mhablak
12.05.10,09:59
Manželka bola pred nastupom na matersku živnostnička...V sučasnosti ma pozastavenu živnosť a pobera RP...Chcem sa opytat keby chcela obnoviť živnosť a odpracovať nejake hodiny a sčasti sa venovať dieťaťu ako to spraviť aby nestratila RP a popritom si mohla privyrobiť...
Timka1
12.05.10,08:03
Manželka bola pred nastupom na matersku živnostnička...V sučasnosti ma pozastavenu živnosť a pobera RP...Chcem sa opytat keby chcela obnoviť živnosť a odpracovať nejake hodiny a sčasti sa venovať dieťaťu ako to spraviť aby nestratila RP a popritom si mohla privyrobiť...

v roku 2010 pri poberaní RP nemôže pracovať na DoPČ ani na DoVP, nemôže mať ani príjmy podľa § 6 ods. 1,2,5

ale môže pracovať napr. na Zmluvu o dielo, Príkaznú zmluvu
mhablak
12.05.10,08:07
A menila sa od roku 2010 aj vyska RP?
Timka1
12.05.10,08:12
A menila sa od roku 2010 aj vyska RP?

od 1.1.2010 je výška RP 256,0 € - nárok má matka, ktorá poberala materské a dieťa nedosiahlo 2 roky
matka, ktorá nepoberala materské, nemá nárok na zvýšenú čiastku, RP v tomto prípade ostáva nezmenený

bolo potrebné požiadať o zvýšenie žiadosťou, priložiť potvrdenie zo SP, že poberala materské
tuším je tam 6 mesiacov premlčacia doba na požiadanie
mhablak
12.05.10,08:17
Manželka poberala matersku...Čiže ešte možem požiadať o zvýšený RP a aj so spatnym vyplatením od januara?
Timka1
12.05.10,08:26
Manželka poberala matersku...Čiže ešte možem požiadať o zvýšený RP a aj so spatnym vyplatením od januara?

áno, ak ešte požiada (6 mesiacov premlčacia doba), vyplatia jej spätne od januára, musí splniť tie tri podmienky
- nepracovať na PP
- dieťa do 2 rokov
- poberať materskú
mhablak
12.05.10,08:31
Este prosim o vysvetlenie skratiek PP DoPč a DOvč
Timka1
12.05.10,08:33
Este prosim o vysvetlenie skratiek PP DoPč a DOvč

PP - pracovný pomer
DoPČ - dohoda o pracovnej činnosti
DoVP - dohoda o vykonaní práce
mhablak
12.05.10,09:31
Teraz som sa bol pytat na ten zvyseny RP ale mi povedali ze manzelka nama narok...Isla vlastne z materskej na matersku...Pri prvom dietati poberala najprv matersku a potom RP a potom sa jej o dvaroky neskor narodilo druhe dieta a na to poberala uz len RP takze vraj nema narok na zvyseny RP...Je to trocha cudne co si ma clovek dat pauzu medzi detmi je to trocha diskriminujuce???
mhablak
12.05.10,09:40
Teraz keby som mal iba jedno prve dieta tak dostanem vacsi RP ako teraz ked mam dve ... nelogicke....
ivka70
12.05.10,09:41
Teraz som sa bol pytat na ten zvyseny RP ale mi povedali ze manzelka nama narok...Isla vlastne z materskej na matersku...Pri prvom dietati poberala najprv matersku a potom RP a potom sa jej o dvaroky neskor narodilo druhe dieta a na to poberala uz len RP takze vraj nema narok na zvyseny RP...Je to trocha cudne co si ma clovek dat pauzu medzi detmi je to trocha diskriminujuce???

Je to, zial, sposobene tym, ze bola zivnostbicka a zivnost pozastavila, teda za nu nikto neplatil nemocenske poistenie.
Keby bola zamestnana a ide z jednej RD na druhu MD, ma poistenie len prerusene a ma narok aj na matersku aj na zvyseny RP.
mhablak
12.05.10,09:50
To som celkom nepochopil
ved manzelka platila vsetko len v case materskej nemocenske hradi štát nie?
Jozef Mihál
12.05.10,09:52
Ak mala ako živnostníčka pozastavenú živnosť, tak nebola nemocensky poistená. Ak nebola nemocensky poistená aspoň 270 v období 2 rokov pred pôrodom druhého dieťaťa, tak pri druhom dieťati nemá nárok na materské ani na zvýšený RP.

Štát za ženu na materskej resp. na RP nemocenské poistenie neplatí - štát počas tejto doby platí len dôchodkové poistenie.

Pekne komplikované, však? Žiaľ, Vy ste na to doplatili.
mhablak
12.05.10,09:58
A keby bola namiesto zivnostnicky zamestnana tak dostane zvyseny RP?
Jozef Mihál
12.05.10,18:18
ano
mhablak
14.05.10,05:35
Ale prečo je to tak ved zamestnanec odvadza na nemocenske 1,4 % a živnostnik 4,4 % z vymeriavacieho zakladu a živnostnik nedostane zvysenu matersku a zamestnanec ano ... toto je logika sucasneho systemu???