Siska26
11.05.10,17:25
Dobrý deň,

chcela by som poprosiť niekoho znalého, aby mi (mojej známej) poradil v danej veci.

Moja známa pred pár dňami prišla na to, že nemá za r. 2009 vyplatené povinné zmluvné poistenie na motorové vozidlo. Stalo sa to úplným nedopatrením (nie úmyselne). Zmluvné poistenie v r. 2009 nemala zaplatené z toho dôvodu, že koncom r. 2008 vypovedala v poisťovni zmluvu s tým, že chcela prejsť do inej poisťovne a uzatvoriť tam novú zmluvu, ale pri zhonoch na to nejako zabudla, a nová zmluva sa nikde v žiadnej poisťovni neuzatvorila. To znamená, že bola vyše roka bez zmluvného poistenia.

Preto sa chcem spýtať, čo v takejto situácii robiť, aby jej nenaparili pokutu?
Sú 2 možnosti:
1.) prihlásiť sa dobrovoľne na Obvodnom úrade cestnej dopravy a pozemnej komunikácie a vysvetliť im situáciu, samozrejme s tým, že chce zmluvné poistenie dodatočne zaplatiť za predchádzajúce obdobie. Riziko však je, že na to ohľad nebudú brať, a ak natrafí na nejaké neľudského referenta, pokuta ju neminie, a nebudú sa s ňou handrkovať.
2.) nechať to tak, a dúfať X-rokov, že sa na to nepríde a spätne jej nevyrúbia pokutu, z ktorej by sa nevysekala. Dovolí to však svedomie a kľudný spánok?

Prosím o radu, čo spraviť, aby mala dotyčná osoba čo najmenšiu finančnú ujmu, nakoľko táto situácia nebola zavinená úmyselne. Ako sa vyhnúť pokute?

Veľmi pekne ďakujem.
truch
11.05.10,17:17
Každé motorové vozidlo musí byť kryté povinným zmluvným poistením zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Táto povinnosť platí od prvého do posledného dňa, kedy je vozidlo v evidencii motorových vozidiel.

Neuhradené poistné odporúčame zaplatiť čo najrýchlejšie, aby ste tak predišli zbytočným nepríjemnostiam.

Ak dôjde k poistnej udalosti v období, v ktorom poistený mešká so splátkou, poisťovňa môže na základe nezaplateného poistného vymáhať čiastočné alebo aj úplné preplatenie škody.

Ak poistenie nebolo uzavreté, alebo zaniklo z dôvodu, že ste nezaplatili poistné, držiteľ (príp. majiteľ) vozidla sa pokute nevyhne. Keďže sa jedná o zákonnú povinnosť, Slovenská kancelária poisťovateľov v spolupráci s Políciou túto skutočnosť odhalí spätne aj niekoľko rokov. Následne Obvodný úrad pokutuje neplatičov až do výšky 3319.40 EUR / 100 000.24 Sk

V prípade nezaplatenia splátky poistného do jedného mesiaca odo dňa splatnosti, poistná zmluva zvyčajne zaniká. Avšak podľa zákona je držiteľ / majiteľ vozidla povinný uzavrieť novú zmluvu na zvyšok poistného obdobia v tej istej poisťovni.
Siska26
11.05.10,17:27
Ďakujem za odpoveď. Je to však citácia z internetu, hľadala som na nete a toto isté som našla aj ja. Ja by som však potrebovala niekoho osobnú skúsenosť, lepšie povedané subjektívny názor a radu, čo konkrétne teraz spraviť, teda čo bude menšie zlo. Aby som to laicky povedala, potrebujem nejaký súkromný názor, aby kamarátka nedopadla zle-nedobre. Alebo niekoho osobnú skúsenosť, kto mal podobný problém, ako to riešil, a hlavne ako dopadol. Ako som už spomenula, nezaplatenú platbu za PZP za minulý rok by mala záujem zaplatiť, ale obáva sa toho, že jej vyrúbia aj tú 3.319 Eur-ovú pokutu. Veď na Slovensku sa za neúmyselné omyly tvrdo platí. A nepomôže ani akákoľvek ochota a dobrý úmysel svoje resty vyrovnať. Bohužiaľ.
viktorviktor
12.05.10,08:32
V prvom rade je treba veriť, že všetko dobre dopadne. Ja by som išiel do poisťovne kde bolo vozidlo poistené a znovu by som vozidlo poistil za tento rok a spýtal by som sa na postup čo robiť ak nebolo zaplatené za rok 2009 až potom by som zistil na obvodnom úrade ako postupovať, kamarádka nebude jediná čo nezaplatila, takže bez obáv, prípadne by som zavolal aj na iný okres.
truch
12.05.10,10:18
Našla som tu na porade aj toto:

Pri uložení pokuty v konkrétnom prípade úrad prihliada na dve skutočnosti, a to :
na závažnosť porušenia povinnosti
dĺžku trvania protiprávneho stavu. Z toho mi vyplýva, že je možné, že úrad po zvážení môže pokutu znížiť a pri dobrom odôvodnení žiadosti o odpustenie snáď aj odpustiť . Je to individuálne. Okrem toho zákon upravuje aj premlčanie práva na uloženie pokuty, keď úrad môže pokuty uložiť do jedného roka odo dňa kedy dostal oznámenie od útvaru PZ alebo od kancelárie, že osoby uvedené v §3 ods. 1 zákona si nesplnili svoju povinnosť uzavrieť poistnú zmluvu. Najneskôr však môže úrad pokutu uložiť do troch rokov odo dňa keď k porušeniu povinnosti došlo - toto sa však vzťahuje na prvé použitie vozidla - ust.§3 ods.3.
Snáď to pomôže:):)
Mgr.Shrek
12.05.10,11:52
Ja osobne si myslím, že v prípade ak s tým, že nemala uhradené poistné príde sama a aj s návrhom na jeho spätné doplatenie, tak by jej nemali robiť problém.
V prípade poriadkovej pokuty je možnosť odvolať sa a potom v správnom konaní okrem iného poukázať na fakt, že je ochotná zaplatiť a že s tým zistením sa nahlásila dobrovoľne.
Neriskoval by som stratégiu "mrtvého chrobáka"
Siska26
15.05.10,10:55
Ďakujem pekne za odpovede. Snáď sa teda rozhodne dobre a dopadne to bez problémov.
gulono
10.09.10,12:15
Dobry den,
chcel by som sa spytat ako to s tym poistenim dopadlo. Som velmi v podobnej situacii. Ja som 1.stvrtrok zaplatil a potom zabudol. Medzitym som auto predal. V postovni ma odkazali na zdruzenie poistovatelov tam na obvodny urad a som zvedavy ako si ma tam budu podavat ked o mojom priestupku zatial nikto nevie. Dakujem za odpoved