daja
12.05.10,09:56
Ahojte, chcem Vás poprosiť o radu. Máme penzion a sme neplatci DPH. Dostali sme faktúru zo zahraničia (česká republika) od platcu dph za poskytnutie webovej prezentácie na ich stránke. Na tejto faktúre nám vyčíslili DPH. Je to tak správne? Aké sú naše povinnosti po prijatí takejto faktúry? Ďakujem.
profesional
12.05.10,08:17
Ano, spravne. V takomto pripade sa uctuje ceska DPH.
Vasa povinnost v tomto pripade nie je ziadna. Proste o nej budete uctovat ako o kazdej dalsej fakture s tym ze DPH pojde do nakladov ako normalne sucast celej ceny. Je to presne to iste ako ked dostanes fakturu zo SR.
daja
12.05.10,08:20
Ďakujem pekne.
petra:-)
12.05.10,18:53
Podľa môjho názoru sa jedná o službu podľa § 15 ods.1, ktorá bola dodaná zdaniteľnej osobe. Definíciu zdaniteľnej osoby uvádza zákon v § 3. Príjemca služby mal povinnosť podľa § 7a podať žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby, službu objednať pod prideleným IČ DPH a prijatú službu samozdaniť v zmysle § 69 ods. 3. Keďže službu neobjednal pod IČ DPH český dodávateľ vystavil faktúru s českou DPH. To však nič nemení na povinnosti slovenskej zdaniteľnej osoby prijatú službu samozdaňovať podľa § 69 ods. 3 a povinnosti registrácie pre daň podľa § 7a.
daja
13.05.10,06:37
Podľa môjho názoru sa jedná o službu podľa § 15 ods.1, ktorá bola dodaná zdaniteľnej osobe. Definíciu zdaniteľnej osoby uvádza zákon v § 3. Príjemca služby mal povinnosť podľa § 7a podať žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby, službu objednať pod prideleným IČ DPH a prijatú službu samozdaniť v zmysle § 69 ods. 3. Keďže službu neobjednal pod IČ DPH český dodávateľ vystavil faktúru s českou DPH. To však nič nemení na povinnosti slovenskej zdaniteľnej osoby prijatú službu samozdaňovať podľa § 69 ods. 3 a povinnosti registrácie pre daň podľa § 7a.

Ďakujem pekne, toto som si aj myslela. A keď by som ja chcela vystaviť faktúru pre zahr. odberateľa napr za ubytovanie, (pre platiteľa dph alebo aj neplatcu dph), vyfakturujem to klasicky bez dane?
petra:-)
13.05.10,17:08
Ďakujem pekne, toto som si aj myslela. A keď by som ja chcela vystaviť faktúru pre zahr. odberateľa napr za ubytovanie, (pre platiteľa dph alebo aj neplatcu dph), vyfakturujem to klasicky bez dane?

Ubytovacie služby spadajú pod § 16 ods. 1 a miesto dodania je v tomto prípade miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Ak sú ubytovacie služby poskytnuté platiteľom dane v nehnuteľnosti, ktorá je v SR, miestom dodania je SR, faktúra bude vystavená so slovenskou DPH bez ohľadu na to, či odberateľ je alebo nie je platca DPH.

V prípade, že nie ste platitľmi DPH, faktúru vystavujete bez DPH a nemáte povinnosť registrácie podľa § 7a, nakoľko sa v tomto pripade nejedná o službu poskytnutú podľa § 15 ods. 1. V prípade ubytovacích služieb, ako aj poskytnutých reštauračných a stravovacích služieb je miestom dodania SR.
daja
14.05.10,08:35
Ďakujem veľmi pekne.
akire-erika
15.07.10,06:27
Ahojte, chcem vás poprosiť o radu.. faktúra za tovar z ČR pre živnostníka v SR neplatcu DPH bola vystavená bez DPH. Živnostník sa bude registrovať podľa §7 až po dosiahnutí obratu 13.941,45 EUR? Do tejto sumy môže nakupovať v EU bez DPH a tu nebude musieť zdaňovať? Zdá sa mi to trošku divné, keď pri službách sa musí registrovať PRED prijatím služby ale na tovar je limit. Ďakujem za odpoveď
akire-erika
15.07.10,07:03
Prosím o odpoveď.
jeso
15.07.10,07:56
Ahojte, chcem vás poprosiť o radu.. faktúra za tovar z ČR pre živnostníka v SR neplatcu DPH bola vystavená bez DPH. Živnostník sa bude registrovať podľa §7 až po dosiahnutí obratu 13.941,45 EUR? Do tejto sumy môže nakupovať v EU bez DPH a tu nebude musieť zdaňovať? Zdá sa mi to trošku divné, keď pri službách sa musí registrovať PRED prijatím služby ale na tovar je limit. Ďakujem za odpoveď


a nemala byť faktúra za tovar vystavená s českou DPH ? prečo vám vystavili faktúru bez DPh - ved ste neplatca
pokial kupujúci nema v tuzemsku pridelené IČ DPH tovar nakupuje za cenu s českou daňou
akire-erika
16.07.10,08:42
tak toto netuším. asi neznalosťou zákona... vyplýva nám teraz nejká povinnosť. Myslím si, že firma z ČR bude mať problém, lebo mi to nezdaníme v SR... a čo my? Máme sa ohlásiť tej firme, aby nám doúčtovala DPH?
jeso
16.07.10,08:59
tovar ste si objednávali na základe objednávky, čo ste tam uviedli - akú údaje na vašu firmu ?
zahraničná firma si mala všimnúť , že nemáte pridelené IČ pre DPh, mala vám to fakturovať s daňou
ešte je dôležité aká bola suma celkovej dodávka , či nie je nad 13 941,45 eur- vtedy by ste samuseli registrovať podľa § 7
akire-erika
19.07.10,11:46
tovar ste si objednávali na základe objednávky, čo ste tam uviedli - akú údaje na vašu firmu ?
zahraničná firma si mala všimnúť , že nemáte pridelené IČ pre DPh, mala vám to fakturovať s daňou
ešte je dôležité aká bola suma celkovej dodávka , či nie je nad 13 941,45 eur- vtedy by ste samuseli registrovať podľa § 7


Nie, je to len 541,-EUR. čiže firma z ČR bude mať problém, lebo predpokladám, že musí tiež podávať súhrnné výkazy pre daňový úrad, ale naše IČ DPH nemá, len žiadne nemáme. Tá osoba, na ktorú to vystavovali neviem, či úmyselne, ale nie si to nevšimla, zaplatila a odišla a až na Slovensku si to všimla. Jedná sa o GPS navigáciu. Dokonca na faktúre nie je uvedené ani IČO. Je tam meno, priezvisko, adresa - Bratislava, ale ako štát uviedli Česká republika... :-)