Janka 24
11.05.10,10:30
Ahojte, neviem kde som mala zaradit tuto otazku a tak som dala domacnost. totiz moje deti chcu nejake zvieratko. no ja neviem, mozno by som strpela zajačika. viete mi niekto poradit ako na to a co mi vsetko treba? moc som toho nenasla v prispevkoch a tak prosim o radu. mame sice rodinny dom ale deti to chcu mat v izbe. pes neprichádza do uvahy. jedneho mame na dvore a mysky a skrečky ja moc nemusim . dakujem za kazdu radu J.
Aja912
11.05.10,09:22
Ahoj, my sme mali malého zajačika 9 a 1/2 roka, pred mesiacom nám zomrel. Malá ho dostala k 4-tým narodeninám, mali sme ho v klietke a normálne sme ho aj púšťali chodiť po byte, naštastie nám za celý svoj život rozkúsal len jeden kábel, samozrejme keď bol vonku, tak sme sem-tam po ňom aj zametali "bobky", ale potrebu väčšinou vykonával v klietke v na jednom mieste. Do klietky sme mu dávali piliny, jedol krmivo kupované pre zajačiky, seno, sem tam jablko, púpavu atď. Zajačiky majú radi spoločnosť, ale celkovo sa mi zdalo, že je to nenáročné zvieratko. A dávali sme ho tak raz za rok zaočkovať a treba mu strihať pazúriky a nášmu bolo treba aj skracovať zuby, lebo si ich nebrúsil sám. A dcérka ho brávala aj von.
Janka 24
11.05.10,10:47
dakujem za radu, celkom sa tesim, mam dve dcery 11 a 6 a chcu mat milacika. J
Bionda
11.05.10,10:53
my sme mali tiež trpazličieho zajka a smrdel ako divý :D - potom dcéra presedlala na džungarské škrečky a dnes má už len osmáčikov :D a musíme sa pochváliť po dosť dlhej dobe sa nám podarilo odchovať maličkých - sú kráásny a jeden výmyselník vylieza s voliéry- ešte že sú takí milí, že sa dajú chytiť :D:D:D:D
evuš
11.05.10,11:08
...aj ja zastávam názor, že deti zvieratko potrebujú... okrem zajačika sa dá chovať i činčila - má podobné nároky ako králiky + raz za deň ju treba nechať "vyparádiť si kožúšok" v pieskovom kúpeli /bežne sa dá dostať v chov. potrebách/ - výhoda činčily je v tom, že sa dožíva až okolo 25 rokov, takže sa človek vyhne skorému lúčeniu so svojim miláčikom...
hena22
11.05.10,11:10
My nášmu králikovi nedávame piliny, lebo to fakt desne smrdí. Kupujeme mu piesok pre mačky (sú to skôr také granule) a to je o 200% lepšie. Bez nejakého učenia hneď chodil do jedného kúta, tam má plastový záchodík s pieskom a keď sa denne vyčistí, nesmrdí.
Nie je s ním veľa roboty a je milý.
janka51
11.05.10,11:35
Súhlasím aj ja zajačik je veľmi milé zvieratko a pri dobrej starostlivosti nesmrdí, len treba dávať veľký pozor na tie káble, tie obhrýzajú veľmi radi. A súhlasím s tým pieskom namiesto pilín.;)
Lenka1979
11.05.10,11:45
Ak chcete kúpiť králička kúpte si "teddyho", je veľmi milý a k deťom sa veľmi hodí...
Janka 24
12.05.10,08:08
dakujem vsetkym za rady. Vcera sme sa teda vybrali do obchodu a kupili sme si zajka. je mily a maly a zatial nesmrdi. no este sme mu nedali tie piliny. a neboli by lepsie hobliny? a piesok ako potom vymienate iba v tom kute kde robi potreby? ozaj a kolko krat mu davate zrat? alebo ma mat nasypane stale? no dufam ze to zvladneme, kym sa naucime a o neho starat.No a deti mu dali meno Teo-Teodor. J.
Lenka1979
12.05.10,08:20
dakujem vsetkym za rady. Vcera sme sa teda vybrali do obchodu a kupili sme si zajka. je mily a maly a zatial nesmrdi. no este sme mu nedali tie piliny. a neboli by lepsie hobliny? a piesok ako potom vymienate iba v tom kute kde robi potreby? ozaj a kolko krat mu davate zrat? alebo ma mat nasypane stale? no dufam ze to zvladneme, kym sa naucime a o neho starat.No a deti mu dali meno Teo-Teodor. J.

Ja nášmu zajovi nedávam ani piliny,ani hobliny, ale také zvláštne papierové granuly,ktoré sú napustené nejakým prípravkom proti zápachu. Sú perfektné a žiaden smrad necítiť. Žrať mu dávam podľa potreby - zväčša mu vždy večer nasypem granulky, prípadne mu zavesím ovsenú tyčinku pre zajkov... ale vždy musí mať seno-na to nezabudni. Vodu sa naučil piť z napájačky,takže nič nevyleje. Ráno idem do roboty a k večeru keď sa vrátim ešte mu trošičku žrádla zostane, tak doplním alebo vymením...
Veľa šťastia so zajkom...:);)
Aja912
12.05.10,08:33
Opravujem, nedávali sme piliny, ale samozrejme hobliny :rolleyes: kupované v obchode, ale tie granule asi budú lepšie.... Jedávať sme mu dávali podľa toho ako mal prázdnu misku, pil s napájačky
hena22
12.05.10,19:17
dakujem vsetkym za rady. Vcera sme sa teda vybrali do obchodu a kupili sme si zajka. je mily a maly a zatial nesmrdi. no este sme mu nedali tie piliny. a neboli by lepsie hobliny? a piesok ako potom vymienate iba v tom kute kde robi potreby? ozaj a kolko krat mu davate zrat? alebo ma mat nasypane stale? no dufam ze to zvladneme, kym sa naucime a o neho starat.No a deti mu dali meno Teo-Teodor. J.

Do najtmavšieho kúta v klietke sme mu umiestnili plastový záchod. Je to taká trojhranná miska (dostať to v chovateľských potrebách) a do nej sypeme ten piesok (granule). Bez problémov tam sám začal chodiť.
Seno má náš zajo stále, granule 2 x za deň (mladý môže mať aj 3 x), vodu v napájačke tiež musí mať stále. Občas dáme suchý rožok na obrúsenie zúbkov a niekedy niečo zelené (mrkva, púpava, kaleráb) ale to fakt len občas.
Janka 24
13.05.10,06:10
som rada že vás mám, neviem kto by mi poradil. zajko sa zatial drzi a ozaj este otazocku ak mate cas. Dava sa zajko aj zaockovat???
DDDDDAAAAAKKKKKUUUUUJJJJJEEEEEMMMMM!!!!!
hena22
13.05.10,06:23
som rada že vás mám, neviem kto by mi poradil. zajko sa zatial drzi a ozaj este otazocku ak mate cas. Dava sa zajko aj zaockovat???
DDDDDAAAAAKKKKKUUUUUJJJJJEEEEEMMMMM!!!!!

Záleží na tom, či s ním budete chodiť do terénu. Ak bude iba v byte, netreba nutne očkovať. Ak bude v kontakte s inými zvieratami (stačí, že sa bude pásť na tráve kde bolo predtým choré zviera) tak určite áno.
Ja by som pre istotu dala očkovať, aj so senom sa môže doniesť nejaký vírus.
Stojí to okolo 3€ a účinkuje asi rok.
astra
13.05.10,06:23
my máme zajka už piaty rok. Má urobený pekný koterec vonku, takže neriešime žiadne problémy so smradom. Beháva po celej záhrade a najradšej okolo našich nôh ako malý pes. Očkovať ho dávame raz do roka, veterinár mu skontroluje aj pazúriky a zúbky, či ich nemá prerastené.
janka51
13.05.10,20:03
Ak je zajko len v byte, že sa nestýka s cudzími zvieratkami tak to očkovanie by nemuselo byť, ale nakoľko máš detičky tak pre dobrý pocit a istotu by som dala.;)