nieco.
Ak by som marodovala celý mesiac písat do tabulky 30 dní, alebo pracovne dni ( kolko odpracujeme za mesiac napr. 22, 21?)
Dakujem
PN a OCR sa vypláca za kalendárne dni takže za mesiac 30 alebo 31 samozrejme február 28 dní.
qbd
18.02.11,13:26
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu.Som na starobnom dochodku, platila som si DNP a od 18.11.2010 so PN. SP mi zaplatila PN len do 31.12.2010.Mám nárok aj od 1.1.2011?.
Ďakujem
veronikasad
18.02.11,13:30
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu.Som na starobnom dochodku, platila som si DNP a od 18.11.2010 so PN. SP mi zaplatila PN len do 31.12.2010.Mám nárok aj od 1.1.2011?.
Ďakujem
PN trvá ?
janaGT
18.02.11,14:05
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu.Som na starobnom dochodku, platila som si DNP a od 18.11.2010 so PN. SP mi zaplatila PN len do 31.12.2010.Mám nárok aj od 1.1.2011?.
Ďakujem
ak PN trvá aj naďalej, tak máš nárok na výplatu nemoc. dávok
Katy a R
18.02.11,14:07
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu.Som na starobnom dochodku, platila som si DNP a od 18.11.2010 so PN. SP mi zaplatila PN len do 31.12.2010.Mám nárok aj od 1.1.2011?.
Ďakujem
.. ak ti PNka stále trvá, mala by si dostať aj nemocenské dávky ... aspoň teda podľa prechod ustanovenia - tvoj nárok sa posudzuje podľa zákona do 31.12.

.. len teraz vyplácala SP dávky na účet (za január) - ak ti chodia poštou - vtedy je to neskôr;)
veronikasad
18.02.11,14:11
SP zo zákona odhlásila všetkých dobrovolných platitelov nem. poistenia - poberatelov SD, PSD a ID nad 70 % - k 31.12.2010.

Má niekto osobnú skúsenosť s výplatou nemocenského z DNP, ktoré začalo pred týmto termínom a po 1.1.2011 trvá ?
Katy a R
18.02.11,14:19
SP zo zákona odhlásila všetkých dobrovolných platitelov nem. poistenia - poberatelov SD, PSD a ID nad 70 % - k 31.12.2010.

Má niekto osobnú skúsenosť s výplatou nemocenského z DNP, ktoré začalo pred týmto termínom a po 1.1.2011 trvá ?

.. to, že poistenie skončilo, neznamená ešte, že skončí aj vyplácanie dávky - aspoň podľa toho prechod ustanovenia 293 bs:confused:
Ale zaujímalo by ma tiež - ako je to naozaj :confused::confused:
pre gbd ... napíš, či teda vyplatili, alebo nie (najneskôr budúci týždeň by si to mala určite vedieť)
veronikasad
18.02.11,14:20
Ja mám PN-ku od 19.1. - SZČO+DNP. Žiadne rozhodnutie o výške vymer.základu som nedostala (v minulosti ho posielali). Či prišli euráčiky na účet neviem ...
janaGT
18.02.11,14:23
ja som bola na očr s dcérou do 31.1.11, peniaze prišli predvčerom ale rozhodnutie ešte neprišlo
veronikasad
18.02.11,14:24
Možno v rámci šetrenia ho už neposielajú ...
Katy a R
18.02.11,14:25
.. ešte je zavčasu na rozhodnutie (však majú 60 dní:D) .. naša SP posiela na účet presne 15. (aj skôr, ak je víkend)
janaGT
18.02.11,14:27
veronika - áno, je to možné, v tomto štáte mňa už neprekvapí asi nič :)
Darica
18.02.11,15:37
Este prosim poradit, ak vymeriavaci zaklad z minima 14 eur je 329, 06, tak aka je vyssie od toho mesacná platba, a jej vymeriavaci zaklad?
Ked som platila celý minuly rok 14 eur, a napr. teraz v marci zmenim - zvýšim, odkedy mi platí vyssia DNP? ( alebo vplýva na platbu len predchádzajuci rok)
Dakujem.
veronikasad
18.02.11,15:40
Este prosim poradit, ak vymeriavaci zaklad z minima 14 eur je 329, 06, tak aka je vyssie od toho mesacná platba, a jej vymeriavaci zaklad?
Ked som platila celý minuly rok 14 eur, a napr. teraz v marci zmenim - zvýšim, odkedy mi platí vyssia DNP? ( alebo vplýva na platbu len predchádzajuci rok)
Dakujem.
platba v min. VZ 329,06 € je 14,47€. (od 1.1.2011)
Nemocenské sa vypláca z VZ za predch. kal. rok.
Darica
18.02.11,16:14
Dakujem, rozumiem dobre, ze ak aj by som si teraz v marci zdvihla platbu na napr. naviem aká je nasledujúca vyssia suma - napr. 20 eura tak aj tak budem cely rok 2011 dostavat DNP z minimalnej? Cize ked budem platit od marca 2011 viac ako 14 eur, tak az od januara roku 2012 ( alebo az od marca 2012) dostanem z vyssej DNP?
Prosim o odpoved. Vdaka
qbd
18.02.11,17:19
PN trvá a SP mi posiela peniaze na účet. Doteras som vždy dostala 15 teho v mesiaci. Ďakujem
Katy a R
18.02.11,17:36
PN trvá a SP mi posiela peniaze na účet. Doteras som vždy dostala 15 teho v mesiaci. Ďakujem

.. no ak si aj "prechodku" odovzdala včas .. tak ozaj by mali byť už na účte:mee::confused:
V rozhodnutí máš písané, že ti dávka v uvedenej výške patrí do skončenia DPN ... či je tam niečo iné:confused::confused:
qbd
18.02.11,17:46
Nárok na nemocenské zaniká dňom nasledujúcim po skončení dočasnej pracovnej neschpnosti, najneskor uplynutím 52.týždňa od vzniku DPN. Prechodku som odovzdala včas a 52 týždňou PN nemám. Ďakujem
Katy a R
19.02.11,11:48
.. už len reklamovať (podľa prechod ust) :mee::confused:
daj prosím vedieť .. čo a ako:confused:
qbd
21.02.11,12:29
Pracovníčka SP zabudla poslať, vraj má veľa PN, ale sa ospravedlnila a peniaze pošle v marci
janaGT
21.02.11,12:40
ktovie kedy by ich poslala, keby si sa neozval, možno aj nikdy ... to je neskutočné, čo sa toto deje, hlavne, že my musíme mať všetko voči SP splnené načas! Inak je zle ...
Katy a R
21.02.11,16:26
Pracovníčka SP zabudla poslať, vraj má veľa PN, ale sa ospravedlnila a peniaze pošle v marci

:):):):):):):):):):)
.. a ja už som špekulovala nad tým, aké vnútorné usmernenie vymysleli - a vydali, aby nemuseli platiť dôchodcom :confused:;):D
(idem sa sama seba pokarhať, že som zle zmýšľala o SP)mimotemy
mareko
22.02.11,09:27
Pekný deň všetkým.
Chcem sa opýtať, či počas PN (platím si DNPO)neplatím poistenie, resp. keď som ho už zaplatila, lebo mám trvalý príkaz, či mi SP čiastku vráti alebo si ju mám odpočítať z ďalšej platby?
Ďakujem za odpoveď.
mareko
24.02.11,11:33
Nikto mi neodpovie? :-(
veronikasad
24.02.11,11:36
Pekný deň všetkým.
Chcem sa opýtať, či počas PN (platím si DNPO)neplatím poistenie, resp. keď som ho už zaplatila, lebo mám trvalý príkaz, či mi SP čiastku vráti alebo si ju mám odpočítať z ďalšej platby?
Ďakujem za odpoveď.
Ak už máš nárok na nemocenské z DNP, poistné neplatíš. Môžeš požiadať SP o vrátenie alebo započítanie platby.
fem
24.02.11,11:40
s týmto mám skúsenosť aj ja, mám tiež trvalý príkaz na úhradu DNPO, a Sociálna poisťovňa mi sama vrátila preplatok za rok 2010 na môj účet...
mareko
25.02.11,10:02
Ďakujem :-)
Dvojičky
26.02.11,20:21
Manžel je od 01.04.2010 SZČO. DNP si platí od septembra 2010 s VZ 1000 €. Začal maródovať a PN mu je vyplácaná z min. VZ nakoľko 26 týždňov platenia DNP bude až 7.03.2011. Chcela by som sa opýtať , že ak bude dlhšie na PN či mu bude stále vyplácaná len z min. VZ, alebo po 26 týždňoch sa mu automatický zvýši na VZ, ktorý si platí, alebo VZ , ktorý si určil pri založení DNP sa tejto PN týkať nebude nakoľko bola vystavená v čase, kedy ešte nesplnil podmienku 26 týždňov platenia ? Ďakujem
Dvojičky
27.02.11,14:00
Manžel je od 01.04.2010 SZČO. DNP si platí od septembra 2010 s VZ 1000 €. Začal maródovať a PN mu je vyplácaná z min. VZ nakoľko 26 týždňov platenia DNP bude až 7.03.2011. Chcela by som sa opýtať , že ak bude dlhšie na PN či mu bude stále vyplácaná len z min. VZ, alebo po 26 týždňoch sa mu automatický zvýši na VZ, ktorý si platí, alebo VZ , ktorý si určil pri založení DNP sa tejto PN týkať nebude nakoľko bola vystavená v čase, kedy ešte nesplnil podmienku 26 týždňov platenia ? Ďakujem

Vie mi niekto poradiť, ako to je ? Ďakujem
Katy a R
27.02.11,14:08
Vie mi niekto poradiť, ako to je ? Ďakujem

.. je to tak, ako píšeš.. - ale toto aj bolo uvedené v rozhodnutí zo SP;)
Ak by po 7.3. bola nová DPN... už by sa počítala zo skutočného VZ.
Dvojičky
27.02.11,14:21
.. je to tak, ako píšeš.. - ale toto aj bolo uvedené v rozhodnutí zo SP;)
Ak by po 7.3. bola nová DPN... už by sa počítala zo skutočného VZ.


Ďakujem Katy. Takže keď bude aj pol roka maródovať, stále bude mať len min. VZ. Mal by to mať napísané v rozhodnutí, ktoré obdržal zo SP o výške dávky v PN ?
Katy a R
27.02.11,14:37
Ďakujem Katy. Takže keď bude aj pol roka maródovať, stále bude mať len min. VZ. Mal by to mať napísané v rozhodnutí, ktoré obdržal zo SP o výške dávky v PN ?

.. určite je to tam uvedené .. odkedy sa dávka vypláca - a že dávka vo výške xxx eur bude vyplácaná do konca skončenia DPN .
seda
04.03.11,20:01
Dobrý večer, chcela by som si overiť, je pravda, že ak je niekto zamestnancom s HM 330 Eur a zároveň si chce platiť DNP, tak si nemôže platiť DNP z maxima 1136 Eur, ale len rozdielu 806 Eur? Ďakujem.
Andyke
04.03.11,20:25
Maxim. VZ na nemoc. poistenie je 1116,75 €, takže na DNP sa prihlás z rozdielu maxima a Tvojej mzdy t.j. z 786,75 €.
seda
04.03.11,20:41
Ďakujem pekne, a ja som si myslela, že si môžeme platiť maximum. Jedná sa mi o to, že otec môjho dieťaťa bude od 1/11-9/11 s HM 330 zamestnancom a 1.10.11 nastupuje na RD. Chcel by si platiť DNP aby mohol mať v prípade OČR v napr. v 1/2012 maximálnu dávku. Takže to vychádza tak, že maximálny VZ nijak raz v roku 2011 nedosiahne.
nugetka
07.03.11,16:50
Dobrý deň,
prosím Vás o radu ohľadom nároku PN z DNP. Poistená som od 01. 10. 2010 a od 1. apríla by som chcela ísť na PN. Poistená (DNP) som bola aj v posledných dvoch rokoch. Ide len o to, či stačí splniť tých 26 týždňov ČIŽE 182 dní a budem mať nárok na PN z DNP zo skutočného VZ, z ktorého si aktuálne platím. Totiž 1. apríl je už 183 deň - vyšlo by mi to?

Veľmi pekne ďakujem za info.
seda
13.05.11,06:27
Dobrý den, znova by som sa chcela poradiť, zamestnanec si začal 1.4.2011 platiť DNP do maxima. K 31.5.2011 končí pracovný pomer a chce si začať platiť DNP z maxima. Je možné ukončiť DNP k 30.5.2011 a začať od 1.6.2011 už ako nezamestnaný platiť z maxima? Aby dostal maximálnu PN-ku v budúcnosti bude potrebné dodržať tých 270 dní zo všetkých DNP a z posledného platiť 6 mesiacov? Je to možné takto urobiť? Ďakujem.
veronikasad
13.05.11,08:43
Dobrý den, znova by som sa chcela poradiť, zamestnanec si začal 1.4.2011 platiť DNP do maxima. K 31.5.2011 končí pracovný pomer a chce si začať platiť DNP z maxima. Je možné ukončiť DNP k 30.5.2011 a začať od 1.6.2011 už ako nezamestnaný platiť z maxima? Aby dostal maximálnu PN-ku v budúcnosti bude potrebné dodržať tých 270 dní zo všetkých DNP a z posledného platiť 6 mesiacov? Je to možné takto urobiť? Ďakujem.
Zmenu VZ je možné urobiť po 6 mesiacoch DNP, kedykolvek maš môže DNP zrušiť a uzatvoriť nové s vyšším VZ. Ak však má splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia (započítava sa aj predch.ukončené nem.poistenie napr.zo zamestnania), a išiel by po novom začiatku DNP na PN skor ako po 26 týždňoch, nemocenské bude mať z minima - bez ohladu na výšku VZ.
dadasv
15.05.11,17:11
Dcéra si začala od januára platiť DNP, pretože v zamestnaní jej písali minimálnu mzdu a plánuje v blízkej budúcnosti materskú. Teraz od apríla zmenila zamestnanie, má tu vyšší plat a VZ zo zamestnania + DNP presahuje maximálny VZ. VZ z DNP ale môže znížiť až po uplynutí 6 mesiacov. Ako sa to rieší? Má platiť aj naďalej z vyššieho VZ ako je maximálny? Bude jej potom preplatok vrátený?
Jana Motyčková
15.05.11,17:16
Nech platí naďalej, čo má nahlásené, rozdiel si potom vyžiada.
dadasv
15.05.11,17:18
Ďakujem. Vrátené bude to čo je navyše ako je maximum?
A ešte by som sa opýtala pre úplnosť - Ak bude PN napr. v novembri, PN sa ráta podľa predch. roka, ale z DNP sa jej už počíta tá z tohto roka, keď si ho platí od januára?
veronikasad
15.05.11,17:22
Ďakujem. Vrátené bude to čo je navyše ako je maximum?
A ešte by som sa opýtala pre úplnosť - Ak bude PN napr. v novembri, PN sa ráta podľa predch. roka, ale z DNP sa jej už počíta tá z tohto roka, keď si ho platí od januára?
Dcéra je už tehotná ?
dadasv
15.05.11,17:26
Nie, teraz sa pýtam na prípadnú PN. Čaká ju asi operácia...
veronikasad
15.05.11,17:28
Nie, teraz sa pýtam na prípadnú PN. Čaká ju asi operácia...
ak by bola operácia neskôr ako za 26 týždňov, môže DNP zrušiť a založiť si nové. Ale ak bude začiatok PN do 26 týždňov, DNP bude z minima. Aký je jej súčasný rozdiel medzi mzdou a maximom ?
dadasv
15.05.11,17:29
cca 400 Eur
veronikasad
15.05.11,17:31
cca 400 Eur
Jej pracovný pomer trval aj v roku 2010 ?
dadasv
15.05.11,17:32
ak by bola operácia neskôr ako za 26 týždňov, môže DNP zrušiť a založiť si nové. Ale ak bude začiatok PN do 26 týždňov, DNP bude z minima. Aký je jej súčasný rozdiel medzi mzdou a maximom ?

A PN z DNP nie je platená až po 270 dňoch? To sa týka len materskej?
dadasv
15.05.11,17:33
Jej pracovný pomer trval aj v roku 2010 ?


Áno, ale u iného zamestnávateľa. Trval od r.2009 a teraz v apríli 2011 zmenila zamestnávateľa.
Katy a R
15.05.11,17:33
Ďakujem. Vrátené bude to čo je navyše ako je maximum?
A ešte by som sa opýtala pre úplnosť - Ak bude PN napr. v novembri, PN sa ráta podľa predch. roka, ale z DNP sa jej už počíta tá z tohto roka, keď si ho platí od januára?

Aby mala nárok na nemocenskú dávku aj z DNP ... tam musí mať tých 270 dní poistenia. Môže sa jej pripočítať to ukončené poistenie (starý PP)- takže to splní predpokladám:confused::confused:. Ale aj tak bude zatiaľ z DNP počítaná nem dávka len z pravdepodobného VZ. Materské by už mala byť počítaná zo skutočného ... už asi uplynie 26 týždňov do nástupu na MD:confused:

platí to, ak by nastúpila na PNku teraz ... zle som pozrela. v novembri už bude skutočný VZ:)
veronikasad
15.05.11,17:35
Áno, ale u iného zamestnávateľa. Trval od r.2009 a teraz v apríli 2011 zmenila zamestnávateľa.
V tom prípade má už splnené podmienku pre výplatu nemocenského z DNP. Nech nemení VZ ak má plánovanú operáciu. Počas PN-ky DNP neplatí (nezabudnite pred odovzdaním PN-ky v SP dať si skontrolovať platbu a včas uhradiť alivotnu časť za posledný mesiac. Pri nedoplatku jej nemocenské nevyplatia).
dadasv
15.05.11,17:36
V tom prípade má už splnené podmienku pre výplatu nemocenského z DNP. Nech nemení VZ ak má plánovanú operáciu. Počas PN-ky DNP neplatí (nezabudnite pred odovzdaním PN-ky v SP dať si skontrolovať platbu a včas uhradiť alivotnu časť za posledný mesiac. Pri nedoplatku jej nemocenské nevyplatia).

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
veronikasad
15.05.11,17:37
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Ešte sa spýtam, či do nástupu na operáciu uplynie 90 dní súčasného prac.pomeru ?
dadasv
15.05.11,17:49
Ešte sa spýtam, či do nástupu na operáciu uplynie 90 dní súčasného prac.pomeru ?

Malo by.
veronikasad
15.05.11,18:02
Malo by.
V tom prípade bude mať nemocenské zo súčasného pracovného pomeru + doplatok do maxima z DNP.
Preplatok na DNP nech si vysporiada po skončení PN-ky, príp. potom zmení aj VZ
Mia 09
16.05.11,12:34
Prosim o radu,
pred par rokmi, ked som planovala prve tehotenstvo ste mi pomohli. Za ten cas sa zakony zmenili a tak by som si rada ujasnila niektore veci.

Zakladne fakty:
od 1.5.2008 som nepretržite DNP momentalne s vyskou VZ 734,22 EUR
od 1.2. 2009 som bola na MD az do 9/2009 (ako slobodna matka)
od 10/2009 az doteraz som na RP
od 9/2011 sa planujem zamestnat s minimalnou mzdou vo vlastnej firme a zaroven si platit DNP , tak aby mi vysla max. materska.
Tehotna este nie som. (Rada by som otehotnela do konca roka) cize rokom na vypocet materskej bude pre mna rok 2011. t

K 1.6. by som si chcela zmenit VZ v SP - mam spraviť zmenu , alebo zrusit a prihlasit sa na novo?
A ako to mam potom poriesit v septembri, ked z minima mi bude odvody platit zamestnavatel a ja si budem v SP dobrovolne doplacat rozdiel do max. VZ?

Dakujem za vase odpovede, ak som sa v niecom nevyjadrila dost jasne rada doplnim informacie
Miska
veronikasad
16.05.11,12:35
Mia, vráť sa späť do tejto témy

http://www.porada.sk/1743451-post52.html