Breznanik
12.05.10,07:46
Dobrý den,

chcel by som sa opytat, či vypliva nejake riziko a povinnost pre moju priatelku kedze je vlastnikom bytu kde byvam aj ja a zapisali sme tam sidlo firmy ale prevadzka bude v inom meste.

Dakujem
profesional
12.05.10,05:57
Nie. Nevyplyva jej z toho ziadne riziko. Jedine ze ste povinni ohlasit mestskemu resp. obecnemu uradu, ze priestor inak urceny ako obytny je pouzivany na podnikanie. A samozrejme tym padom za tuto nehnutelnost budete s priatelkou platit vyssiu dan.
Breznanik
12.05.10,06:02
musime platit vyssiu dan aj ked to bude len korešpondenčna adresa??
Economic
12.05.10,06:33
musime platit vyssiu dan aj ked to bude len korešpondenčna adresa??

Prečo vyššiu daň ? Prijíma za sídlo nejaké peniaze ? Nikde nie je napísané, že keď je niekde sídlo, že z toho plynú príjmy.
Breznanik
12.05.10,06:40
no my sme spisali len suhlas o zriadení sidla ale nie zmluvu
profesional
12.05.10,07:21
Sidlo podla zakona moze byt zriadene len v priestoroch urcenych na podnikanie ku ktorym musi mat subjekt ktory tam ma sidlo uzivaci titul. Je uplne jedno ci ide o 1 m2 so schrankou alebo o obrovsku kancelariu. V pripade ak nebudes mat ohlaseny tento priestor ako priestor urceny na podnikanie, tak pri najblizsej danovej kontrole alebo kontrole z mesta resp. obce ocakavaj mastnu pokutu.
Je uplne jedno ci za to sidlo prijima nejaku platbu alebo nie. To ci ma vlastnik nehnutelnosti z toho nejake prijmy alebo nie je irelevantne. Dolezite je ci sa na nehnutelnost podla zakona hladi ako na nahnutelnost urcenu na podnikanie. V nehnutelnosti ktora nie je urcena na podnikanie sa sidlo zriadit nesmie. Obchodny register to sice nekontroluje, avsak ak zisti mesti ze tam mas zriadene sidlo firmy a zisti ze si to neoznami mestskemu uradu, tak ti pridu na kontrolu, dorubia ti dan, penale a plus mastnu pokutu. Zakon nepusti..
Breznanik
12.05.10,07:31
ked tomu dobre rozumiem tak dostanem pokutu lebo je to byt respektive bytovy priestor
Economic
12.05.10,14:55
Sidlo podla zakona moze byt zriadene len v priestoroch urcenych na podnikanie ku ktorym musi mat subjekt ktory tam ma sidlo uzivaci titul. Je uplne jedno ci ide o 1 m2 so schrankou alebo o obrovsku kancelariu. V pripade ak nebudes mat ohlaseny tento priestor ako priestor urceny na podnikanie, tak pri najblizsej danovej kontrole alebo kontrole z mesta resp. obce ocakavaj mastnu pokutu.
Je uplne jedno ci za to sidlo prijima nejaku platbu alebo nie. To ci ma vlastnik nehnutelnosti z toho nejake prijmy alebo nie je irelevantne. Dolezite je ci sa na nehnutelnost podla zakona hladi ako na nahnutelnost urcenu na podnikanie. V nehnutelnosti ktora nie je urcena na podnikanie sa sidlo zriadit nesmie. Obchodny register to sice nekontroluje, avsak ak zisti mesti ze tam mas zriadene sidlo firmy a zisti ze si to neoznami mestskemu uradu, tak ti pridu na kontrolu, dorubia ti dan, penale a plus mastnu pokutu. Zakon nepusti..

To nie je pravda. Sídlo podnikania vôbec nemusí byť iba v priestoroch určených na podnikanie. Keď napríklad doma spracovávam účtovníctvo, nepotrebujem mať iný špeciálny priestor na vykonávanie mojej činnosti. Nie je to žiadnym zákonom zakázané. Sídlo spoločnosti slúži jednak na doručovanie pošty a na riadenie chodu spoločnosti. V byte konateľa, resp. spoločníka sa môže preto zriadiť sídlo spoločnosti bez toho, aby sa porušoval Obchodný zákonník, živnostenský zákon resp. iný....
Economic
12.05.10,14:56
ked tomu dobre rozumiem tak dostanem pokutu lebo je to byt respektive bytovy priestor

Nie žiadna pokuta. Sídlo kľudne môže byť v mieste trvalého pobytu, prevádzka môže byť niekde úplne inde. Je dôležité prevádzku ohlásiť na živnostenský úrad. V súvislosti s OR je potrebné mať zabezpečený súhlas vlastníka nehnuteľnosti.
Breznanik
12.05.10,15:25
Dakujem za rady a za ujasnenie
mata82
18.05.10,10:01
Ahojte, zapisuje sa prevádzka aj do OR? Na živnostenskom mi povedali že nie, ale z hygieny požadujú výpis z OR, kde bude prevádzka zapísaná. Kto má pravdu?:confused:
Stina
18.05.10,10:03
Prevádzku zapisuješ na živnostenskom, predlož hygiene výpis zo živnostenského registra.
Economic
18.05.10,10:05
Ahojte, zapisuje sa prevádzka aj do OR? Na živnostenskom mi povedali že nie, ale z hygieny požadujú výpis z OR, kde bude prevádzka zapísaná. Kto má pravdu?:confused:

Prevádzka sa do OR nezapisuje.
mata82
18.05.10,10:25
Prevádzka sa do OR nezapisuje.

Vďaka za odpoveď

Ešte mám otázku ohľadne prevodu obchodného podielu. Sú 2 spoločníci, jeden prevádza svoj podiel druhému, momentálne ich vklady sú rovnaké po 3 319,39 €. Niekde som ale čítala, že podiel spoločníka by mal byť zaokrúhlený na celé eurá (pokiaľ sa nejedná o premenu SK/€). Takže je potrebné urobiť najskôr zvýšenie základného imania a následne zmluvu o prevode už zvýšeného podielu? Prejde mi to takto jedným tlačivom na OR, či každú zmenu treba zvlášť?
Economic
18.05.10,11:22
Vďaka za odpoveď

Ešte mám otázku ohľadne prevodu obchodného podielu. Sú 2 spoločníci, jeden prevádza svoj podiel druhému, momentálne ich vklady sú rovnaké po 3 319,39 €. Niekde som ale čítala, že podiel spoločníka by mal byť zaokrúhlený na celé eurá (pokiaľ sa nejedná o premenu SK/€). Takže je potrebné urobiť najskôr zvýšenie základného imania a následne zmluvu o prevode už zvýšeného podielu? Prejde mi to takto jedným tlačivom na OR, či každú zmenu treba zvlášť?

Toto sú tie problémy súhlasu, čo som nedoporučovala nikomu ale zdalo sa im to jednoduchšie, hoci som vždy tvrdila opak ....
No poďme veci riešiť. Urobiť prevod, tak ako je a zároveň alebo následne zvýšiť ZI o nejaké to euro a centy, aby vklad bolo celé číslo, Inak hrozí odmietačka.

Prejde to všetko jedným návrhom do OR a vieš, že keď to podáme elektronicky bude súdny poplatok vo výške 1/2 ?
mata82
18.05.10,12:36
Toto sú tie problémy súhlasu, čo som nedoporučovala nikomu ale zdalo sa im to jednoduchšie, hoci som vždy tvrdila opak ....
No poďme veci riešiť. Urobiť prevod, tak ako je a zároveň alebo následne zvýšiť ZI o nejaké to euro a centy, aby vklad bolo celé číslo, Inak hrozí odmietačka.

Prejde to všetko jedným návrhom do OR a vieš, že keď to podáme elektronicky bude súdny poplatok vo výške 1/2 ?

áno, bolo to jednoduchšie a teraz pracnejšie :o
o súdnom poplatku viem, mám aj na teba kontakt ;)
mám už:
1. zápisnicu z valného zromaždenia o zvýšení ZI zo 17.5.,
2. vyhlásenie správcu vkladu zo 17.5. (notár až zajtra)
3. zmluvu o prevode podielu so zajtrajším dátumom, (zajtra notár)
4. nové znenie spoločenskej zmluvy so zajtrajším dátumom (zajtra notár)
je potrebný aj dodatok k spoločenskej zmluve o zvýšení ZI a prevode podielu?
Economic
18.05.10,13:12
áno, bolo to jednoduchšie a teraz pracnejšie :o
o súdnom poplatku viem, mám aj na teba kontakt ;)
mám už:
1. zápisnicu z valného zromaždenia o zvýšení ZI zo 17.5.,
2. vyhlásenie správcu vkladu zo 17.5. (notár až zajtra)
3. zmluvu o prevode podielu so zajtrajším dátumom, (zajtra notár)
4. nové znenie spoločenskej zmluvy so zajtrajším dátumom (zajtra notár)
je potrebný aj dodatok k spoločenskej zmluve o zvýšení ZI a prevode podielu?

Treba mať vyhlásenie o prijatí záväzku splatiť vklad ten o čo navyšuje. Dodatok netreba. Inak v zápisnici treba mať aj schválený prevod OP a aj schválenie úplného znenia a v úvode schválenie predsedu a zapisovateľa.... ja len aby to bolo na komplet.
mata82
18.05.10,14:52
Treba mať vyhlásenie o prijatí záväzku splatiť vklad ten o čo navyšuje. Dodatok netreba. Inak v zápisnici treba mať aj schválený prevod OP a aj schválenie úplného znenia a v úvode schválenie predsedu a zapisovateľa.... ja len aby to bolo na komplet.

Tak by bolo asi lepšie spraviť všetky doklady s jediným dátumom. Schválenie prevodu OP asi nie je treba, lebo v pôvodnej spoločenskej zmluve je zapracovaný bod že súhlas VZ netreba ak sa podiel prevádza medzi spoločníkmi.
Economic
23.05.10,10:40
Tak by bolo asi lepšie spraviť všetky doklady s jediným dátumom. Schválenie prevodu OP asi nie je treba, lebo v pôvodnej spoločenskej zmluve je zapracovaný bod že súhlas VZ netreba ak sa podiel prevádza medzi spoločníkmi.

Môže byť rovnaký dátum. No ja by som aj tak urobila valné zhromaždenie radšej obšírnejšie, ako zjednodušene. Možno sa vyššiemu súdnemu tajomníkovi nebude chcieť lúskať celú zmluvu. No rozhodnutie ponechávam na Tebe.
KEJKA
23.05.10,11:19
ja by som dodala - aj kvôli vlastnému uisteniu - že na spomenutých písomnostiach nemusia byť overené podpisy. Overený podpis musí byť akurát na návrhu na zápis zmien do OR.
Opravte ma, ak sa mýlim.
Economic
23.05.10,11:52
ja by som dodala - aj kvôli vlastnému uisteniu - že na spomenutých písomnostiach nemusia byť overené podpisy. Overený podpis musí byť akurát na návrhu na zápis zmien do OR.
Opravte ma, ak sa mýlim.

Takže také zhrnutie : Overený podpis sa vyžaduje na zmluve o prevode OP, vyhlásení o prevzatí záväzku na vklad alebo vyhlásení konateľa o zmene rozsahu a splatenia vkladov. Na zápisnici z VZ a na úplnom znení netreba osvedčovať podpis. Ani na nájomných zmluvách sa nevyžaduje úradne osvedčený podpis, taktiež ani na súhlase vlastníka s umiestnením sídla spoločnosti. Verím že toto pomôže viacerým.