doktor01
12.05.10,12:04
Mám jednu otázku. Keď Sociálna poisťovňa rozhodnutím zo dna 10 apríla 2010 predpísala príspevok do fondu zamestnanosti za obdobie z roku 1995 (záležitosť stará 15 rokov) nám podať odvolanie voči rozhodnutiu z dôvodu premlčania alebo námietku premlčania voči vymáhaniu príspevku?

Podľa vtedajšieho zákona 10/1993.
§ 23
Kontrola platenia a vymáhanie príspevku

(3) Právo vymáhať príspevok sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa jeho splatnosti.
wagner
12.05.10,16:31
Mám jednu otázku. Keď Sociálna poisťovňa rozhodnutím zo dna 10 apríla 2010 predpísala príspevok do fondu zamestnanosti za obdobie z roku 1995 (záležitosť stará 15 rokov) nám podať odvolanie voči rozhodnutiu z dôvodu premlčania alebo námietku premlčania voči vymáhaniu príspevku? ffice:office" />

Podľa vtedajšieho zákona 10/1993.
§ 23
Kontrola platenia a vymáhanie príspevku

(3) Právo vymáhať príspevok sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa jeho splatnosti.

Pokiaľ SP vydala rozhodnutie, tak v závere rozhodnutia je uvedené, dokedy sa voči rozhodnutiu môžeš odvolať a kde máš odvolanie poslať. Postupuj podľa toho.
promont maja
13.05.10,04:48
... no, nie som právnik ... ale ja by som skôr uvažovala nad možnosťou vzniesť námietku premlčania ... no ešte predtým by som si poriadne preštudovala aj klauzuly zaoberajúce sa odvolaním ... o čom to odvolanie je ... nemáš tam uvedený nejaký §..?
wagner
13.05.10,09:50
... no, nie som právnik ... ale ja by som skôr uvažovala nad možnosťou vzniesť námietku premlčania ... no ešte predtým by som si poriadne preštudovala aj klauzuly zaoberajúce sa odvolaním ... o čom to odvolanie je ... nemáš tam uvedený nejaký §..?

Však práve o to ide. V odvolaní je potrebné vzniesť námietku premlčania. Ale pokiaľ nepoznáme výrok rozhodnutia, nemôžeme sa k tomu odborne vyjadriť.
doktor01
13.05.10,14:45
Však práve o to ide. V odvolaní je potrebné vzniesť námietku premlčania. Ale pokiaľ nepoznáme výrok rozhodnutia, nemôžeme sa k tomu odborne vyjadriť.
Rozhodnutie:
Sociálna poisťovňa, pobočka xy, podľa ustanovení § 144 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení (ďalej len zákon o sociálnom poistení) v znení zákona č. 572/2009 Z.z. § 178 ods 1 pís. a) ôsmy bod zákona o sociálnom poistení v znení zákona č. 43/2004 Z.z. a § 277 ods. 1 zákona o sociálnom poistení Vám predpisuje príspevok do fondu zamestnanosti za obdobie január 1995, február 1995, marec 1995 vo výške xz.
Uvedenú sumu uhraďte na účet sociálnej poisťovne do 30 dní odo dňa doručenia rozhodnutia.
.....

Proti tomuto rozhodnutiu možno podať odvolanie v lehote do 30 dní odo dňa jeho doručenia Sociálnej poisťovni, pobočka xy.

PS: Pracovníčka Sociálnej poisťovne mi povedala, že mám podať námietku a nie odvolanie. Mám osobnú skúsenosť, že Sociálna poisťovňa poskytuje nesprávne informácie hlavne vo verbálnej podobe. Tak teda neviem.
doktor01
13.05.10,15:02
... no, nie som právnik ... ale ja by som skôr uvažovala nad možnosťou vzniesť námietku premlčania ... no ešte predtým by som si poriadne preštudovala aj klauzuly zaoberajúce sa odvolaním ... o čom to odvolanie je ... nemáš tam uvedený nejaký §..?
Vec:
Námietka voči vymáhaniu príspevku na základe rozhodnutia

....

Odôvodnenie:
Je zaujímavé, že až po 15 rokoch požadujete zaplatenie príspevku do fondu zamestnanosti (za obdobie január až marec 1995). V tejto súvislosti si Vás dovoľujem upozorniť, že v zmysle zákona 10/1993 Z.z o Fonde zamestnanosti Slovenskej republiky a o zmene a doplnení niektorých ďalších zákonov § 23 Kontrola platenia a vymáhanie príspevku ods.
(3) Právo vymáhať príspevok sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa jeho splatnosti. Na základe zákona je vymáhanie príspevku už niekoľkonásobne premlčané.


Alebo

Vec:
Odvolanie sa voči rozhodnutiu ...........

..............
Odôvodnenie:
Je zaujímavé, že až po 15 rokoch požadujete zaplatenie príspevku do fondu zamestnanosti (za obdobie január až marec 1995). V tejto súvislosti si Vás dovoľujem upozorniť, že v zmysle zákona 10/1993 Z.z o Fonde zamestnanosti Slovenskej republiky a o zmene a doplnení niektorých ďalších zákonov § 23 Kontrola platenia a vymáhanie príspevku ods.
(3) Právo vymáhať príspevok sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa jeho splatnosti. Na základe zákona je vymáhanie príspevku už niekoľkonásobne premlčané.

Problémom je, že odvolanie a námietká nie je to iste a len jedno je správne. Len neviem ktoré.
promont maja
14.05.10,06:21
... už len pre úplnosť ... právo vymáhať poistné nie je premlčané, ak nemáte splnené všetky oznamovacie povinnosti voči poisťovni, mám na mysli registračné prihlášky a odhlášky, prípadne výkazy ... stačí jedno takéto opomenutie ...
doktor01
14.05.10,14:20
... už len pre úplnosť ... právo vymáhať poistné nie je premlčané, ak nemáte splnené všetky oznamovacie povinnosti voči poisťovni, mám na mysli registračné prihlášky a odhlášky, prípadne výkazy ... stačí jedno takéto opomenutie ...
To nie je tento prípad, nakoľko SP predpísala platbu len za 3 mesiace a SZČ trvala viacej mesiacov. Problémom je, že dnes po 15 rokoch si už nedokážem overiť či to bolo zaplatené alebo nie. Povinnosť archivovať účtovné doklady už dávno uplynula.
promont maja
17.05.10,06:23
To nie je tento prípad, nakoľko SP predpísala platbu len za 3 mesiace a SZČ trvala viacej mesiacov. Problémom je, že dnes po 15 rokoch si už nedokážem overiť či to bolo zaplatené alebo nie. Povinnosť archivovať účtovné doklady už dávno uplynula.
... ak je tomu tak, ako hovoríš, že máš všetky prihlášky a odhlášky podané a tvoja podlžnosť je väčšia ako Sociálna poisťovňa od Teba žiada ... tak by to mohlo byť už premlčané.

... ale akotak uvažujem, ... nič nestojí v ceste Sociálnej poisťovni ( aj keď by to bolo premlčané) žiadať novým rozhodnutím aj ďalšie poistenie, ak nie je uhradené..., nakoľko to nemusí byť naraz jedným rozhodnutím vysporiadané ... ale tu som už skôr v rovine teoretizujúcej.
doktor01
20.05.10,11:37
Mám jednu otázku. Keď Sociálna poisťovňa rozhodnutím zo dna 10 apríla 2010 predpísala príspevok do fondu zamestnanosti za obdobie z roku 1995 (záležitosť stará 15 rokov) nám podať odvolanie voči rozhodnutiu z dôvodu premlčania alebo námietku premlčania voči vymáhaniu príspevku?

Podľa vtedajšieho zákona 10/1993.
§ 23
Kontrola platenia a vymáhanie príspevku

(3) Právo vymáhať príspevok sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa jeho splatnosti.
Tak dnes konečne poznám odpoveď na otázku námietku alebo odvolanie. Podal som odvolanie a úspešne. Sociálna poisťovňa uznala, že po 15 rokoch je to premlčané.
PS: znovu sa mi potvrdilo, že pracovnici SP poskytujú chybné informácie.