dana.m82
11.05.10,17:02
do kolkych dni mozem odstupit od poistnej zmluvy od samotneho podpisu zmluvy? este som poistne nezaplatila. poistka sa mi zda byt nevyhodna a jednanie poradcu neprofesionalne. dakujem.
Xanti
11.05.10,15:03
Prečo si potom podpísala? Ked sa Ti poistka vidí nevýhodná a poradca neprofesionálny.
Mám pocit, že prišiel další poradca :)
dana.m82
11.05.10,15:05
ani nie. asi som si to neskor uvedomila... :( ale mam dojem ze je tam nejaka lehota na odstupenie, len neviem kolko je to.
Xanti
11.05.10,15:06
Skús si prečítať túto tému http://www.porada.sk/t38234-moznost-zrusenia-poistnej-zmluvy-do-2-mesiacov.html a potom poistné podmienky uvedené v tvojej zmluve.
dana.m82
11.05.10,15:10
vdaka. akurat son si nie ista ze ked nezaplatim ani prve poistne do urciteho terminu tak ci sa mi poistka automaticky nezrusi
Xanti
11.05.10,15:12
vdaka. akurat son si nie ista ze ked nezaplatim ani prve poistne do urciteho terminu tak ci sa mi poistka automaticky nezrusi
Na to by som sa nespoliehala, lebo poisťovňa môže žiadať za tie uplynuté mesiace poistné, lebo ona ťa kryť bude.

Takže pekne napísať výpoved a doručiť a čakať že príde šek na zaplatenie za tých pár dní, čo ťa poisťovňa kryla. Ak nezaplatíš poisťovňa pošle exekútora. Nie hned ale neskôr ak nazbiera dosť vysokú sumičku.
dana.m82
11.05.10,15:13
vcera som uzavrela zmluvu a este nic neplatila.
Xanti
11.05.10,15:15
vcera som uzavrela zmluvu a este nic neplatila.
Napíš výpoved, že rušíš poistný návrh č. opíš z toho čo ti ostalo doma. To chceš riskovať problémy v budúcnosti?
Ak to teraz vieš vyriešiť dvojriadkovým listom a odoslaným doporučene za 1 euro?

mimotemy Načo pýtaš o radu na porade, ked tú radu nechceš :eek:
dana.m82
11.05.10,15:16
akoze nechcem radu? chcem radu. neviem ci sa to da zrusit.
Chobot
12.05.10,13:27
do kolkych dni mozem odstupit od poistnej zmluvy od samotneho podpisu zmluvy? este som poistne nezaplatila. poistka sa mi zda byt nevyhodna a jednanie poradcu neprofesionalne. dakujem.

Áno, dá sa to, pokiaľ to nie je úrazové poistenie. Na tvoje šťastie pred nedávnom novelizovali Obč. zákonník a v súčasnosti je možné od poistky odstúpiť od začiatku do 30 dní od podpísania zmluvy. Poisťovňa ti vráti celé zaplatené poistné (ak bolo zaplatené), ak si nič neplatila, nemusíš nič platiť.

Pozor ale, ak prešvihneš tých 30 dní, tak zrušenie zmluvy nebude zadarmo. Taktiež keď nezaplatíš poistné a nič iné neurobíš, tak poistka sa sama nezruší, až najskôr p 3 mesiacoch a to už budeš musieť uhradiť dlžné poistné.

Takže písomne doporučene napíš poisťovni, že odstupuješ od zmluvy v zmysle § 802a):§ 802a


(1) V prípade poistenia osôb s výnimkou poistenia pre prípad úrazu môže osoba, ktorá s poistiteľom uzavrela poistnú zmluvu, najneskôr do tridsať dní odo dňa uzavretia poistnej zmluvy od tejto zmluvy odstúpiť.

(2) Prejav vôle osoby, ktorá s poistiteľom uzavrela poistnú zmluvu, urobený do tridsať dní odo dňa uzavretia poistnej zmluvy a smerujúci k jej zrušeniu sa považuje za odstúpenie od zmluvy podľa odseku 1.
MartaSk
13.05.10,04:56
Zdravim poradaci,
chcela by som tiez odstupit od zmluvy, ibaze u nas to nebude zadarmo,poistka bezi siemy rok.Je rozdiel, ak zrusim zmluvu,alebo
napisem, ze odstupujem od zmluvy?
Chobot
13.05.10,07:01
Zdravim poradaci,
chcela by som tiez odstupit od zmluvy, ibaze u nas to nebude zadarmo,poistka bezi siemy rok.Je rozdiel, ak zrusim zmluvu,alebo
napisem, ze odstupujem od zmluvy?

Po tak dlhom čase ide už len o výpoveď poistky. Presne je to síce uvedené v tvojich VPP, ale štandardne je výpovedná lehota 6 týždňov a poistka skončí v posledný deň poistného obdobia, v ktorom uplynie tá 6 týždňová lehota. Niektoré poisťovne sa ale môžu vo VPP odchýliť od týchto podmienok v prospech klienta, preto si musíš pozrieť VPP, ako je tam riešená výpoveď.

To, že napíšeš, že odstupuješ, tak sa berie ako výpoveď. Z právneho hľadiska ty už nemôžeš odstúpiť od zmluvy, len ju vypovedať. Tým, že ju vypovieš, ju vlastne zrušíš. Legislatíva nepozná pojem "zrušiť zmluvu", ale "vypovedať zmluvu".

Musíš ale rátať s tým, že odkupná hodnota bude podstatne nižšia, než doteraz zaplatené poistné. Skutočne si nútená vypovedať poistku?
dana.m82
13.05.10,09:08
moje je zivotne investicne poistenie s roznymi pripoisteniami. co sa tyka urazoveho, poistka obsahuje pripoistenie pre pripad umrtia v dosledku urazu a pripoistenie trvalych nasledkov urazu a beznych urazov s progresivnym plnenim. tak neviem ci to mam chapat ako urazove a teda by som nemohla odstupit od zmluvy...
v podmienkach sa uvadza moznost vypovedania zmluvy bez uvedenia dovodu v lehote do 2 mes. odo dna jej uzavretia. v tomto pripade by som musela zrejme zaplatit poistne. teda o tom sa tam nic nepise.
druha moznost je prave to odstupenie od zmluvy do 30 dni od uzavretia. o urazovom sa tam nepise...
Chobot
13.05.10,09:16
moje je zivotne investicne poistenie s roznymi pripoisteniami. co sa tyka urazoveho, poistka obsahuje pripoistenie pre pripad umrtia v dosledku urazu a pripoistenie trvalych nasledkov urazu a beznych urazov s progresivnym plnenim. tak neviem ci to mam chapat ako urazove a teda by som nemohla odstupit od zmluvy...
v podmienkach sa uvadza moznost vypovedania zmluvy bez uvedenia dovodu v lehote do 2 mes. odo dna jej uzavretia. v tomto pripade by som musela zrejme zaplatit poistne. teda o tom sa tam nic nepise.
druha moznost je prave to odstupenie od zmluvy do 30 dni od uzavretia. o urazovom sa tam nepise...

Pre účely výpovede toto nie je úrazové poistenie. To poistenie úmrtia v prípade úrazu je len pripoistenie. Stále je to životné poistenie. Takže môžeš odstúpiť do 30 dní od podpisu.
dana.m82
13.05.10,09:35
vdaka moc, to uz znie lepsie.
MartaSk
13.05.10,16:07
Po tak dlhom čase ide už len o výpoveď poistky. Presne je to síce uvedené v tvojich VPP, ale štandardne je výpovedná lehota 6 týždňov a poistka skončí v posledný deň poistného obdobia, v ktorom uplynie tá 6 týždňová lehota. Niektoré poisťovne sa ale môžu vo VPP odchýliť od týchto podmienok v prospech klienta, preto si musíš pozrieť VPP, ako je tam riešená výpoveď.

To, že napíšeš, že odstupuješ, tak sa berie ako výpoveď. Z právneho hľadiska ty už nemôžeš odstúpiť od zmluvy, len ju vypovedať. Tým, že ju vypovieš, ju vlastne zrušíš. Legislatíva nepozná pojem "zrušiť zmluvu", ale "vypovedať zmluvu".

Musíš ale rátať s tým, že odkupná hodnota bude podstatne nižšia, než doteraz zaplatené poistné. Skutočne si nútená vypovedať poistku?
dakujem Chobot za odpoved,nie som nutena skoncit,ale som nazlostena,lebo manzel mal stehy na tvary,nose ,oboci a nam zamietli plnenie, ze vraj trzne rany sa nepocitaju ako uraz.

vo VVP som sa docitala- cit.ak bolo hradene bezne poistne za 10 rokov trvania poistenia, vyplacanakapitalova hodnota poistenia sa uz o pociatocne naklady neznizuje.
Tak este pockam 3 roky.