Martinsro
11.05.10,17:47
Rozumiem, ze ked zakupim os. auto, tak prvy rok si mozem odpocitat iba 1/4 do nakladov z kupnej sumy. Takze priklad uvadzam 20 tisic ako kupa auta, s tym, ze do nakladov si dam iba 5tis. Zo zbytku 15tis zaplatim dan. a takto to pojde 4 roky, kde vzdy odpisem zbylu 1/4.
Co ma ale zaujima, ze ked nebudem mat obrat 2-3 alebo 4ty rok, tak kto mi vrati zbylu dan z nakupnej ceny, kedze som si uplatnil iba 1/4.
Nechapem, preco by sa to nemohlo dat do nakladov vsetko hned 1 rok a je pokoj, a nie, ze dalsi rok nebudem mat prijmy, a stat bude za mna profitovat a budu to ti nasi kumpani tunelovat.
Na margo, to co zazivam pri kupe ojazdeneho auta, tak to je neskutocne. Tento stat je divocina a neviem, kedy ludia pochopia, ze jedina cesta je fair play.
veronikasad
11.05.10,15:52
Rozumiem, ze ked zakupim os. auto, tak prvy rok si mozem odpocitat iba 1/4 do nakladov z kupnej sumy. Takze priklad uvadzam 20 tisic ako kupa auta, s tym, ze do nakladov si dam iba 5tis. Zo zbytku 15tis zaplatim dan. a takto to pojde 4 roky, kde vzdy odpisem zbylu 1/4.
Co ma ale zaujima, ze ked nebudem mat obrat 2-3 alebo 4ty rok, tak kto mi vrati zbylu dan z nakupnej ceny, kedze som si uplatnil iba 1/4.
Nechapem, preco by sa to nemohlo dat do nakladov vsetko hned 1 rok a je pokoj, a nie, ze dalsi rok nebudem mat prijmy, a stat bude za mna profitovat a budu to ti nasi kumpani tunelovat.
Na margo, to co zazivam pri kupe ojazdeneho auta, tak to je neskutocne. Tento stat je divocina a neviem, kedy ludia pochopia, ze jedina cesta je fair play.
Osobné motorové vozidlo je zaradené do 1. odpisovej skupiny a doba odpisovania je 4 roky. Môžeš použiť rovnomerný alebo zrýchlený odpis.

V profile máš podnikatel - konatel, predpokladám, že dotaz sa týka účtovania s.r.o. (podvojné účtovníctvo). Venuj sa svojej práci a účtovníctvo zver kvalifikovanej osobe. Pretože všetky tvoje ďalšie otázky sú mimotemy
Tweety
11.05.10,15:54
Rozumiem, ze ked zakupim os. auto, tak prvy rok si mozem odpocitat iba 1/4 do nakladov z kupnej sumy. Takze priklad uvadzam 20 tisic ako kupa auta, s tym, ze do nakladov si dam iba 5tis. Zo zbytku 15tis zaplatim dan. a takto to pojde 4 roky, kde vzdy odpisem zbylu 1/4.
Co ma ale zaujima, ze ked nebudem mat obrat 2-3 alebo 4ty rok, tak nikto mi vrati zbylu dan z nakupnej ceny, kedze som si uplatnil iba 1/4. Ak si uplatníš odpis a dostaneš sa do daňovej straty, túto si budeš môcť umoriť v nasledujúcich obdobiach kladného základu dane. Nechapem, preco by sa to nemohlo dnat do nakladov vsetko hned 1 rok a je pokoj, a nie, ze dalsi rok nebudem mat prijmy, a stat bude za mna profitovata budu to ti nasi kumpani tunelovat.
Na margo, to co zazivam pri kupe ojazdeneho auta, tak to je neskutocne. Tento stat je divocina a neviem, kedy ludia pochopia, ze jedina cesta je fair play. K tomu len jedno: navrhni tú správnu cestu.
Odpovede v texte.
zk24
11.05.10,16:09
Co ma ale zaujima, ze ked nebudem mat obrat 2-3 alebo 4ty rok, tak kto mi vrati zbylu dan z nakupnej ceny, kedze som si uplatnil iba 1/4.
Nechapem, preco by sa to nemohlo dat do nakladov vsetko hned 1 rok a je pokoj, a nie, ze dalsi rok nebudem mat prijmy, a stat bude za mna profitovat a budu to ti nasi kumpani tunelovat.




To je pohlad asi ako keby mi nemal prenajimatel nehnutelnosti fakturovat najomne za prevadzku, ked som mala nizke trzby....

Ked chces mat naklady iba v obdobi kedy mas trzby / vynosy, tak si auto prenajimaj. Alebo auto nekupuj na firmu a nebudes sa trapit odpismi :rolleyes:

skus sa na to pozriet opacne. prvy rok firmy vacsinou maju nizke trzby, v zaciatkoch. Keby si si vsetky naklady uplatnil v prvom roku, mozno by si z nich nic "nevyuzil". a dalsie roky by si mal zisky a nemal naklady... takto je to "rozvrhnute" do 4 rokov na 4 rovnake casti... Nikto nevie v ktorom roku bude mat ake trzby... laicky povedane
Stefan2005
11.05.10,17:24
...priklad uvadzam 20 tisic ako kupa auta, s tym, ze do nakladov si dam iba 5tis. Zo zbytku 15tis zaplatim dan. a takto to pojde 4 roky, kde vzdy odpisem zbylu 1/4. ...

ad zvýraznené: človeče, odkiaľ máš takéto informácie?
zk24
11.05.10,17:34
ad zvýraznené: človeče, odkiaľ máš takéto informácie?

ja som to pochopila tak ze mysli, ze kedze bude mat nulove trzby, tak aj tak by ziadnu dan neplatil, a darmo si uplatni 5.000 eur (rocny odpis), ked mu to neusetri tych 19% dane ... a teda vlastne "zaplatil" dan v jeho podani :rolleyes: