Mona Lisa
11.05.10,13:24
Ak je konateľ vo funkcii, odvádza si do ZP poprípade do SP/podľa zváženia/, ale platí to z účtu firmy alebo zo svojich peňazí.
Toto mi nie je jasné.
Justina
13.05.10,08:13
co to znamena vo funkcii?
zk24
13.05.10,08:19
Je sucasne zamestnancom firmy, teda prislucha mu nejaka odmena a z toho plati odvody, alebo si plati odvody dobrovolne?

lebo konatel nemusi poberat odmenu a byt zamestnancom... vtedy si ZP musi platit sam, dobrovolne, a SP platit nemusi vobec.
mysimis
13.05.10,08:20
Ak má zmluvu o výkone funkcie, tak firma platí z jeho odmeny do ZP 10% a z jeho odmeny sa strháva 4% a toto všetko sa platí z účtu firmy. Neplatí si to konateľ sám. Ak si platí dobrovoľne do SP tak to si už musí platiť sám.
Katarína Cigánová
13.05.10,08:21
Ak je konateľ vo funkcii, odvádza si do ZP poprípade do SP/podľa zváženia/, ale platí to z účtu firmy alebo zo svojich peňazí.
Toto mi nie je jasné.
ak konatel poberá príjem len za výkon funkcie konatela - je tu povinný odvod len do ZP ako zo závislej činnosti . S povinnostou prihlášky a odhlášky do ZP ako pri závislej činnosti . Odvod je 10% firma , 4% zamestnanec/ konatel/. Do SP z titulu tohto príjmu odvody nejdu.
Ak však konatel je v pozícii riadneho zamestnanca - platí všetky odvody ako každý iný zamestnanec . Tieto dva druhy príjmov treba rozlišovat a je potrebné to mat riadne ošetrené aj písomne.
Mona Lisa
13.05.10,15:31
ak konatel poberá príjem len za výkon funkcie konatela - je tu povinný odvod len do ZP ako zo závislej činnosti . S povinnostou prihlášky a odhlášky do ZP ako pri závislej činnosti . Odvod je 10% firma , 4% zamestnanec/ konatel/. Do SP z titulu tohto príjmu odvody nejdu.
Ak však konatel je v pozícii riadneho zamestnanca - platí všetky odvody ako každý iný zamestnanec . Tieto dva druhy príjmov treba rozlišovat a je potrebné to mat riadne ošetrené aj písomne.


Ďakujem za odpoveď. Je to presne tak, že nemá pracovný pomer, ale len z funkcie konateľa má odmenu. Zistila som už, že sa mu vlastne zrazí 4% z odmeny, čo odvedie firma a 10% čo je za firmu, čo sa tiež zaplatí z účtu firmy.
Prima73
13.05.10,16:12
Dobry den, chcla by som si overit: konatel v sro, ktory z tejto funkcie nepobera ziadnu odmenu, ale iba po dosiahnuti zisku dostane % podiel podla dohody v spolocenskej zmluve (po schvaleni VZ) neodvadza ziadne odvody? (subezne s funkciou konatela je riadnym zamestancom v inej firme, kde mu odvody zraza zamestnavatel)
Mona Lisa
14.05.10,06:14
Ak je konateľ vo funkcii, odvádza si do ZP poprípade do SP/podľa zváženia/, ale platí to z účtu firmy alebo zo svojich peňazí.
Toto mi nie je jasné.


A ešte ako je to z nezdaniteľnou časťou, nemá nárok v priebehu roka?
Zaplatí si z odmeny 4% ZP a NČZD?.
vieraaaa
14.05.10,06:37
A ešte ako je to z nezdaniteľnou časťou, nemá nárok v priebehu roka?
Zaplatí si z odmeny 4% ZP a NČZD?.
Na nezdaniteľnú čiastku má nárok mesačne, pokiaľ si podpíše "Vyhlásenie na zdanenie príjmov ...", alebo pokiaľ má odmenu vyššiu, je lepšie si ju neuplatňovať v priebehu roka, ale až v ročnom zúčtovaní dane, resp. daňovom priznaní - vyhne sa tak prípadného nedoplatku. Za rok 2009 ak mal daňovník základ dane vyšší ako 31 489,92 €, tak nezdaniteľnú časť na daňovníka mal 0,- €
Mona Lisa
14.05.10,06:51
Na nezdaniteľnú čiastku má nárok mesačne, pokiaľ si podpíše "Vyhlásenie na zdanenie príjmov ...", alebo pokiaľ má odmenu vyššiu, je lepšie si ju neuplatňovať v priebehu roka, ale až v ročnom zúčtovaní dane, resp. daňovom priznaní - vyhne sa tak prípadného nedoplatku. Za rok 2009 ak mal daňovník základ dane vyšší ako 31 489,92 €, tak nezdaniteľnú časť na daňovníka mal 0,- €


Jeho odmena by mala byť cca 800 v čistom, t.j. ak odpočítam ZP 4% a zrážkovú daň, tak to vychádza cca 800,-€.
Preto som sa pýtala čo je lepšie rep.čo môže
vieraaaa
14.05.10,07:14
Jeho odmena by mala byť cca 800 v čistom, t.j. ak odpočítam ZP 4% a zrážkovú daň, tak to vychádza cca 800,-€.
Preto som sa pýtala čo je lepšie rep.čo môže
Podľa toho ako uvádzaš, za rok má príjem 9600,- € pri 800,- €/mesiac - z čoho sa zráža preddavková daň a nie zrážková - zrážková daň je do 165,97 €, nad túto čiastku je už preddavková. Pokiaľ sa zákon o dani z príjmu nejako radikálne nezmení, tak si môže uplatňovať mesačnú nezdaniteľnú čiastku (za r. 2009 do základu dane 15 387,12 € mal zamestnanec nárok na celú nezdaniteľnú čiastku za rok, t.j. 4025,70 €).
Mona Lisa
14.05.10,07:52
Podľa toho ako uvádzaš, za rok má príjem 9600,- € pri 800,- €/mesiac - z čoho sa zráža preddavková daň a nie zrážková - zrážková daň je do 165,97 €, nad túto čiastku je už preddavková. Pokiaľ sa zákon o dani z príjmu nejako radikálne nezmení, tak si môže uplatňovať mesačnú nezdaniteľnú čiastku (za r. 2009 do základu dane 15 387,12 € mal zamestnanec nárok na celú nezdaniteľnú čiastku za rok, t.j. 4025,70 €).


Ale to znamená, že aj nemusí postačí, keď sa to bude riešiť na konca roka dan.priznaním alebo zúčtovaním dane?
veronikasad
14.05.10,08:05
Jeho odmena by mala byť cca 800 v čistom, t.j. ak odpočítam ZP 4% a zrážkovú daň, tak to vychádza cca 800,-€.
Preto som sa pýtala čo je lepšie rep.čo môže
mesačne ?
Mona Lisa
14.05.10,08:12
mesačne ?


áno, mesačne
vieraaaa
14.05.10,08:30
Jeho odmena by mala byť cca 800 v čistom, t.j. ak odpočítam ZP 4% a zrážkovú daň, tak to vychádza cca 800,-€.
Preto som sa pýtala čo je lepšie rep.čo môže
Ak dosiahne ročný základ dane do 15 387,12 € - to platilo v minulom roku, tak nezdaniteľná časť na daňovníka je 4 025,70, tj. základ dane sa zníži o celú sumu 4 025,70 €. Tzn. že si môže uplatňovať mesačnú nezdaniteľnú čiastku v súčasnosti 335,47 €.
Prima73
18.05.10,05:38
Dobry den, chcla by som si overit: konatel v sro, ktory z tejto funkcie nepobera ziadnu odmenu, ale iba po dosiahnuti zisku dostane % podiel podla dohody v spolocenskej zmluve (po schvaleni VZ) neodvadza ziadne odvody? (subezne s funkciou konatela je riadnym zamestancom v inej firme, kde mu odvody zraza zamestnavatel)


posuvam
vieraaaa
18.05.10,06:03
posuvam
Keďže konateľ nie je zamestnancom a bude mať vyplatenú iba odmenu zo zisku po zdanení, z tejto odmeny nejdú žiadne odvody a tým že je to odmena zo zisku po zdanení, ani daň. Ešte platí jedno pravidlo, že ak sa platí daň, tak sa platí aj zdravotné poistenie.
liba2
18.05.10,07:18
Dobry den, chcla by som si overit: konatel v sro, ktory z tejto funkcie nepobera ziadnu odmenu, ale iba po dosiahnuti zisku dostane % podiel podla dohody v spolocenskej zmluve (po schvaleni VZ) neodvadza ziadne odvody? (subezne s funkciou konatela je riadnym zamestancom v inej firme, kde mu odvody zraza zamestnavatel)
§ 3 zákona o dani z príjmov:

(2) Predmetom dane nie je
a) .....
b) .....
c) podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva a podiel na výsledku podnikania vyplácaný tichému spoločníkovi okrem podielu na výsledku podnikania vyplácaného tichému spoločníkovi verejnej obchodnej spoločnosti, podielu na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti a okrem podielu spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnacieho podielu pri zániku účasti spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo pri zániku účasti komplementára v komanditnej spoločnosti; za obchodnú spoločnosť alebo družstvo sa považuje aj obdobná obchodná spoločnosť alebo družstvo so sídlom v zahraničí,