2009
11.05.10,09:15
Zaujímajú ma právomoci revízora. Konkrétne včera som šla 50_tkou smerom do Petržalky. Vošiel revír a začal kontrovať lístky a električenky. V strede autobusu stála dievčinka nemala električenku ani občiansky / podľa môjho odhadu nemala ani 15 rokov/ Revízor jej vzal kartičku poistenca a pokračoval v kontrole. Blížila sa zastávka a keď sa predral ku mne slušne som ho upozornila, že nemá právo brať dievčaťu doklad ale má si opísať údaje na mieste. Oboril sa na mňa, že či som charita a podobné veci. Dosť ma to naštvalo lebo dievčinka bola vyplašená a ďaleko od nás. Mohla na tej zastávke vyskočiť a ak by sa niečo stalo je bez akéhokoľvek dokladu.

Má právo brať revízor ľuďom doklady a pokojne pokračovať v kontrole iných?
Na čo mu je kartička poistenca. To nie je doklad totožnosti.
Mária27
11.05.10,07:36
Revízor by jej bol kartičku po skončení kontroly vo vozidle vrátil, nechcel sa zdržiavať, aby nachytal viacerých čiernych pasažierov (má províziu). Z kartičky si chcel zistiť osobné údaje na vymáhanie úhrady.
Ak by vyskočila z električky, musela by si ísť vybaviť druhú kartičku, ale revízor už jej údaje mal.


Z poriadku DPB:

"Ak sa cestujúci nemôže preukázať platným cestovným lístkom, je povinný zaplatiť pokutu vo výške do sto násobku základného cestovného a to buď priamo na mieste, alebo je povinný revízorovi preukázať sa osobnými udajmi potrebnými na vymáhanie cestovného a úhrady. Pokiaľ sa cestujúci nemôže alebo nechce preukázať svojimi osobnými údajmi, je povinný strpieť potrebné úkony spojené s privolaním polície a zistením jeho totožnosti."
2009
11.05.10,07:49
Revízor by jej bol kartičku po skončení kontroly vo vozidle vrátil, nechcel sa zdržiavať, aby nachytal viacerých čiernych pasažierov (má províziu). Z kartičky si chcel zistiť osobné údaje na vymáhanie úhrady.
Ak by vyskočila z električky, musela by si ísť vybaviť druhú kartičku, ale revízor už jej údaje mal.
Vieš ja by som sa tým nezaoberala pokiaľ by šlo o dospelého človeka. Ale to decko bolo zmetené /asi si predstavila ako si to doma odskáče/ a nedalo sa predpokladať čo urobí na zástavke.
Kartička nie je dôkaz totožnosti. Jej rodič by na počkanie dostal v poisťovni novú. Robím tam tak viem. Okrem rodného čísla a mena tam nie je žiadny údaj. Ani číslo karty ako u občianskeho dokazovanie, že kartičku zobral konkrétne jej by bolo ozaj ťažké. Vieš takýchto kartičiek môžeš mať teoreticky viac.
Mne šlo skôr o ten nezmyselný stres ktorému bolo dieťa vystavené. A samozrejme arogantný revízor. Doslova som si kusla do jazyka aby som mu nepovedala, že kartička by mu bola nanič ak by to decko vyskočilo. Viem, že majú províziu aj so mnou sa bavil podráždene lebo práve dával pokutu jednej nemecky hovoriacej pani.
zk24
11.05.10,07:49
Revízor by jej bol kartičku po skončení kontroly vo vozidle vrátil, nechcel sa zdržiavať, aby nachytal viacerých čiernych pasažierov (má províziu). Z kartičky si chcel zistiť osobné údaje na vymáhanie úhrady.
Ak by vyskočila z električky, musela by si ísť vybaviť druhú kartičku, ale revízor už jej údaje mal.



Ak by vyskocila z elektricky, tak moze povedat ze karticku stratila... nic nepodpisala, nikto jej nic nedokaze. A neviem mozu deti do 15 rokov vobec nieco podpisovat? Myslim ze vybavenie novej karticky je lacnejsie ako pokuta.

On podla mna nemoze zadrziavat osobne doklady cestujuceho ani ta zadriziavanim dokladov nutit viest sa autobusom dalej. Ma vybavit kazdeho cestujuceho priamo na mieste... a nie pozbierat obcianske preukazy od 20 ludi a na konecnej s nimi nieco spisovat.

Si myslim.
zk24
11.05.10,07:51
Mne šlo skôr o ten nezmyselný stres ktorému bolo dieťa vystavené. A samozrejme arogantný revízor. Doslova som si kusla do jazyka aby som mu nepovedala, že kartička by mu bola nanič ak by to decko vyskočilo. Viem, že majú províziu aj so mnou sa bavil podráždene lebo práve dával pokutu jednej nemecky hovoriacej pani.

Zas na obranu dopravneho podniku. pokial dieta nechce byt vystavene stresu, nech tych 10 skk co dostala od rodicov na listok aj na listok minie a nepreflaka niekde inde.
2009
11.05.10,07:55
:-) nie je žiadna pokuta za vybavenie si kartičky. Aspoň nebola kým som pracovala v SZP. A za dieťa si to preborie rodič.
zk24
11.05.10,08:00
:-) nie je žiadna pokuta za vybavenie si kartičky. Aspoň nebola kým som pracovala v SZP. A za dieťa si to preborie rodič.

ved prave... dieta nevie na co ma narok a chudatko castokrat sa nevie ani branit... ale zas islo bez listka, nebolo to "len tak"... mozno by bolo vystresovanejsie keby s dievcinou revizor vystupil a zavolal policiu ;)

Robia si len svoju pracu... niekedy dost hrubo, nemaju pre nic pochopenie, ale tak je to ich praca... rovnako nenavideni ako danovaci ;)

Viem si predstavit situaciu ze ma clovek pripravene centy na listok a automat je vzdy mimo prevadzky ako naschval, no a kam pojdete dalsie dve zastavky peso ku dalsiemu? No a zrovna vtedy tam bude revizor... su nekompromisni - bud mas listok alebo nemas... Co uz. Preto mam vzdy nejaky listok v zasobe.

Som vsak zasadne proti aby brali obcianske preukazy a tym ta nutili ist dalsie tri zastavky navyse, a najlepsie ked je to cez most, aby ti cesta spat trvala dalsiu pol hodinu... ze sa vezies zastavku na cierno to vadi, ale ze dalsie styri sa vezies este s revizorom, to je uz v poriadku ;)
2009
11.05.10,08:00
Zas na obranu dopravneho podniku. pokial dieta nechce byt vystavene stresu, nech tych 10 skk co dostala od rodicov na listok aj na listok minie a nepreflaka niekde inde.

Mňa nenahnevalo to, že dostane pokutu. Ale, že jej revízor vzal doklad a pokračoval ďalej. Medzitým bola zástavka. Aby tá mladá slečna zazmätkovala.... nedajbože sa jej niečo stane.. Sorry ale v prípade niečoho vážneho je zdravotná kartička dôležitá. Cez ňu vidíš záznam, ktorý môže byť dôležitý pre záchranu jej života.
Hm.. teraz som to poriadne zdramatizovala čo by sa stalo keby sa stalo.... ale :confused:
2009
11.05.10,08:03
ved prave... dieta nevie na co ma narok a chudatko castokrat sa nevie ani branit... ale zas islo bez listka, nebolo to "len tak"... mozno by bolo vystresovanejsie keby s dievcinou revizor vystupil a zavolal policiu ;)

Robia si len svoju pracu... niekedy dost hrubo, nemaju pre nic pochopenie, ale tak je to ich praca... rovnako nenavideni ako danovaci ;)


Iste bola by viac. Preto som si kusla do jazyka a nepovedala tomu revízorovi, že pre neho je tá kartička bezcenná. Vyzeral na typ čo ju schňapne pod krk a odvezie k najbližšiemu policajtovi.
zk24
11.05.10,08:06
Aj tak by som dodatocne nahlasila stratu zdravotnej karty... :D ved to mi nikto nedokaze ze som ja predlozila vlastnu kartu. Ved tam neni ani len fotka... mozem taky najst na zemi a preukazovat sa nim. :D
2009
11.05.10,08:11
Kuk nechajme to. :):):) Mňa iba zaujímalo čo všetko si môže dovoliť revízor. Toto sa mi zdalo byť neadekvátne. Neopísať si hneď údaje a nechať si pri sebe doklad. :eek:
Mária27
11.05.10,08:34
Treba sa sťažovať na DPB na revízora. A možno robia monitoring a natrafia na nás.
Ja som nepísala, že s tým súhlasím. Popísala som ti myšlienkové pochody revízora a odcitovala z ich pravidiel.
2009
11.05.10,08:43
Treba sa sťažovať na DPB na revízora. A možno robia monitoring a natrafia na nás.
Ja som nepísala, že s tým súhlasím. Popísala som ti myšlienkové pochody revízora a odcitovala z ich pravidiel.

Čiže ak viem, že sa to stalo 10. mája 2010 v 50_tke autobuse a o 16:10 zastal autobus pri Au parku smerom do Petržalky dá sa zistiť revízor. Vlastne áno dá oni sú teraz monitorovaný už len tým, že elektronicky kontrolujú preukazy /električenku/. :)
Rozčúlilo ma to ale nenapíšem sťažnosť. Možno by to malo opačný efekt a dotyčný pán by za golier vytiahol každého cestujúce čo nemá občiansky a volal k nemu políciu :rolleyes:;)
miky64
11.05.10,08:46
podľa môjho nazoru smie revizor nahliadnuť do op opísať si udaje ale nie ho zobrať a odísť s ním citujem
Občan alebo jeho opatrovník je povinný

chrániť občiansky preukaz pred zničením, poškodením, stratou, odcudzením a zneužitím,

kde je záruka že ked odide s mojim op že ho nezneužije a to sa týka aj ostatných dokladov
zk24
11.05.10,09:19
Čiže ak viem, že sa to stalo 10. mája 2010 v 50_tke autobuse a o 16:10 zastal autobus pri Au parku smerom do Petržalky dá sa zistiť revízor. Vlastne áno dá oni sú teraz monitorovaný už len tým, že elektronicky kontrolujú preukazy /električenku/. :)
Rozčúlilo ma to ale nenapíšem sťažnosť. Možno by to malo opačný efekt a dotyčný pán by za golier vytiahol každého cestujúce čo nemá občiansky a volal k nemu políciu :rolleyes:;)


Presne vedia kade jazdia. myslim si ze musia vykazovat ktorymi autobusmi isli, ake trate... Tak isto ako ked vidite odtahovku v meste, da sa presne zistit ktory mestsky policajt s nimi bol... ak sa chcete nasledne stazovat na odtahovu sluzbu...

ak ako my vedieme knihy jazd, ktory vodic ktorym autom kade a kedy isiel ;)
zk24
11.05.10,09:21
Kuk nechajme to. :):):) Mňa iba zaujímalo čo všetko si môže dovoliť revízor. Toto sa mi zdalo byť neadekvátne. Neopísať si hneď údaje a nechať si pri sebe doklad. :eek:

Ved v pohode, nic sa nedeje, my sa na to snazime iba divat objektivne z oboch stran. Vysledok je - nie nema pravo zadrziavat doklady obcana, ani nijako inak obmedzovat.
sarasara
11.05.10,10:20
Ak cestujúci cestuje bez platného cestovného lístka a prichytí ho pri tom revízor, je to to isté, ako keby v obchode SBs-kár prichytil "kupujúceho" bez zaplatenia.
Ak dievčinka nemala lístok, nemala nastupovať do električky.
Načo by revízor išiel kontrolovať lístky, ak by každý mohol vystúpiť na nasledujúcej zastávke? Všetkým bez lístka by sa odrazu chcelo vystúpiť.:-)
Retuska
01.10.12,08:18
Je to dosť stará téma,no nebduem otvárať novú.
Zaujímalo by ma ci revizor má pravo zdrziavat ostatnch cestujucich vo vozidle ak niekto nema listok/to podla mna nema,no nstala situacia,ze chlapec nemal listok a kym bola privolana policia ostatni boli vo vozidle a cakali/...ano je to rpaca ako kazda ina no ak revizor soti niekoho na sedadlo ze tu bdue az kym nedojde na konecnu..no kde sme?ved to je obmedzenie osobnej slobody..
Tweety
01.10.12,08:41
bubkoch
01.10.12,09:22
http://www.webpravnik.sk/?p=99

v tom linku je uvedena hromada navzajom si odporujucich bludov
pride mi ako obhajoba neplatica s tym ze revizor v podstate nic nemoze ...

"To isté platí o eventuálnom obmedzovaní v slobodnom pohybe, uväzňovaní v dopravnom prostriedku, prípadne odvlečení týmto prostriedkom (prípadne aj bez neho), proti Vašej vôli na určité miesto za účelom zaplatenia cestovného, prípadne úhrady stanovenej tarifou."

tak samozrejme revizor MOZE neplatica ZADRZAT do prichodu policie, ked si to neplatic vyklada ako uvaznenie alebo obmedzenie osobnej slobody je to jeho problem ...
GabiZ
01.10.12,09:28
http://www.webpravnik.sk/?p=99

Tweety, zákon o cestnej doprave je nový 56/2012 Z.z. a je tam veľa zmien. V predchádzajúcom zákone ako sa spomína na predmetnej stránke nemal revízor napr. oprávnenie vyžadovať doklad o totožnosti. V súčasnom zákone vodič, iný člen osádky autobusu a revízor sú oprávnení uložiť cestujúcemu, ktorý sa nepreukáže platným cestovným lístkom, povinnosť zaplatiť cestovné a sankčnú úhradu, alebo preukázať svoju totožnosť a poskytnúť údaje potrebné na vymáhanie cestovného a sankčnej úhrady podľa § 14 ods. 2. Podľa § 14 predmetného zákona: Cestujúci je okrem iného povinný nastúpiť do autobusu a vystúpiť z neho na zastávke, keď autobus stojí a vodič alebo iný člen osádky autobusu dá na to pokyn; nastúpiť alebo vystúpiť mimo zastávky možno len na pokyn vodiča alebo iného člena osádky autobusu, poslúchnuť pokyn alebo príkaz člena osádky autobusu alebo iného oprávneného zamestnanca dopravcu na zaistenie bezpečnosti cestujúcich a bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky a pod. Nehovorím, že revízor môže za každých okolností obmedziť ostatných cestujúcich, ide o to, ako by v prípade sťažnosti preukázal opodstatnenosť svojho konania, keď prikázal ostatným zostať vo vozidle (a zrejme nebola ohrozená ich bezpečnosť, aby taký pokyn mohol dať). Teda má síce právomoc vydať takýto pokyn, ale v prípadoch ohrozujúcich bezpečnosť cestujúcich alebo plynulosti cestnej premávky.
GabiZ
01.10.12,09:38
...ale zadávateľka sa pýtala na obmedzovanie os. slobody ostatných cestujúcich, nie "čierneho pasažiera". Bohužiaľ ak dá revízor príkaz......ostatné je v mojom príspevku.
bubkoch
01.10.12,09:44
GabiZ: ok, ja viem, moja reakcia sa tykala clanku v linku od Tweety
GabiZ
01.10.12,09:50
...jasné, oki, súhlasím s tebou čo sa toho týka.
Retuska
01.10.12,16:22
mam si to vvylozit tak,ze ked idem v buse,niekto nema listok revizor nas zdrzi aj pol hodinu kym pride policia je vsetko v poriadku?to sa mi nezda...
misoft
01.10.12,17:31
No nejaký problém? Šak chopim mobil, naťukám 158 a zahlásim, že v električke xx na ulici YY je násilne zadržiavaná skupina ľudí neznámou osobou. To by boli fukoty - policajti by tam boli cobydub, revízor by mal políciu pre svojho hriešnika, policajti by mali aj hriešnika, možno aj nejaké to oznámenie na revízora, že obmedzuje osobnú slobodu a terorizuje skupinu ľudí, dopravný podnik by mal hanbu jak BRNO, hromadnú žalobu by aj mohol očakávať - jeden nikdy nevie.
A to len pre jedného iniciatívneho blbca - pretože iniciatívny blbec je horší ako triedny nepriateľ!
Retuska
02.10.12,18:03
to mi 3x nepomohlo :D ale vdaka...
ide mi skor o to,ako sa zachovat resp ako reagovat ked bdue revizor hruby...mohli by sme si tu davat 1500 prikladov aki su....Ma pravo ma drzat vo vozidle?ma policajt pravo dat mu moje osobne udaje??(myslim ze nema pravo poskytnut ich tretej osobe,teda revizorovi)....v pripade ze by som bola cierny pasazier(zatial som nebola,ale ktovie),kedze revizor nema moje osobne udaje ako mi moze dat pokutu ekd ju nezaplatim na mieste?
misoft
02.10.12,19:17
ide mi skor o to,ako sa zachovat resp ako reagovat ked bdue revizor hruby...nahrať si ho - sťažnosť na DP mohli by sme si tu davat 1500 prikladov aki su....Ma pravo ma drzat vo vozidle? Ak si nič nespravila - NIE, inak je to obmedzovanie osobnej slobody ma policajt pravo dat mu moje osobne udaje ak nevystupuješ v spore ako priamy účastník - NIE - zákon o ochrane osobných údajov - policajt poskytne údaj neoprávnene - skončil! ??(myslim ze nema pravo poskytnut ich tretej osobe,teda revizorovi)....v pripade ze by som bola cierny pasazier(zatial som nebola,ale ktovie),kedze revizor nema moje osobne udaje ako mi moze dat pokutu ekd ju nezaplatim na mieste? Môže, ale komu, ak nevie :D
Inak:
http://www.webpravnik.sk/?p=99 síce staršie, ale poučné
a z toho:

Cestujúci je v zmysle §12 ods. 5 CZ povinný preukázať sa na výzvu vodičovi alebo inému členovi osádky autobusu, alebo revízorovi platným cestovným lístkom. Podľa ustanovenia §11 ods.1 písm. d) CZ ak sa cestujúci pri kontrole nemôže preukázať platným cestovným lístkom, je povinný buď zaplatiť úhradu na mieste (podľa tarify vydanej dopravným podnikom), alebo “…sa preukázať osobnými údajmi potrebnými na vymáhanie cestovného…” a zaplatiť úhradu až v dodatočnej lehote.

...stanovená povinnosť cestujúceho “preukázať sa osobnými údajmi potrebnými na vymáhanie cestovného” však v žiadnom prípade nezakladá oprávnenie vodiča, revízora, či inej prepravcom poverenej osoby vyžadovať od cestujúceho predloženie, odovzdanie, či poskytnutie občianskeho preukazu za účelom zistenia totožnosti cestujúceho. Cestujúci totiž nie je povinný legitimovať sa mu občianskym preukazom. Toto oprávnenie majú príslušníci Policajného zboru SR a v niektorých prípadoch aj príslušníci Železničnej polície, Mestskej polície a pod. V žiadnom prípade však toto oprávnenie nemá prepravca, revízor, či iná poverená osoba. “Preukázanie sa osobnými údajmi” tu totiž neznamená povinnosť cestujúceho legitimovať sa občianskym preukazom, ale inými osobnými údajmi (teda s výnimkou občianskeho preukazu). Dokonca v prípade Vašej neochoty Vás prepravca alebo ním poverená osoba nemajú právo nijakým spôsobom donucovať k preukázaniu Vašich osobných údajov.
To isté platí o eventuálnom obmedzovaní v slobodnom pohybe, uväzňovaní v dopravnom prostriedku, prípadne odvlečení týmto prostriedkom (prípadne aj bez neho), proti Vašej vôli na určité miesto za účelom zaplatenia cestovného, prípadne úhrady stanovenej tarifou. Ak by sa tak stalo, toto konanie prepravcu, prípadne ním poverenej osoby by mohlo zakladať trestný čin obmedzovania osobnej slobody (§231 Trestného zákona, ďalej len TZ), pozbavenia osobnej slobody (§232 TZ), prípadne vydierania (§235 TZ) s následnými trestnoprávnymi prípadne aj občianskoprávnymi dôsledkami.
GabiZ
03.10.12,11:35
Misoft prepáč, nemáš pravdu, upozornila som na to aj Tweety, že je nový zákon o cestnej doprave,na základe ktorého má revízor oprávnenie vyžiadať si preukaz totožnosti a iné oprávnenia (§ 12, 13, 14). Je to v tom zákone presne vymedzené, treba si ho preštudovať. To čo uvádzaš ako odkaz na webprávnika je z roku 2002, čo už dávno nie je platné. Nehovorím, že si revízor môže dovoliť obmedzovať osoby v dopravnom prostriedku, ale môže do príchodu polície takéhoto pasažiera zadržať. Samozrejme pri ostatných, kde môže dôjsť k obmedzovaniu osobnej slobody by musel mať na to vážny dôvod, aby ich zadržiaval, ale v prípade sťažnosti by svoje konanie musel zdôvodniť.
misoft
03.10.12,14:49
Nehádam sa. Ale z toho zákona:

§ 12
Oprávnenia dopravcu voči cestujúcim(2) Vodič, iný člen osádky autobusu a revízor sú oprávnení
b) uložiť cestujúcemu, ktorý sa nepreukáže platným cestovným lístkom, povinnosť zaplatiť cestovné a sankčnú úhradu, alebo preukázať svoju totožnosť a poskytnúť údaje potrebné na vymáhanie cestovného a sankčnej úhrady podľa § 14 ods. 2,


§ 13
Práva cestujúcich v pravidelnej doprave(2) Ak osobitný predpis33) neustanovuje inak, cestujúci má právo
a) na bezpečnú, pokojnú a pohodlnú prepravu autobusom spoja, na ktorý má cestovný lístok a miestenku až do zastávky, po ktorú zaplatil cestovné,

A pokiaľ revízor zakáže ostatným cestujúcim opustiť vozidlo hromadnej dopravy (teda obmedzí ich slobodu) - tak už to nie je pokojná preprava - a už je to porušenie tohto zákona zo strany prepravcu.
A k §14 - ods 1/b - pokiaľ sa kontrola osobne už netýka poctivého cestujúceho (teda takého, ktorý neporušil ods. 2) a chce vystúpiť - revízor nemá v žiadnom prípade právo obmedzovať jeho osobnú slobodu.
A bol by som veľmi zvedavý, ako by zdôvodňoval revízor svoj postup pred súdom, ak by bolo preukázané, že žalobca neporušil nič, vozidlo HD bolo na mieste určenom na nástup a výstup a aj napriek tomu mu nebolo umožnené vystúpiť.
Retuska
03.10.12,16:12
a co v prpade cierneho pasaziera?...niezeby som ich obhajovala,hlavne nasich pocetnejsich...ale (asi som to tu pisala ) visdela som male dievcatko ..cca 10rocne ako revizori zastrasovali a brali ju na konecnu..ved keby mna v 10 rokoch vzali do uplne cudzej casti mesta sa asi pokockujem :D ....preto by ma zaujimalo aj napriek tomu ak niekto listok nema ake rpavomoci ma revizor....predstavme si situaciu.
pasazier ide v elektricke,pride kontrola,nemam listok,dajte obciansky,neda ,odvezu ho na konecnu(cim by napr zmeska stretnutie alebo skusku ),pride policia,tym obcianky ukaze...policia tie udaje ale poskytnut nesmie,ci?...
celkom ma tieto veci zaujimaju pretoze niekedy ma praca revizorov totalne zaraza,ako sa spravaju arogantne dokonca aj voci tym ktori listok maju
bubkoch
03.10.12,17:02
a co v prpade cierneho pasaziera?...niezeby som ich obhajovala,hlavne nasich pocetnejsich...ale (asi som to tu pisala ) visdela som male dievcatko ..cca 10rocne ako revizori zastrasovali a brali ju na konecnu..ved keby mna v 10 rokoch vzali do uplne cudzej casti mesta sa asi pokockujem :D ....preto by ma zaujimalo aj napriek tomu ak niekto listok nema ake rpavomoci ma revizor....predstavme si situaciu.
pasazier ide v elektricke,pride kontrola,nemam listok,dajte obciansky,neda ,odvezu ho na konecnu(cim by napr zmeska stretnutie alebo skusku ),pride policia,tym obcianky ukaze...policia tie udaje ale poskytnut nesmie,ci?...
celkom ma tieto veci zaujimaju pretoze niekedy ma praca revizorov totalne zaraza,ako sa spravaju arogantne dokonca aj voci tym ktori listok maju

samozrejme ze policia moze poskytnut zistene udaje o ciernom pasazierovi revizorovi ... ved naco inak by revizor polaciu volal, ze ? policia ciernych pasazierov neriesi, tych riesi len dopravny podnik ...
teda ak revizorovi neposkytnes svoje osobne udaje, ten zavola policiu ... ak policii nepreukazes totoznost, predvedu ta na stanicu kvoli zisteniu totoznosti a nepustia ta dokial ju nezistia ... a samozrejme zistene osobne udaje poputuju na dopravny podnik
misoft
03.10.12,17:34
V prípade black pasažiera - tam nie je čo riešiť. Ale white regular pasažierov by obmedzovať nemal.
GabiZ
05.10.12,05:30
Nehádam sa. Ale z toho zákona:


A pokiaľ revízor zakáže ostatným cestujúcim opustiť vozidlo hromadnej dopravy (teda obmedzí ich slobodu) - tak už to nie je pokojná preprava - a už je to porušenie tohto zákona zo strany prepravcu.
A k §14 - ods 1/b - pokiaľ sa kontrola osobne už netýka poctivého cestujúceho (teda takého, ktorý neporušil ods. 2) a chce vystúpiť - revízor nemá v žiadnom prípade právo obmedzovať jeho osobnú slobodu.
A bol by som veľmi zvedavý, ako by zdôvodňoval revízor svoj postup pred súdom, ak by bolo preukázané, že žalobca neporušil nič, vozidlo HD bolo na mieste určenom na nástup a výstup a aj napriek tomu mu nebolo umožnené vystúpiť.

Asi sa nerozumieme, ale v podstate som napísala to isté. Nesúhlasila som len s tým, že revízor nemá oprávnenie žiadať, aby sa "čierny pasažier" preukázal preukazom totožnosti, ako bolo písané v tom článku. Má na to právo a tak ako píše bubkoch potom postupuje. Vo vzťahu k ostatným...nemôže kôli tomu, že rieši nejakého previnilca ostatných obmedzovať. Ak tak urobí, aj to som písala, musel by svoje konanie zdôvodniť, pretože ak to nie je z dôvodu zabezpečenia bezpečnosti premávky a pod. ako je v zákone písané, mal by veľký problém. Hlavne v prípade (pôjdem do extrému), ak by viacerí podali hromadnú žalobu, že svojim konaním im spôsobil ujmu (čo by samozrejme museli tiež preukázať). ;)


Misoft prepáč, nemáš pravdu, upozornila som na to aj Tweety, že je nový zákon o cestnej doprave,na základe ktorého má revízor oprávnenie vyžiadať si preukaz totožnosti a iné oprávnenia (§ 12, 13, 14). Je to v tom zákone presne vymedzené, treba si ho preštudovať. To čo uvádzaš ako odkaz na webprávnika je z roku 2002, čo už dávno nie je platné. Nehovorím, že si revízor môže dovoliť obmedzovať osoby v dopravnom prostriedku, ale môže do príchodu polície takéhoto pasažiera zadržať. Samozrejme pri ostatných, kde môže dôjsť k obmedzovaniu osobnej slobody by musel mať na to vážny dôvod, aby ich zadržiaval, ale v prípade sťažnosti by svoje konanie musel zdôvodniť.
Retuska
07.10.12,11:05
chcela by som sa opytat....minule som isla v autobuse a videla som ako jedneho pana so psikom(bol na voditku s nahubkom) vyhodil vodic z autobusu(autobus bol poloprazdny).samozrejme ,mal nato pravo avsa! zaujimalo by ma ako sa ohradit voci tomu ked uz mam pre psa stiknuty listok...ved predsa tiez zanho platim plny listok(u ans v ke 55 centovy).vyhodi ma z autobusu a listok prepadne.co potom?pochybujem,ze by mi tych 55 centov vratil :/
misoft
07.10.12,15:33
No aspoň by sa mal ohradiť (ten cestujúci) jeho nadriadenému, prípadne na dispečingu - toto hovorí samotná stránka MHD KE -
http://imhd.zoznam.sk/ke/doc/sk/10137/Preprava-zvierat.html a pokiaľ cestujúci splnil všetko, čo mal - vodič pochybil a mali by byť voči nemu vyvodené dôsledky. Samozrejme žiadať od MHD náhradu nespotrebovaného cestovného (teda zaplatenej, ale nevykonanej dopravy).
Možno sa niekomu zdá 0,55€ málo, ale ak takto to urobia v MHD denne aspoň 5x - tak to máte 2,75€ a za mesiac 82€, potom za rok 990€ zisku z výkonu, ktorý sa nevykonal. Ide o princíp.
Retuska
07.10.12,16:07
ved to,ze na prvy pohlad je 055eur nic,ale ked by sa to poratalo tak je to dost...
ak vodic odkaze na : Oprávnený zamestnanec môže vylúčiť z prepravy batožinu, nebezpečné veci a zviera cestujúceho, ak je prekážkou bezpečnej a pokojnej prepravy cestujúcich alebo ohrozuje zdravie cestujúcich, alebo ak to neumožňujú prevádzkové podmienky, najmä obsaditeľnosť vozidla.
???
co potom...
Slayer666
14.10.12,16:33
Misoft prepáč, nemáš pravdu, upozornila som na to aj Tweety, že je nový zákon o cestnej doprave,na základe ktorého má revízor oprávnenie vyžiadať si preukaz totožnosti a iné oprávnenia (§ 12, 13, 14). Je to v tom zákone presne vymedzené, treba si ho preštudovať.

Ano ma a dokonca cestujuci ma povinnost tie udaje/doklady predlozit. Stale ale je tu otazka, ci je obhajitelny taky vyklad, ze musi ist o OP.


Nehovorím, že si revízor môže dovoliť obmedzovať osoby v dopravnom prostriedku, ale môže do príchodu polície takéhoto pasažiera zadržať.

Cital som novy zakon niekedy na jar, ale nespominam si, ze by opravnoval revizora na akekolvek obmedzovanie osobnej slobody kohokolvek z titulu, ze neuhradil cenu cestovneho. Takze z coho vyvodzujes zaver, ze tak moze urobit?

EDIT: Mne sa to teraz nechce riesit a studovat tie tri zakony (osobne udaje, PZ, CD), ale mozno by som sa pokusil dat taky navod.

1, Mame cierneho pasaziera, revizor ho chyti, nechce sa mu preukazat (ten pasazier).

Otazky, na ktore by mal dat odpoved zakon o cestnej doprave:
a) Moze ho revizor v takom pripade zadrzat? Opravnuje ho na to zakon?
b) Moze ho revizor (aj nasilim) vykazat z vozidla?

2, Zvykne to dopadnut tak, ze revizor ho prinuti ostat vo vozidle. Pridu prislusnici PZ, poziadaju ho, aby im ukazal OP. Ak odmietne, zadrzia ho a predvede na stanicu.

Na tieto otazky by mal dat odpoved zakon o policajnom zbore:
a) Za akych podmienok moze policajt ziadat preukazanie totoznosti? Mozno tento pripad pod jednu z tychto podmienok podradit?
b) Za akych podmienok moze policajt zadrzat osobu? Mozno tento pripad podjednu z tychto podmienok podradit?

3, Policajt potom poskytne osobne udaje cierneho pasaziera revizorovi.

Na toto by mal dat odpoved zakon o osobnych udajoch a myslim, ze to riesi aj ZoPZ. Za akych podmienok moze policajt poskytnut osobne udaje tretej osoby inemu a teda komu? Su tieto podmienky naplnene.

Mne to nepripada ako zlozity pravny problem (mozno sa zisti, ze je), len treba najst odpovede na tieto otazky v prislusnych zakonoch. Mne sa to nechce teraz, ale tak, ked sa niekomu chce, tu je navod.:D
GabiZ
15.10.12,09:01
Nehovorím o arogantných revízoroch alebo cestujúcich aby sme išli do extrému, lebo k tomuto téma smeruje.
Hovorím o tom z pohľadu právomoci revízora (slušného, normálneho, nie arogantného lebo to už je o inom), že ak ťa revízor ako čierneho pasažiera slušne vyzve, aby si zostal v autobuse do príchodu polície, alebo s ním počkal na konečnej a pod., tak má na to právo z nasledovného dôvodu:

§12: Oprávnenia dopravcu voči cestujúcim:

ods. (2) Vodič, iný člen osádky autobusu a revízor sú oprávnení

a) vylúčiť z prepravy cestujúceho, ktorý napriek upozorneniu neuposlúchne pokyn alebo príkaz podľa odseku 1, poruší povinnosť podľa prepravného poriadku (čo obsahuje prepravný poriadok je v §4 tohto zákona, okrem iného aj postup pri kontrole cestovných lístkov v pravidelnej doprave, práva a povinnosti zamestnancov dopravcu oprávnených kontrolovať cestovné lístky (ďalej len „revízor“) a spôsob sankcionovania cestujúcich bez platného cestovného lístka a vymáhania cestovného), neoprávnene sa zdržiava v autobuse, svojím správaním ohrozuje bezpečnosť prepravy, narúša pokojnú a pohodlnú jazdu autobusu, znečistí autobus alebo obťažuje cestujúcich, ako aj osobu nespôsobilú na prepravu podľa prepravného poriadku.


b) uložiť cestujúcemu, ktorý sa nepreukáže platným cestovným lístkom, povinnosť zaplatiť cestovné a sankčnú úhradu, alebo preukázať svoju totožnosť a poskytnúť údaje potrebné na vymáhanie cestovného a sankčnej úhrady podľa § 14 ods. 2,...


§ 14: Povinnosti cestujúcich v pravidelnej doprave
(2) Ak sa pri kontrole cestovných lístkov v autobuse alebo bezprostredne po vystúpení z neho na zastávke cestujúci nepreukáže vodičovi, inému členovi osádky autobusu alebo revízorovi na jeho výzvu platným cestovným lístkom, je povinný na mieste zaplatiť cestovné a sankčnú úhradu podľa tarify; inak je povinný poskytnúť identifikačné údaje na vymáhanie cestovného a sankčnej úhrady v rozsahu meno a priezvisko, dátum narodenia, adresa trvalého pobytu, číslo občianskeho preukazu alebo iného dokladu totožnosti. Ak ide o maloletého, zisťujú sa identifikačné údaje aj o jeho zákonnom zástupcovi.


Nehovorím, že môže donútiť nasilu, môže zadržať na základe toho, že ťa o to požiada, lebo má na to právo. Dôležitý je v tomto prípade prepravný poriadok dopravcu, na ktorý sa v prípade sporov dopravca odvoláva a ktorý cestujúci nečítajú (až keď vznikne problém) a potom sa hľadajú odpovede na takéto otázky. Samozrejme žiaden vnútorný predpis nenahrádza zákon, ale v tomto prípade zákon ukladá dopravcovi vydať prepravný poriadok a v ňom aj spôsob kontroly revízorom, na ktorý sa potom prihliada. Podľa prepravného poriadku vo väčšine prípadov dopravcovia uvádzajú pri kontrole revízorom: "Pokiaľ sa cestujúci nemôže alebo nechce preukázať svojimi osobnými údajmi, je povinný strpieť potrebné úkony spojené s privolaním polície a zistením jeho totožnosti". Znovu vznikne otázka, čo sú "potrebné úkony"? Takto by sme sa mohli chytať za slovíčka a nakoniec aj tak dospejeme k záveru, že revízor má oprávnenia podľa tohto zákona tak ako aj policajti podľa § 18 zákona o policajnom zbore (na margo otázky o polícii, veľmi dôležité vedieť!!!), ale v žiadnom z prípadov sa nesmú dopustiť fyzického násilia. Čo sa týka obmedzovania osobnej slobody všetko by záležalo od konkrétneho prípadu, do akej miery, čo tomu predchádzalo a pod. Ak ťa požiada o to, aby si zostal či už v autobuse alebo na ním určenom mieste, má na to právo a je scestné to brať ako obmedzovanie osobnej slobody (ty si porušil pravidlá, tak treba zobrať aj zodpovednosť). Ak by bol však naozaj arogantný a použije silu, alebo dá príkaz vodičovi, aby ti zabránil opustiť vozidlo, tak to už je zase iné. Preto sa to nedá takto jednoznačne povedať, kedy už ide o obmedzovanie osobnej slobody zákony sú veľmi deravé, ale záleží od okolností prípadu. Podľa toho sa potom posudzuje právo revízora alebo cestujúceho, t.j. vo vzťahu ku komu boli práva a povinnosti jedného alebo druhého porušené.
bubkoch
15.10.12,19:08
gabiZ
naco by bolo pravo, ktore by sa nedalo vymoct ?

pises "Ak by bol však naozaj arogantný a použije silu, alebo dá príkaz vodičovi, aby ti zabránil opustiť vozidlo, tak to už je zase iné."

ake ine ? podla citovanych §§§ ma revizor pravo cierneho pasaziera pravo aj zadrzat do prichodu policie ... chces vari tvrdit ze po neuposluchnuti vyzvy na počkanie policie je jedine co moze robit je bezmocne sa pozerat na vyškereneho spokojne odchadzajuceho cierneho pasaziera ?

prave naopak, ak by sa cierny pasazier pokusal NASILIM dostat z vozidla von, moze ho revizor rovnako "nasilne" zadrzat, logicky ze dojde k fyzickemu kontaktu, rovnako ako ked vidis zlodeja utekat z obchodu, ktokolvek z okoloiducich (ak ma na to fyzicke predpoklady) ho moze fyzicky nejakym chvatom zlozit na zem a nasilim drzat do prichodu policie

ale mozem sa mylit, lebo v tomto bananistane zakony chrania tych co zakony porusuju

cierny pasazier je zlodej ktory by nemal mat ziadne prava, odvolavat sa na obmedzenie osobnej slobody a podobne dristy su na smiech

ale mame demokraciu, takze revizor chyti zlodeja, ten ho zazaluje za obmedzovanie a vsetci co platia dane platia sudy, policiu urady aby sa zistovalo "do akej miery, čo tomu predchádzalo a pod." co tam preboha treba vysetrovat a zistovat ? v normalnej spolocnosti by toho zlodeja ostatni cestujuci zlyncovali tak ze by ho okamzite presla chut cestovat nacierno a okradat tak ostatnych cestujucich ... v slusnej spolocnosti by sa s nim ziaden policajt, sudca vobec nebavil a bud by zaplatil pokutu alebo siel do basy
marjankaj
15.10.12,19:46
Prepravca poskytuje svoje služby za podmienok, ktoré sú zverejnené.(na zastávkach, vo vozidlách, ..)
Ak niekto s týmito podmienkami nesúhlasí, tak ho predsa nikto nenúti cestovať vozidlami prepravcu.

http://www.dpb.sk/_media/file/PREPRAVN%C3%9D%20PORIADOK_08_12.pdf
GabiZ
16.10.12,05:45
gabiZ
naco by bolo pravo, ktore by sa nedalo vymoct ?

pises "Ak by bol však naozaj arogantný a použije silu, alebo dá príkaz vodičovi, aby ti zabránil opustiť vozidlo, tak to už je zase iné."

ake ine ? podla citovanych §§§ ma revizor pravo cierneho pasaziera pravo aj zadrzat do prichodu policie ...prosím cituj príslušný §, ktorý hovorí o zadržaní!!!! ja som poukázala na §§§ ktoré hovoria o vylúčení z prepravy alebo o uložení pokuty, ale o zadržaní?! chces vari tvrdit ze po neuposluchnuti vyzvy na počkanie policie je jedine co moze robit je bezmocne sa pozerat na vyškereneho spokojne odchadzajuceho cierneho pasaziera ? ty sa možno čuduješ, ale bohužiaľ v tejto republike je to tak. Akonáhle sa ťa revízor dotkne a chce násilím zadržať nebodaj ťa napadne, môžeš sa nielen sťažovať u dopravcu, ale riešiť to aj podaním trestného oznámenia. A bol by si prekvapený, koľko takýchto sťažností je, ľudia idú načierno a ešte sa aj sťažujú.....

prave naopak, ak by sa cierny pasazier pokusal NASILIM dostat z vozidla von, moze ho revizor rovnako "nasilne" zadrzat, logicky ze dojde k fyzickemu kontaktu, rovnako ako ked vidis zlodeja utekat z obchodu, ktokolvek z okoloiducich (ak ma na to fyzicke predpoklady) ho moze fyzicky nejakym chvatom zlozit na zem a nasilim drzat do prichodu policie....zlodej a čierny pasažier nie sú jedno a to isté, hoci súhlasím s tým, žeby to takto malo fungovať. Sú takí, ktorí sa nebránia, ale sú aj takí chytráci, ktorí vedia, ako na revízora a preto v poslednom období často vídať revízorov aj v sprievode SBS.

ale mozem sa mylit, lebo v tomto bananistane zakony chrania tych co zakony porusuju...presne si to vystihol a čo sa týka trestného práva, mohla by som ti dať toľko konkrétnych príkladov, žeby si bol prekvapený, ako to v skutočnosti chodí. Pozri sa všade naokolo, ako sa zaobchádza s obyčajným človekom, ktorý nemá peniaze, aby zaplatil za nejakú službu a už má na krku exekútora. Podvodníci, ktorí okradnú štát o milióny, vraždia a pod. si behajú po slobode a nikto im nič nemôže, len sa im hrozí! Tu žijeme....

cierny pasazier je zlodej ktory by nemal mat ziadne prava, odvolavat sa na obmedzenie osobnej slobody a podobne dristy su na smiech.....to isté som napísala aj ja, súhlasím!

ale mame demokraciu, takze revizor chyti zlodeja, ten ho zazaluje za obmedzovanie a vsetci co platia dane platia sudy, policiu urady aby sa zistovalo "do akej miery, čo tomu predchádzalo a pod." co tam preboha treba vysetrovat a zistovat ? v normalnej spolocnosti by toho zlodeja ostatni cestujuci zlyncovali tak ze by ho okamzite presla chut cestovat nacierno a okradat tak ostatnych cestujucich ... v slusnej spolocnosti by sa s nim ziaden policajt, sudca vobec nebavil a bud by zaplatil pokutu alebo siel do basy....dobrý postreh, v slušnej spoločnosti......čo k tomu dodať

Ukončím to tvojou prvou otázkou. Načo by bolo právo, ktoré by sa nedalo vymôcť? U nás sa v mnohých prípadoch spravodlivosti nedovoláš, preto mnohé veci sú sporné a my sa tu môžeme dohadovať donekončena, čo právnik, to iný názor, čo sudca, to iné rozhodnutie.......často sa pýtam, načo vlastne máme zákony? Kto je len trošku šikovný (a nie je ich málo), dokáže ich obchádzať a bohužiaľ úspešne. Chyba je niekde inde a my to nezmeníme. No a koniec koncov, marjankaj to vystihol.
Slayer666
17.10.12,13:31
gabiZ naco by bolo pravo, ktore by sa nedalo vymoct ?

To je dobra otazka, no z toho, ze nejake pravo by malo byt vymozitelne, este nemozno vyvodit existenciu akychkolvek pravomoci kohokolvek, ktore by tomuto ucelu mali sluzit.



ake ine? podla citovanych §§§ ma revizor pravo cierneho pasaziera pravo aj zadrzat do prichodu policie ... chces vari tvrdit ze po neuposluchnuti vyzvy na počkanie policie je jedine co moze robit je bezmocne sa pozerat na vyškereneho spokojne odchadzajuceho cierneho pasaziera ?
prave naopak, ak by sa cierny pasazier pokusal NASILIM dostat z vozidla von, moze ho revizor rovnako "nasilne" zadrzat, logicky ze dojde k fyzickemu kontaktu, rovnako ako ked vidis zlodeja utekat z obchodu, ktokolvek z okoloiducich (ak ma na to fyzicke predpoklady) ho moze fyzicky nejakym chvatom zlozit na zem a nasilim drzat do prichodu policie

Podla citovanych ustanoveni nema ziadne take pravomoci, ako ty tu popisujes. Nemoze ho nasilim zadrzat. To si si vymyslel. Pokial ide o zlodeja utekajuceho z obchodu, ak sa dopusta trestneho cinu kradeze, ma ktokolvek, kto ho pristihne pri pachani skutku pravo ho zadrzat. Preco ho revizor nema a svedok trestneho cinu ano? No skratka preto, ze revizorovi toto pravo zakon o cestnej doprave nepriznava, zatialco komukolvek pravo zadrzat pachatela TC (za stanovenych podmienok) priznava trestny poriadok.



cierny pasazier je zlodej ktory by nemal mat ziadne prava, odvolavat sa na obmedzenie osobnej slobody a podobne dristy su na smiech

Ale no tak, ziadne prava? To akoze ich kazdy bude moct pokojne zabit?



v normalnej spolocnosti by toho zlodeja ostatni cestujuci zlyncovali tak ze by ho okamzite presla chut cestovat nacierno a okradat tak ostatnych cestujucich ... v slusnej spolocnosti by sa s nim ziaden policajt, sudca vobec nebavil a bud by zaplatil pokutu alebo siel do basy

Nie som si isty, ci to, co opisujes, je normalna a slusna spolocnost. Netvrdim, ze schvalujem cestovanie nacierno, ale ista aspon zakladna proporcionalita musi byt zachovana. Je hlupe riesit lupiny statim.