soundarea
12.05.10,04:50
ahoj,
viete mi poradit? mam rodinny dom, je zapisany na LV ako rodinny dom, ale nebyvam v nom. cely ho prenajimam na obchod. som registrovany na DU ako prenajimatel nehnutelnosti, ale zivnost na to nemam. ma mesto pravo mi uctovat dan ako za podnikatelsky objekt?

plati potom kazdy, kto napriklad prenajima byt (na byvanie) tiez dan ako na podnikatelsky priestor, kedze ma z toho prijem?

da sa tomu nejako elegantne vyhnut?

dik za odpoved.
Zita5
12.05.10,04:31
DAŇ Z NEHNUTEĽNOSTÍ



§ 10


Predmet dane

(1) Predmetom dane zo stavieb sú stavby na území Slovenskej republiky v tomto členení:

a) stavby na bývanie11a) a drobné stavby, 11b) ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu,
b) stavby na pôdohospodársku produkciu, skleníky, stavby pre vodné hospodárstvo, stavby využívané na skladovanie vlastnej pôdohospodárskej produkcie vrátane stavieb na vlastnú administratívu,
c) stavby rekreačných a záhradkárskych chát a domčekov na individuálnu rekreáciu,
d) samostatne stojace garáže a samostatné stavby hromadných garáží a stavby určené alebo používané na tieto účely, postavené mimo bytových domov,
e) priemyselné stavby, stavby slúžiace energetike, stavby slúžiace stavebníctvu, stavby využívané na skladovanie vlastnej produkcie vrátane stavieb na vlastnú administratívu,
f) stavby na ostatné podnikanie a na zárobkovú činnosť, skladovanie a administratívu súvisiacu s ostatným podnikaním a so zárobkovou činnosťou,
g) ostatné stavby neuvedené v písmenách a) až f).


§ 18
Vznik a zánik daňovej povinnosti


(3) Fyzická osoba alebo právnická osoba v priebehu príslušného zdaňovacieho obdobia je povinná oznámiť správcovi dane skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľností a každú zmenu týchto skutočností do 30 dní odo dňa nasledujúceho po dni, keď tieto skutočnosti alebo ich zmeny nastali.

-------------------------------------------------------------------------
Ja k tomu len toľko , že zvýšenú sadzu dane ako za podnikateľské priestory ste povinný platiť od dňa , kedy ste začali vykonávať v danej nehnuteľnosti zárobkovú činnosť .To znamená , začali ste byt prenajímať a poberať z prenájmu príjem .Tento fakt a túto zmenu ste boli povinný nahlásiť na Váš príslušný MU alebo OU .Ak ste tak nespravili , možno sú prepojení s daňovým úradom a všetky nájmy sú zdaňované touto podnikateľskou sadzbou .
Takže nepozerajte na to , že druhý neplatí ....ten za to môže byť sankcionovaný . Vy to budete mať v poriadku .Nezáleží to od toho či máte živnostenský list , alebo nie .Ale v priestoroch sa vykonáva zárobková činnosť .

Čiže mesto má právo v súlade so zákonom Vám predpísať zvýšenú sadzbu dane .Obídete to tak, že prestanete nehnuteľnosť prenajímať .
soundarea
12.05.10,04:39
ja som bol sam nahlasit na MU, ze v objekte je prevadzka, ked som podaval danove priznanie.

ano, to co pisete je v poriadku. mne ide o to, ze tam nevykonavam cinnost plynucu zo zivnostenskeho listu, alebo ako firma sro.

to znamena, ze ak na prenajom nemam podnikatelske opravnenie - zivn. list ani zapis v obchodnom registry - tak predsa nepodnikam nie?
Zita5
12.05.10,05:07
ja som bol sam nahlasit na MU, ze v objekte je prevadzka, ked som podaval danove priznanie.

ano, to co pisete je v poriadku. mne ide o to, ze tam nevykonavam cinnost plynucu zo zivnostenskeho listu, alebo ako firma sro.

to znamena, ze ak na prenajom nemam podnikatelske opravnenie - zivn. list ani zapis v obchodnom registry - tak predsa nepodnikam nie?

Neviem prečo stále apelujete s tým, že nemáte živnosť a prenájom nie je podnikaním .Pozrite sa na Zákon o dani z príjmu


§ 2
Základné pojmy
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#hore)

Na účely tohto zákona sa rozumie

a) daňovníkom fyzická osoba alebo právnická osoba,

b) predmetom dane príjem (výnos) z činnosti daňovníka a z nakladania s majetkom daňovníka okrem osobitne vymedzeného predmetu dane podľa § 12,


§ 3
Predmet dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#hore)
(1) Predmetom dane sú

a) príjmy zo závislej činnosti (§ 5),
b) príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu (§ 6),
c) príjmy z kapitálového majetku (§ 7),
d) ostatné príjmy (§ 8).

§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#hore)

(1) Príjmami z podnikania sú

a) príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, 24)
b) príjmy zo živnosti, 25)
c) príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov26) neuvedené v písmenách a) a b),
d) príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti podľa odsekov 7 a 8.

(3) Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností.


Takže jednoducho i napriek tomu , že nemáte živnostenský list , vykonávate ekonomickú činnosť , z ktorej dosahujete príjem z prenájmu podľa § 6 odst.3 . Vaša činnosť sa považuje za podnikanie i napriek tomu , že nevlastníte živnostenský list .
Zita5
12.05.10,05:13
Ešte si pozrite na internete všeobecne záväzné nariadenie obce o dani z nehnuteľnosti .
soundarea
12.05.10,05:14
Tak potom je tu dalsi konflikt. V dedine vedla nasho mesta mam dalsi rodinny dom, ktory cely prenajimam na byvanie jednej rodine.
Rovnako som podaval danove priznanie a v danej obci mi zauctovali dan ako za obycajny rodinny dom napriek tomu, ze vedia, ze ho prenajimam. Argumentovali tym, ze nemam zivnostenske opravnenie a teda tam nepodnikam. Prave koli tomu ma prekvapilo, ze v meste to beru inac.
Zita5
12.05.10,05:21
Tak potom je tu dalsi konflikt. V dedine vedla nasho mesta mam dalsi rodinny dom, ktory cely prenajimam na byvanie jednej rodine.
Rovnako som podaval danove priznanie a v danej obci mi zauctovali dan ako za obycajny rodinny dom napriek tomu, ze vedia, ze ho prenajimam. Argumentovali tym, ze nemam zivnostenske opravnenie a teda tam nepodnikam. Prave koli tomu ma prekvapilo, ze v meste to beru inac.

Napíšte si dopyt aj na Obecný úrad aj na Mestský úrad .Nekomunikujte s nimi ústne ,ale písomne. Budete vidieť , že čo Vám odpíšu . Ak majú dať niečo písomne, tak si rozmyslia čo odpíšu .

Nechcem byť detailistka, ale ten jeden rodinný dom , kde je obchod v prenájme mal mať vykonanú aj Zmenu účelu užívania .Ale to je len môj názor .Lebo RD bol skolaudovaný na bývanie a teraz je tam obchod ,čiže sa využíva na iný účel , ako bola kolaudácia .
soundarea
12.05.10,05:25
Zitka dik za riadky. Skusim do nich este posturat. Ak ma niekto este napad na nejaku argumentaciu, alebo nieco z praxe, tak sem s tym :-)
Zita5
12.05.10,05:30
Zitka dik za riadky. Skusim do nich este posturat. Ak ma niekto este napad na nejaku argumentaciu, alebo nieco z praxe, tak sem s tym :-)

A nakoniec, prečo sa tým zaťažujete , však daň z nehnuteľnosti môžete premietnúť do ceny nájmu . To ste mohli mať v Zmluve o nájme ,že všetky poplatky okolo nehnuteľnosti sa zaväzuje platiť nájomca.Nakoniec aj nehnuteľnosť využíva,prečo by ste to mali platiť Vy.

Ale ten písomný dotaz ak by ste predsa len napísali ,dajte potom určite vedieť aj tu na Porade ako ste dopadli.:)
profesional
12.05.10,06:02
V takomto pripade by mal dan z nehnutelnosti platit ten kto dom uziva, teda podnikatelsky subjekt ktoremu dom prenajimas.
soundarea
27.05.10,16:53
No ahoj, tak som za tym isiel a mam odpoved :-) Riesili to v dvoch obciach paralelne (nevediac o sebe) a prisli k danemu zaveru: Nemam platit dan ako za nehnutelnost na podnikanie napriek tomu, ze sa v nom podnika. Nepodnikam v nom ja ale subiekt v prenajme. Ja dom prenajimam ako nepodnikatel, napriek tomu ze mam ZL. Dom ale prenajimam len z titulu toho, ze som sa priznal na danovom urade a nemam to v ZL.
Teda je v nom nepodnikam. Uz mam doma aj novy upraveny a o par stoviek nizsi danovy vymer :-) Huraaaa :-)
soundarea
27.05.10,16:56
V takomto pripade by mal dan z nehnutelnosti platit ten kto dom uziva, teda podnikatelsky subjekt ktoremu dom prenajimas.

PS: dan plati vzdy majitel nehnutelnosti a nie ten, kto to ma v prenajme.
Dalo by sa to premietnut do ceny najmu ako pise Zitka, ale preco niekoho zdierat, hlavne ak by to bolo nad ramec povinnosti. A v konecnom dosledku by bol moj najom "nekonkurencny", kedze v domoch naokolo by to najomnici neplatili....