promont maja
12.05.10,11:13
Práve som po prečítaní spoločenskej zmluvy spoločnosti zistila, že spoločnosť nemá stanovené, akým spôsobom rieši hlasovanie spoločníkov v spoločnosti. Spoločnosť má troch spoločníkov a jej založenie je ešte z roku 2005 ... boli dokonca zrealizované aj zmeny zápisu v obchodnom registri a nie málo.
Keďže som túto spoločnosť prevzala len nedávno, poprosím o radu. Je potrebné tento nedostatok schváliť valným zhromaždením, resp, nechať na ňom schváliť zmenu spoločenskej zmluvy ... a to aj prostredníctvom schválenia dodatku k spoločenskej zmluve? Je možné navrhnúť podiel na hlasovacích právach s nasledovným, že každý zo spoločníkov disponuje podielom na hlasovacích právach spoločnosti tak, že na jedno percento svojho obchodného podielu pripadá jeden hlas...?, nakoľko sa všetky predchádzajúce zmeny v obchodnom registri práve takto schvaľovali.

Zároveň Vás prosím o uvedenie správneho znenia, ktoré by bolo vhodné zakomponovať do úplného znenia predmetnej spoločenskej zmluvy.
zalobaba
12.05.10,09:17
Práve som po prečítaní spoločenskej zmluvy spoločnosti zistila, že spoločnosť nemá stanovené, akým spôsobom rieši hlasovanie spoločníkov v spoločnosti. Spoločnosť má troch spoločníkov a jej založenie je ešte z roku 2005 ... boli dokonca zrealizované aj zmeny zápisu v obchodnom registri a nie málo.
Keďže som túto spoločnosť prevzala len nedávno, poprosím o radu. Je potrebné tento nedostatok schváliť valným zhromaždením, resp, nechať na ňom schváliť zmenu spoločenskej zmluvy ... a to aj prostredníctvom schálenia dodatku k spoločenskej zmluve? Je možné navrhnúť podiel na hlasovacích právach s nasledovným, že každý zo spoločníkov disponuje podielom na hlasovacích právach spoločnosti tak, že na jedno percento svojho obchodného podielu pripadá jeden hlas...?, nakoľko sa všetky predchádzajúce zmeny v obchodnom registri práve takto schvaľovali.

Zároveň Vás prosím o uvedenie správneho znenia, ktoré by bolo vhodné zakomponovať do úplného znenia predmetnej spoločenskej zmluvy.

§ 127
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Valné zhromaždenie je schopné uznášania, ak sú prítomní spoločníci, ktorí majú aspoň polovicu všetkých hlasov, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.

(2) Počet hlasov každého spoločníka sa určuje pomerom hodnoty jeho vkladu k výške základného imania spoločnosti, ak spoločenská zmluva neurčuje iný počet hlasov.

(3) Valné zhromaždenie rozhoduje prostou väčšinou hlasov prítomných spoločníkov, ak zákon alebo spoločenská zmluva nevyžaduje vyšší počet hlasov.

(4) Na rozhodnutia podľa § 125 ods. 1 písm. a), c), d), e) a i) je vždy potrebný súhlas aspoň dvojtretinovej väčšiny všetkých hlasov spoločníkov. Spoločenská zmluva môže určiť vyšší počet hlasov potrebných na prijatie týchto rozhodnutí.

(5) Spoločník nemôže vykonávať hlasovacie právo, ak valné zhromaždenie rozhoduje o jeho

a) nepeňažnom vklade,
b) vylúčení alebo podaní návrhu na jeho vylúčenie zo spoločnosti.

(6) Pri posudzovaní spôsobilosti valného zhromaždenia uznášať sa a pri hlasovaní na valnom zhromaždení sa neprihliada na hlasy, ktoré spoločník nemôže vykonávať. To platí primerane aj na prijímanie rozhodnutí spoločníkov mimo valného zhromaždenia.
promont maja
12.05.10,09:44
... už len na záver:

Sumarizácia:

... všetko je potom v našom prípade v našej poločnosti v poriadku, nakoľko platí:

(2) Počet hlasov každého spoločníka sa určuje pomerom hodnoty jeho vkladu k výške základného imania spoločnosti, ak spoločenská zmluva neurčuje iný počet hlasov.

... teda ak uvediem príklad ešte v korunách ( celkové ZI spoločnosti v Sk 200000,-):
1. spoločník ... podiel na výške základného imania v Sk 120000,- = 60 hlasov,
2. spoločník ... podiel na výške základného imania v Sk 40000,- = 20 hlasov,
3. spoločník ... podiel na výške základného imania v Sk 40000,- = 20 hlasov ... či?
januš1
13.05.10,05:07
... už len na záver:

Sumarizácia:

... všetko je potom v našom prípade v našej poločnosti v poriadku, nakoľko platí:

(2) Počet hlasov každého spoločníka sa určuje pomerom hodnoty jeho vkladu k výške základného imania spoločnosti, ak spoločenská zmluva neurčuje iný počet hlasov.

... teda ak uvediem príklad ešte v korunách ( celkové ZI spoločnosti v Sk 200000,-):
1. spoločník ... podiel na výške základného imania v Sk 120000,- = 60 hlasov,
2. spoločník ... podiel na výške základného imania v Sk 40000,- = 20 hlasov,
3. spoločník ... podiel na výške základného imania v Sk 40000,- = 20 hlasov ... či?


Ja tomu rozumiem rovnako. Aj keby boli jednotlivé vklady zaokrúhlené na celé eurá nahor a podiely jednotlivých spoločníkov by boli vo výške jedenkrát 3984,00 € a dvakrát 1328,00 €, aj tak by bol počet hlasov určený na základe pomeru k výške ZI, t.j. buď 60, 20 a 20 hlasov, alebo príp. 120, 40 a 40 hlasov. Podstatné je, aby bol zachovaný pomer vkladov k výške základného imania.
promont maja
13.05.10,05:25
Ja tomu rozumiem rovnako. Aj keby boli jednotlivé vklady zaokrúhlené na celé eurá nahor a podiely jednotlivých spoločníkov by boli vo výške jedenkrát 3984,00 € a dvakrát 1328,00 €, aj tak by bol počet hlasov určený na základe pomeru k výške ZI, t.j. buď 60, 20 a 20 hlasov, alebo príp. 120, 40 a 40 hlasov. Podstatné je, aby bol zachovaný pomer vkladov k výške základného imania.
Ďakujem ... a oceňujem ... . Už by ma len zaujímalo, riešila by to zmenou spoločenskej zmluvy? Je to nedostatok, ktorý je potrebné odstrániť? ... keďže dodnes s tým v obchodnom registri nemali žiadny problém a tých zmien bolo naozaj dosť. A aké by bolo správne znenie: " Za každé percento podielu na základnom imaní jeden hlas?".
januš1
13.05.10,06:10
Ďakujem ... a oceňujem ... . Už by ma len zaujímalo, riešila by to zmenou spoločenskej zmluvy? Je to nedostatok, ktorý je potrebné odstrániť? ... keďže dodnes s tým v obchodnom registri nemali žiadny problém a tých zmien bolo naozaj dosť. A aké by bolo správne znenie: " Za každé percento podielu na základnom imaní jeden hlas?".

V § 110 ods. 1 máš vymenovanú väčšinu vecí, ktoré musí obsahovať spoločenská zmluva. Určenie počtu hlasov pri hlasovaní na VZ tam nie je spomenuté a pokiaľ to SZ nerieši, tak automaticky platí § 127 ods. 2, ako je citované vyššie. Čiže len kvôli tomuto nemusíš SZ meniť. Ak veľmi chceš, niekde si to poznač, a o rok, o dva, keď bude potrebné meniť SZ z iného dôvodu, tak to tam doplníš. Ja osobne by som prevzala prvú časť vety z § 127 ods. 2.
promont maja
13.05.10,06:38
V § 110 ods. 1 máš vymenovanú väčšinou vecí, ktoré musí obsahovať spoločenská zmluva. Určenie počtu hlasov pri hlasovaní na VZ tam nie je spomenuté a pokiaľ to SZ nerieši, tak automaticky platí § 127 ods. 2, ako je citované vyššie. Čiže len kvôli tomuto nemusíš SZ meniť. Ak veľmi chceš, niekde si to poznač, a o rok, o dva, keď bude potrebné meniť SZ z iného dôvodu, tak to tam doplníš. Ja osobne by som prevzala prvú časť vety z § 127 ods. 2.
... no práve. Dnes, či zajtra sa chystám podať návrh na zmenu zápisu v obchodnom registri, nakoľko sme sa rozhodli zrušiť remeselnú živnosť, vzhľadom na úlohu zodpovedného zástupcu, resp. jeho pracovnoprávny vzťah ... ( začínajú chodiť kontroly ...) a tak som aj na to prišla. V zápisnici z valného zhromaždenia informuje konateľ spoločnosti o vydaní rozhodnutia v súvislosti s premenou menovitej hodnoty vkladov do imania a základného imania zo slovenskej meny na eurá, schvaľujeme tzv. finančné vyrovnanie sa so vzniknutým rozdielom pri tejto premene ( u nás na celé eurá = takže vznikol rozdiel v EUR 1,22) na vrub rezervného fondu, schvaľujeme účtovnú závierku, dodatok k spoločenskej zmluve ohľadom zmeny predmetu podnikania ... a asi by bolo aj načim dať do poriadku aj toto.

... taže znenie: Počet hlasov každého spoločníka sa určuje pomerom hodnoty jeho vkladu k výške základného imania spoločnosti.

... čo vy nato?
januš1
13.05.10,07:21
... no práve. Dnes, či zajtra sa chystám podať návrh na zmenu zápisu v obchodnom registri, nakoľko sme sa rozhodli zrušiť remeselnú živnosť, vzhľadom na úlohu zodpovedného zástupcu, resp. jeho pracovnoprávny vzťah ... ( začínajú chodiť kontroly ...) a tak som aj na to prišla. V zápisnici z valného zhromaždenia informuje konateľ spoločnosti o vydaní rozhodnutia v súvislosti s premenou menovitej hodnoty vkladov do imania a základného imania zo slovenskej meny na eurá, schvaľujeme tzv. finančné vyrovnanie sa so vzniknutým rozdielom pri tejto premene ( u nás na celé eurá = takže vznikol rozdiel v EUR 1,22) na vrub rezervného fondu, schvaľujeme účtovnú závierku, dodatok k spoločenskej zmluve ohľadom zmeny predmetu podnikania ... a asi by bolo aj načim dať do poriadku aj toto.

... taže znenie: Počet hlasov každého spoločníka sa určuje pomerom hodnoty jeho vkladu k výške základného imania spoločnosti.

... čo vy nato?



Ty sa musíš rozhodnúť. Keď to tam dáš, bude dobre, keď to tam nedáš, aj tak bude dobre :)
promont maja
13.05.10,07:25
... super, veľká vďaka. Nechám som si poradiť a dám to tam ... a neskôr dám vedieť, ako som dopadla. Zakomponujem tú vetičku do dodatku a následne potom aj do úplného znenia spoločenskej zmluvy, nechám ho schváliť ako celok s tým, že jeho návrh bude súčasťou zápisnice ... alebo ho presne rozpitvám v uznesení pri schvaľovaní ... ešte uvidím.

Prajem slniečkový zvyšok dňa ...
zalobaba
13.05.10,07:33
... super, veľká vďaka. Nechám som si poradiť a dám to tam ... a neskôr dám vedieť, ako som dopadla. Zakomponujem tú vetičku do dodatku a následne potom aj do úplného znenia spoločenskej zmluvy, nechám ho schváliť ako celok s tým, že jeho návrh bude súčasťou zápisnice ... alebo ho presne rozpitvám v uznesení pri schvaľovaní ... ešte uvidím.

Prajem slniečkový zvyšok dňa ...

.....a načo robíš dodatok???? Úplne postačuje Úplné znenie spoločenskej zmluvy / Zakladateľskej listiny.:eek:
promont maja
13.05.10,07:41
.....a načo robíš dodatok???? Úplne postačuje Úplné znenie spoločenskej zmluvy / Zakladateľskej listiny.:eek:
... áno, máš pravdu, ... ale dodatok spracúvavám preto, pretože tento podpisujú všetci spoločníci a ich podpisy je potrebné overiť ... úplné znenie podpisuje konateľ a jeho podpis nie je potrebné overiť. A dôvod: pre pokojnejší spánok a hlavne dobré vzťahy si radšej dám tú námahu.
zalobaba
13.05.10,07:48
... áno, máš pravdu, ... ale dodatok spracúvavám preto, pretože tento podpisujú všetci spoločníci a ich podpisy je potrebné overiť ... úplné znenie podpisuje konateľ a jeho podpis nie je potrebné overiť. A dôvod: pre pokojnejší spánok a hlavne dobré vzťahy si radšej dám tú námahu.

...ok, chápem. Ja som naučená šetriť drobné, ktoré by klient nechal zbytočne u notára.:)
promont maja
13.05.10,10:18
...ok, chápem. Ja som naučená šetriť drobné, ktoré by klient nechal zbytočne u notára.:)
... táto moja opatrnosť vyplýva z mojej praxe. Myslím, si, že je potrebné šetriť na iných miestach, ale nie tu. Všetky veci sú takto určité, zrozumiteľné a každý z dotknutých strán sa na tom podieľa ... .