snehovica
20.10.05,09:53
Ahoj, potrebujem radu...
Ako je to z dnami účtovného prípadu, dnami vzniku daň.povinnosti a prepočtami kurzov??
Fa mi napríklad prišla 10.10.2005, služba bola dodaná 05.10.2005, na fa je uvedený dátum vzniku daň povinnosti 05.10.2005 .táto fa mi prišla v zahraničnej mene a je prepočítaná kurzom k 05.10. 2005.
Aký bude pre mna teda den vzniku účtov. prípadu? bude to den 05.10.2005 kedy bola služba dodaná, alebo 10.10 kedy mi fa prišla??
do účtovníctva vlastne zapíšem akú sumu? prepočítam ju k 10.10.2005 ,alebo použijem sumu na fa,kt. bola prepočítaná 05.10 2005 čo je dátum vzniku daň. povinnosti a je to aj dátum dodania služby?

A ešte jedno...ako je to pri vystavených fa?
Pri nich je dátum uskutoč.účtov. prípadu dňom vystavenia fa, alebo deň kedy som službu dodala?
Ked ju vystavujem v cudzej mene, tak ju prepočítam akým kurzom?
Dňom vystavenia al. dňom, kedy som službu skutočne dodala?
Do účtovníctva vlastne zapisujem sumu kt. mi vznikla dňom účtov.prípadu, ale ako to je potom z DPH?

prosím je to súrne!!!!!!!!
http://www.porada.sk/images/statusicon/user_online.gif
slnko
20.10.05,08:14
predpokladám, že ide o tuzemského dodávateľa, odberateľa, len je faktúra vystavená v cudzej mene.
1. faktúra prišla prepočínaná kurzom 5.10.2005, dátum vzniku daňovej povinnosti je 5.10.2005, kedy bola služba dodaná. Z pohľadu DPH správne.
Z pohľadu zaevidovania záväzku deň uskutočnenia účtovného prípadu je v tomto prípade tiež 5.10.2005, kedy bola služba dodaná. Faktúra bude teda prepočítaná kurzom zhodným pre DPH aj pre účtovníctvo.
2. Pri vystavených faktúrach opäť tak isto, deň uskutočnenia účtovného prípadu je deň dodania služby - prepočítať zhodne kurzom - deň dodania služby.
snehovica
20.10.05,08:51
ďakujem za radu....takže v tomto prípade je deň . uskutoč účtov. prípadu aj deň vzniku daň. povinnosti rovnaký?
takže ak mi chodia stále takto faktúry, nebudem musieť prepočítavať 2 krát..
a ked mi príde fa od zahraničného dodávateľa, tak to tiež prepočítam dňom dodania služby?
slnko
20.10.05,10:06
ďakujem za radu....takže v tomto prípade je deň . uskutoč účtov. prípadu aj deň vzniku daň. povinnosti rovnaký?
takže ak mi chodia stále takto faktúry, nebudem musieť prepočítavať 2 krát..
a ked mi príde fa od zahraničného dodávateľa, tak to tiež prepočítam dňom dodania služby?Zákon o DPH nerieši osobitne nadobudnutie služby zo zahraničia. Takže áno, tiež to bude dňom dodania služby.
DušanČ
20.10.05,10:52
Zákon o DPH nerieši osobitne nadobudnutie služby zo zahraničia. Takže áno, tiež to bude dňom dodania služby.
Pozor, nesúhlasím. Rozhodujúci dátum pri fa zo zahraničia je dátum vystavenia fa.
Týmto dátumom treba účtovať DPH pri samozdanení, pričom základ dane je čiastka
z fa prepočítaná kurzom NBS k uvedenému dňu. (To je pri štátoch EÚ). Pri dodávkach
z tretích štátoch je to obdobné, ale bez DPH !!!
snehovica
20.10.05,11:31
a ked mi chodia fa zo zahraničia,bez DPH? služby kt. nám faktúrujú su totiž oslobodené od dane....
takže ich mám prepočítať potom kt. dátumom? dňom vyhotovenia fa, al. dňom kt. je na fa uvedený ako deň dodania služby.
snehovica
20.10.05,11:49
takže pri tuzemských prijatých fa, prepočítam ku dňu dodania služby a pri zahraničných je to deň vystavenia fa....?
slnko
20.10.05,12:33
Pozor, nesúhlasím. Rozhodujúci dátum pri fa zo zahraničia je dátum vystavenia fa.
Týmto dátumom treba účtovať DPH pri samozdanení, pričom základ dane je čiastka
z fa prepočítaná kurzom NBS k uvedenému dňu. (To je pri štátoch EÚ). Pri dodávkach
z tretích štátoch je to obdobné, ale bez DPH !!!toto platí pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 20 zák. o DPH, o službách sa tam nehovorí. Takže ak obdržím faktúru za službu, na ktorej bude dátum vzniku daňovej povinnosti (resp. deň dodania služby)napr. 5.10.2005, tak prepočítam kurzom NBS 5.10.2005 pre samozdanenie aj odpočítanie dane.