sofistika
12.05.10,09:38
Bola som u zamestnávateľa zamestnaná na dobu neurčitú od 1.3.2008. Bola som upozornená, že dostanem výpoveď k 31.8.2010. Počas tohto obdobia som neodpracovala 8 mesiacov z dôvodu PN. Ovplyvní to nejako nárok na 2-mesačné odstupné a z akej čiastky by sa vypočítavalo. Ďakujem všetkým.
veronikasad
12.05.10,07:44
Bola som u zamestnávateľa zamestnaná na dobu neurčitú od 1.3.2008. Bola som upozornená, že dostanem výpoveď k 31.8.2010. Počas tohto obdobia som neodpracovala 8 mesiacov z dôvodu PN. Ovplyvní to nejako nárok na 2-mesačné odstupné a z akej čiastky by sa vypočítavalo. Ďakujem všetkým.
odstupné budeš mať počítané z priemerného zárobku za predch. štvrťrok. Ak prac.pomer skončí 31.8. - z II. štvrťroka 2010.
sofistika
12.05.10,08:04
ďakujem veronikasad, ale predchádzajúci štvrťrok som bola na PN, presnejšie od 1.10.2009...z ktorého obdobia bude teda ten výpočet?
Tweety
12.05.10,08:08
ďakujem veronikasad, ale predchádzajúci štvrťrok som bola na PN, presnejšie od 1.10.2009...z ktorého obdobia bude teda ten výpočet?
§ 134 ZP Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely


(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
veronikasad
12.05.10,08:08
ďakujem veronikasad, ale predchádzajúci štvrťrok som bola na PN, presnejšie od 1.10.2009...z ktorého obdobia bude teda ten výpočet?
Ak budeš na Pn do konca júna, zamestnávatel pri výpočte odstupného použije pravdepodobný priemerný zárobok

Pozri § 134 odst. 3 Zákonníka práce

Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
§ 134
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.

(4) Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. Priemerný hodinový zárobok sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta. Ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov má použiť priemerný mesačný zárobok, postupuje sa tak, že priemerný hodinový zárobok sa vynásobí priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca. Priemerný mesačný zárobok sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor.

(5) Ak je priemerný zárobok zamestnanca nižší ako minimálna mzda, na ktorú by zamestnancovi vznikol nárok v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla potreba priemerný zárobok použiť, zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tejto minimálnej mzde. Ak u zamestnávateľa nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve a priemerný zárobok zamestnanca je nižší ako príslušný minimálny mzdový nárok (§ 120 ods. 4), zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tomuto minimálnemu mzdovému nároku. Ak zamestnávateľ skráti ustanovený týždenný pracovný čas podľa § 85 ods. 5, zamestnávateľ zvýši priemerné zárobky dotknutých zamestnancov nepriamo úmerne skráteniu týždenného pracovného času odo dňa účinnosti tejto zmeny; opačný postup zamestnávateľ uplatní v prípade predĺženia ustanoveného týždenného pracovného času.
Džipák
12.05.10,10:54
Dobrý deň. Poprosil by som Vás o Váš názor. Moja mama pracuje celý život v školstve, učiteľka II. stupňa. Teraz v júni ide na dôchodok (starobný) . Má nárok zo zamestnania na odstupné ? Jej síce povedali, že podľa kolektívnej zmluvy má nárok na 2 mes. odstupné. Podľa mňa by aj kol. zmluva mala súvisieť so zákonom, a ten hovorí že po 5 odrobených rokov je 3 mes.odstupné. Skúste mi poradiť, lebo som jej sľúbil, že sa jej na to na porade opýtam. Ďakujem
Tweety
12.05.10,10:56
Dobrý deň. Poprosil by som Vás o Váš názor. Moja mama pracuje celý život v školstve, učiteľka II. stupňa. Teraz v júni ide na dôchodok (starobný) . Má nárok zo zamestnania na odstupné ? Jej síce povedali, že podľa kolektívnej zmluvy má nárok na 2 mes. odstupné. Podľa mňa by aj kol. zmluva mala súvisieť so zákonom, a ten hovorí že po 5 odrobených rokov je 3 mes.odstupné. Skúste mi poradiť, lebo som jej sľúbil, že sa jej na to na porade opýtam. Áno, ale jedine v tom prípade, ak dostane výpoveď podľa § 63-tzv. organiz. dôvody,alebo skončí PP dohodou z organiz. dôvodov, pri odchode do dôch. bude mať nárok aj na odchodné podľa 76ZP . Ďakujem

Odpoveď v texte.
Džipák
12.05.10,11:16
Odpoveď v texte.

Aký je rozdiel medi odstupným a odchodným ? A keď odchádza do dôchodku, to zo zamestnania dávajú výpoved ? Síce musia s ňou ukončiť nejako PP. Máte pravdu, ale ktorý § bude pre ňu lepší ?
Môžu tam byť spomenuté organ. dôvody, keď končí kvôli dôchodku ?
Tweety
12.05.10,11:19
Aký je rozdiel medi odstupným a odchodným ? A keď odchádza do dôchodku, to zo zamestnania dávajú výpoved ? Síce musia s ňou ukončiť nejako PP. Máte pravdu, ale ktorý § bude pre ňu lepší ?
Výhodnejši bude § 63,(ale keď sa jej pozícia neruší-nie je nadbytočná) tak to asi nepôjde, alebo dohoda z organiz. dôv., ako som už napísala. Ak skončí PP ona sama dohodou, nárok na odstupné mať nebude, len na odchodné, ale ak to majú v KZ, tak dostane aj odstupné.
§ 76
Odstupné a odchodné

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

(6) (6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
hanelie
12.05.10,12:06