pe306
11.05.10,20:16
Ahoj vsetci !
Kupil som si pocitac : Main board : Gigabyte GA-MA770-UD3, Ram Kingston 2GB, Procesor AMD Phenom 9550/Quadro 2.2GHz/, HDD samsung HD502HI, Gafika Geforce 9800GTX+, zdroj Forton 500W.
Problem je v tom ze od nova mi znenazdajky mrzne. Ale nieje to pravidelne a s pravidla vtedy ked neni pod nejakou extra zatazou. napriklad pri surfovani na nete zamrzne, ale ked na nom hram crisys alebo COD5 alebo inu graficky narocnu hru aj 5 hodin tak nema ani v pate zmrznut. I ked aj to sa uz stalo. Skusal som formatovat disk a nanovo instalovat Win XP SP3, no nepomohlo, stiahol som aj novy bios a flashol ho no ani to nemalo efekt, skusil som win 7 64bit ale aj v tom mi to zmrzlo. A niekedy to zmrzne este pred nacitanim biosu , proste mi ani nerozsvieti monitor , alebo mi len ukaze tu uvodnu stranku kvazi reklamu na maticnu dosku.
Chcel by som vediet kde moze byt pripadna hardwarova chyba, Ci je to Maticna,grafika , ramka, diska alebo neni maticna kompatibilna s grafikou. Lebo co som ja cital na strankach vyrobcu tak spomina iba ATI support ale nevylucuje geforce. Za rady dakujem.
Vlado40
12.05.10,08:40
Ak to zamŕzne aj pri načítaní biosu ,tak by som skúsil inú pamäť.Všimol som si , že pri tom procesore je verzia biosu F2 ,tak by som nový bios ani nedával ale dal ten F2.Mal som problém s procesorom a verziou biosu.Mal som tiež problém ,že PC ani nenabehol .Musel som tam dať verziu biosu ,ktorá bola pre daný procesor.Tak to urob presne tak , nahraj tam iný bios podľa procesora.
pe306
12.05.10,15:19
ok vdaka skusim to . ale od zaciatku tam bola verzia biosu F2 a robilo tak ci tak. Najhorsie je ze to nerobi pravidelne. Niekedy facha aj 3-4 dni v pohode a niekedy akoby nemal svoj den a urobi mi toa 5-6 krat. Tak este skusim ten bios a ked to bude haprovat tak vymenim asi procak alebo maticnu, podla toho co vyjde lacnejsie.
ZoranICS
13.05.10,15:00
Nemusis nic menit!

Tvoj problem spociva v zle automaticky nastavenom tzv. alternate VID, ktory ty ako uzivatel nemozes nastavit ale spravuje to BIOS.

V prvom rade, treba flashnut BIOS na posledny dostupny! Ak to nepomoze, tak budes musiet v BIOSe vypnut funkciu Cool'n'Quiet ktora reguluje stav znizeneho napajania pre CPU alebo ak pouzivas Windows tak pod spravou hardware-u v control panel zmenis nastavenie minimum CPU state (alebo tak nejak - ak to nevies najst napis presne verziu windowsu a jazyk ja ti to najdem)

daj vediet, ako si dopadol!
Vlado40
13.05.10,20:39
V prvom rade, treba flashnut BIOS na posledny dostupny!

SOMARINA.
ZoranICS
14.05.10,07:06
Vlado40, sfinks: Skus odovodnit svoj komentar? Kolko mas skusenosti s "debugom" PC?

K tvojmu komentu, ze jeho procesor ma pri sebe napisanu verziu F2... Verzia F2 je dost skora verzia. Skore verze maju v sebe kopec nedokoncenych veci, ktore sice nerobia problem pri preliminarnom testovani, no neskor [uz pocas zivotneho cyklu produktu] sa dorabaju. NIE NAHODOU sa vydavaju nove BIOSy este niekolko mesiacov po vydani samotnej dosky!!!

Takze ak tvoj problem nevyriesi posledna verzia, tak treba obcas skocit na stranku vyrobcu a ak je nova tak MA VYZNAM flashnut na novsiu - mozno ta pomoze!

pe306: este ma napadlo, aka je ta Kingston pamat? Nie je to nahodou HyperX?
Vlado40
14.05.10,07:26
Takže na doplnenie prečo :

Nový bios by mal byť lepší ,ale treba sa pozrieť čo vlastne v tej novej verzií je opravené,doplnené .Niekedy sú to nepodstatné veci ,ktoré neriešia daný problém .Sú napr.doplnené nové verzie procesorov , ktoré sa predtým na danej doske iba testovali.Stále si treba všímať hlavne procesor a verziu biosu.Ak pri nejakom procesore je pri biose napísané ALL , tak viem že daný procesor by mal na doske fungovať s každou verziou biosu.Ak pri procesore je napr.verzia biosu F2 neznamená ,že je to min.verzia od ktorej ten procesor funguje a že vyššia verzia F3 pôjde bez problémov.Tu jeden príklad :
http://eu.msi.com/index.php?func=prodcpu2&prod_no=1140&maincat_no=1

Procesor E6750 vedľa neho verzia biosu 7350v.14.
Novší bios je verzia 15,16,17 ale ani s jedným novším biosom procesor nenabehne.
ZoranICS
14.05.10,08:42
Vlado: Do poznamok k BIOSom sa pisu najdolezitejsie upravy no okrem tych je tam halda dalsich veci, ktore sa - ty, ako koncovy uzivatel - nikdy nedozvies! To ze ti doska nenabehne s novsim biosom sa mi nechce uverit, alebo je to problem MSI! Nehadz kvalitnych vyrobcov do jedneho vreca s MSI!!! Je pravda, ze v poslednej dobe sa snazia a maju velmi zaujimave produkty - len tak dalej MSI -, ale ich starsie dosky a hlavne BIOSy su kopa ... .
pe306
14.05.10,17:13
Takze, skusil som dat bios anjnovsi verziu co bola dostupna , mylsim ze F8 a aj tak mrzol, tak som tam dal verziu F2 ale aj tak zamrzol. Urobil to sice az pri nacitani windowsu a teraz mi slape uz tretiu hodku v pohode. S kolegom som sa bavil ze mu robil komp podobne problemy a bolo to sposobene nekompabilitou grafickej a maticnej dosky. Ta Ramku musim vybrat aby som pozrel co je zac lebo mi zena odpalila papierik s poznamkami:D Ale viem ze je non ECC cl.5 800Mhz Kingstone 2 GB. BTW ten coll and quite som v biose vypol. Uvidime co to da.Idem zamastit Crysis nech ho napruzim.
pe306
14.05.10,17:23
tak tu je popis ramky : KVR800D2N5/2G
Description: 2GB 800MHz DDR2 Non-ECC CL5 DIMM
Detailed Specifications: Standard 256M X 64 Non-ECC 800MHz 240-pin
Unbuffered DIMM (DDR2, 1.8V, CL5) (Datasheet)
Mfgr's System P/N's: N/A
Form Factor: Memory Module
Pieces/Unit: 1
Warranty: Lifetime
pe306
14.05.10,18:20
Takze nepomohlo ani vypnut cool and quite. Po hodine hry crysis mi komp zase skolaboval. Tak mi asi ostava uz len kupit novu ramku alebo grafiku. Dufam ze maticna je v poriadku lebo by jej bola skoda.
ZoranICS
14.05.10,19:08
Este to nevzdavaj! ;)

Skus stiahnut OCCT: wewewe bodka ocbase.com/perestroika_en/index.php?Download na spodku stranky najdes auto install. nainstaluj, spusti CPU OCCT vyber "large data set" a infinite test. Nechaj ho bezat cez noc ak mozes! ak nie, tak aspon 2 hodky ho nechaj bezat. Ak pojde bez problemov tak mame na 99% vyfiltrovanu sustavu CPU-Maticna-RAM a na vine je pravdepodobne Graficka. Ak ti to skape tak napis, dam ti mail kam mi poslels screenshoty a budeme dalej diagnostikovat. Kazdopadne tam daj zas ten F8 a nezabudni po flashnuti BIOSu nastavit vychodzie nastavenia!!! "load setup defaults" alebo "optimized defaults" - este nez zacnes testovat!
pe306
15.05.10,09:55
OCCT som uz raz spustal. sice verziu 3.0.0 a v pohodicke hodinu diagnostikoval. Teraz som spustil tu co si sem postol 3.1.0 . idem AFK na hodku mozno viac a som zvedavy co bude ked sa vratim domov ;) Tu su grafy po kontrole s verziou 3.0.0 ked tam bol bios F5
ZoranICS
15.05.10,13:37
hmmm... teploty mas v poriadku, voltaze su tiez v poriadku...

Este mi prosim sprav screenshoty z CPU-z (google ;)) potrebujem hlavne screen z CPU, memory, SPD a Graphics tab-ov.

este otazka: skusal si preinstalovat ovladac na nVidiu? a mas nahodene ATi drivere na maticnu?

EDIT: Pod SPD tabom mi prosim sprav screenshotov tolko kolko mas pamati v pocitaci -> v lavo si vyber z ponukky slot#X
pe306
15.05.10,13:51
tak na grafane mam najnovsi ovladac co som na nete nasiel. Maticnu som instaloval z prilozeneho cdcka. A tie screeny mi porad ako sa robia lebo na to som este neprisiel. Ten CPU-z mam len ako urobit screen. :D ok uz som na to prisiel len ho este zkomprimovat z 4,5 MB na mensi.Ok je tam. BTW mam len v jednom slote ramku.Vsimol som si ze mi tam pise ze ramka je 400MHz ale mal by byt 800Mhz. Aj v biose je nastavena na 800.Preco je to tak?
ZoranICS
15.05.10,15:11
DDR 2 pracuje s dvoma bitmi pri kazdom takte to znamena realnych 400MHz x 2bity na takt = 800MHz. Ako to, ze mas len jednu ramku? v ktorom slote ju mas zapichnutu do maticnej? vies, ze tym, ze mas len jednu ramku sa "okradas" o 10-25% vykonu? :D

Ajeje... zas tam mas F2ku? ;)

Prezrad mi este ktoru reviziu dosky mas?
V ktorom slote mas zapichnutu tu jednu ramku? skus ju dat do zlteho slotu najblizsiek CPU ak ju mas inde.

drivere k doske najdes na game.amd.com v sekcii drivers, odporucam postaqhovat nove, lebo na CD k doske su pravdepodobne predpotopne, kedze sa nejedna o najnovsiu dosku! Urcite ale pred tym odinstaluj vsetky stare! aj nVidia driver!

Cool & Qiet ti nepracoval spravne ani pred tym, sudiac z OCCT grafov, kedze ani pred ani po teste ti VCore nekleslo pod 1.25V...
pe306
15.05.10,16:18
Uz som dal F8 a pustil som ten test OCCT. Revizia dosky je rev.1 a stiahol som ovladace z netu giga-byte tak isto jak aj bios.Planujem si kupit dalsiu Ramku akurat ze v 32bit XPcku ju nevyuzijem kedze nacita iba 3,5GB ale mam nainstalovany aj WIN764bit.A tu Ramku mam najblizsie k CPU . Skusal som ju dat aj do posledneho ale nemalo to ziadny efekt. Mrzol aj tak aj tak. A easy saver nezapinam takze mozno preto nekleslo napatie na jadre. Tu su dalsie screeny po teste s biosom F8 .
Flinstone
15.05.10,17:47
... akurat ze v 32bit XPcku ju nevyuzijem kedze nacita iba 3,5GB ale mam nainstalovany aj WIN764bit...
predpokladám, že oba systémy legálne... lebo potom by problém mohol byť aj tam...
pe306
16.05.10,06:19
Nasiel som na nete ze moja ramka nepatri do zoznamu kompatibilnych pamati s maticnou doskou. wewewe . ec . kingston.com/ecom/configurator_new/modelsinfo.asp? v zozname neni KVR800D2N5/2G iba KVR800D2N6/2G. Moze to mat vplyv? A BTW tie hyper X ramky su v niecom lepsie?
ZoranICS
16.05.10,09:45
Flinstone: To si ako na to prisiel??? :eek:

pe306: Vyrobcov, ale hlavne druhov pamati je tolko, ze za cely zivotny cyklus takehoto produktu by sa nedalo otestovat ani polovicku z nich. KVR seria plne zodpoveda JEDEC standardom, cize problem s kompatibilitou by nemal byt! 100% zaruka na to vsak neexistuje... Problem je skor so "specialnymi" RAMkami, ako napr HyperX, alebo Viper, Dominator a podobne, kde sa na JEDEC standard kasle a pouzivaju sa vyssie voltaze, nizsie/vyssie/nestandardne latencie a v neposlednom rade frekvencie ktore sa do JEDEC standardu v zivote nedostanu.

Ja osobne preferujem stahovat drivere priamo od vyrobcov HW, nie od ODM ako napr GB alebo ASUS... Preto som ti odporucil game.amd.com na dosku a nvidia.com na grafiku.

Nainstaluj si Win7 Home premium x64 (samozrjme JEDINE legalnu kopiu!!! :D) 99.99% software-u pod tym pobezi! a mozno aj to mrznutie pominie, kedze XP je uz dooost stary system a podpora pren uz skoncila!

Grafy vyzeraju v poriadku... Este mi skus prezradit, ci v BIOSe mas moznost "CPU microcode update" (alebo nieco v podobnom zneni) a ci to mas v ENABLED stave.
pe306
16.05.10,09:49
sekunda restartnem komp a pozriem na to
pe306
16.05.10,09:57
Tak moznost microcode update som v bioce nenasiel, ale musim povedat ze odkedy som stiahol tie ovladace co si poradil a nainstaloval ich tak mi komp nezmrzol este. Dokonca som dva krat spostil OCCT test a vsetko v pohodicke. Takze asi dokupim este jednu ramku a presedlam na win 7. XPcko mam len koli hram.Takze by som chcel podakovat za pomoc a dufam ze je problem vyrieseny. Ak to bbude blbnut tak asi kupim nejaku ATI grafiku a tu geforce predam. Aspon bude nizsia spotreba:D
ZoranICS
16.05.10,13:14
GTX+ je vyborna karta s relativne dobrym pomerom spotreba/vykon, cize nemusis menit! ;)

Pod Win7 by ti mali vsetky novsie hry bezat bez akehokolvek problemu, no ak by si narazil na taku ktora by nesla, tak stale mozes poriesit dual boot XP/Win7, no nezabudni, ze ako prve musis nainstalovat XP a az tak 7ku lebo ak to spravis opacne tak ti 7ka nepobezi :D.

Ak by este nieco bolo tak kludne napis!
pe306
16.05.10,15:13
Dual boot uz mam . Delil som disk na tri casti lebo som chcel skusit Ubuntu lebo som bol zvedavy ale nejak sa mi nepodarilo to nahodit ale to neni podstatne. Takze teraz mam aj XP prof aj Win7 prof.64bit. Inak komp bezi bez problemu uz 11hodin takze to boli asi fakt tie ovladace na maticnu dosku.
Tak Ti velmi pekne dakujem a tie linky si niekam ulozim ak by som v buducnosti formatoval pripadne napalim ovladace :D. Este raz vrela vdaka.
ZoranICS
16.05.10,18:26
Naozaj nie je zac!