evuli
11.05.10,10:30
Chcela by som sa spýtať, aký máte na ZŠ pracovný čas pre učiteľov, či máte stanovenú pevnú pracovnú dobu?
Sabadka
11.05.10,16:53
Chcela by som sa spýtať, aký máte na ZŠ pracovný čas pre učiteľov, či máte stanovenú pevnú pracovnú dobu?

Záleží ako rozhodne riaditeľ tej ktorej školy, je t v jeho kompetencii
zdenka131
11.05.10,17:14
evuli
12.05.10,08:39
Ale odborový zväz musí pracovný poriadok schváliť
susann2
12.05.10,09:23
Ale odborový zväz musí pracovný poriadok schváliť
alebo zamestnanecká rada, zamestnanecký dôverník, v prípade ak nie sú v organizácii odbory.
olga11
13.05.10,18:20
Čo to presne znamená ,,schváliť"? - Odhlasovať na členskej schôdzi nadpolovičnou väčšinou hlasov alebo len súhlasné vyjadrenie predsedu odborov alebo zamestnaneckého dôverníka.
Myslím, že v prípade ustanovenia pracovnej doby v pracovnom poriadku zákon nehovorí o schválení ale o predchádzajúcom prerokovaní s odbormi, alebo sa mýlim?
pe.pe
13.05.10,19:00
Čo to presne znamená ,,schváliť"? - Odhlasovať na členskej schôdzi nadpolovičnou väčšinou hlasov alebo len súhlasné vyjadrenie predsedu odborov alebo zamestnaneckého dôverníka.
Myslím, že v prípade ustanovenia pracovnej doby v pracovnom poriadku zákon nehovorí o schválení ale o predchádzajúcom prerokovaní s odbormi, alebo sa mýlim?

Suhlasim s Olgou, zakon hovori, ze prac. doba sa prerokuje so zastupcami odborov. Zakon rovnako hovori, ze riaditel moze umoznit vykonavat cast nepriamej cinnosti mimo pracoviska. Ak rozhodne, ze toto neumozni, odbory nemozu zasahovat do jeho rozhodnutia. Hovorime predsa o zakonom stanovenej pracovnej dobe. Ktovie preco sa vola pracovna?
Nechcem sa stavat na stranu tvrdych jednostrannych rozhodnuti, urcite je to, zatial, otazka dohody a pochopenia medzi pedagogmi a riaditelom. Zaroven ale...z vlastnej skusenosti...je az prekvapujuce, kolko ucitelov este stale kalkuluje s tym, ze uvazok rovna sa pracovna doba.
Uz parkrat sa tu spominal zamer jasne urcit ucitelom povinnost travit celu pracovnu dobu na pracovisku. Kvoli otazkam bezpecnosti prace a pod. Bolo by to asi neoblubene opatrenie, ale mozno by trosku zmenilo pohlad spolocnosti na ucitela. Moja byvala kolegyna uci na sukromnej skole, kazdy den zacinaju vsetci ucitelia o 7.30 kratkou poradou, ma za den aj dve-tri okna, sprvu bola nespokojna, dnes hovori, ze skutocne vsetku pracu si dokaze za 7.5 hodiny urobit, ci pisomky, ci pripravy, ci administrativu. Len sa musela naucit efektivne vyuzivat cas.
Darica
28.05.10,05:15
Moze mi niekto prosim vas odporucit vyhlasku , zakon o nadcasoch v Materskej skole? Ako je priama cinnost s detmi nad ramec 5 a pol hodin ohodnotena u vas?
pe.pe
28.05.10,22:51
Moze mi niekto prosim vas odporucit vyhlasku , zakon o nadcasoch v Materskej skole? Ako je priama cinnost s detmi nad ramec 5 a pol hodin ohodnotena u vas?

Zdravim,

neexistuje samostatna pravna norma pre pracu nadcas v materskej skole. Pre urcenie prace nadcas v skolstve:
1. Za hodinu prace nadcas sa povazuje hodina nad stanoveny tyzdenny uvazok priamej cinnosti.
2. Za hodinu prace nadcas sa povazuje hodina nad predpisany tyzdenny pracovny cas, pokial ide o nepriamu cinnost (37.5 hodiny)

Pokial ide o ohodnotenie prace nadcas, musi byt u vsetkych zamestnavatelov rovnake, podla Zakona 553/2003 o odmenovani.

§19 tohoto zakona:


(1) Za hodinu práce nadčas patrí zamestnancovi hodinová sadzba jeho funkčného platu
zvýšená o 30 %, a ak ide o deň nepretržitého odpočinku v týždni, zvýšená o 60 % hodinovej
sadzby funkčného platu. Ak sa zamestnávateľso zamestnancom dohodli na čerpaní náhradného
voľna za prácu nadčas, patrí mu príslušná časť funkčného platu a za každú hodinu práce nadčas
hodina náhradného voľna; zvýšenie podľa prvej vety zamestnancovi nepatrí. Ak zamestnávateľ
neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inom
dohodnutom čase po vykonaní práce nadčas, patrí zamestnancovi zvýšenie podľa prvej vety.

(2) Ak zamestnanec prácu nadčas vykonáva v noci, v sobotu, v nedeľu alebo vo sviatok,
patria mu aj príplatky poda § 16 až 18. Tieto príplatky mu patria aj vtedy, ak sa mu za prácu
nadčas poskytlo náhradné voľno.
(3) Vedúci zamestnanec, ktorý je štatutárnym orgánom, má funkčný plat určený s prihliadnutím na prácu nadčas.

Toto plati pre MS v zriadovatelskej posobnosti samosprav a pre nestatne MS odmenujuce podla 553-ky. Nestatne totiz mozu postupovat podla Zakonnika prace. Tam je rozdiel akurat v stanoveni zvysenia, nie 30 ale 25 percent.
Darica
01.06.10,07:14
Dakujem velmi pekne, cize ked doobeda vykonavam edukacnu cinnost s detmi 5 a pol hodin a poobede idem s triedou na vystupenie, alebo zatupujem patri mi nahradne volno.
Co robit, ak nam nechcu priznat zo skolstva nahradne volno za priamu cinnost s detmi v sobotu, alebo nedelu - karneval?