Jenny-fer
11.05.10,13:25
Dobrý deň poraďáci, chcela by som otvoriť obchodík s novým i použitým tovarom a mám na vás zopár otázok. 1. na jednej stránke second handu sa píše že - "Niekde je zakázaný predaj použitého detského tovaru do 3 rokov, obuvi, hračiek a spodnej bielizne. Pri kontrole z hygieny by ste mohli mať problémy"
je to pravda? a čo znamená niekde? aké problémy mi môže hygiena narobit?
2.ak chcem predávať aj oblečenie po svojej dcérke, po deťoch v rodine a po deťoch kamarátiek, potrebujem nejaký doklad o nadobudnutí tovaru? ak ano tak aký druh dokladu to má byť aby bol v súlade s našimi zakonmi aj daňovym uradom?
3. môžem si viesť Jednoduché účtovníctvo sama ak mám na to iba Obchodnú Akadémiu? zo začiatku mi bude pomáhať kamarátka, ktorá pracuje ako účtovníčka.
4. Zákazník, ktorý si zakúpi použitý textil, má nárok na reklamáciu? čo som povinná a čo nie?
5. aké su požiadavky hygieny? bude mi stačiť večší novinový stánok na začiatok na predaj textilu a obuvi? musím tam mať vodu atd?
6.je pravda že ak si založím živnosť, prvý rok nemusím platiť odvody? ako si potom vypočítam ich výšku?
7. viete mi poradiť kto je výhradný distribútor pre obuv Nike, adidas a puma? je možné sa s ním dohodnúť aj na malom množstve tovaru resp. par kusov obuvi z viacerých druhov?

Veľmi pekne ďakujem za odpovede. Kaplánová
Danielle369
11.05.10,17:11
Jenny-fer
11.05.10,18:32
nehnevajte sa ale mnoho z týchto tém už sú neaktuálne z minulých rokov a zákony sa menia každú chvíľu. Prosím keď by ste mi mohli dať stručné odpovede na moje otázky prípadne linky k nim. Ďakujem veľmi pekne za každú radu.
Danielle369
12.05.10,04:29
Pred otvorením obchodu so second-hand textilom, teda pred uvedením priestorov do prevádzky z hľadiska ochrany zdravia ste povinný požiadať o vydanie rozhodnutia orgánu verejného zdravotníctva v zmysle zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Je možné predávat obuv a detské veci, ale v zmysle zákona č. 250/2007 Z. z. o ochrane spotrebiteľa každý spotrebitel má právo na výrobky a služby v dobrej kvalite.
Použitá spodná bielizeň je zakázaná predávať.
2.) Máš obchodnú akadémiu tak asi ovládaš účto a môže ti pomáhať aj kamarátka účtovníčka..môže byť JU
3.) Každý zákazník má právo na reklamáciu..Predávajúci zodpovedná za vady použitej veci, s výnimkou vád vzniknutých použitím alebo opotrebovaním. Znamená to, že aj výrobky možno za danej podmienky reklamovať
dovozca určených výrobkov (patria medzi ne aj použité, resp. upravené výrobky) je povinný predložiť tieto autorizovanej osobe na posúdenie zhody so stanovenými technickými požiadavkami.
Pred uvedením určeného výrobku na trh je povinný vydať vyhlásenie o zhode. Distribútor, t.j. aj predávajúci nesmie distribuovať určený výrobok, na ktorý dovozca nevydal vyhlásenie o zhode alebo na ktorý nemá písomné potvrdenie, že dovozca toto vyhlásenie vydal.
To znamená že musíš mať doklad o kúpe a od dovozcu vyhlásenie o zhode.
3.) Nové veci musíš mať oddelené od použitých.
V stánku musíš mať vodu, WC.. môže byť suché wc
V prvom rade navštív hygienu ktorá ti dá zoznam požiadaviek na otvorenie, budeš potrebovať súhlas od hasičov.....
Niké a Adidas ti nepredá pár kusov tovaru

tu máš popísané odvody:
http://www.akopodnikat.sk/index.php?option=com_content&task=category§ionid=6&id=28&Itemid=55
Jenny-fer
12.05.10,04:50
Ďakujem, ešte jedna vec, ak by som si napr. značkovu obuv objednavala z netu z UK a predávala ju, v tom by bol problém? lebo som tu čítala mnoho príspevkov a niekto píše že to je problém a niekto že v pohode takto predáva. len zádrhel je tam potom reklamácia, ak by ich nebolo moc to by som riešila z vlastného vrecka.
Danielle369
12.05.10,05:15
Môžeš objednávať aj z netu UK, to nie je problém, reklamácie ..no to bude na tebe..
Na tvojom mieste by som sa najprv informovala na hygiene , lebo chceš predávať nové a obnosené šatstvo ..záleží od hygieny
Jenny-fer
13.05.10,09:07
Ďakujem velmi ste mi pomohli :D