Jana.s
11.05.10,14:33
Dobrý deň, potrebovali by sme poradiť, ako máme ďalej postupovať po zrušení BSM počas manželstva z dôvodu manželovho podnikania. Jedná sa nám hlavne o náš byt, teda potrebujeme vedieť akou formou máme previesť byt, aby to nemalo právne následky ? Bolo nám povedané, že by to malo byť formou kúpno-predajnej zmluvy, ale všade sa dočítavame len o dohode medzi manželmi. Čo by takáto dohoda mala obsahovať ? Tak isto aj auto sme previedli bez zmluvy - treba na to nejakú dohodu ?
Chcela by som ešte spýtať, či pri spisovaní dohody o vysporiadaní BSM môže zavážiť aj to, že spomínané auto a byt sa kupovali už za manželstva, ale za peniaze, ktoré som ja obdržala ako vyplatenie BSM z predošlého manželstva, ktoré som však dostala už ako znovu vydatá.
ďakujeme
Mgr.Shrek
11.05.10,13:55
Dobrý deň, potrebovali by sme poradiť, ako máme ďalej postupovať po zrušení BSM počas manželstva z dôvodu manželovho podnikania. Jedná sa nám hlavne o náš byt, teda potrebujeme vedieť akou formou máme previesť byt, aby to nemalo právne následky ? Bolo nám povedané, že by to malo byť formou kúpno-predajnej zmluvy, ale všade sa dočítavame len o dohode medzi manželmi. Čo by takáto dohoda mala obsahovať ? Tak isto aj auto sme previedli bez zmluvy - treba na to nejakú dohodu ?
Chcela by som ešte spýtať, či pri spisovaní dohody o vysporiadaní BSM môže zavážiť aj to, že spomínané auto a byt sa kupovali už za manželstva, ale za peniaze, ktoré som ja obdržala ako vyplatenie BSM z predošlého manželstva, ktoré som však dostala už ako znovu vydatá.
ďakujeme

Trocha konkretizujte svoje otázky. Mne osobne nie je jasné, čo vlastne chcete robiť.
Píšete, že BSM bolo vysporiadané. Súd pri vyporiadavaní predsa nejako určil vlastnícke vzťahy k jednotlivým veciam.

Nerozumiem tomu prevodu bytu. Čo chcete prevádzať, čo chcete prevodom dosiahnuť?

Čo sa týka auta, pokiaľ kúpna zmluva neobsahovala vetu, podľa ktorej auto nadobúdate do výlučného vlastníctva len Vy, je auto predmetom BSM, keďže vlastnícke právo k nemu ste nadobudli počas manželstva.
Mária27
11.05.10,14:58
Pri podnikaní manžela sa postupuje podľa § 148a občianskeho zákonníka.
Manžel môže dať súhlas na použitie majetku vloženého do podnikania - nie je predpísaná forma (aj konkludentne, prejav vôle podľa § 35).
Môže sa uzavrieť dohoda podľa § 143a (notárska zápisnica).
Ten manžel, ktorý nepodniká, môže podať súdu návrh na zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

Po zániku BSM sa vykoná vysporiadanie podľa § 149. Podľa § 149a, ak sa dohody týkajú nehnuteľností, musia byť písomné a na základe nich sa urobí vklad do katastra.

Pri vyporiadaní BSM sa postupuje podľa § 150 - odpočítaš si to, čo si do BSM vložila zo svojho majetku. Tých paragrafov je dosť, pozri si ich a pýtaj sa konkrétne.
Jana.s
11.05.10,15:19
Vysporiadané bolo to predošlé manželstvo ( z toho som bola vyplatená), súčasné manželstvo trvá aj trvať bude, my sme si len dali BSM zrušiť súdom. A práve toto potrebujeme doriešiť. Žiadnu dohodu ohľadne majetku sme ešte nespisovali, iba v papieroch od auta sa zmenil majiteľ z manžela na mňa.Nič iné sme zatiaľ nerobili.Všade sa píše, že manželia majú medzi sebou spísať dohodu o rozdelení majetku a overiť ju u notára. Náš majetok je byt a auto, ale nadobudli sme to z peňazí, ktorými ma bývalý manžel vyplatil až počas tohto druhého manželstva, preto som chcela vedieť, či to v tej dohode o rozdelení majetku máme nejako zakomponovať a aké vo všeobecnosti by mala táto dohoda obsahovať náležitosti.
díky
Mária27
11.05.10,16:04
Keď si mala vysporiadané predošlé manželstvo, tak už by si vzor mala mať!

Napíšte názov: Dohoda o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva počas manželstva. Môžeš napísať, že BSM zrušil sú (ktorý), kedy, spisová zančka.

Manželia... Dáš mená, dátum narodenia, bydlisko: tvoje aj manželove...
Manželia sa na základe rozhodnutia súdu... o zrušení... dohodli na tomto vyporiadaní BSM:

1. Do výlučného vlastníctva manželky (meno) patrí:
-
-
- veci poriadne popísať, aby boli schopné prevodu
2. Do výlučného vlastníctva manžela patrí:
-
-
3. Do podielového spoluvlastníctva manželov patrí:
- vec, podiel jedného, podiel druhého

4. Tu môžeš napísať, kto komu koľko vyplatí v eurách ako vyrovnanie, prípadne daj aj bod, že niektoré veci boli a uostávajú vo výlučnom vlastníctve jedného.

Ak prevádzate byt + podiely na spoločných častiach a zariadeniach, pozri § 5 zákona o vlastníctve bytov. Môžeš však uviesť popis bytu + že zmluva o prevode je prílohou.

Podpisy si dajte overiť. Pre uľahčenie si spíšte takto majetok a dajte si to urobiť notárovi alebo nejakému právnikovi.
Dohoda bude prílohou žiadosti napr. do katastra.
Jana.s
12.05.10,15:29
Ďakujem za odpoveď.
Chcem len podotknúť, že vysporiadanie predošlého manželstva ako vzor brať nemôžem, bolo to omnoho zložitejšie a hlavne dosť komplikované a týkalo sa to úplne iných vecí ako teraz, a aj keď to vtedy robila moja právnička, postupom času prichodím na to, že viac mi uškodila ako pomohla a na veľa vecí som vďaka nej doplatila.