Viva208
12.05.10,09:42
Viem, že sa už veľa popísalo na porade ohľadom tejto témy, no stále mi to nie je jasné. preto by som prosila nejakú dobru dušu, ktorá by mi to vysvetlila "po lopate " :)
Priatel začal tento mesiac pracovať ako realitný maklér, súkromné auto využíva na podnikanie. Jazdí za klientmi len v rámci BA. Preto moja otázka znie, akým spôsobom si môže uplatňovať náhradu za PHM? Je nutné zaplatiť daň z mv? Každý mesiac natankuje benzín za cca 70 eur, bločky si bude odkladať. alebo akým spôsobom máme postupovať, aby s tým potom neboli problémy??? a ako je to s náhradou za stravu? na služobné cesty nechodí.
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
veronikasad
12.05.10,07:49
Viem, že sa už veľa popísalo na porade ohľadom tejto témy, no stále mi to nie je jasné. preto by som prosila nejakú dobru dušu, ktorá by mi to vysvetlila "po lopate " :)
Priatel začal tento mesiac pracovať ako realitný maklér, súkromné auto využíva na podnikanie. Jazdí za klientmi len v rámci BA. Preto moja otázka znie, akým spôsobom si môže uplatňovať náhradu za PHM? Je nutné zaplatiť daň z mv? Každý mesiac natankuje benzín za cca 70 eur, bločky si bude odkladať. alebo akým spôsobom máme postupovať, aby s tým potom neboli problémy??? a ako je to s náhradou za stravu? na služobné cesty nechodí.
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
ako staré auto má (nie vekom, ale kolko rokov ho vlastní ?) Chce ho vložiť do obchodného majetku, alebo si uplatňovať paušálne náhrady ?

Bude viesť účtovníctvo, alebo si uplatňovať paušálne výdavky ?
Viva208
12.05.10,08:06
Vlastníkom auta je 1 rok (rok výroby 2006), ešte nie je rozhodnutý či bude viesť JU alebo si uplatňovať paušálne výdavky... aj v tomto by som poprosila poradiť... čo bude pre neho výhodnejšie?
Viva208
12.05.10,08:07
do podnikania ho vložiť nechce.
veronikasad
12.05.10,08:13
Ak bude auto využívať na podnikanie, je potrebné do 30 dní splniť oznamovaciu povinnosť na DU, do konca januára nasl. kal. roka podať DP k dani z mot. vozidiel a daň zaplatiť.

Či bude pre neho výhodnejšie vedenie účtovníctva alebo paušálne výdavky musí zvážiť sám, príp. si to dať prepočítať účtovníčke. Paušálne výdavky sú 40 % z príjmov (bez dokladovania) + zaplatené odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne (aj dobrovolné poistenie).

Z rozdielu medzi príjmami a výdavkami si odpočíta nezd. časť základu dane, príp. zaplatené živ. poistenie a zbytok zdaní 19 %.
Viva208
12.05.10,08:26
Ďakujem veľmi pekne... takže v prípade, že by si uplatňoval paušálne výdavky tak nie je potrebné odkladať bločky za nákup PHM? odvody prvý rok platiť nebude, len zdravotné poistenie.
veronikasad
12.05.10,08:30
Ďakujem veľmi pekne... takže v prípade, že by si uplatňoval paušálne výdavky tak nie je potrebné odkladať bločky za nákup PHM? odvody prvý rok platiť nebude, len zdravotné poistenie.
Bločky z PHM nech si odkladá, a píše aj knihu jázd. Ak by mu vyšli výhodnejšie skutočné výdavky, potrebuje dokladovať nákup PHM. Aký spôsob zdanenia si uplatní (čo bude pre neho výhodnejšie) sa môže rozhodnúť na konci roka - nikde to nebude nahlasovať.
Viva208
12.05.10,08:38
a ešte jedna otázočky mimo témy: má založený bežný osobný učet, osobne si však myslim, že by bolo lepšie( kvôli prehľadnosti )- keby si založil ešte jeden - bežný účet, nie podnikateľský, ktorý však bude služiť vylučne na podnikanie - prijímanie provízií, úhrady preddavku za zdravot. poistenie, nákup PHM, faktúry za telefon...
alebo je to zbytočné?
Viva208
12.05.10,08:40
ok, knihu jázd teda zakupim, bločky si bude odkladať. a stačí ked bude v knihe jázd evidovať počet najazdených km za príslušný den? nakoľko bude jazdiť len po BA, nemá ako rozpisovať že odkiaľ - kam - počet km.
veronikasad
12.05.10,08:41
a ešte jedna otázočky mimo témy: má založený bežný osobný učet, osobne si však myslim, že by bolo lepšie( kvôli prehľadnosti )- keby si založil ešte jeden - bežný účet, nie podnikateľský, ktorý však bude služiť vylučne na podnikanie - prijímanie provízií, úhrady preddavku za zdravot. poistenie, nákup PHM, faktúry za telefon...
alebo je to zbytočné?
súhlasím, netreba "miešať" súkromné financie s podnikatelskými. V praxi to aj znamená - obmedziť platby kartou z podn. účtu na súkromné účely, radšej si ich presunúť jednou sumou na súkromný účet.
Viva208
12.05.10,08:50
fajn... a teda môže si kľudne založiť bežný učet na FO(a využívať ho na podnikanie) nemusí to byť klasický podnikateľský ano? nemusí v banke nahlásiť že ten učet bude používať na podnikanie? myslim, že to by sa im asi nepáčilo :)
Viva208
12.05.10,09:31
ok, takže ak som to správne všetko pochopila... prvý rok podnikania stačí ked pojde mv zaevidovať na du na dan z mv, bude viesť knihu jázd, odkladať bločky za nákup PHM, faktúry za mobil, platiť preddavky zdravot. poistenia a to je všetko?