MIMKA
20.10.05,09:36
Ahojte poradaci. Bude mi vediet niekto poradit?

Firma - platitel DPH stavia nehnutelnost, ktoru bude po kolaudacii prenajimat. Zaujimalo by ma, ci je mozne odpocitavat DPH z faktur, ktore uzko suvisia so stavbou uvedenej nehnutelnosti ako napr. pouzity material, stavebne prace,... Firma - platitel DPH uz teraz vie, ze nehnutelnost prenajme platitelom DPH, cize bude najom zdanovat. Z toho vyplyva, ze prenajimatelovi pri prenajme vznikne povinnost odviest DPH do SR a preto si myslim, ze je mozne DPH z prijatych faktur na stavbu normalne odpocitat. Samozrejme bude firma 10 rokov sledovat, ci sa nezmeni ucel pouzitia investicneho majetku, a ci nebude nutne vykonat upravu dane odpocitanej pri tomto investicnom majetku.

Za vsetky nazory Vam vsetkym dakujem.
MIMKA
20.10.05,12:00
Naozaj mi neviete niekto poradit? Prosim....
apsgroup
20.10.05,12:08
Ja si myslim,že to uvádzaš správne a máš nárok na odpočet DPH.My v súčasnosti tiež
obstarávame budovu a DPH si uplatnujem. Nevidím dovod,prečo by som to nerobila, ked to použijem na svoje zdanitelne plnenia.
Aknazuz
20.10.05,12:51
Ahojte poradaci. Bude mi vediet niekto poradit?

Firma - platitel DPH stavia nehnutelnost, ktoru bude po kolaudacii prenajimat. Zaujimalo by ma, ci je mozne odpocitavat DPH z faktur, ktore uzko suvisia so stavbou uvedenej nehnutelnosti ako napr. pouzity material, stavebne prace,... Firma - platitel DPH uz teraz vie, ze nehnutelnost prenajme platitelom DPH, cize bude najom zdanovat. Z toho vyplyva, ze prenajimatelovi pri prenajme vznikne povinnost odviest DPH do SR a preto si myslim, ze je mozne DPH z prijatych faktur na stavbu normalne odpocitat. Samozrejme bude firma 10 rokov sledovat, ci sa nezmeni ucel pouzitia investicneho majetku, a ci nebude nutne vykonat upravu dane odpocitanej pri tomto investicnom majetku.

Za vsetky nazory Vam vsetkym dakujem.
Aj platitel DPH moze nehnutelnost - po oznameni DU - prenajimat bez DPH. V takomto pripade by narok na odpocet DPH nebol vobec. Inak uvazujes za danych podmienok spravne.
Jana Acsová
20.10.05,15:56
Firma - platitel DPH stavia nehnutelnost, ktoru bude po kolaudacii prenajimat. Zaujimalo by ma, ci je mozne odpocitavat DPH z faktur, ktore uzko suvisia so stavbou uvedenej nehnutelnosti ako napr. pouzity material, stavebne prace,... Firma - platitel DPH uz teraz vie, ze nehnutelnost prenajme platitelom DPH, cize bude najom zdanovat. Z toho vyplyva, ze prenajimatelovi pri prenajme vznikne povinnost odviest DPH do SR a preto si myslim, ze je mozne DPH z prijatych faktur na stavbu normalne odpocitat. Samozrejme bude firma 10 rokov sledovat, ci sa nezmeni ucel pouzitia investicneho majetku, a ci nebude nutne vykonat upravu dane odpocitanej pri tomto investicnom majetku.
Je to úplne v poriadku.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Jana Acsová
20.10.05,15:59
Aj platitel DPH moze nehnutelnost - po oznameni DU - prenajimat bez DPH. V takomto pripade by narok na odpocet DPH nebol vobec. Inak uvazujes za danych podmienok spravne.Žiadne oznámenie DÚ sa už nevyžaduje. Platiteľ sa môže rozhodnúť sám ak sa jedná o prenájom nehnuteľnosti za podmienok uvádzaných v § 38. Spomínané "samorozhodovanie" je uvedené v ods. 5.