farbo
12.05.10,08:50
Ahojte.

Chcem si len potvrdit, ci spravne uvazujem.

Od decembra 2009 som SZCO. Az teraz mi napadlo, ze si mozem uplatnovat do vydavkov aj stravne listky, resp. blocky zo stravovacich zariadeni.

1. Mozem si uplatnit do vydavkov sumu stravneho listka v hodnote 3,60 Eur / den, resp. blocek zo stravovacieho zariadenia, pricom si uplatnim sumu 3,60 Eur?

2. Od aprila 2010 som sa "zamestnal" na zivnost. Mozem si uplatnit do vydavkov stravne listky, resp. im zodpovedajucu sumu blockov od zaciatku aprila alebo uplatnenie tychto vydavkov je mozne aj spatne od 1.1.2010?

3. Co sa tyka zauctovania v JU, mozem si raz za mesiac zauctovat celu sumu pouzitych stravnych listkov jednym vydavkovym pokladnicnym dokladom alebo to uctovat kazdy den? :-(

Dakujem.

Peter
veronikasad
12.05.10,07:54
Ahojte.

Chcem si len potvrdit, ci spravne uvazujem.

Od decembra 2009 som SZCO. Az teraz mi napadlo, ze si mozem uplatnovat do vydavkov aj stravne listky, resp. blocky zo stravovacich zariadeni.stravné lístky sa nedajú kúpiť spätne.

1. Mozem si uplatnit do vydavkov sumu stravneho listka v hodnote 3,60 Eur / den, resp. blocek zo stravovacieho zariadenia, pricom si uplatnim sumu 3,60 Eur? áno, ale až ododňa nákupu.

2. Od aprila 2010 som sa "zamestnal" na zivnost. Mozem si uplatnit do vydavkov stravne listky, resp. im zodpovedajucu sumu blockov od zaciatku aprila alebo uplatnenie tychto vydavkov je mozne aj spatne od 1.1.2010? spätne nie, len ododňa nákupu SL.

3. Co sa tyka zauctovania v JU, mozem si raz za mesiac zauctovat celu sumu pouzitych stravnych listkov jednym vydavkovym pokladnicnym dokladom alebo to uctovat kazdy den? :-(Nákup SL účtuješ ako VNZD. Mesačne cez interný doklad účtuješ spotrebu SL podľa počtu odpracovaných dní (výkon práce dlhší ako 4 hod.)

Dakujem.

Peter
odpoveď v texte
farbo
12.05.10,17:03
Veronika, dakujem.

V pripade blockov z restauracie ich takisto raz za mesiac "pripnem" k VPD a zauctujem sumu 3,60 x pocet pracovnych dni do rezie?

Dakujem.

Peter
veronikasad
12.05.10,17:05
Veronika, dakujem.

V pripade blockov z restauracie ich takisto raz za mesiac "pripnem" k VPD a zauctujem sumu 3,60 x pocet pracovnych dni do rezie?

Dakujem.

Peter
ano, môžeš aj tak. Ak je cena jedla z reštaurácie nižšia, VOZD je len obed v skutočnej výške
farbo
12.05.10,17:12
Jasne. Super, dakujem. :-) Som rad, ze si mi potvrdila spravne uvazovanie. :-)
ANNAP
07.12.10,11:39
SZCO kúpil str.poukážky za 2,70 € , môže si dať do nákladov 2 poukážky s tým, že 3,60 € bude daňový náklad a rozdiel 5,40-3,60=1,80 € nedaˇový náklad?
KEJKA
07.12.10,11:57
treba si vedieť obhájiť, že poskytuješ obed v nadštandartnej hodnote 5,40 EUR - urob si smernicu.
enya63
19.01.11,11:32
Ahoj chcem sa spýtať ak SZČO je aj zamestnaný v inej firme kde vykonáva prácu na smeny a netýka sa jeho živnosti a firma mu poskytuje obedy ako zamestnancovi, môže si kúpiť ešte stravné lístky a dať do nákladov ako SZČO?On pracuje ako SZČO po práci a cez víkendy, ďakujem
Tweety
19.01.11,11:33
Ahoj chcem sa spýtať ak SZČO je aj zamestnaný v inej firme kde vykonáva prácu na smeny a netýka sa jeho živnosti a firma mu poskytuje obedy ako zamestnancovi, môže si kúpiť ešte stravné lístky a dať do nákladov ako SZČO?On pracuje ako SZČO po práci a cez víkendy, ďakujem
Nie, nemôže.
KEJKA
19.01.11,11:35
.....hm,. možno by sa dali uznať tie víkendy? Neviem ako je to presne formulované pri tom súbehu.
Tweety
19.01.11,11:37
Je to tam tak, že ak mu zamestnáv. stravu zabezpečí, ako SZČO už si nemôže. ALe tiež som uvažovala o víkendoch, ale v zákone o nich nič nie je
§19
p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, 87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e),
Takže víkendy by mohol.
nikula
19.01.11,11:43
Chcem sa opýtať, či SZČO podnikajúca doma môže dať SL do réžie?
Tweety
19.01.11,11:50
Chcem sa opýtať, či SZČO podnikajúca doma môže dať SL do réžie?
Áno, za podmienok, že nie je zamestnancom, a nemá z PP zabezpečené stravovanie.
wallie
19.01.11,13:48
no neviem ako sa berú tie víkendy, poznám prípad SZČO ktorému robili kontrolu a SL spotrebované za víkendy mu daň. kontrola neuznala, lenže on si nakúpil 365 ks a deklaroval že vykonáva náročnú duševnú činnosť a to celoročne :) ale kontrola mu to napriek jeho tvrdeniam neuznala a uznala mu len SL za bežné pracovné dni v mesiaci
KEJKA
19.01.11,14:20
je to určitá precedens, aj sa s tým dá súhlasiť. Nikto by nemal robiť 7 dní v týždni, 365 dní do roka.....
Paula
19.01.11,14:32
zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk):

otázka:
Ako je treba chápať pojem odpracovaný deň pri uplatňovaní si výdavkov na stravovanie SZČO, pretože SZČO na rozdiel od zamestnanca nemá ustanovený pracovný čas zákonom a teda môže odpracovať teoreticky 365 dní v roku. Akým spôsobom sa má vykazovať odpracovaný deň, aby bolo možné tento výdavok uplatniť?

odpoveď:
S účinnosťou od 1.1. 2007 bola vykonaná zmena ustanovenia § 19 ods. 2 písm. p) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, keď sa za daňový výdavok považuje stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa zákona o cestovných náhradách. Už nie je stanovený rozsah a výška stravného tak ako pre zamestnancov (stravné vo výške stanovenej pre stravné na pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín už nie je obmedzené na 55 % z ceny jedla, pracovný deň nie je obmedzený na pracovnú zmenu v trvaní viac ako 4 hodiny, nie je obmedzený počet dní , za ktoré je možné stravné uplatniť). Naďalej zostáva v platnosti, že stravné podľa § 19 ods. 2 písm. p) daňovník nemôže uplatniť do daňových výdavkov vtedy, ak mu súčasne vzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa ZP v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo ak uplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov. Naďalej tiež platí, že výdavky vynaložené na stravné musí daňovník preukázať dokladom o nákupe stravných lístkov, stravovacích poukážok a pod. Nejde o paušálne uplatňovanie výdavkov, ale o ich uplatňovanie v súlade s § 19 ods. 1 zákona o dani z príjmov.
Stefan2005
19.01.11,14:58
"Teoreticky aj prakticky si môže dať do nákladov stravné aj za sobotu a nedeľu. "Súčasne je povinný preukázať, že skutočne odpracoval deň, na ktorý si uplatňuje výdavok na stravovanie. Zákon o dani z príjmov a ani zákon o cestovných náhradách nevymedzujú rozsah pracovných dní, počas ktorých je možné uplatniť stravné. Počet pracovných dní je teda daňovník povinný preukázať,“ hovorí Adamíková.

citované zo:
http://hnonline.sk/c3-25802530-k00000_d-stravne-cez-vikend-musi-podnikatel-vediet-vydokladovat

7. Ak pracujem v sobotu alebo v nedeľu, mám nárok na SL?
V prípade, že SZČO pracuje v sobotu alebo v nedeľu, má nárok na stravné lístky aj v týchto dňoch, ale musí vedieť preukázať správcovi dane, že skutočne pracoval (dodacím listom, faktúrou, účtenkou o nákupe materiálu, účtenkou vystavenou zákazníkovi a pod.).

citované zo:
http://www.vasa-slovensko.sk/sk/zivnostnici/najcastejsie-kladene-otazky-szco

V prípade SZCO, ktorý cez týždeň pracuje na smeny u zamestnávateľa si myslím nemal mať problém preukázať, že musel pracovať aj v sobotu a v nedeľu (samozrejme ak vykazuje nejakú aktivitu).
wallie
21.01.11,11:10
mňa by zaujímalo ako je to u SZČO, ktorý je zároveň riadny zamestnanec ale pracuje na zmeny štýlom 4 dni po 12h pracuje a ďalšie 4 dni má voľno a vtedy sa venuje podnikaniu,
t.j. niekedy je to uňho tak, že je v zamestnaní napr.
Sob, Ned., Pon, Ut a potom má 4 dni voľno, nemá tiež žiaden nárok uplatňovať si za tieto 4 voľné dni stravné ako SZČO len preto že je aj zamestnanec?
ak ste sa s tým niekto stretli tak mi poraďte, prípadne napíšte váš názor aj s odôvodnením, dík
Stefan2005
21.01.11,11:23
...nemá tiež žiaden nárok uplatňovať si za tieto 4 voľné dni stravné ako SZČO len preto že je aj zamestnanec?
ak ste sa s tým niekto stretli tak mi poraďte, prípadne napíšte váš názor aj s odôvodnením, dík


zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk):
....Naďalej zostáva v platnosti, že stravné podľa § 19 ods. 2 písm. p) daňovník nemôže uplatniť do daňových výdavkov vtedy, ak mu súčasne vzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa ZP v súvislosti s výkonom závislej činnosti....

... vzniká SZČO ako zamestnancovi nárok na stravné lístky aj počas dní ktorých nepracuje, nárok na stravné lístky ?
wallie
21.01.11,11:49
neviem ako sa to v tomto prípade posudzuje,
v zamestnaní dostáva vyplácané SL len za odpracované dni, ale v počte 2ks za odpracovaný deň, keďže pracuje po 12hod., ale keď to beriem koľko SL dostáva od zamestnávateľa za mesiac súhrnne, tak to je v priemere počet SL ako keby pracoval po 8hod 5x v týždni, čiže neviem či by mal mať nárok ešte aj na ďalšie SL ako SZČO
Tweety
21.01.11,12:37
neviem ako sa to v tomto prípade posudzuje,
v zamestnaní dostáva vyplácané SL len za odpracované dni, ale v počte 2ks za odpracovaný deň, keďže pracuje po 12hod., ale keď to beriem koľko SL dostáva od zamestnávateľa za mesiac súhrnne, tak to je v priemere počet SL ako keby pracoval po 8hod 5x v týždni, čiže neviem či by mal mať nárok ešte aj na ďalšie SL ako SZČO
Ak pracuje nonstop, teda aj cez víkendy viac ako 4hod. ( len neviem, kedy potom spí) nárok za odpracov. víkendy má, za podmienky, že si vedie evidenciu.
Hela3
27.01.11,16:00
Prosím Vás chcem sa len uistiť keď si objednám stravné lístky teraz a prídu mi až povedzme 10.2 môžem si ich dať do nákladov od 1.2?Samozrejme že si objednám len na každý jeden pracovný deň jeden v sume 3,60.Môžem tak urobiť? Ďakujem
Tweety
27.01.11,16:08
Prosím Vás chcem sa len uistiť keď si objednám stravné lístky teraz a prídu mi až povedzme 10.2 môžem si ich dať do nákladov od 1.2?Samozrejme že si objednám len na každý jeden pracovný deň jeden v sume 3,60.Môžem tak urobiť? Ďakujem
Nie, podľa usmernenia DÚ pozadu to nie je možné, musíš nakúpiť stále dopredu.
veronikasad
27.01.11,16:09
Prosím Vás chcem sa len uistiť keď si objednám stravné lístky teraz a prídu mi až povedzme 10.2 môžem si ich dať do nákladov od 1.2?Samozrejme že si objednám len na každý jeden pracovný deň jeden v sume 3,60.Môžem tak urobiť? Ďakujem
Kde si zobrala sumu 3,60€ ?
katarina.j
30.01.11,19:41
ahojte, chcem sa len opýtať, ak szčo kupi stráv.lístky na fakturu-dávam ju do VNZD, potom podla rozpisu jázd-služ.ciest si môže za tieto dni uplatniť stravné na den v hodnote 3,30€, alebo je to obmedzené sumou a môžem uplatniť len min.2,70€? či ako to je, ak si kupil lístky po 3,30/ks? nechcela som zakladat tému, lebo je tu toho tolko pod týmto názvom a vsade je predsa len iné popísané....dakujem, katka
veronikasad
30.01.11,21:40
ahojte, chcem sa len opýtať, ak szčo kupi stráv.lístky na fakturu-dávam ju do VNZD, potom podla rozpisu jázd-služ.ciest si môže za tieto dni uplatniť stravné na den v hodnote 3,30€, alebo je to obmedzené sumou a môžem uplatniť len min.2,70€? či ako to je, ak si kupil lístky po 3,30/ks? nechcela som zakladat tému, lebo je tu toho tolko pod týmto názvom a vsade je predsa len iné popísané....dakujem, katka
Katka, pýtaš sa na stravné SZČO a rok 2010 ?

Ak ano :
- ak je na pracovnej ceste, neúčtuje si stravné lístky, ale stravné v zmysle zákona o cest.náhradách, podľa počtu hodín strávených na prac.ceste v zmysle zákona o cest.náhradách(vypisuješ cestovný príkaz).

- ak vykonáva prácu v sídle firmy a výkon práce trvá viac ako 4 hod., má nárok na SL rovnako ako zamestnanci v sume stravného pri prac.ceste 5-12 hod. V roku 2010 to bola suma 3,60€/deň, v roku 2011 suma 3,80€/deň. SL nem§žeš kupovať spätne. Nákup účtuješ ako VNZD, ak je platitel DPH z provízie nemá nárok na odpočet DPH.
Mesačne - na základe evidencie dochádzky, zaúčtuješ cez ID počet SL za výkon práce vo firme ako VOZD v členení prev.réžia.
nika.sum
16.02.11,17:33
"Teoreticky aj prakticky si môže dať do nákladov stravné aj za sobotu a nedeľu. "Súčasne je povinný preukázať, že skutočne odpracoval deň, na ktorý si uplatňuje výdavok na stravovanie. Zákon o dani z príjmov a ani zákon o cestovných náhradách nevymedzujú rozsah pracovných dní, počas ktorých je možné uplatniť stravné. Počet pracovných dní je teda daňovník povinný preukázať,“ hovorí Adamíková.

citované zo:
http://hnonline.sk/c3-25802530-k00000_d-stravne-cez-vikend-musi-podnikatel-vediet-vydokladovat

7. Ak pracujem v sobotu alebo v nedeľu, mám nárok na SL?
V prípade, že SZČO pracuje v sobotu alebo v nedeľu, má nárok na stravné lístky aj v týchto dňoch, ale musí vedieť preukázať správcovi dane, že skutočne pracoval (dodacím listom, faktúrou, účtenkou o nákupe materiálu, účtenkou vystavenou zákazníkovi a pod.).

citované zo:
http://www.vasa-slovensko.sk/sk/zivnostnici/najcastejsie-kladene-otazky-szco

V prípade SZCO, ktorý cez týždeň pracuje na smeny u zamestnávateľa si myslím nemal mať problém preukázať, že musel pracovať aj v sobotu a v nedeľu (samozrejme ak vykazuje nejakú aktivitu).



ako preukazem spravcovi, ze som cely vikend uctovala? Musime si dat pozor aby sme vystavili faktury klientom v tieto dni.:D